[MOC] Skoda RSO

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Myszomor

[MOC] Skoda RSO

#1 Post autor: Myszomor »

Chyba najbardziej urocza z niemieckich wojennych ciężarówek, może dlatego, że za jej produkcję odpowiadali Czesi.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-01-19, 23:49 przez Myszomor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#2 Post autor: V1 »

Niezły, ogólnie rozpoznawalny, ale pod warunkiem, że zasłoni się koła.
Nie powiem, że nigdy żaden nie jeździł na pneumatykach, bo możliwe, że były i takie, ale ona miała stalowe, pełne koła, o czym zresztą na pewno wiesz, a przez postawienie jej na oponkach zgubiłeś jej charakter.

Fajnie wykombinowałeś przednie błotniki :)
Przydałby się nieco większy prześwit między nimi a kołami, a to na pewno da się zrealizować.
Tylne błotniki trochę kaleczne, mam wrażenie, że lepiej byłoby je ukształtować po prostu skośnymi brickami.
Nieźle zrobiłeś maskę i kabinę, choć nad kabiną przydałoby się jeszcze trochę posiedzieć.
Na tym zdjęciu:
http://www.brickshelf.com/gallery/myszo ... o_7_br.jpg
Wygląda jakby albo tylne koła miały mniejszy rozstaw niż przednie, albo jakby był skośnie osadzony - coś nie gra z geometrią, chyba że to kwestia zdjęć.

Brakuje mu paru szczegółów - lusterka, poręczy wejściowych, wlotu powietrza na dachu, może warto pogrubić o płytkę przedni zderzak? Żadne zdjęcie nie pokazuje prawej strony, więc nie wykluczam, że wlew paliwa zrobiłeś.
Plandeka z łańcuchów jest fatalna. Lepiej zrobić otwartą skrzynię i napchać tam beczek, broni i innych gratów.
Powieś na nim jeszcze linę holowniczą, dorób stopnie wejściowe (z uchwytów do wiaderek) i będzie rewelacja. Ale najpierw koła!
\/1 ______________

Myszomor

#3 Post autor: Myszomor »

V1: niewiele czasu potrzebujesz, żeby wyłapać wszelkie ułomności :)

Długo nie mogłem się zdecydować na budowę tego modelu, zdając sobie sprawę z kompromisów, które będę musiał poczynić.
Pierwsza sprawa to oczywiście koła. Pojazd toczył się na stalowych, co było jego największą wadą. W błocie zapadały się po osie, na lodzie ślizgały się jak łyżwy. Zaprojektowany na warunki frontu wschodniego, nigdy tam ostatecznie nie trafił.

Niestety, nie znam żadnych kół lego, które pasowałyby lepiej do tego modelu, choć może coś przeoczyłem. Bardzo istotna jest tu ich szerokość, która nie może być zbyt duża, aby szoferka i maska silnika, zmieściły się pomiędzy nie. Z tego powodu musiałem zresztą zostawić trochę luzu na przednich ośkach i jak sam zauważyłeś, wygląda jakby koła przednie i tylne miały różny rozstaw, choć ja to słabo zauważam.

Prześwit między kołami a błotnikiem może dałoby się zrobić, gdybym miał dłuższy przewód pneumatyczny. Zużyłem go do ostatka, a kawałki są tak napięte, że przy byle dotknięciu wyskakują. Z tego też powodu nie widać drugiej strony pojazdu, na którą brakło mi przewodu.
Tylne błotniki próbowałem robić tak jak piszesz, ale ogólny efekt proporcji był gorszy.

