70411 Treasure Island

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

70411 Treasure Island

#1 Post autor: nori »

To jest wpis z 8studs. Zapraszam także na facebooka.

Najnowsi Piraci wzbudzili u mnie mocno mieszane uczucia. Przy samej premierze szukałem w nich jak najwięcej plusów, na przekór ogólnej internetowej nagonki na tę serię. Po zbudowaniu wszystkich zestawów niestety dorwało mnie uczucie, że brakuje tu czegoś, co pozwalałoby tej serii dorównać choć w małym stopniu klasyce. Czegoś, co można by nazwać "duszą". Odnoszę wrażenie, że Piraci III zostali stworzeni "bo dawno ich w ofercie nie było" i zabrakło tu polotu, wykończenia, końcowego przetestowania i zweryfikowania konstrukcji, a przez to uniknięcia sporej liczby małych, ale wkurzających głupot i błędów. To po prostu produkt, zrobiony na fali popularności LEGO, gdzie nie trzeba się już za bardzo starać. Takie są moje wrażenia, ale ogólne, dotyczące całej serii. W poniższej recenzji marudzenia będzie relatywnie mało, akurat tutaj mamy do czynienia rodzynkiem, czyli z całkiem udanym zestawem. Zapraszam.

70411 Treasure Island

Obrazek

Seria: Pirates (III)
Rok premiery: 2015
Liczba elementów: 181
Figurki: 3: Pirate Queen, Pirate, Bluecoat Soldier
Wymiary pudełka: (w przybliżeniu) 15.5 x 14 x 4.5 cm
Cena: $19,99, £17.99, 19,99 €, 89,99 zł

BrickSet, BrickLink

Przy zdjęciu zdobiącym przednią ściankę pudełka nie obyło się bez obowiązkowego photoshopowego efekciarstwa, w miarę stonowane tło bardzo ładnie podkreśla składowe zestawu, miłym akcentem jest zarys majaczącego gdzieś na horyzoncie okrętu. Ohydnym motywem, wg mnie oczywiście, jest żółty "fazowany" pasek, zupełnie niepasujący klimatem do Pirackiej serii.

Obrazek

Obrazek

Z tyłu pudełka ponownie spotykamy się z całkiem fajnym pomysłem, tj ustawieniem zestawu na mapie. I wygląda to naprawdę nieźle! Oprócz tego w "podpalanych" dymkach ukazano funkcjonalność zestawu, w w dolnym rogu umieszczono nieprzypadkowo zestaw 704090 - można go połączyć z niniejszą konstrukcją. Pod względem klimatu tył pudełka prezentuje się o wiele lepiej niż przód, ciekawi mnie, kto i dlaczego wpadł na ten idiotyczny pomysł z żółtą wstawką na przedniej ściance, a jak już coś takiego musiało być, to czemu nie zrobiono tego w stylu właśnie jak z tyłu, czyli podpalonej mapy?

Obrazek

Obrazek

Jak na zestaw liczący 181 elementów, instrukcja która ma 80 stron to sporo przesada. Oczywiście nie zabrakło obowiązkowych reklam, indeksu elementów czy informacji, natomiast same plany budowy są nieco za bardzo rozciągnięte - autentycznie, momentami więcej się macha kartkami niż buduje!

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo, że LEGO ostatnimi laty o wiele częściej umieszcza w swoich zestawach figurki kobiece, to jednak w przypadku serii Pirates należy zapomnieć o odpowiednim parytecie płci, wszak zarówno wśród piratów jak i żołnierzy (w regularnych zestawach) znajdziemy zaledwie po jednej postaci kobiecej! (Fotki wszystkich ludzików możecie znaleźć w jednej z poprzednich notek). W niniejszym zestawie otrzymujemy Piratkę, określoną przez samo TLG także jako Księżniczkę Piratów. Figurka bardzo ładna, wręcz urocza, z przepięknie upiętymi włosami i bardzo gustownym wdziankiem. Trochę nie jestem przekonany do opaski na oku, ale jak samo LEGO tłumaczy, nasza Księżniczka "znakomicie włada szpadą i nigdy nie przepuszcza okazji do pojedynku — stąd opaska na oku." Czepiłbym się, że opaska może w sumie świadczyć o tym, że właśnie niezbyt znakomicie włada szpadą, stąd taka pamiątka...

Obrazek

Pozostałe dwie figurki to niebieski żołnierz z malowanych czako oraz pirat z nową chustą na głowie, tym razem w kolorze białym, oraz w koszulce w biało-czerwone paski. Jako paska używa zawiązanej na supeł postrzępionej liny. Figurki bardzo przyjemne dla oka, i idealnie sprawdzające się jako przeciwstawne nacje w Pirackiej serii.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wyspa z czaszką to pomysł nienowy, w samej Pirackiej serii pojawiły się już takie twory, i to naprawdę udane: 6279 Skull Island, 6248 Volcano Island, lub mniej udane: 7074 Skull Island. Sam motyw czaszek zawędrował także do innych serii, jak choćby Agenci czy Castle, ale to już opowieść na inną okazję.

