60070 Water Plane Chase

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

60070 Water Plane Chase

#1 Post autor: nori »

To jest wpis z 8studs. Zapraszam także na facebooka.


60070 Water Plane Chase

Obrazek

Seria: City / Swamp Police
Rok premiery: 2015
Liczba elementów: 263
Figurki: 2: Police Pilot, Crook (oszust)
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 28 x 26 x 5.5 cm
Cena:
$29.99, £24.99, 29,99 €, 129,99 zł

BrickSet, BrickLink

Rzadko sięgam po zestawy z linii City, ogólnie gustuję w nieco innych klimatach. Jednak "miastowe" zapowiedzi na 2015 rok okazały się bardzo ciekawe i kuszące, a jeden zestaw spowodował, że nie wytrzymałem. Tak wiec serdecznie Was zapraszam na krótką wycieczkę na bagna!

Pudełko, o kształcie zbliżonym do kwadratu, okrasza naprawdę przyjemna dla oka szata graficzna. Zdjęcie z przodu kartonu ukazuje nam zestaw w całej okazałości, odpowiednio dobrane, nastrojowe i nieinwazyjne tło, tylko zwiększa przyjemność z podziwiania zabawki. Oczywiście nie zabrakło odpowiednich logotypów, numeru czy przedziału wiekowego.

Obrazek

Z tyłu pudełka dowiadujemy się ile woreczków z elementami skrywa się w środku, oraz możemy w nieregularnych ramkach obejrzeć "zabawowe" możliwości samego zestawu. Niestety, prezentowana tutaj konstrukcja to cały czas ten sam model, patrząc na ten szereg zdjęć, aż z nostalgią wspomina się czasy, gdy z tyłu pudełka także można było znaleźć wiele zdjęć, ale na każdym była alternatywna propozycja wykorzystania elementów. Jak dobrze wiemy, tamte czasy niestety już nie powrócą...

Obrazek

Czas dobrać się do zawartości, otwarcie pudełka to dosłownie moment, a w środku znajdziemy trzy ponumerowane woreczki z elementami:

Obrazek

oraz dwie instrukcje.

Obrazek

Nie lubię dzielenia instrukcji, ale w tym zestawie zastosowano bardzo fajny patent. Mianowicie, w związku z tym, że zestaw zawiera więcej niż jedną konstrukcję, każda otrzymała swoją własną książeczkę z planami budowy. Jest to naprawdę rewelacyjne rozwiązanie! Gdy chcemy zbudować zestaw w rodzinnym gronie lub razem z przyjaciółmi - dzielimy woreczki z klockami, każdy dostaje swoją instrukcję i wszyscy mogą wpaść w trans budowania! Dodatkowym, bardzo miłym akcentem, jest odpowiednie dobranie okładek instrukcji - prezentują nie cały zestaw, ale tylko daną jego część.
Ze spraw technicznych: instrukcje liczą odpowiednio: 48 i 84 strony, oprócz planów budowy zawierają indeks elementów oraz całkiem sporo reklam.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ostatnią składową są naklejki, i tu od razu wybaczcie, ale mimo że ostatnio często używałem takich ozdobników, to w przypadku niniejszego zestawu nie zdecydowałem się na ich naklejenie. Dokładnie z jakiego powodu, wyjaśnię w dalszej części recenzji. Poniżej skan w 300 dpi:

Obrazek

Ludziki! Wraz z zestawem otrzymujemy dwie minifigurki: policjanta w przepięknym granatowym mundurze oraz oszusta ze spodniami przewiązanymi sznurkiem. Torsy posiadają dwustronne nadruki, niestety główki już są zadrukowane tylko jednostronnie. Figurki jak najbardziej na plus!

Obrazek

Obrazek

TLG w tym roku postanowiło odświeżyć klasycznego krokodyla, co dla mnie prywatnie jest dość kontrowersyjną decyzją. Nowy wzór absolutnie nie jest zły, a zmiany w większości wydaja się sensowne, jednak ja bardzo lubię klasyczną wersję, i nie wydaje mi się, by odświeżenie było tak strasznie potrzebne. Więcej o tym pozwoliłem sobie naskrobać w osobnej notce na blogu, tam też znajdziecie sporo zdjęć zielonego gada, poniżej natomiast zamieszczam parę wybranych:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Budowanie czas zacząć! Na pierwszy ogień idzie samochód terenowy złoczyńcy w gustownym kolorze maskującym: czerwonym. Szerokość sześć kropek, do tego wystające koła i spora buda powodują, że jest to naprawdę wielkie bydle. Dosłownie! Jednocześnie "autko" prezentuje się bardzo ładnie i powiedziałbym (może głupie porównanie) zgrabnie. Do tego jednym z bodźców do zakupu był fakt, że nieco przypomniało mi klasyczny zestaw 1720 Cactus Canyon Value Pack. I ja wiem, że kiedyś wszystko było lepsze, i nostalgia to silne uczucie, ale jak dla mnie, nowa bestia zjada stare chucherko na przystawkę!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jedyne co mnie zaskoczyło na minus, to w pewnych momentach jakby braki klockowe: tak jakby czasem projektant "zapomniał" gdzieś przyczepić małego elementu którego w sumie nie widać, ale wpłynąłby czy to na stabilność konstrukcji czy też zasłonięcie małej szczeliny. Niby szczegół, ale jakieś złe wrażenie pozostaje.

Kolejną konstrukcją jest maciupka skrytka w której znajdziemy sztabkę złota oraz kasiorkę. Takie coś, wyglądające jak "zostało parę elementów, trzeba coś sklecić". Ale złoto zawsze w cenie, wiec nie ma co marudzić!

