[WIP] Żuraw mobilny Liebherr LTM 1500-8.1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#61 Post autor: Kruk »

M_longer pisze:
Kruk pisze:ja w swoim liebherr'ze mam tylko 2 sekcje bomu i może nie powala to wysokością ani ciężarem podnoszenia
Tylko nikt go nie widział :)
Hehe spokojnie Longer, jeszcze nie mam się z czym pokazywać, ale kiedyś na pewno coś pokaże ze swoich modeli ( a tak nawiasem, nie mam sprzętu do dobrego nakręcania filmy czy nawet zdjęć, a co to za przyjemność oglądać zdjęcia kalkulatorem robione XD ), może z kolejną moją wywrotką wejdę na forum z pierwszym modelem :).
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#62 Post autor: M_longer »

Kruk pisze:Hehe spokojnie Longer, jeszcze nie mam się z czym pokazywać, ale kiedyś na pewno coś pokaże ze swoich modeli ( a tak nawiasem, nie mam sprzętu do dobrego nakręcania filmy czy nawet zdjęć, a co to za przyjemność oglądać zdjęcia kalkulatorem robione XD ), może z kolejną moją wywrotką wejdę na forum z pierwszym modelem :).
Jak pokażesz jakiś temat WIP zwiększysz swoje szanse na lawinę postów z narz... poradami.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#63 Post autor: Kruk »

M_longer pisze:
Kruk pisze:Hehe spokojnie Longer, jeszcze nie mam się z czym pokazywać, ale kiedyś na pewno coś pokaże ze swoich modeli ( a tak nawiasem, nie mam sprzętu do dobrego nakręcania filmy czy nawet zdjęć, a co to za przyjemność oglądać zdjęcia kalkulatorem robione XD ), może z kolejną moją wywrotką wejdę na forum z pierwszym modelem :).
Jak pokażesz jakiś temat WIP zwiększysz swoje szanse na lawinę postów z narz... poradami.
Hehehe, na razie nie mam za bardzo głowy by zrobić jakiś postęp, ale jak poczynię jakiś zarys dalszej pracy to na pewno dołożę coś do wątku.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#64 Post autor: BONBINI »

Żbik pisze:Dziś znalazłem coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=6iAtzsgPMrQ Może się przyda? Tylko jak będziesz kręcił film, to załóż jakąś koszulinę... ;)
Fakt, prezentacje topless są fajne, ale w wykonaniu kobiet, a ja żony w to nie wciągnę ;-)
U mnie będzie chociaż t-shirt.
BTW:
Widziałem mnóstwo rzeczy w necie na temat LTM 1500 i pokrewnych (większych) żurawii, ten filmik też.
Warto jednak zauważyć, że na filmie bom naprawdę jest ciężki, myślę, że około 5 kg może ważyć.
Ja zauważyłem dwa silniki XL do napędzania tych siłowników, a same siłowniki są na linkę i wielobloki więc mają moc.
M_longer pisze:Jak pokażesz jakiś temat WIP zwiększysz swoje szanse na lawinę postów z narz... poradami.
Coś w tym jest... :-)
Ostatnio zmieniony 2015-01-06, 10:39 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Arbaal
Posty: 12
Rejestracja: 2014-09-07, 12:19
Lokalizacja: Kraków - Alwernia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#65 Post autor: Arbaal »

Jeśli chodzi o fajne dźwigi na YT to po prawej stronie powinien wam się wyświetlić ten link: https://www.youtube.com/watch?v=S9qYHp11o00
Jestem pełen podziwu dla tej konstrukcji.
Bonbini, trzymam kciuki za Twoją konstrukcje i uważam, że na pewno dojdziesz sam do wniosku, że platformę jezdną trzeba będzie całą przebudować, imo jest zbyt wąska. M-longer zaproponował chyba najlepsze koła do takiego modelu.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#66 Post autor: BONBINI »

Arbaal pisze:Jeśli chodzi o fajne dźwigi na YT to po prawej stronie powinien wam się wyświetlić ten link: https://www.youtube.com/watch?v=S9qYHp11o00
Jeśli chodzi o tego LTM 11200 to budującemu chodziło chyba raczej o wygląd niż o funkcje. W tej skali, na tych kołach i przy 20kg wagi nie zdołał zbudować elektrycznie podnoszącego się i wysuwającego wysięgnika, podpory też same nie działają. Wszystko tam rozkłada się "ręką Boga". Z tego co pamiętam model posiada za to sterowanie krabowe i jak widać na filmie podnoszenie balastu.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#67 Post autor: BONBINI »

Po kilku "przysiadach" nad klockami nadszedł czas, aby podzielić się z Wami postępami w pracach.
Skupiłem się na wysięgniku. To co zbudowałem wcześniej nie zadowalało mnie w pełni, bo nie odzwierciedlało szczegółów. Najwięcej czasu poświęciłem na zmiany w pierwszej najgrubszej sekcji. W prawdziwym LTM po bokach wysięgnika biegną przewody hydrauliczne do opcjonalnych siłowników. Poza tym sam przekrój sekcji nie ma stałego przekroju poprzecznego, można dostrzec charakterystyczne pogrubienia w miejscach wrażliwych na utratę stateczności przekroju.
W mojej wersji pierwsza sekcja ma jedno pogrubienie wzdłuż i dwa przegrubienia poprzeczne. W pierwszej wersji były dwa pogrubienia wzdłuż, ale zrezygnowałem z tej opcji ze względu na mało sztywną sekcję. Oczywiście kilka drobiazgów jeszcze dopieszczę, kilka klocków zabrakło, ale efekt jest widoczny.
Ostatnio zmieniony 2015-01-13, 10:37 przez BONBINI, łącznie zmieniany 11 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#68 Post autor: Bricksley »

