EV3 Home vs Edu

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

EV3 Home vs Edu

#1 Post autor: LordXun »

Czołem,

Wiem, że ten temat był już wałkowany wiele razy tutaj i w innych miejscach, ale trafiłem ostatnio na allegro na aukcje w tym stylu: http://allegro.pl/lego-mindstorms-ev3-4 ... 80562.html

Cena tego zestawu oscyluje w okolicy 2/3 zestawu Home, a z tego co czytałem oprogramowanie do Home i tak ściaga się ze strony LEGO. Różnice "sprzętowe" pomiędzy oboma zestawami z grubsza znam, wydaje sie, że wersja EDU opłacała sie bardziej (ale przy cenach rzędu 1600-1700 PLN), a tymaczasem taki zonk...

W czym może być rzecz? Czy może w tym, że oprogramowania Home nie mogę używać legalnie do EDU z jakiegoś powodu?
LordXun

student-85
Posty: 21
Rejestracja: 2008-06-30, 14:55
Lokalizacja: Poznań

#2 Post autor: student-85 »

Z tego co mi wiadomo oprogramowania Home nie można użyć w celach komercyjnych (np. prowadzenie zajęć, kursów programowania itp.). Jeśli więc używasz tego w domu to wszystko powinno być legalne. Wersja zestawu nie powinna mieć znaczenia, przecież mógłbyś te elementy nabyć osobno, lub do zestawu w wersji domowej dokupić czujniki z edu.

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#3 Post autor: judam »

Edu i Home są różnice w software na komputerze i firmware w kostkach. Jednakże bez problemu w programie wgrasz firmware do kostki czy to EDU czy to HOME
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: LordXun »

Ok, tego mniej więcej się też wcześniej doczytałem :) Czy może tu być jeszcze jakiś haczyk albo podstęp, czy to po prostu świetny deal dużo lepszy aktualnie niż kupowanie zestawu home za 1.3k?
LordXun

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

Jak ja kupowałem EDU to przed podłączeniem do komputera na kostce znajdowało się oprogramowanie edu. Jezeli chodzi o wygląd menu to od home nie różni się zbytnio niczym. Po pobraniu oprogramowania home na pc-ta podłączasz kostkę i wyświetla się komunikat, że jest dostępna nowsza wersja oprogramowania. Klikasz żeby ściągnął i zaktualizował i po paru minutach jest już najnowsze oprogramowanie home na kostce. Oczywiście wszystko działa a dwa brakujące moduły (dla sensora odległości i żyroskopu) znajdują się na stronie producenta. Instalujesz i wszystko działa bez żadnych problemów.

Bartholomeo
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-24, 09:30
Lokalizacja: W-wa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Bartholomeo »

Cześć, przyłączę się do pytania
O ile w przypadku wersji Home 31313, to na stronie Lego są dostępne instrukcje do kilkunastu modeli. Jak to jest w przypadku wersji EDU? Czy instrukcje do proponowanych konstrukcji są również dostępne?
Druga sprawa, co w programami które uruchamiają zbudowane modele? Czy są one już wgrane w kostkę? Czy też można je gdzieś oficjalnie pobrać? Napisanie własnego programu np. do Gyro Boy'a nie byłoby proste...
Powoli przymierzam się do zakupu dla syna i również rozważam którą wersję wybrać

Awatar użytkownika
judam
Posty: 508
Rejestracja: 2012-08-09, 12:46
Lokalizacja: Wolsztyn
brickshelf: judam
Kontakt:

 

#7 Post autor: judam »

EDU jako software na PC ma instrukcje i programowanie wbudowane w program.
Zapraszam do mojego sklepu. JuDam Store www.bricks.love

Bartholomeo
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-24, 09:30
Lokalizacja: W-wa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Bartholomeo »

OK, tylko jak rozumiem, dołączonego softu z instrukcjami i programami nie mają wersje Edu, sprzedawane na Allegro w cenie poniżej 1k. A ściągając soft ze strony lego, kostka staje się wersją Home - bez instrukcji z wersji Edu? Czy też jest inaczej?

Awatar użytkownika
LordXun
Posty: 54
Rejestracja: 2015-01-06, 13:03
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#9 Post autor: LordXun »

Z tego co ja grzebałem sam i z tego co tutaj koledzy twierdzą, ja rozumiem, że dokładnie tak.
LordXun

dexter
Posty: 11
Rejestracja: 2013-12-30, 15:13
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: dexter »

Ja mam kupione rok temu edu na Allegro. Nie dostaniesz instrukcji i programów. O ile ściągnięcie instrukcji było możliwe to programów nie było nigdzie. Jeżeli jest to twój pierwszy lub jeden z pierwszych zestawów to zainwestuj w Home sa tam lepsze klocki na start. np. W edu nie ma czterech kół.