Obrazek

Obrazek

Ostatnim, ale dla mnie najważniejszym, modułem jest samolot. I to właśnie on był głównym powodem dla którego zakupiłem ten zestaw. Powód jest naprawdę prosty. ;) Dlatego też nie nakleiłem naklejek, "mój" samolot pozostanie cywilnym modelem, nie policyjnym.

Ogólnie nie praktykuję pokazywania w recenzji kroków budowy, recenzja ma na zadaniu opisać ogólnie zestaw, a nie rozebrać go na czynniki pierwsze, wszak to nie analiza, a i przyszłemu budowniczemu niech zostanie coś z przyjemności z odkrywania różnych rozwiązań technicznych, ale w przypadku samolociku pozwolę sobie pstryknąć parę fotek właśnie w budowy. Samolot składa się modułowo, jest to naprawdę bardzo przyjemne, więc może warto pokazać.
Zaczynamy od kabiny,

Obrazek

następnie ogon,

Obrazek

skrzydła,

Obrazek

oraz pływaki.

Obrazek

Składając wszystko do kupy otrzymujemy takie oto cudo:

Obrazek

Dla mnie: wyższa półka. Bardzo przyjemna budowa połączona została z niezwykle estetycznym efektem końcowym.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I oczywiście fotka zbiorowa, czyli cały zestaw w pełnej okazałości:

Obrazek

Werdykt? Ja polecam i to gorąco! Nieczęsto mam do czynienia z zestawami z linii City, ale ten spełnił moje oczekiwania w pełni: otrzymałem bardzo przyjemną zabawkę z ciekawymi i ładnymi konstrukcjami, bawialną, do tego fajne ludziki i nieco kontrowersyjnego, ale tak naprawdę tylko z powodu "że jest nowy", krokodyla. Do tego dzielone nie bez sensu instrukcje także warte są wyliczenia "in plus". Minusy, o ile są, są dosłownie marginalne, i nie ma co sobie nimi zaprzątać głowy. Zestaw obecnie "oficjalnie" rozszerza moją prywatną kolekcję "W duchu Adventurers". ;)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#2 Post autor: Szerszen »

Krokodyl wcale nie jest zły... IMHO wręcz lepszy od poprzedników, biorąc pod uwagę jego oczyska.
A zestaw w istocie przyjemny.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Durzy »

Rzeczywiście. Na miniaturach krokodyl wydawał się straszny, ale po bliższym poznaniu dużo zyskuje. Jak dla mnie zdecydowanie lepszy, choć do Wyspiarzy kompletnie nie pasuje. Rekin ze skrzelami jest genialny.. no, no, no tyle sensownych zmian, czas na kamizelkę ratunkową! A nie, przecież ona bardzo potrzebuje zamiany, więc lepiej odświeżać inne rzeczy.

Samolot poza tyłem rzeczywiście ładny, jednak terenówka jest kompletnie beznadziejna. Już zwykły stary kańciak o szerokości 5 studów (z kołami) wygląda lepiej.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

To aligator nie krokodyl. :) Ale wyspiarze też powinni mieć aligatory.

263 nieduże klocki za 129 PLN to jednak lekko za drogo. 99 PLN góra 109 PLN byłoby bardziej stosowne. Same pojazdy ładne.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#5 Post autor: Cevillus »

Szerszen pisze:Krokodyl wcale nie jest zły... IMHO wręcz lepszy od poprzedników, biorąc pod uwagę jego oczyska.
Zgadzam się z przedmówcą że krokodyl nie jest taki zły od poprzednika :)
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#6 Post autor: Jarząb »

Zestaw wizualnie bardzo fajny. Dobrze, że pickup ma 6 studów, wygląda dzięki temu bardzo dobrze. Co do samolotu to wygląda świetnie, ale dla mnie ma jedną wadę. Zastosowanie slope'ów pod kabiną do montowania pływaków powoduje, że samolot wydaje się ociężały.
Aligator? Zawsze to jeden pin więcej ;p

Sam zestaw prezentuje się bardzo dobrze i z całą pewnością jest bawialny, ale jedna rzecz mnie wręcz zszokowała. W zasadzie to trzy cyferki - 1 2 9.

Oczywiście recenzja jak zawsze tak dobra, że czyta się z czystą przyjemnością.

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#7 Post autor: tbzz »

Nori jak zwykle świetna robota! Sam zestaw całkiem całkiem. Mnie najbardziej podoba się samolot. W zasadzie gdyby nie zbyt masywne osadzenie pływaków, to byłaby to najlepsza maszyna latająca w zestawach miejskich.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Durzy »

Jellyeater pisze:To aligator nie krokodyl.
Jak je po wyglądzie odróżnić?
tbzz pisze:gdyby nie zbyt masywne osadzenie pływaków,

Na szczęście od góry pod kątem, nie widać tak bardzo tego masywnego osadzenia pływaków.

Kiedyś dało się nie osadzać ich masywnie: http://letsbuilditagain.com/instructions/6543/007.jpg

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: Jellyeater »

Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#10 Post autor: Stelario »

Patrząc na tą rozpiske to bym powiedział że na odwrót chyba :P Aligator to jakiś bezzębny jest czyli jak stare LEGO.
Ostatnio zmieniony 2015-01-24, 09:50 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#11 Post autor: nori »

Chciałem spróbować także publikacji recenzji w języku bardziej uniwersalnym, a więc w środowisku, w którym tekstów tego typów pojawia się znacznie więcej. Dzięki tytanicznej pracy nisii, za co serdecznie jej dziękuję, niniejsza recenzja trafiła na forum EB. Jeżeli ktoś ma ochotę poczytać ją po angielsku, serdecznie zapraszam: Review: 60070 Water Plane Chase on EB.
Bardzo mnie cieszy, że wspomnienie o recenzji znalazło się także na stronie głównej tego portalu. ;)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

ODPOWIEDZ