[WIP] Żuraw mobilny Liebherr LTM 1500-8.1

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#91 Post autor: BONBINI »

Sariel pisze:PS. Niektórym się wydaje że jak napisali o budowaniu z Technica dobrze przyjętą na świecie książkę której egzemplarze zamawiał nawet Lego Technic design team, to coś mogą doradzić. Ale pewnie błądzą i straszne z nich członki ;)
A może papież też kupił, ale Twoją drugą książkę?-Nie musisz mi niczego reklamować, bo i tak nie kupię :-)
Pietruch pisze:bo nikt czegoś takiego jeszcze nie budował, a każdy projekt jest inny, wystarczy mała zmiana żeby obrócić wszystko o 180 stopni.
No właśnie. Idealna puenta na "dobranoc" :-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#92 Post autor: Bricksley »

BONBINI pisze:-Nie musisz mi niczego reklamować, bo i tak nie kupię :-)
Tu nie chodzi o reklamę, wszyscy nie muszą posiadać tej książki. Oczywiście z całym szacunkiem do Sariela, ale tez jej nie mam i nie zamierzam ;) I nie spłonę za to na stosie :P
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#93 Post autor: Sariel »

BONBINI pisze:
Pietruch pisze:bo nikt czegoś takiego jeszcze nie budował, a każdy projekt jest inny, wystarczy mała zmiana żeby obrócić wszystko o 180 stopni.
No właśnie. Idealna puenta na "dobranoc" :-)
Klocki możesz obracać do woli, plastik nie zamieni się przez to w metal. I jak mówi stare powiedzenie o obracaniu: gdzie się nie obrócisz, d**a z tyłu :)
BONBINI pisze:Nie musisz mi niczego reklamować, bo i tak nie kupię :-)
Nie śmiałbym marzyć. W końcu wiedza czy doświadczenie nie są do niczego potrzebne po politechnice :)
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 01:03 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#94 Post autor: BONBINI »

Karol pisze:Tu nie chodzi o reklamę, wszyscy nie muszą posiadać tej książki. Oczywiście z całym szacunkiem do Sariela, ale tez jej nie mam i nie zamierzam ;) I nie spłonę za to na stosie :P
Wiem kim jest Sariel, bo interesuję się Lego jeszcze zanim wstąpiłem na to forum. Natomiast nie lubię przemądrzania się w przeciwieństwie do doradzania. Dlatego mam dystans do tych krytycznych komentarzy, bo nic nie wnoszą oprócz stwierdzenia: "tak się nie da" :-) Z takimi malkontentami spotykam się czasem na budowie w pracy:-)
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 01:09 przez BONBINI, łącznie zmieniany 3 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#95 Post autor: SERVATOR »

BONBINI. Ja będę z ciekawością zaglądał do tego wątku. Twój pomysł, Twoje klocki więc rób co Ci serce i rozum podpowiada. Ewentualne straty będą raczej do odrobienia.
Mam jednak nadzieję, że tak jak teraz chętnie dzielisz się swoimi pomysłami i doświadczeniami, tak samo dokonasz dokumentacji ewentualnego niepowodzenia swojego projektu.
Czas pokaże kto miał rację. Ja nie mam odpowiednich własnych doświadczeń więc Twojego pomysłu na starcie nie przekreślam. Mam jednak przeczucie, że tylu doświadczonych budowniczych nie może się mylić...
Tak czy siak trzymam kciuki.
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 07:32 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#96 Post autor: noniusz »

