[MOC] Tiger 2 / King Tiger

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderator: Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5360
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
HELF: Sariel
: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Tiger 2 / King Tiger

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 28s (+ lufa), szer. 16s, wys. 14s (+ antena)
Waga: 0.714 kg
Napęd: 2 x PF M z redukcją 3:1
Zawieszenie: brak
Silniki: 2 x PF M, 2 x Micromotor

Po tym jak zbudowałem dużego Tygryska, dużo osób domagało się Tygryska Drugiego. Z początku nie planowałem, bo w tej samej skali podwozie byłoby w zasadzie identyczne, ale potem mnie tknęło że chyba dałoby się zbudować go w mniejszej skali, na starych gąsienicach. I takie było założenie tego modelu - pełne RC przy możliwie małej skali.

Oryginał nie jest tak znany jak Tygrys I, a szkoda, bo był o wiele groźniejszy. Czołgistów na obu frontach przyprawiał o ból głowy, aliantom dał się bardzo we znaki w Ardenach i siał postrach do ostatniego dnia wojny, podczas gdy Sowietom zdarzało się, jeśli wierzyć niektórym źródłom, porzucać czołgi na sam jego widok. I nic dziwnego, bo Tygrys II, nazywany Królewskim wskutek błędnego tłumaczenia, łączył armatę uznawaną za najlepszą broń czołgową całej drugiej Wojny Światowej, oraz pancerz przedni który podobno nigdy nie został przebity w walce. Był to czołg który z powodzeniem niszczył czołgi alianckie z odległości 2 km i więcej, samemu będąc praktycznie niewrażliwym na ostrzał. Na szczęście wyprodukowano go niespełna 500 sztuk, i cierpiał na te same dolegliwości co "jedynka" - paliwożerność i problemy w transporcie - za słabe mosty, za miękkie drogi. Mimo to, o ile złą sławę pierwszego Tygrysa można z powodzeniem uznać za przesadzoną, o tyle sława Tygrysa Królewskiego była jak najbardziej zasłużona. Tygrys II był w zasadzie najbardziej przerażającym widokiem jaki można było napotkać na polu walki II WŚ.

Model jest technicznie prosty, głównym wyzwaniem był kształt boków kadłuba który nie pozwolił zamontować baterii w poprzek. Bateria siedzi więc wzdłużnie z tyłu kadłuba i zajmuje prawie jego połowę, pozostawiając niewiele miejsca na dwa silniki napędzające przednie koła napinające, dwa odbiorniki udające włazy z przodu kadłuba, i na Micromotor który obraca wieżą bez obrotnicy. W same wieży mieści się drugi Micromotor który z redukcją 3:1 podnosi lufę. Przez tę właśnie redukcję, a ściślej przez zębatkę z24 wieża jest wyższa niż powinna, natomiast brak obrotnicy wymusił w praktyce ograniczenie obrotu wieży bo ciągnięcie kabla który do niej wchodzi grozi zarówno kablowi jak i silnikowi który wieżę obraca.

Estetycznie jest jak widać - nie idealnie. Przede wszystkim zdecydowanie wolę czołgi na ciemnoszaro, tutaj jasnoszary jest wymuszony przez kilka elementów które w ciemnoszarym zwyczajnie nie występują. Z jasnoszarym nie miałem doświadczenia, wydawało mi się że będzie prosto i łatwo bo to raczej popularny kolor, i trochę się zdziwiłem kiedy wyszło że za gładkie pin joinery które dałyby idealnie okrągłą lufę musiałbym zapłacić po kilkanaście złotych od sztuki. W sumie zrobienie jednej sekcji lufy na bardziej okrągło wyszłoby łącznie z wysyłką w okolicach stówy, więc odpuściłem. Ten kolor jest dziwny.

Jest to też mój pierwszy model z foliowymi nalepkami - jestem z nich zadowolony, chociaż wolałbym żeby nie prześwitywały i żeby dało się drukować na biało. Poza tym zależało mi żeby czołg nie rozpadał się od kichnięcia, stąd uproszczony kształt błotników i kurtyn bocznych które powinny być ścięte po bokach i delikatnie opadać ku tyłowi. Model ma też gorszy prześwit niż oryginał, bo inaczej nie zmieściłbym odbiorników IR, a sama wieża jest nie tylko nieco za wysoka, ale również za szeroka z przodu i nie do końca dobrze ukształtowana - tył powinien być bardziej ścięty.

Mimo wszystko jestem z modelu raczej zadowolony - jak na tę skalę jest szczegółowy i rozpoznawalny, i zdecydowanie lepszy od mojej pierwszej próby w tej skali czyli małego Tygrysa I sprzed lat.

Galeria

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film: http://www.youtube.com/watch?v=Ubr6a4c0jrQ
Ostatnio zmieniony 2015-02-16, 12:08 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kocur
VIP
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
HELF: Kocur
: Kocur

 

#2 Post autor: Kocur »

Mrau, zawsze lubiłem Niemieckie Panzer-Kotki.

Model super, ale wydaje się albo troszkę za wąski, albo lekko za wysoki jesli chodzi o kadłub - może to kwestia zdjęć? Wieża pasuje.
Ostatnio zmieniony 2015-02-16, 12:04 przez Kocur, łącznie zmieniany 1 raz.
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2263
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
HELF: dmac
: dmaclego
: dmac

   

#3 Post autor: dmac »

Po pierwsze i najważniejsze - jest znacznie lepszy, niż ogromna większość NIEZMECHANIZOWANYCH Tygrysów II w tej skali, które można zobaczyć na Flickrze :) .
Po drugie, pięknie pomieściłeś mechanizmy, zwłaszcza ten od podnoszenia lufy - nie szkodzi, że minimalnie podwyższył wieżę.
Po trzecie, trudno, żebyś kupował profesjonalne kalkomanie do czołgu, który i tak - jak się domyślam - zaraz rozbierzesz albo już rozebrałeś.
Po czwarte - chomik jako desant na pancerzu: bezcenny ;)

Bardzo piękny model, sprawniejszy niż moje, zazdroszczę!

P.S. Tylne błotniki.... zbyt toporne!
Ostatnio zmieniony 2015-02-16, 12:22 przez dmac, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3520
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
: 117220864@N07
Kontakt:

 

#4 Post autor: SERVATOR »

No kurczaczki.... piękny jest.
Do pełnej bawialności brakuje jedynie strzelania. Inna sprawa, że przy tej sprawności wieżyczki i lufy mając dwa takie pojazdy można byłoby uskutecznić piękną szermierkę lufami. ;)

ODPOWIEDZ