Zacznijmy od przystawki, czyli nowy krokodyl oraz ciemnoniebieska łódka z lampą, muszkietem, oraz "strzelajką" na groszki, czyli gadżetem który znacznie podnosi aspekt bawialności, ale jak dla mnie, niezbyt pasuje klimatem do serii, a może po prostu za bardzo kojarzę go ze Star Warsami, w których to pojawił się po raz pierwszy.

Obrazek

Dziurawa kładka zaczepiona na skale, mimo swojej prostoty, prezentuje się naprawdę ładnie. Szkoda, że woda została jedynie zarysowana i występuje tu jako szczątkowe zastosowanie okrągłych płytek. Nie lubię tej "minimalistycznej" maniery TLG widocznej coraz bardziej w nowych zestawach.

Obrazek

Wreszcie sama czaszka. Układ jest banalny: dostajemy trochę zbyt kwadratową bryłę, mającą w zamierzeniu przypominać jakąś formację skalną, do tej konstrukcji przyczepiono najważniejszy element - czyli białą czaszkę, jako aspekt bawialności pojawia się Technicowa palma, a całość przyozdobiono liściem, armatą i flagą. I bez wątpienia nie ma co tu owijać w bawełnę: palma po prostu straszy i jest ohydna, a samo skaliste wzniesienie to hołdowanie zasadzie: minimum klocków, i niech choć mniej więcej coś to przypomina. Na szczęście po dodaniu reszty składowych całość bardzo zyskuje i prezentuje się całkiem nieźle:

Obrazek

Czaszka została zgrabnie wymodelowania, a złoty ząb jest jak dla mnie rewelacyjnym pomysłem. Sposób zabawy jest bardzo prosty: czaszka została połączona z palmą łańcuchem (łączenie jest głupio rozwiązane, na szczęście łatwo to poprawić), gdy drzewko odchylimy, czaszka się uniesie, odsłaniając ukrytą skrzynię ze skarbami. Oczywiście każdy myślący Pirat nie będzie tak kombinował, po prostu okrąży te parę studów i dostanie się do "jaskini" od tyłu - tam nic nie zagradza drogi! ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodatkowym smaczkiem jest sprytny schowek w którym zmieści się np.: mapa. Miły i całkiem pomysłowy akcent, choć wykorzystanie do jego stworzenia tak charakterystycznego elementu jak drzwi od samochodzików nie jest najszczęśliwsze.

Obrazek

Całość to naprawdę przyzwoity zestaw.

Obrazek

Dodatkowo możemy go połączyć z zestawem 70409 Shipwreck Defence, zgrywa się to całkiem nieźle i jest ogólnie miłym dodatkiem, oczywiście niewątpliwie także zachęcającym do zakupów większej liczby produktów z linii Pirates. Ale akurat taki sposób "zachęcania" bardzo mi się podoba.

Obrazek

Reasumując: zestaw nie jest pozbawiony wad, jednak na szczęście nie są one jakieś straszne. Mechanizm otwierania czaszki działa, armata i działko na łodzi strzelają, otrzymujemy komplet fajnych figurek oraz krokodyla, a sama konstrukcja cieszy oko. Zbyt kwadratowa zabudowa nie rzuca się aż tak bardzo w oczy, natomiast wkurza trochę otwartość jaskini, można było tam przymocować choć symboliczną zasłonę z liści. Palma jest straszna, acz zapewne znajdą się osoby, którym przypadnie do gustu. Maniera na minimalną zabudowę z płytek bazowych jest obecnie wszechobecna w zestawach LEGO i prywatnie strasznie jej nie znoszę, a wręcz już zdążyła mnie zniechęcić do zakupu co poniektórych zestawów, tak wiec zamierzam ją przy każdej okazji piętnować, o ile oczywiście będzie to uzasadnione. Ogólnie, mogło być lepiej, trochę więcej klocków, poprawka paru rozwiązań, i byłby zestaw bardzo dobry. A tak jest tylko dobry. Z plusikiem, za Piratkę.

Obrazek
Elementy które zostały po budowie. Przydatne.
Ostatnio zmieniony 2015-05-28, 06:20 przez nori, łącznie zmieniany 1 raz.
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#2 Post autor: martinb »

nori pisze:Po zbudowaniu wszystkich zestawów niestety dorwało mnie uczucie, że brakuje tu czegoś, co pozwalałoby tej serii dorównać choć w małym stopniu klasyce. Czegoś, co można by nazwać "duszą".
U mnie jest odwrotnie. Przed zakupem widziałem w tych zestawach same minusy i nie byłem w stanie znaleźć plusów. Dopiero po zbudowaniu przekonałem się, że te zestawy są naprawdę dobre. Może nie tak dobre jak klasyka, ale trzymają poziom. A już na pewno są zdecydowanie lepsze niż jakakolwiek Chima, Ninjago czy inne dziwactwo pokroju Super Heroes, etc.

