6592 Vacation Hideaway

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

6592 Vacation Hideaway

#1 Post autor: nori »

To jest wpis z 8studs. Zapraszam także na facebooka.


6592 Vacation Hideaway

Obrazek

Wśród najróżniejszych serii tematycznych, TLG już od bardzo dawna w swojej ofercie posiada zawsze popularną serię Miastową, kiedyś nazywaną Town, obecnie przemianowaną na jakże oryginalne City. Wśród wiecznie wznawianych remiz czy posterunków policji, najróżniejszych pojazdów, pociągów czy samolotów, nieodzownym motywem wpływającym na styl miasta są bez wątpienia domki, takie najzwyklejsze, pozwalające naszym plastikowym ludzikom na chwilę prywatności pod własnym dachem.

Seria: (Classic) Town
Rok premiery: 1990
Liczba elementów: 103 (wg Bricklinka)
Figurki: 2
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 19 x 14.5 x 4.5 cm
Cena: Bricklink: od 69.50 zł do ponad 600 zł za nowy (średnia za używany ok 130 zł)

BrickSet, BrickLink

W ostatnich latach domki to nie tylko domena City, wszak świetnych i niezwykle dopracowanych budynków dostarcza nam od lat seria Modular Buildings, także Winter Village potrafi zachwycić małymi cudami architektury. Paradoksalnie, od paru lat świetne domki pojawiają się nie bezpośrednio w serii City, a Creator (w tym roku otrzymujemy choćby takie perełki jak 31025 Mountain Hut i 31026 Bike Shop & Cafe).

Tymczasem chciałbym Was zaprosić na krótka wycieczką do roku 1990: niniejszy zestaw niedawno w różnych rupieciach odnalazła moja siostra, wyszorowała elementy z kurzu i złożyła całkiem przyjemną konstrukcję. Niestety, pudełko się nie zachowało, zestaw pochodzi z lat naszej młodości, a wtedy niestety nie dbaliśmy o każdy kartonik, tak więc nie mam możliwości go obfotografowania. Na szczęście ku ratunkowi śpieszy internet i choćby na BrickShelfie możecie znaleźć galerię świetnych fotek pudełka od tegoż zestawu.

Pudełko wpisywało się w styl z tamtych lat, cechujący się elegancją i brakiem obecnie wszędobylskich efektów komputerowych. Na stonowanym, ciepłym kolorystycznie tle ukazano zestaw w całej okazałości, samo pudełko natomiast nie posiada nagromadzenia obecnie niezbędnych nazw, ostrzeżeń i komunikatów. Z tyłu znalazło się parę propozycji, co też z tych klocków można jeszcze złożyć, jak mam być szczery, raczej nie ma tu nic ciekawego, lepiej wykazać się własną inwencją i zaufać swojej wyobraźni.

Instrukcja pewnie będzie zaskoczeniem, szczególnie dla nieco młodszych miłośników klocków,

Obrazek

a mianowicie nie otrzymujemy tu żadnej książeczki, a jedynie jedną, choć dość sporych rozmiarów, kartkę z planami budowy! Jak widać, kiedyś nawet nie całkiem małe modele mogły się obejść bez książeczek z często aż do przesady rozciągniętymi krokami budowy.

Obrazek

Obrazek

W zestawie znajdziemy dwie figurki, najprawdopodobniej małżeństwo, z jednakowymi, klasycznymi, buźkami. Obecnie spora rzadkość, kiedyś w zupełności te dwie kropki i mały łuk wystarczał. Także na torsach widać wyraźnie o wiele większe uproszczenie, nie ma tu niestety jak zachwycać się detalami czy pietyzmem wykonania. I pod tym względem obecne produkowane ludziki bezsprzecznie wygrywają, może "klasyka klasyką", ale jednak piękno dzisiejszych torsów i różnorodność wśród główek pozwalają na o wiele większe zachwyty.

Obrazek

Zaczynamy budowę, podstawą będzie kwadratowa jednolita płytka, element obecnie także niezbyt popularny.

