7009 The Final Joust

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Martin_TP

7009 The Final Joust

#1 Post autor: Martin_TP »

Witam serdecznie Wszystkich na forum. Na dzień dobry chciałem zaprezentować moją pierwszą recenzję zestawu Lego i mam nadzieję że się Wam spodoba. W razie jakiś nieścisłości i błędów w nazewnictwie proszę dać znać.. bo mogłem coś nazwać inaczej niż się nazywa w fachowej Lego-wej terminologii czy też nazwy rycerskiego oręża przekręciłem. W razie pytań proszę po prostu pytać, chętnie odpowiem.

Niedługo napisze też inne recenzję, bo mam jeszcze inne nie złożone zestawy 7094 King’s Castle Siege, 7091 Knights Catapult Defence, 7090 Crossbow Attack. Domyślam się że pewnie zestawem 7094 będziecie bardzo zainteresowani.

Na pierwszy ogień idzie 7009 The Final Joust. Może też zrecenzuje inne Lego które posiadam (głównie serie: City, Alpha Team Mission Deep Sea, Technic, Exo-Force).. bo sporo tego mam. Nie mniej na razie naszło mnie na rycerzy więc na tym się teraz skupię :)

Dobra.. starczy tego wstępniaka, pora przejść do konkretów, czyli recenzji. Na wstępie przepraszam za jakość zdjęć, bo wyszły trochę nie doświetlone. Może w najbliższym czasie wymienię je na nowe.

Obrazek
Recenzja 7009 The Final Joust

Dane techniczne
Seria: Castle
Rok produkcji: 2007
Waga klocków (bez pudełka): ...
Waga zestawu (brutto): ...
Liczba klocków: 62
Liczba figurek: 2
Cena: MSRP: 8.00$, Polskie sklepy: 24,90-34,90 PLN, Allegro: ok. 25-30 PLN

Opakowanie i instrukcja
Pudełko jest wykonane ze standardowej tekturki tak jak w innych zestawach tej wielkości. Tektura nie jest najgrubsza więc trzeba uważać by go nie uszkodzić Z przodu pudełko wygląda dość zachęcająco i jak na wszystkich zestawach z tej serii obok znaczka firmowego LEGO znajdziemy logo serii Castle. (W sumie i dobrze bo łatwo można odróżnić tą serię od serii Knights Kingdom). Ogólnie jest to krok na przód, albo też powrót do korzeni, gdzie wszystkie udziwnienia jakie pojawiły się w KK1 i KK2 zostały usunięte (np. super bronie w stylu He-Man i kolorowi rycerze-ninja ;) ). O tak, nareszcie Lego Castle jest tym co było kiedyś! Po prostu świetnie :)

Obrazek

Z tyłu pudełko wygląda równie ciekawie. Pokazany jest bliżej stojak na broń, oraz w okienkach znajdują się scenki przedstawiające rycerza i szkieleta w walce.
Obrazek

Z boku na pudełku jest właściwie ten sam rysunek z przodu.

Obrazek

Natomiast od góry pokazani są ponownie rycerze w trakcie walki, oraz pokazana jest figurka rycerza w skali 1:1.
Obrazek

Na koniec jeszcze parę innych ujęć pudełka.
Obrazek

Obrazek

Klocki
W środku pudełka znajdziemy dwa woreczki z diurkami (jeden duży i drugi mały), instrukcję budowy, oraz luzem trzy największe w tym zestawie części (1. konia, 2. konia-szkieleta, 3. narzutę na konia).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po rozpakowaniu woreczków w każdym z nich znajdziemy poniższe części. Jak łato zauważyć można zobaczyć części w nowym kolorze (złotym i ciemnym niebieskim). Ogólnie nowa kolorystyka tej serii jest bardzo ładna i prezentuje się naprawdę wyśmienicie. Jedyny problem taki że może nie za bardzo pasować z zestawami z poprzednich lat .. no chyba że będziemy mieli sporo nowych części to wtedy nie będzie problemu, bo nowy złoty czy niebieski wyglądają naprawdę elegancko.

