[MOC] JEEP Wrangler YJ

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] JEEP Wrangler YJ

#1 Post autor: Lomeltor »

Obrazek
Dane techniczne:
Wymiary (dł/szer/wys): 46s/21s/23s
Rozstaw osi: 30s
Waga: 1237 g
Zawieszenie: przód oraz tył - niezależne
Napęd: silnik PF średni - "L" (88003)
Skręt: serwo PF (88004)
Funkcje: kierownica skręca razem z kołami

Pierwszy mój model publikowany na forum. Przygotowany z myślą o konkursie dla nowych forumowiczów.
Jest to prosty model znanego i dość popularnego Jeepa Wranglera model YJ - znanego z Jurassic Park czy MacGyver'a. Starałem się odwzorować możliwie jak najlepiej - efekt - jaki jest każdy widzi :) Spodziewam się kreatywnej krytyki i tylko taką przyjmuje :P
Model do skrętu używa zwykłego serwo, zębatki 12z i listwy zębatej 7s. Dodatkowo udało się puścić z serwa zębatkę, do której można było zamontować działającą kierownicę poprzez kardany.
Napęd to "elka" RWD z przeniesieniem 12z->20z->dyferencjał. Łatwo da się przerobić na dwa silniki napędowe ale z uwagi, że chciałem go wystawić w konkursie, tylko jeden się załapał.
Kolor - dość trywialny, bo czerwony ale moja kolekcja nie jest jeszcze aż taka potężna, by szarpnąć się na pomarańczowy czy jakiś inny bardziej ekstrawagancki. Poza tym czerwony chyba jest kolorem podstawowym dla Wranglerów.

Osobiście jestem zadowolony ze swojej pracy.

Galeria:
https://goo.gl/photos/eiSrYEqQ9hogKd8Y9

Wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=e89wIaP ... e=youtu.be
Ostatnio zmieniony 2015-07-12, 17:50 przez Lomeltor, łącznie zmieniany 2 razy.

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: BoskiKacu »

Jak dla mnie bomba, wygląda świetnie z jednym "ale", dałbym z przodu klasycznie okrągłe lampy:)
Poza tym świetny, no i w pełni zmotoryzowany:)

Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Lomeltor »

Ten konkretny model akurat ma takie nieco bardziej kwadratowe: http://m3.i.pbase.com/g6/39/611339/2/72 ... FExOUe.jpg Wiem, że są na rogach zaokrąglone, ale już nie przesadzajmy :P Ale faktyczne starsze i nowsze wersje mają światła okrągłe.
STT | Typowy technicowiec

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: zantevski »

Bardzo fajny model. Podoba mi się.
Czerwony kolor pasuje do Wranglera i faktycznie jest bardzo popularny.
Galeria na Google photos działa bardzo płynnie. Czekam na filmik.

Awatar użytkownika
blizzard
Posty: 820
Rejestracja: 2011-10-04, 15:48
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: blizzard00453005_0000002

 

#5 Post autor: blizzard »

szkoda tylko że RWD.
No i okrągłe lampy, jak wspomniał kolega wyżej.

edit:
poprosimy o zdjęcia z terenu :)
Ostatnio zmieniony 2015-07-12, 12:29 przez blizzard, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#6 Post autor: Mrosik »

Czysty technic. Nie jest za długi o 2-3 study?

Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Lomeltor »

No takie skalowanie mi wyszło. Ja mam ciągle nawet wrażenie, że jest za krótki, ale to chyba przez to, że zrobiłem większe nadkola przednie, aby przy skręcie koła nigdzie nie haczyły. Starałem się wzorować na tym: http://jeep.avtograd.ru/wrangler/yj/images/yj_sizes.gif

Edit---

Dodałem linka do skromnego filmiku klik , niestety na latanie w terenie nie maiłem czasu ale i tak chyba nie było by sensu. Ten model to raczej taki dywanowiec ;)
Ostatnio zmieniony 2015-07-12, 17:52 przez Lomeltor, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: JK »

Bardzo dobra konstrukcja. Proporcjonalna bryła, przyjemnie odwzorowane wnętrze oraz elementy pod maską.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

Ogólnie model bardzo mi się podoba i jak na pierwszą publikację na forum sprawia naprawdę dobre wrażenie.
Auto jest bardzo żwawe, wydaje się być bawialne. 1 L-ka na 1,2 kg wydaje się być zupełnie wystarczająca. W przypadku tego typu modeli Servo do skrętu wydaje się być po prostu stworzone.
To co zwraca również uwagę to dość solidnie zabudowane podwozie.
Fajnie że chciało Ci się "bawić" w szczegóły jak atrapa filtra powietrza itp.

