LEGO Star Wars Słownik Ilustrowany Uzupełniony i Rozszerzony

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
LEGOlas0232

LEGO Star Wars Słownik Ilustrowany Uzupełniony i Rozszerzony

#1 Post autor: LEGOlas0232 »

Obrazek


Tytuł: LEGO Star Wars. Słownik ilustrowany - uzupełniony i rozszerzony
Tekst: Simon Beecroft i Jason Fry
Tłumaczenie: Anna Hikiert
Wydawca: Wydawnictwo Ameet
Seria: Star Wars
Rok premiery: 2014
Cena regularna (empik.com): 69.99 zł
Ilość stron: 148
Wymiary: 30,8 x 2 x 25,7
Oprawa: twarda
Ilość elementów: 4
Minifigurki: 1 (Luke Skywalker - Tatooine)



LEGO Star Wars. Słownik ilustrowany - uzupełniony i rozszerzony to trzecia już i najprawdopodobniej nie ostatnia, poważna pozyja o tematyce LEGO Star Wars, wydana przez Wydawnictwo Ameet. Półtora roku temu wydana została poprzedniczka tej książki pod tytułem "Lego Star Wars. Słownik ilustrowany".

Obrazek

Książka kosztowała 59.99 zł, a jako dodatek otrzymaliśmy minifigurkę Luka Skywalkera z Yavin 4, z medalem.

Około pół roku później, na rynek trafiła kolejna pozycja. Była to "LEGO Star Wars. Encyklopedia Postaci". Cena wynosiła 59.99 zł, a dodatkiem był kolejny medalista z Yavin 4- tym razem Han Solo:

Obrazek

O ile owe dwie książki zostały przetłumaczone na nasz ojczysty język, ze sporym opóźnieniem (około 3 lata po premierze na zachodzie), to Słownik ilustrowany - uzupełniony i rozszerzony trafił do nas stosunkowo szybko, bowiem około rok po premierze w USA.

MINIFIGURKA

Wybór znów padł na Luka Skywalkera, jednakże tym razem nie jest to całkiem nowy jego wzór, jak to było w przypadku LEGO Star Wars. Słownik ilustrowany. Tym razem jest to reaktywacja jego pierwszej w historii serii wersji, pochodzącej z zestawu 7110 Landspeeder z 1999 roku:
Obrazek

Szczerze mówiąc, jestem nieco zawiedziony. Książki LEGO Star Wars zawsze były wyśmienitą okazją do zdobycia jakiegoś rzadkiego minifiga, więc wrzucenie do tej pozycji, kopii minifigurki sprzed 16 lat, uważam za niezbyt miłe posunięcie ze strony TLG. Tym bardziej, że ów wariant (dokładnie taki sam!!!) pojawił się jeszcze dwa razy po 1999 roku. Raz w 7190 Millennium Falcon z 2000 roku i raz w 4501 Mos Eisley Cantina w 2004.

Jako, że kolor cielisty dla minifigurek zawitał do serii Star Wars dopiero w 2005 roku, wraz z zestawami z Zemsty Sithów, toteż Luke ma dłonie, główkę i fragment klatki piersiowej koloru żółtego. Na ładnie pomalowanym torsie widnieje pas z narzędziami, a nogi są stylizowane na farmerski spodnie z Tatooine:

Obrazek

Niestety nadruk na nóżkach nie jest zbyt precyzyjny:
Obrazek

Jako, że nie posiadam wersji Luka z roku 1999, postanowiłem ją porównać z tą która wystąpiła w 4501 Mos Eisley Cantina, bowiem nie różni się ona od tej z 1999 roku, absolutnie niczym w przeciwieństwie do minifiga z książki:

Od lewej: Luke ze Słownika... i Luke z 4501:

Obrazek

Jak widać, kolory na nowszej wersji, są o wiele żywsze i bardziej nasycone. Jednak od frontu, poza minimalnie zwiększoną klamrą pasa u nowszego Luka, nie zobaczymy, żadnych różnic.
Jednakże z tyłu...