Zawartość dużego woreczka:
Obrazek

Zawartość małego woreczka:
Obrazek

Z broni i akcesoriów dla ludzików dostaniemy w tym zestawie dość dużą liczbę. Hełm rycerza, hełm szkieleta, pancerz szkieletu i pancerz rycerza. Dwie tarcze oraz piki (czarna i srebrna) oraz po jednym mieczu, halabardzie, sejmitarze i korbaczu. Godne uwagi jest tutaj to że przyłbica hełmu rycerza jest w kolorze srebrnym. Zewnętrzna obwódka tarczy rycerza jest w złotej połyskującej barwie i adekwatnie na tarczy szkieletu z tym że jest tu srebrna. Korbacz wykonany jest z jakiegoś nowego rodzaju plastiku – jest dość giętki i zupełnie inny w dotyku od reszty klocków. Miecz i sejmitar są bardziej giętkie niż dotychczas stosowane miecze i są dość elastyczne (pozwalają na wyginanie na lewo i prawo.. oczywiście nie bez przesady bo się złamią, nie mniej jest to zauważalna zmiana). Jeszcze odnośnie miecza samego rycerza warto nadmienić że nie jest to już to kolor dark gray jak w dawnych Castle tylko light gray (powiedziałbym że nawet z lekkim srebrnym połyskiem).

Obrazek

Konik jest standardowy i żadne zmiany tu nie zaszły. Za to nowością jest konik szkielet (co prawda użyty też w tym samym roku w zestawie z Harrego Potera). Jak widać na zdjęciu poniżej koń-szkielet jest troszkę mniejszy (niższy) od swojego żywego odpowiednika, pewnie brak tkanki organicznej robi tu swoje. Nie posiada też żadnych ruchomych części. Posiada za to trochę zaczepów i będzie można łatwo do niego coś domontować (np. skrzydła). Do szkieletu pasuje też klasyczne siodło.. jednakże wygląda ono dziwnie i lepiej po prostu wygląda bez niego.

Obrazek

A teraz pora na figurki. Na ile bez ubrania wyglądają dość zwyczajnie – od razu rzuca się w oczy brak nadruku na torsach ludzików. Szkoda bo w starych Castle mimo że rycerz nosił zbroję, to nadruk był dawany. Teraz po zdjęciu zbroi ludzik wygląda dość „łyso”. Ot drobny minus.

Obrazek

Po założeniu zbroi figurki od razu lepiej się prezentują.

Obrazek

No to jeszcze mały rzut oka na konika. Dobrze że w lego pomyśleli i dali dwa klocki służące jako „zaślepka” jeśli zdejmiemy siodło. Mały drobiazg, a cieszy.

Obrazek

A teraz koń w narzucie. Jak widać wykorzystano tu również ten nowy niebieski kolor (navy blue) oraz przyozdobiono nią równie nowym złotym kolorem.

Obrazek

Dodatkowo można nałożyć na głowę konia nakrycie w złotym kolorze (chociaż osobiście bardziej mi podoba się bez tego, czyli tak jak na zdjęciu powyżej, a nie poniżej).

Obrazek

Modele
No dobrze.. teraz zobaczmy jak cały zestaw prezentuje się w pełnej okazałości.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Podsumowanie
Zestaw ogólnie mówiąc jest dość ciekawy i warty zakupu. Zyskujemy rycerza i konia w pełnym wyposażeniu które to jak dla mnie prezentują się fantastycznie, a także czarnego konia szkielata wraz z nie umarłym rycerzem. W zestawie znajdziemy bardzo duży wybór broni różnego rodzaju. Dodatkowo zestaw świetnie się nadaje do szybkiej budowy armii (konnicy). Co prawda zwykłych klocków w tym zestawie jest nie wiele, jednakże na tyle wystarczająco że mogą się przydać do przyozdobienia obecnie posiadanych modeli (złote trójkąty) czy też budowy różnych innych elementów – drewniane ściany i elementy (brązowe części) oraz okna (szare łuki) jeśli wejdziemy w posiadanie kilku takich zestawów. Nie jest to za wiele, ale zawsze coś i przynajmniej konkretne części.

Za
  • Ładne nowe figurki (szczególnie rycerz – świetna zbroja!)
  • Koń z pełnym wyposażeniem
  • Nowy koń-szkielet w kolorze czarnym
  • Dużo różnego rodzaju broni
  • Nowe klocki w kolorze złotym (te trójkąty) i trochę innych przydatnych części (szczególnie łuki).

Przeciw
  • Brak nadruku na figurkach (po zdjęciu pancerzy)
  • Dziwny materiał z którego wykonany jest korbacz
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 13:09 przez Martin_TP, łącznie zmieniany 6 razy.