BONBINI pisze:W swoim ostatnim dźwigu z szarą kabiną i na kołach od Unimoga też zastosowałeś linkę w wysięgniku do poruszania ostatniej sekcji. Poza tym Lego w zestawie 42009 też wspomaga się linką w wysięgniku. Zasada pracy wysięgnika czy siłownika z linką jest taka sama prawda? :-) :-) :-)
Ale to nie jest adekwatne porównanie.
Nie wiem jak działa zasada wysuwu w dźwigach Liebherr, czy jest to siłownik teleskopowy czy linki/łańcuchy, ale sposób wysuwu zastosowany przeze mnie, przez innych czy chociażby w 42009 czy 8421 jest odwzorowaniem rzeczywistego rozwiązania - ot pierwszy przykład z brzegu (akurat mam na warsztacie): ładowarka Merlo P40.17 z 4-sekcyjnym wysięgnikiem:
Obrazek
Oczywiście można zrobić podnoszenie wysięgnika na linkach, ale przy rozmachu projektu to jest chyba trochę pójście na duże ustępstwo (żeby nie mówić na łatwiznę :), albo pierwsze spostrzeżenie, że jednak z klocków nie da się wszystkiego zbudować...

Awatar użytkownika
ELEMENT
Posty: 542
Rejestracja: 2013-12-30, 15:14
Lokalizacja: Poznań/Yorkshire
brickshelf: PP-ELEMENT

 

#97 Post autor: ELEMENT »

@Pietruch

Źle nas chyba rozumiesz. Nikt tutaj nie życzy koledze źle, a wręcz przeciwnie.

Ja np. nie mam wątpliwości, że on ten dźwig zbuduje, bo wydaje się upartym człowiekiem. Sęk tylko w tym, że nie zbuduje go według swoich aktualnych założeń - prędzej czy później dojdzie do tych samych wniosków, które bardziej doświadczeni budowniczy dali mu na tacy :-)

Nie krytykuję - zauważam jedynie, że są ludzie, którzy muszą wsadzić rękę do ognia żeby przekonać się, że to zły pomysł :-P

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#98 Post autor: BONBINI »

noniusz pisze:Ale to nie jest adekwatne porównanie.
Nie wiem jak działa zasada wysuwu w dźwigach Liebherr, czy jest to siłownik teleskopowy czy linki/łańcuchy, ale sposób wysuwu zastosowany przeze mnie, przez innych czy chociażby w 42009 czy 8421 jest odwzorowaniem rzeczywistego rozwiązania - ot pierwszy przykład z brzegu (akurat mam na warsztacie): ładowarka Merlo P40.17 z 4-sekcyjnym wysięgnikiem:

Oczywiście można zrobić podnoszenie wysięgnika na linkach, ale przy rozmachu projektu to jest chyba trochę pójście na duże ustępstwo (żeby nie mówić na łatwiznę :), albo pierwsze spostrzeżenie, że jednak z klocków nie da się wszystkiego zbudować...
Noniusz, specjalnie dla Ciebie spróbuję zbudować siłowniki na listwach zębatych napędzane ślimakami, ale i tak uważam, że siłownik na linkę to właściwsze rozwiązanie :-) Zdaję sobie sprawę z ciężaru. Uważam, że nie jest to pójście na skróty tylko szybsza droga do zbudowania czegoś co działa. Poza tym zaraz odezwą się głosy krytyki z wytycznymi :-) "To można zrobić tak i tylko tak, a jak zrobisz inaczej to już nie to, bo nikt tak nie próbował, albo próbował, ale został zdyskwalifikowany, bo zrobił coś na skróty" :-) (I nie mam tu na myśli siłowników na linkę tylko jest to ogólne stwierdzenie)
I żeby nie być gołosłownym to tu jest link do pięknego modelu (uważam ten model za najbardziej skomplikowany i największy w necie):
http://www.eurobricks.com/forum/index.p ... 89963&st=0
Model posiada 20 funkcji sterowanych tylko przez 8 kanałów IR, ale wysięgnik się nie podnosi, bo jest za ciężki.
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 11:11 przez BONBINI, łącznie zmieniany 6 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#99 Post autor: noniusz »

Czytałem parę razy ale jednak
BONBINI pisze:szybsza droga do zbudowania czegoś co działa
to to samo co
BONBINI pisze:pójście na skróty
:)

Ale nie o to chodzi, chodzi mi o to, że za pomocą linki można wszystko podnieść, a jak podepniesz to do XL-a to nawet szafę (cytując klasyka :)
Nie pamiętam już czyj to był model, kiedyś widziałem jakiś masywny LTM albo na BS albo na YT i prawie się posikałem jak widziałem podniesienie ramienia, a na końcu podniecenie opadło bo okazało się, że siłowniki to atrapy a cały wysięgnik podnosiła 1 linka podczepiona gdzieś na środku czy końcu wysięgnika, linka nawija się na rolkę - wysięgnik się podnosi.