Co do reszty, to detali u mnie nigdy za wiele. Kiedyś, kiedy sklejałem modele z plastiku, często drobiazgi zostawały w ramkach, bo nie chciało mi się już ich przyklejać. Jak widać to mi zostało :)
Przedni zderzak faktycznie można pogrubić, choć chyba będzie to kosztem obniżenia prześwitu, zobaczymy. Gąsienice na plandekę to moim zdaniem dobry pomysł, choć dopiero teraz widzę, że dość krzywo się ułożyły, poprawię. Z wlotem powietrza dość długo się zmagałem, aż się poddałem. Niestety przy tej skali wszystko wychodzi mi nieproporcjonalnie grube i rzucające się w oczy.

W całym modelu najbardziej drażnią mnie dziura w tylnej części maski i kanciasty jej przód. Niestety chcąc zachować oryginalne gabaryty i nachylenia dużych elementów, co zawsze traktuję jako priorytet, musiałem iść na kompromis.

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#4 Post autor: Kocur »

Jak zerknąłem do grafiki google by zobaczyć jak oryginał wyglądał to od razu mi się te koła rzuciły w oczy - jako najistotniejsza różnica. Może takie Koła Power Miners dałbys radę czymś uzupełnić tak by dopasować je na potrzeby modelu?
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
glaz_pimpur
VIP
Posty: 1391
Rejestracja: 2008-05-13, 20:25
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: glaz-pimpur

 

#5 Post autor: glaz_pimpur »

Kocur pisze:Jak zerknąłem do grafiki google by zobaczyć jak oryginał wyglądał to od razu mi się te koła rzuciły w oczy - jako najistotniejsza różnica. Może takie Koła Power Miners dałbys radę czymś uzupełnić tak by dopasować je na potrzeby modelu?
Absolutnie nie będą pasować: są za grube. Może zamiast tradycyjnych kół użyć dysków 6x6? Złączyć 2 sztuki i dać w środek jakiś mniejszy dysk lub round plate.
acmilaneo pisze:jak widzę zawiść niektórych osób wobec osób niebudujących i niepublikujących to aż mi się odechciewa brać udział w tych zakupach

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

A zębatki obleczone łańcuchem (tym cienkim jak w np. motorach) jako koła?

Mnie się kabina wydaje ciut za niska w stosunku do długości "maski".

Przód faktycznie ciężko zrobić i chyba lepiej niż Ci się udało nie da się w tej skali, bez cięcia klocków.
V1 pisze:Plandeka z łańcuchów jest fatalna. Lepiej zrobić otwartą skrzynię
Też tak mi się to widzi. Ta z łańcuchów strasznie zmniejsza wizualnie naczepę.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#7 Post autor: Kubrick »

Patrząc na poniższe zdjęcie wydaje mi się, że z40 z łańcuchem by była idealna - własnie przyłożyłem ją do kół 13x24 i różnica w średnicy jest minimalna :)
Obrazek
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Myszomor

#8 Post autor: Myszomor »

Z tymi kołami będzie ciężko. Dysk z łańcuchem jest zdecydowanie za mały, a zębatka z łańcuchem trochę za duża, koła są dosłownie wprasowane w nadkola. Zębatka ma też mnóstwo paskudnych dziur, które psuję ogólny wygląd.
Nad plandeką natomiast spróbuję jeszcze popracować.

Myszomor

#9 Post autor: Myszomor »

A oto garść poprawek:
- plandekę z gąsienic zmieniłem na gąsienicową, lepiej ?
- pogrubiłem przedni zderzak
- dołożyłem wlot powietrza nad szoferką
- poprawiłem tylne błotniki
- powiększyłem ociupinkę przestrzeń pod przednimi błotnikami

A teraz uwaga: po naprawdę długich przemyśleniach, koła które widzicie, uznałem za absolutnie najlepsze dla tego modelu i specjalnie dla niego je kupiłem :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#10 Post autor: V1 »

