[WIP] SCANIA R620 Timber Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#31 Post autor: legosamigos »

Ja co prawda nie jestem zwolennikiem naklejek, ale w Żbikowych modelach mogłyby być. Oczywiście w umiarkowanym stopniu :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#32 Post autor: Żbik »

BONBINI pisze:Rozumiem, że szerokość modelu jest parzysta?
Nie, kabina jest na 19, tylko tył na 20.
legosamigos pisze:Wracając do Twojego modelu, tak jak M_Longer i Kubrick jestem za przyczepą 4-osiową, więc słuchaj głosu ludu ;) W końcu to temat WIP a 3 głosy są już 4-osiowką :)
Przyczepa, o której mówicie ma podnoszone dwie tylne (po jednej dla każdej pary) osie. Sporo pracy w sumie w komin... Pojawiłby się problem techniczny z siłą udźwigu ramienia HDSa - w realu (hydraulika) nie jest problemem operowanie tak długim ramieniem, w Lego (pneumatyka) już tak.
M_longer pisze:Lud od dawna podpowiada użycie naklejek :P
Pomyślimy. Jak dla mnie klocki muszą się same bronić. Co innego w modelach 3 na 5 studów jak u Karwika ale w takich klocach wyobraźni powinna dopowiedzieć coś, co wprost nie jest dane :)
SERVATOR pisze:...i chcemy chromu!!! ;)
Jak mawiał Kramer: Langsam, langsam, aber sicher ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#33 Post autor: M_longer »

Żbik pisze:Sporo pracy w sumie w komin...
Raczej fajny bajer w miejscu w którym nikt nie spodziewałby się funkcji. Poza tym skoro masz model na pneumatyce to wystarczy dociągnięcie węża do przyczepy.
Żbik pisze:Pojawiłby się problem techniczny z siłą udźwigu ramienia HDSa
Nikt Ci nie każe ładować ciężkich rzeczy. A skoro będziesz miał rozsuwane ramię, to na środek przyczepy powinno sięgnąć.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#34 Post autor: Żbik »

M_longer pisze:skoro masz model na pneumatyce to wystarczy dociągnięcie węża do przyczepy.
No i dwa zawory do sterowania (od biedy jeden). Zdalnie się nie da z braku miejsca. Ręcznie można, bo i podpory muszą być sterowanie ręcznie z braku wolnych kanałów w wieżach.
M_longer pisze:A skoro będziesz miał rozsuwane ramię, to na środek przyczepy powinno sięgnąć.
Środek to mało, samochód ma na sobie jedną długość pni, przyczepa dwie:

Obrazek

Ale przyczepa to jest dodatek. Po grillu najwięcej pracy pochłonie HDS.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#35 Post autor: M_longer »

Żbik pisze:Środek to mało, samochód ma na sobie jedną długość pni, przyczepa dwie:
To nawet bez rozłożenia powinno dać się załadować. Ramię powinno się kończyć zaraz za kabiną:

Obrazek

Tez nad czymś takim siedziałem (ale wersja bardziej mechaniczna niż pneumatyczna) i brałem pod uwagę tylko czteroosiową przyczepę.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#36 Post autor: Kruk »

Wiesz Żbiku jak masz miejsce aby postawić Scanie z 4 osiową przyczepą to zrób 4 osiową ale i tak uważam że najważniejszy w tym wszystkim jest sam samochód i fakt że będzie na pełnej pneumatyce.
Ostatnio zmieniony 2015-06-27, 17:56 przez Kruk, łącznie zmieniany 2 razy.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#37 Post autor: Żbik »

M_longer pisze:To nawet bez rozłożenia powinno dać się załadować. Ramię powinno się kończyć zaraz za kabiną:
Bez rozłożenia nie da rady.
Kruk pisze:ale i tak uważam że najważniejszy w tym wszystkim jest sam samochód i fakt że będzie na pełnej pneumatyce.
No proszę, wreszcie ktoś dostrzegł istotę rzeczy ;)

=====

Sprawa przyczepy jest bardziej złożona: https://www.youtube.com/watch?v=jXPHHgAPw0g :)
Ostatnio zmieniony 2015-06-28, 16:32 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#38 Post autor: M_longer »