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#11 Post autor: Waler »

Bartholomeo, tak oprogramowania edu na pc nie ma. Ono kosztuje drugie tyle co zestaw i oferty za 2.2k je zawierają. I tak jak napisałem po podlaczeniu do PC z oprogramowaniem Home kostka automatycznie się aktualizuje na Home. W edu jest jedna książka z instrukcjami prostego robocika i programuje się go przez kostkę (bez PC). Tak na prawdę bez oprogramowania to zadne edu z tego edu :) Do zwyklego Home tez można dokupić sobie (nawet oficjalnie na stronie S@H) zyroskop czujnik odległości i aku i zrobić go "na edu".. Opróc tego mozna dokupić sensor temperatury - jest firmowo soft pod niego wgrany w kostkę.
Ostatnio zmieniony 2015-01-26, 15:21 przez Waler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

Mam 7 letniego syna i miałem ten sam dylemat.
Nie myślałem jak AFOL ale jak ojciec i wybrałem wersję Home. Rozszerzyć ten zestaw o braki z EDU zawsze zdążę a na starcie dzieciak otrzymuje GOTOWY do zabawy i nauki zestaw (17 modeli).

Bartholomeo
Posty: 3
Rejestracja: 2013-10-24, 09:30
Lokalizacja: W-wa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: Bartholomeo »

I tą samą drogą trzeba będzie pójść. Na początek Home będzie odpowiedni.
Z mojego punktu widzenia, interesujący jest żyroskop, stąd pytania o Edu i Gyro Boya ;)
Dzięki wszystkim za rozwianie wątpliwości!

socha6
Posty: 10
Rejestracja: 2012-11-07, 10:19
Lokalizacja: Przemków / Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: socha6 »

Taki czujnik żyroskopowy można pozyskać z różnych źródeł, nie trzeba kupować firmowego który koszuje $$$. Moża wykorzytać Wii motion plus albo wyciągnąć żyroskop z obojętnie jakiego zdalnie sterowanego helikoptera (SYMA itp). W jednym i drugim przypadku trzeba lutować. W jednym i drugim przypadku orzymamy tak samo dobry rezulatat jak z firmowym czujnikiem, ale za ułemek ceny firmowego czujnika.

Konik

#15 Post autor: Konik »

Heja,
Do niedawna miałem podobny dylemat i ze swojej strony powiem tak.

Plusy zestawu Edu Core Set:
- fajne klocki (czy lepsze od Home to już indywidualna sprawa)
- żyroskop i miernik odległości to bardzo fajna sprawa - dużo frajdy (jasne, można kupić używkę albo pozyskać inaczej)
- akumulator - moim zdaniem największy plus - moja kostka zjada 6xEneloop w zastraszającym tempie - na aku działa długo i sprwanie
- plastikowe pudło i sorter - świetna sprawa, nie do przecenienia (znowu, można to czymś zastąpić ale mniemam, że większość z nas jest już w tym wieku, kiedy rozumiemy, że za wygodę trzeba czasem zapłacić)

Minusy zestawu Edu Core Set:
- brak ładowarki do akumulatora - serio, nie potrafię tego pojąć. Nie dość, że wymagane jest dziwaczne napięcie (może nie dziwaczne, ale rzadko spotykane) to jeszcze kosztuje majątek (>100zł)

Osobno potraktuję oprogramowanie.
Do Edu software jest płatny i drogi (moim zdaniem nawet bardzo). Lego zastrzega, że nie masz prawa go odsprzedać (sic!) i tak szczerze... nie ma większej różnicy między Home a Edu.
W Home nie ma modułu logowania - tutaj trudno mi się do końca wypowiedzieć bo jeszcze go nie sprawdziłem. Oprogramowanie bloków, których nie ma w Home możesz pobrać ze strony Lego.
Największe nadzieje wiązałem z samouczkiem (pomyślałem - ok, za to mogę zapłacić) - niestety, moim zdaniem, samouczek to klapa na całego. Jest prymitywny, bez jakiegokolwiek komentarza.
Szczerze, pierwsza lepsza książka o Lego EV3 bije go na głowę.
PS. Podobno, bardziej skomplikowanych programów z Edu nie da się uruchomić/edytować w Home - nie wiem, nie sprawdziłem.
PPS. Tak, o ile wbudowane w edytor instrukcje budowania są oficjalnie dostępne, to programy już nie. Szczerze, dla średnio ogarniętej osoby wyzwanie stanowi tylko GyroBoy. Reszta, to programistyczna podstawówka.

Ogólnie, klocki wybierz które Ci się bardziej podobają. Oprogramowanie, moim zdaniem (póki co), to Edu nie jest warte pieniędzy, które zapłaciłem.

Pozdrawiam,
Konik

ODPOWIEDZ