[WIP] Problem z zawieszeniem przedniej osi

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
tomnow

[WIP] Problem z zawieszeniem przedniej osi

#1 Post autor: tomnow »

Witajcie,

Od jakiegoś czasu buduję swój pierwszy MOC. Będzie to terenówka 4x4 wzorowana na Deffenderze. Nie mam dużego doświadczenia w budowaniu z Technic więc rama i zawieszenie to zmodyfikowane wersje modeli, które znalazłem w sieci. W tym przypadku zdecydowałem się na modyfikację tego modelu http://www.nico71.fr/trial-jeep/ . Mam jednak problem z przednią osią - generalnie mówiąc koła stoją prosto tylko gdy sam je tak ustawię - w czasie jazdy "gubią pion". Widać to na zdjęciach poniżej:

Obrazek

Problem w tym, że ramka z zębatkami mocowana jest tylko w dolnym punkcie, co powoduje jej wychylanie i przedłużając to osią mocne odjazd osi od pionu:
Obrazek

Obrazek

Z tego co widziałem w sieci to jest to dość popularne mocowanie, nie natrafiłem jednak na informacje aby ktoś opisywał to jako problem. Czy zatem trzeba to przyjąć jako specyfikę klocków (luzy, elastyczność), czy może ktoś mógłby doradzić jakieś rozwiązanie?

Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

tomnow pisze:Czy zatem trzeba to przyjąć jako specyfikę klocków (luzy, elastyczność), czy może ktoś mógłby doradzić jakieś rozwiązanie?
I to, i to :)

Przydałaby Ci się rolka, która trzymałaby oponę w pionie, o coś jak sugerował Eric Trax:

Obrazek

tomnow

#3 Post autor: tomnow »

Dzięki, pomysł jest ciekawy tylko średnio estetyczny ;)
Spróbuję jeszcze pokombinować i zbudować rozwiązanie bez zębatek, autko ma 4 biegową skrzynię więc to powinno wystarczyć.

Cieślu
VIP
Posty: 1262
Rejestracja: 2009-04-13, 22:21
Lokalizacja: Karczew/Warszawa
brickshelf: cieslu12

 

#4 Post autor: Cieślu »

Rolka pomoże ale cudów tu nie zdziała, zwrotnica jest do luftu. Generalnie terenówki Nico dobrze jeżdżą raczej po płaskim :) Mógłbyś pokazać most od spodu?
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 23:46 przez Cieślu, łącznie zmieniany 1 raz.
Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie.
WIP:
Oshkosh MMRS
MAN F2000
Iveco Powerstar

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#5 Post autor: M_longer »

tomnow pisze:Dzięki, pomysł jest ciekawy tylko średnio estetyczny ;)
Bo do Twojego modelu lepsze byłyby te:
Obrazek

A zwrotnica która trzyma się na samych axlach jest słabiutka :)

Aha, jasnoszare piny tez generują luzy, a gdy masz ich kilka to luz jest proporcjonalnie większy. Moje ładowarki mają czarne piny na przegubach, aby ograniczyć ugięcie ramy.
Ostatnio zmieniony 2015-01-14, 23:42 przez M_longer, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#6 Post autor: Aleksander Spyra »

Tutaj problem nie tkwi w samej zwrotnicy, a w dystansie na kole ;) Większe felgi wchodzą głębiej i efekt wyginania się jest niewielki, tu przy studzie więcej między kołem a zwrotnicą, wygina się ona i oś na której jest zamocowane koło też :) Przy tych felgach lepiej byłoby zastosować gotową legową zwolnicę, ale bodajże kosztem pół studa szerokości.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#7 Post autor: M_longer »

Zozoleon pisze:Przy tych felgach lepiej byłoby zastosować gotową legową zwolnicę, ale bodajże kosztem pół studa szerokości.
I kosmicznemu odstawieniu od punktu skrętu :))

tomnow

#8 Post autor: tomnow »

Od dołu wygląda to tak:
Obrazek

Moje założenie było takie, że chciałem zbudować coś co jeździ i jakoś normalnie wygląda. Nie nastawiałem się na outdoor. Chociaż pewnie synom by się podobało ;)

Problemem na pewno jest dystans od mocowania jak i samo mocowanie. Nie jestem jakoś przywiązany do obecnego rozwiązania - mogę zmienić bo jednak to wygięcie bardzo psuje mi wizerunek całości.

Gotowa zwrotnica Lego 92908? Mam póki co zestawy 42029 i 42009. Drugie założenie było takie, że raczej nie chcę nic kupować. Chociaż szare klocki na nadwozie już i tak kupiłem ;)

Awatar użytkownika
Aleksander Spyra
VIP
Posty: 237
Rejestracja: 2013-08-20, 18:41
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#9 Post autor: Aleksander Spyra »

tomnow pisze: Gotowa zwrotnica Lego 92908?
Właśnie ta ;) Koło nie będzie miało luzów na ośce, łatwiej ją będzie zamocować do mostu, mniej oporów, no i koło nie będzie się miało prawa zsunąć.
M_longer pisze:I kosmicznemu odstawieniu od punktu skrętu :))
Z dystansami jest dokładnie takie samo ;) Więc szerokość ani odległość od osi skrętu nie ulegnie zmianie.

Porównanie
Ostatnio zmieniony 2015-01-15, 00:14 przez Aleksander Spyra, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