Moim zdaniem nie chodzi o to by ten wysięgnik podnieść wszelkim sposobem, ale o to by sprytnie zbudować mechaniczny komponent, który to podniesie i się przy tym nie pomieli, w końcu budujemy z technic'a! :)
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 13:20 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#100 Post autor: BONBINI »

noniusz pisze:Moim zdaniem nie chodzi o to by ten wysięgnik podnieść wszelkim sposobem, ale o to by sprytnie zbudować mechaniczny komponent, który to podniesie i się przy tym nie pomieli, w końcu budujemy z technic'a! :)
Zgadzam się z tym w pełni. Jednak jeśli wszystkie próby zawiodą zostaje zawsze linka ;-) Uprzedzam, że będę jednak próbował wiele razy i bardzo to lubię. Wolę sam próbować niż dostać coś na tacy - w tym cała zabawa.
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 14:25 przez BONBINI, łącznie zmieniany 1 raz.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#101 Post autor: CamelXP »

BONBINI pisze:Wolę sam próbować niż dostać coś na tacy - w tym cała zabawa.
W takim razie po co zakładałeś ten temat?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
piotrek839
Posty: 459
Rejestracja: 2011-10-05, 18:37
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
brickshelf: piotrek839

 

#102 Post autor: piotrek839 »

Gdybym ja chciał podnieść taki wysięgnik jak Twój to skupiłbym się na kilku elementach.

1. Bardzo długi siłownik sięgający końca pierwszej sekcji i zaczepiony możliwie wysoko.
2. Przynajmniej 3 zestawy (zębatka z8 i ślimak) na każdy z siłowników.
3. Jeśli się da to w siłowniku 2 osie doprowadzające napęd do ślimaków.
4. Dałbym 2 silniki L lub XL żeby nie było za wolno.

Co do pozostałych kwestii obrotu czy odpowiednich podpór to myślę że jest to do zrobienia, ale czy w zasięgu Twoich możliwości to się wkrótce okaże :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2557
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#103 Post autor: V1 »

Bonbini - buduj, trzymam kciuki. Wysięgnik wygląda porządnie.
\/1 ______________

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#104 Post autor: BONBINI »

No dobra...
Pierwsza sekcja.
Najgrubsza o przekroju 9x9 studów zabrała mi najwięcej czasu z uwagi na przetłoczenia (jutro będzie uaktualnienie):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Druga sekcja - przekrój 7x7 studów (jestem z niej bardzo zadowolony):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Trzecia sekcja w budowie - przekrój 5x5 studów:
Obrazek
Obrazek

Tak się prezentują po złożeniu:
Obrazek
Obrazek

A tutaj waga i długość (przepraszam za nieobrócone zdjęcie):
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czwarta sekcja będzie miała przekrój 3x3 study (jutro zacznę ją budować).
Piąta sekcja najcieńsza i zarazem ostatnia będzie miała przekrój 1x2 study (szerokość 1, wysokość 2)

Co do trzeciej sekcji o przekroju 5x5 studów to chciałbym zauważyć, że górna jej część nie jest (nie będzie) wykonana z płaskich paneli 1x5x11 z uwagi na fakt, że ich wewnętrzna strona tworzy zagłębienie, o które haczyć będzie przy składaniu wysięgnika sekcja czwarta w miarę jak będzie się chować.
Ostatnio zmieniony 2015-01-15, 00:09 przez BONBINI, łącznie zmieniany 5 razy.
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#105 Post autor: Pietruch »

Ciekawe jakie będzie ugięcie wysięgnika całkowicie wysuniętego ze wszystkimi gotowymi już sekcjami.
Pozdrawiam,
Maciej

ODPOWIEDZ