A teraz trochę konstruktywnej krytyki :)

Widzę, że przez rozkład masy tj. umieszczenie Battery Boxa na samym końcu auta tył siada, nie znalazło by się miejsce na dołożenie po 1 amortyzatorze na tylne koła? Ewentualnie zamiana przednich amortyzatorów z żółtych na szare?

Widzę, też że koniecznie chciałeś zrobić ramę kabiny całą czarną, ostatnie słupki przez to wydają się być za wysokie i tym samym "dach" wygląda jakby był pochyły. Czy dobrze widzę, że użyłeś axla 8L? Rozumiem, że to dlatego, że 7L jest szary? W takim razie albo kombinowałbym z axlem 6L i jakaś czarną przedłużką / connectorem, albo obniżyłbym mocowanie axla.

Przyczepię się również do lamp, jakiekolwiek nie były one w oryginale, na którym się wzorowałeć to o wiele bardziej pasowały by typowo technicowe okrągłe. Cały model zbudowany jest z liftarmów, i te plate'y imitujące lampy po prostu nie pasują, żeby nie mówić, że wyglądają brzydko... :)

I jeszcze ostatnia rzecz - wydaje mi się, że te liftarmy tworzące skos zaraz pod maską zbyt szybko się ze sobą schodzą, ich końce trochę bym od siebie odsunął.

Tylko tyle z mojej strony :)

Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Lomeltor »

Dziękuję za słowa uznania :)

A teraz konkrety...
Co do batboxa, zgadza się. Jest za daleko... Chciałem go mieć zaraz za fotelami tam gdzie obecnie jest wieża ir, ale okazywało się to niepraktycznie a nie umiałem zmieści silnika i wierzy z tyłu. Dlatego wyszło jak wyszło, chciałem dołożyć jedną parę amorów ale szara nic prawie nie zmieniała a druga żółta przesztywniała tył. Ale fakt faktem, nie pomyślałem o tym, żeby przód zrobić bardziej miękki. Dzięki za pomysł.

Rama/słupki/dach - czy jak to inaczej nazwać - tak chciałem zrobić koniecznie czarne, jest z axli 6l, nie mam prawie w ogóle tych łączników kontowych do axli w kolorze szarym. Robienie pół na pół, czyli szare axle z czarnymi łącznikami nie wyglądało zbyt fajnie w moim wykonaniu. Zastanawiałem się też nad tym, żeby to zrobić z tych takich wyginających rurek harmonijkowych, ale finalnie też wyglądało kupowato...

Lampy - co wy macie z tymi lampami - co jak co ale takie ma oryginał, więc u mnie też będą prostokątne :P Powiedzmy, że to kwestia gustu.
STT | Typowy technicowiec

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#11 Post autor: noniusz »

Ok. jeśli chodzi o ten słupek miałem ostatnio ten sam problem przy moim [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=25019]modelu[/URL].
Przedni słupek musiał być czarny, cienki a co najgorsze długości ok. 7,5L. Rozwiązaniem okazało się użycie hose rigid, który można przyciąć do dowolnej długości i którego cięcie jest koszerne :)

Co do przeciążonego tyłu rozwiązaniem mogło by być również zastąpienie dużego battery boxa małym (waży połowę mniej) lub to już szczyt luksusu - akumulatorkiem (waży prawie 3 razy mniej). Gabarytowo przy sposobie mocowania Twojego BatBoxa mogło by się udać.

Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Lomeltor »

Hose rigid wydaje się być dobrym pomysłem z uwagi na możliwość przycięcia, ale czy w tej skali nie będzie po postu za cienki?

Małego batboxa jeszcze się nie dorobiłem :)
STT | Typowy technicowiec

ODPOWIEDZ