[WIP] Czołg

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
lennox
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-21, 15:54
Lokalizacja: Kraków

[WIP] Czołg

#1 Post autor: lennox »

Chciałbym zaprezentować postępy prac nad moim pierwszym modelem po dark age. Jest to model zbudowany "na próbę", ponieważ chciałem poznać sposoby i trudności w budowaniu takich konstrukcji. Nie miałem zamiaru budować jakiegoś konkretnego czołgu, choć nie powiem wzorowałem go po części na SU-3. Na pewno nie jest zupełną kopią ani pod względem skali ani wyglądu.

Najbardziej fascynowały mnie zawieszenia w czołgach i nad tym spędziłem sporo czasu. Nie chciałem niczego kopiować od innych. Chciałem dojść do zadowalającego efektu sam.
Myślę że jak na pierwszy model udało mi się dość dobrze.
Drugą rzeczą którą chciałem wypróbować to napęd. U mnie rozwiązany w oparciu o 2 silniki XL z przełożeniem 1:1. Od razu zaznaczam że nie jestem z tego rozwiązania zadowolony, dlatego że silniki ustawiłem wzdłużnie do osi czołgu i napęd przekazany jest za pomocą knobów. Podczas jazdy po płaskim i niewymagającym terenie napęd spisuje się nad wyraz żwawo i bezproblemowo. Jeśli natomiast wjedziemy w jakikolwiek cięższy teren dla gąsienic (np: dywan z długim włosiem) knoby dostaja takich naprężeń że potrafią z konstrukcji zrobić sieczkę.
Teraz już wiem że to prawda, że tak jak ktoś na forum pisał, XLe potrafią przesuwać meble. ;)

Dodatkowo w modelu umieszczone są dwa silniki M do sterowania obrotem wieży i podnoszenia/opuszczania lufy.

Poniżej kilka zdjęć modelu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zapraszam do komentowania.
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy...
Moja kolekcja

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3942
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

Re: Czołg

#2 Post autor: legosamigos »

lennox pisze:...Od razu zaznaczam że nie jestem z tego rozwiązania zadowolony, dlatego że silniki ustawiłem wzdłużnie do osi czołgu i napęd przekazany jest za pomocą knobów. Podczas jazdy po płaskim i niewymagającym terenie napęd spisuje się nad wyraz żwawo i bezproblemowo. Jeśli natomiast wjedziemy w jakikolwiek cięższy teren dla gąsienic (np: dywan z długim włosiem) knoby dostaja takich naprężeń że potrafią z konstrukcji zrobić sieczkę.
Teraz już wiem że to prawda, że tak jak ktoś na forum pisał, XLe potrafią przesuwać meble. ;)
...
Choć tematyka militarna zupełnie nie jest w moim guście, ale czołg zapowiada się ciekawie. To może zamiast knobów wstaw zębatki. L-ki też są mocne, jak na tym filmie
Ostatnio zmieniony 2015-01-27, 00:59 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#3 Post autor: Sariel »

Podejrzewam że jak z konstrukcji robi się sieczka, to nie knoby są winne tylko brak wzmocnień tejże konstrukcji. Zawieszenie bardzo poprawne, ale nie rewolucyjne.

lennox
Posty: 50
Rejestracja: 2013-02-21, 15:54
Lokalizacja: Kraków

#4 Post autor: lennox »

legosamigos pisze:
Choć tematyka militarna zupełnie nie jest w moim guście, ale czołg zapowiada się ciekawie. To może zamiast knobów wstaw zębatki.
Zębatki kątowe przemieli jeszcze prędzej niż się konstrukcja rozleci. Chyba że masz na myśli również zmianę ułożenia silników, to tak.
Sariel pisze:Podejrzewam że jak z konstrukcji robi się sieczka, to nie knoby są winne tylko brak wzmocnień tejże konstrukcji. Zawieszenie bardzo poprawne, ale nie rewolucyjne.
Wzmocnienia są, ale takie na które pozwalała sama konstrukcja. rama jest z bricków, a wzmocnienia z liftramów. Tak czy siak wiem o tym że to też jeszcze muszę przerobić i zrobię to łącznie z przestawieniem silników prostopadle do kierunku jazdy
Co do zawieszenia, rzeczywiście rewolucji nie ma, działa dość dobrze, ale i tak nie jest szczytem marzeń. Przy ugięciu koło odchyla się w stronę pojazdu bo oś podparcia nie jest w osi nacisku na gąsienice.
Błogosławiony ten, co nie ma nic do powiedzenia, a pomimo to milczy...
Moja kolekcja

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Ułożenie silników nie ma jakiegoś szczególniego znaczenia jeśli przeniesienie napędu jest odpowiednio wzmocnione. I szczerze bym się zdziwił gdyby tak lekka konstrukcja zmieliła jakąś zębatkę.

ODPOWIEDZ