EV3 + wifi

Mindstorms, WeDo, Lego Digital Desinger, Stud.io

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

EV3 + wifi

#1 Post autor: OmenGda »

Hej,
jak w temacie - ktoś podłączał? Jest jakaś lista kompatybilnych?
Kwestie zasięgu oraz możliwości sterowania?
Z góry dzięki za info.

Pozdrawiam
Michał
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#2 Post autor: Waler »

Oficjalnie tylko NETGEAR WNA 1100. Mam takowy, kupiłem za 30zł od razu jak nabyłem mindstormsa ale jeszcze nigdy nie używałem :P
Działają też inne, zwłaszcza, że wspomniany Netgear jest dość sporawy (jak pendrive).
Alternatywa to Edimax EW-7811UN, również działa, ponieważ jest na tym samym chipsecie. Oczywiście inne też będą działały, ale musiał byś grzebać w kodzie mindstormsa, a te dwa powyższe działają od razu po wyjęciu z pudełka również na stockowym sofcie.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#3 Post autor: OmenGda »

Waler pisze:Oficjalnie tylko NETGEAR WNA 1100. Mam takowy, kupiłem za 30zł od razu jak nabyłem mindstormsa ale jeszcze nigdy nie używałem :P
Działają też inne, zwłaszcza, że wspomniany Netgear jest dość sporawy (jak pendrive).
Alternatywa to Edimax EW-7811UN, również działa, ponieważ jest na tym samym chipsecie. Oczywiście inne też będą działały, ale musiał byś grzebać w kodzie mindstormsa, a te dwa powyższe działają od razu po wyjęciu z pudełka również na stockowym sofcie.
To daj znać jak użyjesz :-) generalnie, to że duży to nie przeszkadza bo zawsze można gdzieś go schować łącząc kablem USB. Ale zapewne dzięki temu ma też dużą antenę wbudowaną a co za tym idzie większy zasięg. Jak zrobisz jakieś testy to napisz proszę :-)

Pozdrawiam
Omen
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

mkur
Posty: 36
Rejestracja: 2004-08-06, 15:23
Lokalizacja: Warszawa

#4 Post autor: mkur »

Korzystam ze wspomnianego NetGear-a - działa bez problemów. Z tym, że moje EV3 działa pod alternatywnym firmwarem (MonoBrick).

Pozdrawiam,

--mk

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#5 Post autor: OmenGda »

mkur pisze:Korzystam ze wspomnianego NetGear-a - działa bez problemów. Z tym, że moje EV3 działa pod alternatywnym firmwarem (MonoBrick).

Pozdrawiam,

--mk
Ale można go używać do takiej samej komunikacji jak przez bluetooth?
Ma większy zasięg niż sprawdzone 50 metrów w linii prostej na bluetooth?
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
szimonek
Posty: 118
Rejestracja: 2006-06-06, 13:24
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

#6 Post autor: szimonek »

Ja za to mam wspomniane Edimaxy EW-7811UN. Działają bez żadnego problemu, ale testowałem je tylko na alternatywnym software, czyli na LeJOS EV3.

Edimaxy mają jedną zaletę, która jest jednocześnie ich największą wadą. Są małe i bardzo łatwo je spasować w modelu jak są łożone do kostki, ale z racji wielkości strasznie grzeją się podczas pracy. Do tego stopnia, że mając tylko i wyłącznie zestawione z nimi połączenie przez SSH, bez obciążania ich dużym transferem, po godzinie użytkowania plastik kostki wokół gniazda USB był wyraźnie cieplejszy.
No dobra mają dwie zalety, są jeszcze dość tanie :-)
OmenGda pisze:Ale można go używać do takiej samej komunikacji jak przez bluetooth?
Ma większy zasięg niż sprawdzone 50 metrów w linii prostej na bluetooth?
Ciężko odpowiedzieć na twoje pytanie, bo u podstaw to są dwie różne technologie, korzystające z tego samego medium transmisyjnego czyli powietrza. Jak już kiedyś pisałem, pasmo radiowe 2,4GHz jest obecnie strasznie zasyfione i zasięg będzie zależał od wielu rzeczy np.
- Ile w okolicy "słychać" sieci WiFi oprócz twojej i jak wielu mają one klientów. Jeśli model wjedzie Ci w obszar, na którym ktoś akurat rozgłasza sieć WiFi na pełnej mocy 100mW na tym samym co Ty kanale, to może Ci przestać odpowiadać i po kilkunastu metrach, bo po prostu zostanie zagłuszony. Jak go weźmiesz na łąkę na zadupiu to może dasz radę i z 300 metrów nim sterować.
- Jakiego Access Pointa użyjesz i jaki będzie on miał zysk na antenach. Jak weźmiesz AP z antenami wbudowanymi (np. spróbujesz sterować z telefonu) to zasięg będziesz miał zdecydowanie mniejszy niż z AP z zewnętrznymi antenami. Jak podłączyć kierunkową antenę zamiast standardową dookólną to znowu 300 metrów może nie stanowić bariery :-)
- Którą kartę użyjesz. NETGEAR WNA 1100 ma zdecydowanie większą antenę wbudowaną niż Edimax EW-7811UN, tak więc zysk na niej będzie większy. Co się również przekłada na zasięg.
Ostatnio zmieniony 2014-08-05, 20:17 przez szimonek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Szymon

student-85
Posty: 21
Rejestracja: 2008-06-30, 14:55
Lokalizacja: Poznań

#7 Post autor: student-85 »