Obrazek

Obrazek

Domek powstaje w szybkim tempie, obok czerwonych ścian i żółtego dachu pojawiają się dodatki jak lampy, komin i numer samego budynku. Okno w dachu można odchylać, samą szybę zdobi urokliwa naklejka. Jako że to najwyraźniej lato w pełni, nie zabrakło roślin oraz grilla. Mały biały płotek wygląda nieco karykaturalnie, ale pasuje w sumie do całości.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I jak wrażenia? Czerwone ściany i żółty dach w dzisiejszych czasach, gdy panuje ogromna różnorodność kolorystyczna, mogą razić, jednak absolutnie i tak nie można odmówić konstrukcji wyraźnego wdzięku. Można powoływać się na sentymenty, dobre wspomnienia, postarać się o większą analizę tamtych czasów i dostępności oraz różnorodności na rynku zabawkarskim produktów nie tylko pokroju klocków LEGO, jednak wszystkie takie niuanse nie zmieniają faktu, że dla mnie taki prosty i pstrokaty domek ma po prostu duszę. Obecnie miło mi się go budowało, i dobrze się podczas składania bawiłem. Jednak czy taki model miałby rację bytu w dzisiejszych czasach?
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Nori wydaje mi się, że zawsze warto wstawiać fotki pudełka do recenzji - szczególnie w "starociach" gdzie na tyłach są alternatywne zestawy.
Poza tym recenzja jak zwykle bez zarzutu. :)

Vistrick
Posty: 65
Rejestracja: 2015-03-16, 18:24
Lokalizacja: Centrum
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Vistrick »

Zawsze podobał mi się ten domek. Według mnie wygrywa w porównaniu do 31025 i 31026.

PS. Komin ci się skrzywił?
Lego Castle - 3/253

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#4 Post autor: martinb »

Tradycyjnie dobra recenzja. Przyjemnie się ją czytało. Ten domek w połączeniu z 6590, to perfekcyjne połączenie nadające się na klasyczną "mini-wystawę wakacyjną". ;-)

Zresztą wystarczy spojrzeć na modele alternatywne, aby przekonać się, że ten domek ma w sobie "to coś". Mi tego czegoś np. brakuje w 31025 i 31026.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

nori pisze:Z tyłu znalazło się parę propozycji, co też z tych klocków można jeszcze złożyć, jak mam być szczery, raczej nie ma tu nic ciekawego
A mi się podobają. :)
W sumie z kilkudziesięciu klocków zaproponowali 3 różne pod względem architektonicznym budynki. Nierzadko 3 modele domków w serii Creator (3in1) nie były wiele bardziej kreatywne... ;)
No i na deser pokazali kobitę w słomkowym kapeluszu.
Ostatnio zmieniony 2015-03-19, 16:39 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#6 Post autor: nori »

Vistrick - gratuluję spostrzegawczości, najwidoczniej tak, wcześniej nie zauważyłem!
SERVATOR - pudełka nie posiadam, więc poszukałem na internecie i dodałem linka do całkiem niezłej galerii, gdzie pudełko obfotografowano z praktyczniej każdej strony. Wydaje mi się, że to wystarczy, nie chciałem wkładać do recenzji nie swoich zdjęć, nie wypada.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Ecomer
Posty: 1
Rejestracja: 2014-06-24, 21:05
Lokalizacja: Gniew

#7 Post autor: Ecomer »

Fajna recenzja! :) Aż mi się w oku łezka zakręciła... Pamiętam, że był to jeden z moich pierwszych zestawów, jeśli nie pierwszy. Co dziwne zachował się do dziś. Niestety bez instrukcji, zasłonki w oknie i z trochę przyrysowanymi klockami, ale zawsze ;).

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#8 Post autor: tbzz »

Nori jak zwykle rozłożył zestaw na części pierwsze :) i do tego świetne fotki. Zestaw jest miłą dla oka konstrukcją, którą spokojnie można zestawić ze współczesnymi zestawami. Jako uzupełnienie dodałbym do niego 6388. Choć to raczej Vacation Hideaway jest dodatkowym elementem do wspomnianego większego i starszego brata. Kiedyś stworzę jakąś grubszą scenkę wakacyjną z oboma zestawami. :)
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

skina
Posty: 18
Rejestracja: 2015-03-01, 21:21
Lokalizacja: Toruń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: 6592 Vacation Hideaway

#9 Post autor: skina »

nori pisze: Jednak czy taki model miałby rację bytu w dzisiejszych czasach?
Oj miałby zapewniam! W przedziale wiekowym miedzy Duplo a pierwszymi zestawami Lego (a nawet i później) świetnie się sprawdzi i dziś. Dzieciaki uwielbiają pstrokaciznę, a domek z Twojej recenzji jest porządnie zaprojektowany: z rysunków dzieci dom to skośny dach, komin, drzwi i okno. Dodatkowo mamy drzewko i kwiatek - żadnych zbędnych elementów.

Dzięki za recenzję!

ODPOWIEDZ