Pietruszka

#2 Post autor: Pietruszka »

Recenzja na najwyższym poziomie - ogromny plus za dużą liczbę fotek. Czekam na kolejne Twoje recencje.

sives1
Posty: 153
Rejestracja: 2005-10-16, 19:12
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: sives1
Kontakt:

 

#3 Post autor: sives1 »

WOW Piękne nareszcie sporo zdjęć i dobra recenzja Bravo

pkowalcz

#4 Post autor: pkowalcz »

Bardzo dobra recenzja. Ilość fotek rzeczywiście robi wrażenie, gratuluję cierpliwości przy ich wklejaniu. Mam nadzieję, że skoro jesteś w posiadaniu tak dużej ilości klocków Castle, to ujrzymy wkrótce jakieś autorskie konstrukcje ;).
Martin_TP pisze:7091 Knights Catapult Demence
Demencja rycerskiej katapulty... :)
Znaczy co, zapominają, gdzie strzelać? :P

Martin_TP

#5 Post autor: Martin_TP »

Pietruszka pisze:Recenzja na najwyższym poziomie - ogromny plus za dużą liczbę fotek. Czekam na kolejne Twoje recencje.
Cieszę się że się podobała. Jeszcze dostawie dziś zdjęcie z książeczki ze spisem wszystkich części. Tak się jakoś zorientowałem że to mi umknęło.
sives1 pisze:WOW Piękne nareszcie sporo zdjęć i dobra recenzja Bravo
pkowalcz pisze:Bardzo dobra recenzja.
Dzięki, czyli można powiedzieć że jak na pierwszy raz wyszło całkiem ładnie.
pkowalcz pisze:Mam nadzieję, że skoro jesteś w posiadaniu tak dużej ilości klocków Castle, to ujrzymy wkrótce jakieś autorskie konstrukcje
A to na pewno. Ale najpierw nacieszę się oryginalnymi zestawami, a potem coś na pewno zacznę z tego majstrować. Kiedyś budowałem bardzo duże zamki i budynki. Niestety to było dawno temu kiedy lego jeszcze w sklepach Pewexu tylko było, przez co tylko niektóre części tych budowli stanowiło oryginale LEGO, natomiast całą resztę stanowiły tanie polskie/chińskie odpowiedniki. Nie mniej budowało się fajnie i modele były duże - niestety żadnych zdjęć nie posiadam.

Zamki zawsze lubiłem, ale jakoś nigdy nie dorobiłem się własnego zestawu z zamkiem. Co prawda nosiłem się z nabyciem jakiegoś starszego zestawu na allegro, ale zużyte porysowane lego jakoś mnie odstraszyło. Natomiast nowe serie czyli Knights Kingdom 1 i 2 jakoś nie bardzo mi się podobały.

Wcześniej miałem tylko malutkie zestawy (typu rycerz + coś tam). Jak tylko wyszła w tym roku seria Castle od razu do mnie uderzyła i stwierdziłem muszę to mieć! Korci mnie też by nabyć sobie drugą sztukę 7094 bo części do budowy nowych konstrukcji jest tu od groma... tylko że to piekielnie drogie i już jeden egzemplarz dość nadszarpnął mi budżet. A tu jeszcze we wrześniu nadciągnie śliczny buldożer Technics.. ojej!
pkowalcz pisze:Martin_TP napisał/a:
7091 Knights Catapult Demence

Demencja rycerskiej katapulty... :)
Znaczy co, zapominają, gdzie strzelać? :P
He he.. już poprawiam. A skąd się ten błąd przytrafił.. ano przez autokorektę MS Worda.
Ostatnio zmieniony 2007-06-21, 12:38 przez Martin_TP, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Scaner
Posty: 292
Rejestracja: 2005-03-23, 19:19
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: Tomtores

 

#6 Post autor: Scaner »

Recenzja rozbudowana i to bardzo, odnoszę wrażenie że za dużo tych zdjęć.
Zdjęcie listy części nie będzie chyba konieczne, Peeron załatwi sprawę:
http://www.peeron.com/inv/sets/7009-1
Choć z drugiej strony... nie mają tam wszystkich zdjęć :-).
A autokorektę najlepiej wyłączyć, Word nie jest przystosowany do pisania w 2 językach na raz.
Koparka tu, koparka tam, i ja też koparkę mam :-).
Pierwszy projekt - 8043 + pneumatyka.

