[MOC] DT-75

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

[MOC] DT-75

#1 Post autor: V1 »

Ciągnik DT-75 wszyscy znają. Jeśli nie z rzeczywistości, to z modelu Misterzumbiego:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=3275&highlight=dt-75m

To najpopularniejszy radziecki ciągnik gąsienicowy. Od 1963 r. zbudowano 2 mln i jeszcze kilkaset tysięcy egzemplarzy.
W dużej ilości jeździły również po polskich polach i budowach, gdzieniegdzie pracują do dziś!

Zacząłem go składać, kiedy budowałem inny radziecki ciągnik. Stwierdziłem, że przy okazji zbuduję DT. 'Przy okazji' niestety okazało się niełatwe i długotrwałe.
W trakcie budowy nie patrzyłem na zdjęcia modelu Mistera, żeby nic nie kopiować, ale na koniec okazało się, że wózki jezdne, które wydawały mi się świetnym pomysłem, są identyczne jak u Mistera. Uznałem nieskromnie, że to tylko dowód na to, że nie ma lepszego rozwiązania :)
Za to udało mi się zrobić również rolki podtrzymujące gąsienicę.

Bardzo podobają mi się siłowniki bez osprzętu w modelu Misterzumbiego, ale nie chciałem ich montować, bo to by było coś, czego sam nie wymyśliłem. Takie ordynarne zrzynanie :)

Z niektórych elementów jestem bardziej zadowolony (kabina, zbiornik paliwa), z innych mniej - zbyt cienkie (tzn. zbyt niskie) otwory na silnik. Ale jedynym sposobem na poszerzenie byłoby podwyższenie całej maski i kabiny, a już przy jednej płytce wyżej tracił przysadzisty wygląd oryginału.

Pług nie jest wzorowany na żadnym konkretnym. Czy też raczej jest wzorowany na wielu.

Wystarczy gadania, zapraszam, oto zdjęcia:
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

I dziewczę z warkoczem :)

Obrazek
- To prawda, ma straszne wibracje. Możemy nawet zdjąć poduszki z siedzeń!
\/1 ______________

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Ciągnik wymiata. A ostatnia scenka wspaniale dopełnia całość. Całą historia w jednym obrazku i komentarzu. Ładny pojazd. Teraz już się takich nie robi.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

V1 pisze: Teraz już się takich nie robi.
Teraz robi się coś czego nie naprawia się młotkiem. Ale to nie jest zaleta.

Awatar użytkownika
Jakeof
Posty: 134
Rejestracja: 2012-05-07, 09:21
Lokalizacja: Osięciny
brickshelf: Jakeof

 

#4 Post autor: Jakeof »

Piękny ciągnik, piękny pług. Ciekawy sposób na mocowanie reflektora z tyłu, podoba mi się też kawałek przewodu pneumatycznego na końcu rury wydechowej. Nie pasuje mi jednak ten ciemnoniebieski kolor z przodu, ale to tylko moje subiektywne odczucie, i pewnie jest jakiś powód dla którego go tam umieściłeś ;)

Awatar użytkownika
K^3
Posty: 180
Rejestracja: 2011-06-11, 19:55
Lokalizacja: Gdańsk / Tokio

#5 Post autor: K^3 »

To jest jeden z tych ciągników co na incydenty graniczne ze strony Chińczyków odpowiadają celnym ogniem i odlatują w kierunku bazy?

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#6 Post autor: Stelario »

Ciągnik jest naprawdę fajny. Jestem pod wrażeniem każdego wiejskiego MOC'a w Twoim wydaniu. Aczkolwiek jak sobie zacząłem googlować ten traktor to mam wrażenie że jest za wysoki. Te brązowe koła powinny być chyba o plate wyżej przez co calość by się ładnie obniżyła i gąsiennice nie były by takie okrągłe.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-06-28, 14:16 przez Stelario, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: Mestari »

A gdzie scena po zdjęciu poduszek? ;)
Obie wersje są rewelacyjne, ale tu podoba mi się fakt, że na 99% będą kolejne prace z serii...

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#8 Post autor: dmac »

Gąsienice w połowie zeżarte przez rdzę, a pług nówka sztuka, srebrzysty! Czyli ciągnik zarobił na siebie ciąganiem czegoś innego i nadeszła pora na nową inwestycję ;) .
A skoro już o gąsienicach, to chyba bardziej bym wolał, żeby całe były brązowe, bo jak to tak? Wybiórcza rdza, czy wybiórcze błoto? Ale to rzecz gustu; ja daję całe szare albo czarne, jakby wyłącznie po betonie jeździły ;) .

Fajniutki jest ten Twój Deciak, tylko ciut dłuższy nochal mu się należy. Znaczy: maska.
Piękne szczegóły, jak zawsze. Ładnie będzie wyglądał do pary z Adamowym (jeśli jeszcze kiedyś dotrę z nim na jakąś wystawę).
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

Fajny a nawet bardzo fajny. :)
Nie podoba mi się ten niebieski element. Przeglądałem trochę zdjęć i widziałem je głównie w kolorze takim jak ciągnik tj. czerwonym.
No i tylko nieśmiało pozwolę sobie zgodzić się z Dmac-em co do dłuższego przodu i jednolitej kolorystycznie gąsienicy.

Szygalew
VIP
Posty: 1584
Rejestracja: 2012-10-04, 11:05
Lokalizacja: Tczew
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Szygalew »

Ładne to to. Moim zdaniem,ładniejsze od Misterzumbi'owego. Bardziej .. rosyjskie.

Awatar użytkownika
Migalart
Posty: 180
Rejestracja: 2012-09-25, 07:21
Lokalizacja: Mysłowice
brickshelf: Migalart

 

#11 Post autor: Migalart »

Mi się bardzo podoba ten modelik, a szczególnie częściowo obłocone gąsiennice - wg mnie to błoto nie rdza :D

Awatar użytkownika
V1
VIP
Posty: 2554
Rejestracja: 2007-04-07, 05:56
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Noddy

 

#12 Post autor: V1 »

Tak, brąz to miało być błoto/ziemia, choć rdza też może być. Też mi dziwnie wyglądają gąsienice z dwu różnych kolorów, ale koniecznie chciałem to wypróbować. Może lepiej by było, gdyby kółka też zrobić brązowo-czarne...
Maskę już rozebrałem i wydłużę ją. Kabiny nie, bo nie ma jak, bo chcę, żeby został taki właśnie dach.
Zobaczymy co z tego wyjdzie...

To niebieskie to balast. Nie integralna część maszyny, tylko dodatek założony od innego egzemplarza. Jest nie-czerwony celowo, żeby było brzydziej.

Scena po zdjęciu poduszek wyszła strasznie rozmazana - nie nadaje się do publikacji :)
Ostatnio zmieniony 2015-06-30, 19:08 przez V1, łącznie zmieniany 1 raz.
\/1 ______________

ODPOWIEDZ