Obrazek

Nowszy Skywalker ma pas na plecach, a starszy nie! Jest to z całą pewnością spory plus, dla tego minifiga, bo mimo iż jest kopią swojej poprzedniej wersji, to wprowadza jednak pewien powiew świeżości do swojego wizerunku.

Zaś tu porównanie z "najnowszą" wersją Luka Farmera z Tatooine:

ObrazekObrazek

Cóż, jak dla mnie o wiele lepiej wypada nowsza wersja, choć stara też ma swój urok. Jednak najlepiej to wygląda po przyczepieniu nóżek Luka ze Słownika... do torsu najnowszego wariantu Skywalkera:

Obrazek

KSIĄŻKA
Na opalizującej okładce przedstawiono minifigurkę Boby Fetta od pasa w górę,w otoczeniu wizerunków czterech zestawów. O ile w poprzednim wydaniu, na okładce występowały znacznie starsze zestawy, to tu widzimy zdjęcia wydanych tylko w roku 2013 i 2014. Jak widać TLG chce zwrócić uwagę na zestawy pozostające jeszcze w sprzedaży i odciąć się od ich starszych odpowiedników. W prawym dolnym rogu, znajduje się przegródka na elementy minifigurki.

Obrazek

Z tyłu zaś znajdziemy wizerunki innych zestawów, numer partii (w moim przypadku 01 ;) ) oraz chwytliwy opis tego co też w książce znajdziemy.

Obrazek

Po otwarciu i ominięciu paru standardowych stron (tłumaczenie, rok wydania itp, itd.) znajdziemy uaktualniony spis zestawów. W poprzednim wydaniu sięgał on 2012 roku, teraz zaś sięga on 2014 roku. Znajdziemy tu większość wydanych zestawów jakie trafiły na półki sklepowe oraz większość polybagów. O ile większość niewymienionych tu setów, znalazła swoje miejsce na dalszych stronach, to kilka z nich, pominięto całkowicie. Taki los spotkał zeszłoroczne zestawy z serialu Rebels (75048 The Phantom, 75053 The Ghost i COMCON039 The Ghost) oraz...Dartha Revana!. O dziwo, zabrakło też najnowszego kalendarza adwentowego (75056 i B-winga(75050)

Obrazek

Dalsza część książki (poza kilkoma ostatnimi stronami- ale o tym więcej później) została podzielona na 4 rozdziały.


Pierwszy z nich zatytułowany "Trylogia Prequeli i Wojny Klonów, jak sama nazwa wskazuje, wprowadza nas w zestawy z I, II, III epizodu oraz Wojen Klonów.

Obrazek

Znajdziemy tu więc informacje o Zakonie Jedi i jego przedstawicielach, armii republiki (tu szczególnie spodobał mi się spis poszczególnych klonów w armii) oraz separatystów i Sithów.

ObrazekObrazek
Obrazek

Drugi rozdział - "Klasyczna Trylogia i rozszerzony wszechświat", zabiera nas w okres rozwoju Imperium, walkę Luka Skywalkera z Vaderem, na Hoth, Endor itd., aż do zestawów z Extended Universe czyli np.The Old Republic, Yoda Chronicles itd.

ObrazekObrazek Obrazek Obrazek

O ile poprzednie rozdziały stanowiły nudnawy wstęp, oklepany już setki razy, to trzeci rozdział jest o wiele bardziej interesujący i z pewnością zainteresuje każdego AFOLa. Są to bowiem "Zestawy specjalne":

Obrazek

Znajdziemy tu więc Zestawy Planet, Microfightery, mnóstwo polybagów, zestawy Technic, kalendarze adwnetowe oraz i przede wszystkim, modele UCS:

Obrazek Obrazek

Jednak najlepsze zostawiono na koniec. Czwarty i ostatni rozdział to "LEGO od podszewki"!