Awatar użytkownika
Jonder_qind
Posty: 122
Rejestracja: 2006-05-27, 22:22
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Jonderqind

 

#7 Post autor: Jonder_qind »

Recezja bardzo dobra, ale moim zdaniem ten nadmiar zdjęć psuje całość. Naprawdę chyba wszyscy wiedzą jak wygląda konik z Lego i wystarczy jego jedno zdjęcie, a nie 3, zwłaszcza, że powyżej są jeszcze zdjęcia tego samego konia z koniem-szkieletem. Na przyszłość trochę umiaru, bo nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

Pietruszka

#8 Post autor: Pietruszka »

Jonder_qind pisze: chyba wszyscy wiedzą jak wygląda konik z Lego i wystarczy jego jedno zdjęcie, a nie 3
Aż chce się powiedzieć : Jaki koń jest każdy widzi :)
Jonder_qind pisze:nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.
Moje ulubione powiedzonko

Martin_TP

#9 Post autor: Martin_TP »

Jonder_qind pisze:Naprawdę chyba wszyscy wiedzą jak wygląda konik z Lego i wystarczy jego jedno zdjęcie, a nie 3, zwłaszcza, że powyżej są jeszcze zdjęcia tego samego konia z koniem-szkieletem.
Ok, na przyszłość będę miał to na uwadze. Zasadniczo chodziło mi o to że mimo szeregu zmian jakie w tej serii wprowadzono (nowe kolory, figurki, zbroje itd) to konik pozostał taki jaki był.

A tak już swoją drogą jako malutki Off-Topic. Dziś składałem 7094 i jakiś nie fart miałem. Po pierwsze brakowało główki do figurki szkieletu (chyba że mi gdzieś potoczyła się i spadła.. szukałem i nigdzie jej nie widzę - pierwszy raz zdarzyło by mi się aby jakiegoś klocka brakowało - zdarzało się to Wam kiedyś?). Tak czy inaczej to nie problem, tylko to że jeden z klocków (Arch 1x5x4 (2339)) dostałem w wybrakowanym kolorze :(

Pietruszka

#10 Post autor: Pietruszka »

Martin_TP pisze:pierwszy raz zdarzyło by mi się aby jakiegoś klocka brakowało - zdarzało się to Wam kiedyś?
Myślę, że powinieneś jeszcze raz uważnie przeszukać okolicę budowy - nigdy mi się nie zdarzyło, żeby w nowym zestawie brakowało jakiegokolwiek klocka.

Co do tego wybrakowanego klocka - rozumiem, że różni się odcieniem ?
Ostatnio zmieniony 2007-06-21, 21:55 przez Pietruszka, łącznie zmieniany 1 raz.

Martin_TP

#11 Post autor: Martin_TP »

Pietruszka pisze:Myślę, że powinieneś jeszcze raz uważnie przeszukać okolicę budowy - nigdy mi się nie zdarzyło, żeby w nowym zestawie brakowało jakiegokolwiek klocka.
No tak też właśnie zrobiłem i nic. Co ciekawe robiłem zdjęcia do recenzji tego modelu.. i patrzyłem właśnie na woreczki przed ich rozpakowaniem. Główek widzę w nich 2 sztuki, a powinny być trzy.. no chyba że inna część zakryła tego klocka.. ale to potwierdza się w tym że przy składaniu nigdzie nie było. Przejrzałem jeszcze w okół miejsca gdzie składałem zestaw i też nic. Na szczęście to żaden istotny klocek. Jeszcze poszukam, ale na dziś kapituluje.. byle przed odkurzaniem się znalazł ;)
Pietruszka pisze:Co do tego wybrakowanego klocka - rozumiem, że różni się odcieniem ?
Powinien być jasno szary, a jest lekko niebieskawy (tzn. jakby na szary klocek nałożyć bardzo delikatny odcień niebieskiego). Myślę że w maszynie coś nawaliło i coś źle wytłoczyło go. Dam potem fotkę oryginalnego koloru i tego zmienionego obok.

Awatar użytkownika
Iskra
Posty: 422
Rejestracja: 2007-06-01, 16:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Iskra

 

#12 Post autor: Iskra »

Jeżeli faktycznie klocek jest jakiś wadliwy, napisz do Lego - napewno przyślą Ci nowy.

Hippotam

#13 Post autor: Hippotam »

Martin_TP pisze:Myślę że w maszynie coś nawaliło i coś źle wytłoczyło go. Dam potem fotkę oryginalnego koloru i tego zmienionego obok.
Raczej nie, dopiero mają modernizować maszyny tak, żeby barwiły ABS w momencie wtrysku do formy. Dziwny kolor może raczej wynikać z tego, że w wagonie zamówionego szarego ABS-u zapodziała się jakaś granulka niebieskiego.

W sprawie braków - pisz do serwisu, jak ktoś donosił na forum ostatnio, działa to świetnie i przysyłają brakujące klocki bez gadania.

Martin_TP

#14 Post autor: Martin_TP »

A gdzie konkretnie napisać?

Awatar użytkownika
Iskra
Posty: 422
Rejestracja: 2007-06-01, 16:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Iskra

 

#15 Post autor: Iskra »


ODPOWIEDZ