[MOC] Micro mini Avell castle

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1930
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

[MOC] Micro mini Avell castle

#1 Post autor: BHs »

Jak zrobić miniaturkę do czegoś, co jako oryginał powstało w skali mini i mimo tejże skali zachwyciło mnogością szczegółów i pięknem? Wyzwanie wymagające odpowiednich narzędzi…
ObrazekObrazek

Zatem tym razem poeksperymentujemy trochę… Całość budowli wykonana jest za pomocą nieco zapomnianych już klocków Lego Modulex.
Wcześniej klocki te pojawiały się okazjonalnie w moich MOCach (m.in. micro [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=24951]Indiana Jones[/url] jako elementy rozbitych ścian oraz fabryce św. Mikołaja jako… a jakże – schodzące z linii produkcyjnej klocki!). Teraz przyszedł w końcu czas aby stworzyć pracę opartą wyłącznie na nich.
ObrazekObrazek
Odrobina historii o materiale budowlanym – klocki te były, niezbyt na swój czas udanym niestety, rozwiązaniem dla wizualizacji projektów budowli dla architektów. Charakteryzowały się m.in. mniejszymi niż standardowe elementy Lego wymiarami, proporcjami 1:1:1, pastelowymi kolorami (ok, teraz już takie też mamy, ale pamiętajcie, że mówimy o latach 60-tych), mnogością elementów (np. bricki 1x5) i kilkoma rozwiązaniami niestandardowymi (np. zamiast baseplate’ów maty ze studami do własnoręcznego wycinania pod wymiar) oraz takimi, które dziś byśmy kontestowali (firmowe kleje!). Ciekawostką jest też to, że na studzie występowały naprzemiennie „lego” jak i „M”.
Uff koniec wywodu historycznego :). Zainteresowanych tematem odsyłam tu albo do wujka Google.
ObrazekObrazek
Klocki jak widać nadgryzł już nieco ząb czasu, choć jak na pięćdziesięciolatków trzymają się całkiem nieźle. Na pewno mocno rzucają się w oczy miejsca odcięcia od wypraski. Część elementów niestety nosi ślady po kleju, który na razie puszczał jedynie pod perswazją siły nacisku, nie argumentu. Budowla skąd pochodził budulec wyglądała na halę produkcyjną, sklejone mam np. obrabiarki, wózek widłowy oraz coś co wygląda na sekretarkę :).
ObrazekObrazekObrazek
Praca ma wymiary 6 cm x 6 cm, jest wysoka na 10 cm. Przy oryginalnej pracy Toltomei na płytce 32x32 daje to nam pomniejszenie 4,25. Albo 2,6. pomniejszenie, jeśli liczyć będziemy po studzie.
Dla porównania – minifigurka:
Obrazek
Oryginalną pracę znaleźć można tutaj.
Pełna galeria na Flickr.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#2 Post autor: 3dom »

Do miniaturki miniaturki te klocki pasują jak ulał. Patrząc przez pryzmat ograniczenia w wyborze elementów zamek wyszedł znakomicie.
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#3 Post autor: Stelario »

Mnie to tylko zastanawia czemu to jest wszystko z bricków.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
BHs
VIP
Posty: 1930
Rejestracja: 2013-04-30, 13:45
Lokalizacja: Ożarów Maz.
brickshelf: bhs

 

#4 Post autor: BHs »

Stelario pisze:Mnie to tylko zastanawia czemu to jest wszystko z bricków.
Odpowiedź jest prosta:
-
3dom pisze:(...)Patrząc przez pryzmat ograniczenia w wyborze elementów zamek wyszedł znakomicie.
- Mini Bricks Madness;
- ebay;
- Bricklink catalog;
Znajdziemy takie perełki jak wspomniany wyżej klej albo... pistolet na modulex bricki.
Ale nie znajdziemy już np. jumperów lub okrągłych bricków. Takie by się przydały do wykończenia choćby wież. Sama dostępność tych klocków jest, jak możemy się domyślać, bardzo mała. Trochę szkoda, bo całkiem nieźle się z nich tworzy, choćby przez wzgląd na idealne proporcje bricków, ale przez wzgląd na powyższe, traktować je należy bardziej jako ciekawostkę.
Żaden klocek LEGO nie ucierpiał przy tworzeniu tego MOCa.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Najlepsze jest zdjęcie z minifigiem bo pokazuje prawdziwą skalę Twojego zamku. Wydaje mi się bowiem, że na fotce bardzo podobnie mógłby wyglądać zamek ze standardowych bricków.
Gratuluję pomysłu i trochę zazdroszczę klocków. :)

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: halerz »

Po prostu świetne - bardzo mi się podoba!

Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Sirius »

Świetne. Kojarzy mi się z minecraftowymi zestawami. Nie wiem na ile trafnie, bo w grę nie grałem, ale przypomina mi trochę sety od Lego z tej serii.

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#8 Post autor: Kocur »

Sirius pisze:Świetne. Kojarzy mi się z minecraftowymi zestawami. Nie wiem na ile trafnie, bo w grę nie grałem, ale przypomina mi trochę sety od Lego z tej serii.
Myślę że trafnie, bo ja też nie grałem, a miałem podobne wrażenie. Bardzo udana praca, choć z "nowoczesnych klocków" pewnie by wierniej się udało odtworzyć szczegóły - mimo wszystko gratuluję pomysłu na uproszczenia. Dzięki temu że po równo potraktowałeś cały model to nie można się czepiać do szczegółów tylko traktować to jako jedną całość - a całość jest świetna :)
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

ODPOWIEDZ