Obrazek

Niestety jest to rozdział najkrótszy. Znajdziemy tu jednak takie rewelacje, jak wywiad z Jensem Kronvold Frendriksenem, który udzielił też wywiadu do poprzedniego wydania (było to jednak, aż 5 lat temu, więc sporo się zmieniło), zdjęcia z procesu projektowania, oraz krótki wywiad z Lauge Drewes'em, który zaprojektował dołączoną do książki minifigurkę:

Obrazek

Są tu też informacje o produktach licencyjnych np. magnesach, brelokach, figurkach od Gentle Giant. Znajdziemy też informacje o zestawach promocyjnych np. setach z Comic Conu, specjalnych figurkach itp.

Obrazek

Nie mogło również zabraknąć miejsca na prace fanów:

Obrazek

Jednak najcenniejszy fragment, trafił na ostatnie kartki. Jest to bowiem spis wszystkich minifigurek LEGO Star Wars jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku. Poza wspomnianymi wcześniej brakami (postacie z Rebels i B-Winga, oraz Darth Revan), są tu dosłownie wszystkie mninifigi! I to w dodatku w każdym dostępnym wariancie i datą jego wydania! To naprawdę świetny dodatek, bezcenny dla każdego fana! Oczywiście takie informacje można znaleźć np. na bricksecie lub bricklinku, ale możliwość posiadania tego spisu na papierze,w orginalnej książce, jest naprawdę bardzo atrakcyjna! To również świetna okazja dla każdego AFOLa, bo czy może być lepsza możliwość przyjrzenia się dokładnie wszystkim torsom, nóżkom, główkom, włosom itd. ?

Obrazek Obrazek

Poszczególne modele przedstawiono tu za pomocą oficjalnych zdjęć . Liczne wskaźniki opisowe, przybliżają nam poszczególne fragmenty budowli. Każdy model został krótko opisany. Niestety owe opisy są zbyt skrócone i zawierają mnóstwo ogólników. Za mało tu informacji o samych zestawach, a za dużo o ich "realnych" odpowiednikach. W przypadku, gdy model ma kilka wariantów, wybrano ten najnowszy, krótko go opisując i podając jego podstawowe dane (nazwa,numer, rok, film, elementy), a jego starsze wersje umieszczono w ramce obok, pod nazwą "historia zestawu".

Obrazek

Co kilka stron, możemy też znaleźć opisy figurek i ciekawostki w rodzaju "W chwili wydania w 2007 r. zestaw Ultimate Collector's Falcon był największym zestawem LEGO"

PODSUMOWANIE
LEGO Star Wars. Słownik ilustrowany - uzupełniony i rozszerzony to pozycja godna polecenia każdemu fanowi, zarówno LEGO, Star Wars, jak i jednego i drugiego. Poza minifigiem, godne uwagi są szczególnie dane techniczne zestawów, jak i liczne ciekawostki, ale przede wszystkim spisy zestawów i minifigurek. Jednak uważam, że jest ich stanowczo za mało. Marzy mi się pozycja skierowana do starszych fanów, pełna opisów technicznych, wywiadów z projektantami, niepublikowanymi wcześniej procesami produkcji, problemami i rozwiązaniami technicznymi podczas budowy oraz niewykorzystanymi pomysłami. Jednak, jak na razie, szanse na taką książkę są nikłe. Mimo to, nie ustaję w nadziei, że kiedyś się takiej doczekamy! Jednak, jak na ten moment pozostaje się cieszyć najnowszym Słownikiem..., o wiele lepszym od swego poprzednika:

Obrazek

+Minifigurka Luke'a, mimo że jest reaktywacją starszej wersji, wygląda naprawdę świetnie,
+Spis zestawów,
+SPIS MINIFIGUREK!!!
+Wywiady z projektantami,
+Trochę ciekawostek,
+Opisy każdego modelu...

-bardzo ogólnikowe,
-Za mało danych technicznych
-Za dużo tekstu o pełnowymiarowych odpowiednikach modeli.

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: MarcinMK »

Dziękuję za udaną i przyjemną w czytaniu recenzję. Twój opis w zupełności mnie przekonał do tego by Zajączek wrzucił to pod poduchę :)
1971

ODPOWIEDZ