Ja zakupiłem Edimax EW-7811UN i niestety w standardowym software nie jest wykrywany.
Ostatnio zmieniony 2015-01-29, 17:20 przez student-85, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#8 Post autor: OmenGda »

Dzięki za wszelkie info. Kupiłem NETGEAR WNA 1100 ze względu na większą kompatybilność jak i zasięg dzięki większej antenie. Czy ktoś z Was na natywnym lub alternatywnym sofcie pisał jakiś programik do komunikacji telefonu lub przeglądarki internetowej z kostką EV3? Jeśli tak to będę wdzięczny za jakieś wskazówki. Z góry dzięki.

Pozdrawiam
Michu
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

marek.kaminski
Posty: 15
Rejestracja: 2014-12-14, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: marek.kaminski »

OmenGda pisze:Dzięki za wszelkie info. Kupiłem NETGEAR WNA 1100 ze względu na większą kompatybilność jak i zasięg dzięki większej antenie. Czy ktoś z Was na natywnym lub alternatywnym sofcie pisał jakiś programik do komunikacji telefonu lub przeglądarki internetowej z kostką EV3? Jeśli tak to będę wdzięczny za jakieś wskazówki. Z góry dzięki.

Pozdrawiam
Michu
Napisałem prototyp takiej stronki, może komuś się przyda.

http://mkpk.knot.kudzia.eu/EV3_AP_webapplication/myMobileWebApplication.zip

W moim przypadku stronka wyświetla się bezbłędnie na Samsungu Galaxy GT-S5570 Mini (i pozwala uruchomić oraz zatrzymać serwomotor).

A serwuje ją mój ultraprosty ev3dev.server.js, którego uruchamiamy na EV3 z ev3dev'em (http://www.ev3dev.org/ ; użyłem obrazu ev3-ev3dev-jessie-2015-12-30.img)

Stronka, to naturalnie components\index.html [w komputerze obejrzysz ją także :-]

Idea jest taka: każdy button musi tam mieć IDka, np. jak właśnie w tym indexie:

<input type="button" value="Start" id="start">
...
<input type="button" value="Stop" id="stop">

A wyłapaniem i obsługą kliknięć na tak oznakowane buttony kłopocze się już JavaScript, a konkretnie ev3dev.server.js, ten mianowicie fragment kodu (rzecz korzysta z biblioteki ev3dev-lang - credits go to WasabiFan):

...
// ----------------------------------------
// ev3dev part
//
case "/start": // response to a click on a button having id="start"
console.log("Motor start");
response.end();

motor.dutyCycleSp = 100;
motor.command = "run-forever";
break;

case "/stop": // response to a click on a button having id="stop"
console.log("Motor stop");
response.end();

motor.dutyCycleSp = 0;
motor.command = "run-forever";
break;
...

Z ciekawostek: dostęp do Internetu jest niekonieczny ; można przerobić EV3 w wifi access pointa (NetGear WNA1100 dał radę) ; testy pokazują, że daje to zasięg 50-100 metrów.

Może wymyślę coś lepszego. W przypadku gdy w powietrzu jest GSM, warto rozważyć podłączanie się cegłą do Internetu via modem GPRS (np. w telefonie komórkowym :-)

A gdyby ktoś chciał opis przerobienia EV3 z ev3dev'em w AP, to krótki opis (po angielsku, bo dla znajomego) zamieściłem tu:

http://mkpk.knot.kudzia.eu/EV3_AP_webapplication/making_AP_out_of_EV3.zip

(jest on przeróbką, ekstraktem z tego https://github.com/legorovers/ev3dev-ap, a konkretnie zadań opisanych tu: https://github.com/legorovers/ev3dev-ap/blob/master/roles/ap/tasks/main.yml)

AP stworzony tą procedurą dostaje IPka 10.0.0.1. Naturalnie należy się z nim najpierw połączyć z naszego sprzętu mobilnego.

Serwer słucha na porcie 8080 (choć to nie https), zatem jeśli zrobiliśmy ww. AP, to z cegłą skomunikujemy się wpisując w przeglądarce to:

http://10.0.0.1:8080

pozdrawiam,
Marek

ODPOWIEDZ