[MOC] Baja Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Baja Truck

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 60s / szer. 33s / wys. 25s
Waga: 1.795 kg
Zawieszenie: przód - niezależne z pozytywnym casterem / tył - oś pływająca na cięgnach w układzie "W"
Napęd: 2 x PF XL bezpośrednio przypięte do tylnych kół
Silniki: 2 x PF XL, 1 x PF Servo

Jakiś czas chodziło mi po głowie zbudowanie czegoś w stylu typowej baji/trophy trucka, bo moja pierwsza próba pt. Trophy Truck była brzydka jak siedem nieszczęść. Ktoś mi pokazał jak wygląda Twin Hammers, zauroczyłem się, szczególnie tylnym zawieszeniem, i poszło z górki.

MOCyk jest prosty, powstał jako platforma do przetestowania produkcyjnej wersji SBricka w terenie, sprawdzenia jak zachowują się customowe oponki przy ciut większych prędkościach i przetestowania możliwości jakie dają amory 11.5L. Chodzi o ich możliwość obracania się wokół osi wzłużnej, na obu końcach, co pozwala mocować je pod dziwnymi kątami i dzięki temu byłem w stanie odwzorować bardzo ciekawe tylne zawieszenie Twin Hammersa, z osią pływającą na czterech cięgnach układających się od przpdu w kształt W. Wyszło to bardzo solidnie i stabilnie i ma świetny zakres ruchu, szczególnie że amory są przypięte nie do samej osi, ale do skrajnych cięgien.

Z przodu znalazło się proste zawieszenie niezależne na najnowszych piastach, z wahaczami poszerzonymi tak żeby gruby amor mógł siedzieć w środku. Z początku liczyłem że model da się napędzać dwoma PF Lami i będzie w miarę szybki, ale okazało się że z kołami takiej wielkości radzą sobie tylko XLe. Z nadziei na prędkość pozostał tylko pozytywny caster w przednim zawieszeniu, uzyskany - ponieważ zależało mi żeby całość była bardzo solidna - w najprostszy możliwy sposób, tzn. przez zrobienie z całego przedniego zawieszenia samodzielnego modułu, przypiętego do podwozia pod kątem. Dwa kardany łączą ten moduł z Servem które siedzi w podwoziu już pod normalnym kątem.

Reasumując: opony spisały się wyśmienicie, zawieszenie - myślę że to najlepsze jakie udało mi się dotąd zbudować. Osobną natomiast historią jest SBrick. Panowie Węgrzy niestety nadal są na etapie alfy z apką na Androida, bo po co wziąć się za system który mają prawie wszyscy skoro można się uprzeć na iOSa i udawać że nie ma nic więcej. Apka jest więc surowa jak diabli, ale działa - po długim oczekiwaniu - jak powinna. Muszę jednak powiedzieć, że doświadczenia mam mocno negatywne. Tak, zasięg jest bajeczny, tak, sterowanie z kontrolą prędkości jest fajne. Ale nie umiem się przekonać do sterowania modelem przez ekran dotykowy - każdy pilot Lego czy RC daje coś wyczuwalnego do ręki, co pozwala się zorientować co gdzie i jak, a tutaj mamy mizianie palcem szybki. Ciężko wyczuć szczególnie skręt - to jak w danej chwili jest ustawiony da się określić tylko i wyłącznie patrząc na model albo na ekran. Nie muszę mówić, że ani gapienie się w ekran ani bieganie blisko za modelem negują sens używania SBricka.

Tyle o sprzęcie, wydaje mi się jednak że sama apka też jest jeszcze narowista. Kilka razy miałem wrażenie, że model świetnie i ostro skręca w prawo ale w lewo już niekoniecznie. Być może to jakaś utrata synchronizacji Serva, ciężko powiedzieć. Najbardziej irytujące było jednak wybudzanie apki. Powiedzmy że przejechaliście odcinek trasy, wszystko pięknie, chcecie podnieść model, przejść się parę metrów w bok. Co robicie z telefonem? Oczywiście gasicie go i do kieszeni. Niestety, przynajmniej na Androidzie każdorazowe wybudzenie telefonu i powrót do apki oznacza oczekiwanie. Mimo że cały czas miałem aktywny Bluetooth, każde zgaszenie ekranu powodowało że telefon rozłączał się z SBrickiem. Żeby połączyć się znów po wybudzeniu, trzeba było tylko poczekać - z tym że to "tylko" trwało raz kilka, innym razem dwadzieścia kilka sekund, a to wszystko z gołymi rękami w paskudnej pogodzie, z rozstawionymi kamerami itd. Kląłem na czym świat stoi. Gdyby jeszcze czas oczekiwania był stały, dałoby się to jakoś uwzględnić i przewidzieć, ale nie - czasem stoisz i merdasz palcem po ekranie bez sensu 5 sekund, a czasem 25. Kilka minut takiej zabawy i zaczyna się bardzo tęsknić za PFowymi pilotami.

Mam nadzieję, że panowie od SBricka to ogarną.

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
https://www.youtube.com/watch?v=Kk7JaqAI1xY
Ostatnio zmieniony 2015-01-11, 21:15 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

RobertSz
Posty: 39
Rejestracja: 2014-05-14, 20:19
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: RobertSz »

Ciekawy model, podoba mi się praca zawieszenia w szczególności amortyzatorów. Tak troszkę z innej beczki. Może troszkę późno ale czy będzie podsumowanie roku 2014 Twojej twórczości oraz plany na nowy - tak jak było to w minionych latach? Było to coś bardzo fajnego.

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: LordXun »

Sariel rzuciłbyś numerek do tych amortyzatorów? świetnie działają...
LordXun

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

RobertSz pisze: Może troszkę późno ale czy będzie podsumowanie roku 2014 Twojej twórczości oraz plany na nowy - tak jak było to w minionych latach? Było to coś bardzo fajnego.
Dziękuję, miło mi że ktoś na to czeka :) Tak, zrobię takie podsumowanie pewnie jeszcze w tym miesiącu, ale chcę najpierw ogarnąć MOCe których nie skończyłem w grudniu przez chorobę.
LordXun pisze:Sariel rzuciłbyś numerek do tych amortyzatorów? świetnie działają...
I słono kosztują: http://www.bricklink.com/catalogItem.asp?P=48912c01

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#5 Post autor: LordXun »

Sariel pisze:I słono kosztują
Noooo rzeczywiście 25$ za sztukę to dużo ponad moje zainteresowanie nimi :P To ja się ograniczę raczej tylko do podziwiania jak na razie. Świetny, choć prosty MOC tak btw ;)
LordXun

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: MarcinMK »

Jak zwykle pf poupychane na maxa. Fajny model, zgrabny, ładnie wygląda i super działa. Podoba mi się.
1971

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#7 Post autor: Kruk »

Wiesz co Sariel, na serio mi się podoba, praca zawieszenia jest obłędna i taka jak powinna być, wygląd też niczego sobie, mnie osobiście nie kuję w oczy ani Sbrick ani customowe opony, przy takich model jednak żałuję że lego nie ma w swojej ofercie szybszych silników PF (pomijam te szybkie silniki RC bo są bardzo prądożerne ) które by były wystarczająco szybkie i silne, nawet za cenę troszkę większego poboru prądu, bo zobaczyć jak taki cacany model skacze po kopach to aż miło by było popatrzeć ;D.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Kruk pisze:zobaczyć jak taki cacany model skacze po kopach to aż miło by było popatrzeć ;D.
Zawsze jest poprzedni, skacze aż miło :)
https://www.youtube.com/watch?v=fioisoVG4Hs

ODPOWIEDZ