No i byłbym zapomniał - syn jest nowymi piratami zachwycony! :-)
Ostatnio zmieniony 2015-05-28, 12:16 przez martinb, łącznie zmieniany 2 razy.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

A już na pewno są zdecydowanie lepsze niż jakakolwiek Chima, Ninjago czy inne dziwactwo pokroju Super Heroes, etc.
Ale, żeś wybrał porównanie. Są także lepsze niż Bionicle i Technic. :P Ale mimo wszystko są mocno ubogie. A za szczątkową wodę i palmę to należy się projektantom przeciągnięcie pod kilem.

Wyspę kupiłem dla ludzików. Nawet nie składałem. Pozostałe zestawy zamówiłem w ramach supportu. Również dla figurek. Bo wychodzi to taniej niż kupno ich na BL. Z drugiej strony to nie dziwne, bo przecież klocków w tych zestawach jest jak na lekarstwo.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Sabre
Posty: 30
Rejestracja: 2014-11-30, 19:22
Lokalizacja: Zegrze
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Sabre »

Mam wrażenie że w trakcie recenzji zmieniłeś zdanie na nieco przychylniejsze dla zestawu.

Dałbym małego plusika dla palmy za banana.:)

Mnie osobiście w tym zestawie podobają się tylko detale:
-pomost ze skałami
-latarnia na łodzi
-złoty ząb czaszki
-butelka
-minifigi
-wspomniany już banan

Zestaw jako całość mnie się nie podoba. Żeby nie było... przywołany Volcano Island z pierwszej serii także uważam za mocno średni.

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#5 Post autor: Kocur »

Dla mnie akurat ten złoty ząb kamiennej czaszki jest wyjątkowo dziecinnym spojrzeniem na świat i w plusy zestawu się nie łapie ;)
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#6 Post autor: martinb »

Jellyeater pisze:Wyspę kupiłem dla ludzików.
To trzeba było zakupić ludziki via CS...

Sam dodatkowo (dla siebie, heheh) zakupiłem ludziki ze wszystkich nowych Piratów na CS i wyszło za wszystko coś około 196 zł.

Awatar użytkownika
yoshi82
Posty: 162
Rejestracja: 2014-10-18, 12:27
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: yoshi82 »

A mi się podoba podchodzę do tematu bardziej jak dziecko niż dorosły co pierwszy zestaw miał 30 lat temu. Mam już prawie 3 zestawy z nowych piratów i ten też dokupię. A resztę sukcesywnie.
Pozdrawiam,
Łukasz

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#8 Post autor: Jellyeater »

To trzeba było zakupić ludziki via CS...
Próbowałem, ale trzeba by dzwonić. Przez stronę się nie dało. A i jakoś mega tanio w stosunku do supportu nie wychodzi. Nie na tyle by się opłacało już bawić. A jednak armaty i inne rzeczy się przydadzą.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
MarcinMK
VIP
Posty: 421
Rejestracja: 2013-11-01, 16:24
Lokalizacja: Kołobrzeg
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: MarcinMK »

Mnie ten zestaw i seria nie interesuje ale recenzja napisana, jak zawsze, po mistrzowsku.
1971

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#10 Post autor: Stelario »

Nareszcie wiem jak wyglądają te hełmy piratów z tyłu.
Co do zestawu to napewno plusem jest czacha z klocków a nie jeden.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#11 Post autor: martinb »

Stelario pisze:Nareszcie wiem jak wyglądają te hełmy piratów z tyłu.
Znaczy się bandany? ;-)

BricksPlanet
Posty: 53
Rejestracja: 2014-09-07, 12:06
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#12 Post autor: BricksPlanet »

A mi ta seria calkiem sie podoba, nie jest taka sama jak klasyk piratow, ale nigdy nie bedzie. Moze ta dusza, o ktorej mowisz stworzyla sie przez nostalgie do pierwowzoru.

Dla mnie na plus nowej serii jest to ze trzyma sie ona calosci PRAWIE. Podoba mi sie, laczenie zestawow ze soba, oraz taka sama ilosc ludzikow po stronie piratow i zolnierzy.

powiedzialem PRAWIE, bo oczywiscie brakuje statku zolnierzy i jakis wiekszych zestawow z forteca, lub wyspa. Mam nadzieje ze pojawi sie to w przyszlym roku.

Czy moge dorzucic tu moj filmik ?

http://www.youtube.com/watch?v=gPUI_GssuMk
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-06-13, 08:56 przez BricksPlanet, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