Żbik pisze:Sprawa przyczepy jest bardziej złożona: https://www.youtube.com/watch?v=jXPHHgAPw0g :)
O popatrz. To jest zdecydowanie bardziej ciekawe niż zwykły tandem.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#39 Post autor: Mrosik »

Zapowiada się bardzo dobrze, znakomity kolor.
Mam parę komentarzy:
- górny spoiler jest za wysoko umieszczony,
- dolne zabezpieczenie pod zderzakiem jest za grube – proponowałbym 2 tile 1x8 zamontowane gładką stroną w dół,
- przydałaby się naklejka z napisem Scania na atrapie,
- dolna cześć grilla wydaje się za gruba, tzn. czarne wloty powinny być na wysokość 1 płytki a nie 2 dwóch.
Poza tym, nie chcesz zrobić najnowszej kabiny, bez bocznych wlotów powietrza?
Obrazek

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#40 Post autor: Żbik »

Mrosik pisze:górny spoiler jest za wysoko umieszczony,
Wydaje mi się, że szczelina jest rozświetlona przez błysk lampy przez co wydaje się grubsza ale przyjrzę się temu. Generalnie nie ma problemu ze zmianą mocowania spoilera.
Mrosik pisze:dolne zabezpieczenie pod zderzakiem jest za grube – proponowałbym 2 tile 1x8 zamontowane gładką stroną w dół,
Tak ale wtedy nie będzie łuków na końcach :)
Mrosik pisze:przydałaby się naklejka z napisem Scania na atrapie,
Pomyślimy. Lepszy byłby chyba grawer.
Mrosik pisze:dolna cześć grilla wydaje się za gruba, tzn. czarne wloty powinny być na wysokość 1 płytki a nie 2 dwóch.
Tak, ale wtedy rozjadą się proporcje w okolicy reflektorów. Tam jest problem z klockiem nad światłem, który musi być łukiem i jednocześnie zwężać się ku górze. Te moje Obrazek są za grube ale kształtem dobrze oddają krzywiznę oryginału. Z kolei te płytki Obrazek pokryte kaflami wyglądają słabo. Gdyby były takie ćwierćkoliste kafle, to kto wie... Miałem też wersję szczebel na 2 płytki, a przerwa na 1 ale wyglądało to gorzej niż teraz.

Górna część grilla też powinna mieć ciut cieńsze szczeble - więcej niż płytka, mniej niż dwie. No ale nie da rady.

W ogóle sam grill to był miesiąc zmagań... Co ciekawe w LBG byłoby można oddać go ciut lepiej, bo w DBG nie ma wszystkich potrzebnych klocków.
Mrosik pisze:Poza tym, nie chcesz zrobić najnowszej kabiny, bez bocznych wlotów powietrza?
No to już byłoby pójście na łatwiznę ;) Te wloty powietrza przysporzyły mi wielu godzin trosk i (poza wymuszonym z racji braku odpowiednich klocków kolorem) jestem z nich bardzo zadowolony. To taki element charakterystyczny Scanii, więc nie chciałem z niego rezygnować. Poza tym te najnowsze szczeble są jeszcze trudniejsze do oddania.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#41 Post autor: M_longer »

Żbik pisze:Górna część grilla też powinna mieć ciut cieńsze szczeble - więcej niż płytka, mniej niż dwie. No ale nie da rady.
A poziomo mocowane brackety 2x2?
Obrazek

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#42 Post autor: Żbik »

M_longer pisze:A poziomo mocowane brackety 2x2?
Próbowałem, nie wyszło. Myślę, że są to różnice pomijalne.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#43 Post autor: Żbik »

noniusz pisze:Mnie jak zwykle interesują "flaki", więc jakby udało się wrzucić zdjęcia mechanizmów w podwoziu...
Ogólny widok:

Obrazek

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#44 Post autor: Żbik »

Model był na integracji sobotniej w Gdyni przez co miałem okazję wysłuchać rad mistrzów designu: Macka Drwięgi i Karwika. Myślę, że po tym łatwiej będzie osiągnąć cel :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#45 Post autor: Kruk »

Aż jestem ciekawy w czym Panowie Ci doradzili i jakie tego będą efekty Żbiku. :) Z niecierpliwością czekam na kolejne zdjęcia z prac nad modelem.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Zablokowany