Wszystkie zmiany oprócz plandeki wyszły mu mocno na plus.
Plandeka - choć ma ciekawą fakturę, to jednak nadal go psuje, bo wygląda jak dziergana na drutach.
Ale z kołami koniecznie trzeba pokombinować.
Możliwości jest kilka - wspomniany łańcuch na dysku o średnicy 4 kropek, albo o średnicy 6 kropek, wspomniana zębatka '40', na którą można też nałożyć dysk, maskujący jej dziwne otwory, kółko o średnicy 4 kropek i 4 płytek zbudowane dzięki małym łukom, i na pewno jeszcze dużo więcej.
Żeby dobrać odpowiednią średnicę koła, można nakładać dwie warstwy łańcucha, jeśli jedna to za mało. Oczywiście łańcuch jasnoszary albo brązowy, bo czarny będzie dawał efekt opony.
Nie szkodzi, że te kupiłeś specjalnie dla niego, wykorzystasz je inaczej. Skoro budujesz samochód na stalowych kołach, to są one jego najważniejszymi i najbardziej charakterystycznymi częściami; nie można w to miejsce dawać opony, ani niczego, co wygląda jak opona, bo zatracasz charakter całego pojazdu.
\/1 ______________

Myszomor

#11 Post autor: Myszomor »

V1: No popatrz, a to kolejna plandeka, która mi się podoba :). Wcześniejsza też nie była zła, tylko sposób jej nałożenia fatalny. Nierówna faktura jednej i drugiej może kojarzyć się różnie, nawet z szalikiem od cioci, ale może też robić za siatkę maskującą, przy całej umowności lego. Niestety nie mam pomysłu na żadną inną powierzchnię, którą można przykryć pakę, a nielegowatych elementów nie używam.

Koła z oponami.... a co tam, niech to będzie mój wkład w rozwój konstrukcji.
Jak już pisałem, przerabiałem temat talerzy i zębatek z łańcuchami i wierz mi, to nie wyglądało dobrze. Jedyne co mógłbym zrobić to pomalować opony na szaro :)

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#12 Post autor: V1 »

Plandekę zbuduj z klocków. Każdy kształt można oddać.
\/1 ______________

Myszomor

#13 Post autor: Myszomor »

Temat plandeki z lego wyraźnie nie jest łatwy. Widziałem różne próby jej zbudowania ze sztywnych elementów i niestety są to tylko próby. Może w końcu firma nam jakoś pomoże?
Ostatnio zmieniony 2015-01-21, 00:15 przez Myszomor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Durzy »

Jak dla mnie to plandeka dużo lepsza! Inne zmiany również na plus, zwłaszcza tylny błotnik.

Przy większych modelach pewnie można kombinować z namiotami (żółty z czerwonym Xtream team na Oplu blitzie będzie wymiatać :D ). Na amerykańskie ciężarówki pasowałaby z zestawu 6716 - przecież konstrukcja ich wozów nie zmieniła się od tamtych czasów :D

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#15 Post autor: V1 »

Myszomor, na szybko zmontowałem takie dwa kółka:

Obrazek

Mają niemal identyczną średnicę, co kółka, których użyłeś.
Osobiście uważam, że środkowe byłoby najlepsze.
W środku jest obrotnica 4x4, na zewnątrz płytki 1x2 przyczepione legową gumką.
Naprawdę myślę, że warto pokombinować.

Plandeki z klocków wychodzą całkiem nieźle, tutaj dałbym w kolorze tan lub dark tan.

W internecie znajdziesz np. takie:
https://www.flickr.com/photos/karwik/74 ... 9851133752
https://www.flickr.com/photos/karwik/90 ... 4249748360
https://www.flickr.com/photos/karwik/58 ... 6980502923
lub takie małe:
https://www.flickr.com/photos/karwik/65 ... 8459158011
https://www.flickr.com/photos/karwik/91 ... 4436155938
https://www.flickr.com/photos/karwik/13 ... 2729857843
:)

Mam na warsztacie coś, co pochłania moje wszystkie środki i czas, i strasznie nie chce mi się składać tego pojazdu, a bardzo go lubię :)
\/1 ______________

ODPOWIEDZ