BONBINI pisze: ale efekt jest widoczny.
Zdjęcia...
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#69 Post autor: BONBINI »

Przepraszam, że zdjęcia nie weszły. Zmienię serwer do zdjęć na Brickshelf i nie będzie już kłopotów.
Ostatnio zmieniony 2015-01-13, 11:06 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#70 Post autor: Żbik »

Nic nie widać. Zmień lokalizację zdjęć.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#71 Post autor: noniusz »

Ok. to już teraz wiemy, że 2,5 sekcji waży ponad 1,1 kg, zostało jeszcze 2,5 sekcji, co prawda tych cieńszych, ale estymacja w granicach 1,7 kg na cały wysięgnik może być niestety trafna.
Pytanie: są jakieś postępy jeśli chodzi o siłowniki do podnoszenia wysięgnika?

Pytam bo przy tej wadze i jeśli ma to być faktycznie w granicach 2,40m zaczęła mnie 1 rzecz nurtować: będziesz w stanie postawić prawie że do pionu ten wysięgnik? Podwozie będzie szerokie na 15 studów, powiedzmy, że jeśli podpory będą w stanie coś ustabilizować to będziesz miał model podparty na szerokości powiedzmy 25-30 studów? Ja w swoim dźwigu mam podparcie na "kwardacie" ok. 38x40 cm, wysięgnik jest wysoki na ok. 1,50m, jest ponad połowę lżejszy (niecałe 0,8 kg) i przy obrocie z pełnym wysuwem i podniesieniem czuć lekkie kolebanie się na boki, u mnie wysięgnik podnosi się na ok. 70 stopni.

Jeśli nie uda Ci się postawić wysięgnika sztorcem do pionu to przy pierwszej próbie obrotu model ma wielką szansę się przewrócić :)
Dodatkowo musisz pamiętać o znacznym zredukowaniu prędkości obrotu przy tych gabarytach, ja jeśli dobrze liczę mam zredukowane obroty z M-ki na funkcję obrotu nadwozia w granicach 1:97, co daje średnią prędkość ok. 2,5 obr./min.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#72 Post autor: BONBINI »

W chwili oczekiwania na login na Brickshelf'ie chętnie wymienię się moimi spostrzeżeniami.
noniusz pisze:są jakieś postępy jeśli chodzi o siłowniki do podnoszenia wysięgnika?
Siłowników fizycznie jeszcze nie zacząłem budować. Zarys mam w głowie: mają to być siłowniki działające na zasadzie przeciągania linki. Wysięgnik dzięki zachowaniu skali i punktów obrotu ma się podnosić do 83 stopni tak jak w prawdziwym LTM.
Aby zmniejszyć nacisk jednostkowy na głównej osi względem której będzie podnosić się ramię wpadłem na pomysł, aby zamiast zwykłej ośki wstawić dwie małe nowe obrotnice Lego-Technic po obu stronach ramienia.
noniusz pisze:podpory będą w stanie coś ustabilizować to będziesz miał model podparty na szerokości powiedzmy 25-30 studów
Robiłem próby z moimi podporami i doszedłem do wniosku, że albo zwiększę ich rozstaw albo zwiększę balast. Poza tym muszę je jeszcze dodatkowo wzmocnić, bo się rozjeżdżają. Chciałbym jednak za wszelką cenę uzyskać efekt samopodnoszenia się żurawia oczywiście nie łamiąc przy tym klocków.
noniusz pisze:Dodatkowo musisz pamiętać o znacznym zredukowaniu prędkości obrotu przy tych gabarytach
U mnie obrót będzie najwolniejszą funkcją i też będzie napędzany jak w Twoim żurawiu silnikiem M.
Ostatnio zmieniony 2015-01-13, 16:43 przez BONBINI, łącznie zmieniany 2 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#73 Post autor: M_longer »

BONBINI pisze:Poza tym muszę je jeszcze dodatkowo wzmocnić, bo się rozjeżdżają. Chciałbym jednak za wszelką cenę uzyskać efekt samopodnoszenia się żurawia oczywiście nie łamiąc przy tym klocków.
Im dłużej czytam o tym co chcesz zrobić z tym modelem, tym bardziej jestem pewien że nie masz pojęcia na co się porywasz i powinieneś zacząć od zbudowania jakiegoś czteroosiowego i się przekonać że klocki nie są ze stali...

Cieślu
VIP
Posty: 1263
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#74 Post autor: Cieślu »

BONBINI pisze:Chciałbym jednak za wszelką cenę uzyskać efekt samopodnoszenia się żurawia oczywiście nie łamiąc przy tym klocków.
To się nie uda. W modelu ważącym 2-2,5 kg osiągnięcie tego o czym piszesz jest trudne lub niemożliwe a co dopiero w przypadku takiego kolosa. Klocki są na to zbyt mało sztywne. Nawet jak siłowniki się wysuną to reszta i tak będzie stała na ziemi tak samo jak wcześniej. Ponadto nie za bardzo wiem czego miałbyś użyć w charakterze siłownika do opuszczania podpór. Pneumatyka nie uciągnie takiej masy, siłowniki mechaniczne tym bardziej bo będą w nich strzelać sprzęgła.
Ostatnio zmieniony 2015-01-13, 20:12 przez Cieślu, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#75 Post autor: legosamigos »

Cieślu, nie do końca się z tobą zgodzę, bo ja podniosłem swojego Bronto, który ważył 3,7 kg, na 4 małych siłownikach, ale przy wąskim rozstawie podpór. Oczywiście przy pełnym rozstawie podpór nie ma najmniejszych szans by podnieść taki ciężar
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