[MOC] Holownik

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] Holownik

#1 Post autor: legosamigos »

Obrazek

Witam serdecznie!

Po wielu miesiącach skończyłem dopiero swój holownik, o którym pisałem w tym [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=24421]temacie[/URL]. Tzn. skończyłem go wcześniej, ale jakoś nie mogłem zabrać się za zmontowanie filmu. Z założeń, które sobie postanowiłem, musiałem jednak zrezygnować z migających „kogutów” własnej konstrukcji, ponieważ kabelki od świateł wkręcały się w zębatki. Reszta rzeczy, które miały być w moim holowniku, są, a więc działająca atrapa 8-cylindrowego silnika, po 3 schowki z każdej ze stron, w których znajdują się narzędzia, koło zapasowe oraz gaśnice, otwierana maska, drzwi, no i główne funkcje holownika sterowane przez Power Functions, czyli napęd, skręt, podpory, wciągarka, ramię holujące ze składanym widelcem oraz wieża z wysuwanym i podnoszonym bomem. Mimo bardzo długiej budowy i rezygnacji z migających kogutów, jestem bardzo zadowolony ze swojego MOCa. Ponieważ dawno nic nie prezentowałem z technicznych rzeczy, dlatego do holownika dobudowałem jeszcze Hot Roda, tak więc będą 2 MOCe w 1. Jednak po dobudowaniu Hot Roda, troszkę przebudowałem swój holownik, a mianowicie wydłużyłem widelec holujący oraz zmieniłem owiewkę w tej drugiej kabinie. A i przepraszam za długość filmu

Wymiary:

Długość: 75 cm
Szerokość: 20 cm
Wysokość: 22 cm
Maksymalna wysokość po rozłożeniu bomu: 77 cm
Waga: 3,9 kg, choć wydaje mi się, że jest cięższy, gdyby był równomiernie rozłożony
Obrazek

W swoim holowniku wykorzystałem 8 silników

Power Functions:
napęd – silnik PF XL
Obrazek

skręt – silnik PF M
Obrazek

podpory – silnik PF M
Obrazek

podnoszenie bomu – silnik PF L
Obrazek

wysuw bomu – silnik PF M
Obrazek

ramię holujące – silnik PF M
Obrazek

rozkładanie wideł ramienia holującego – silnik PF M
Obrazek

wciągarka – silnik PF M
Obrazek

Dodatkowe Power Functions:
4 PF IR piloty
Obrazek
4 PF IR odbiorniki
3 PF przedłużacze 20 cm
2 PF pudełka baterii

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze małe porównanie do zestawów 8285 i zmodyfikowanego 9397

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Pełna galeria na Brickshelfie, a ponieważ ostatnio dość często są problemy z Brickshelfem, to dodałem zdjęcia również w innej galerii, a mianowicie w Bricksafe

Film na YouTube
Ostatnio zmieniony 2015-07-27, 00:19 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

SAMOLOT
VIP
Posty: 437
Rejestracja: 2014-09-30, 17:39
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Samolot
Kontakt:

 

#2 Post autor: SAMOLOT »

Fantastyczny. Dopracowany, masa detali, płynna praca mechanizmów, duży zakres pracy bomu. Najbardziej podoba mi się to, że udalo Ci się osiągnąć niemal Model Teamowy wyglad bez użycia systemowych klocków.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#3 Post autor: noniusz »

W końcu holownik doczekał się swojej premiery na LP :)

Wyjątkowo zacznę od tego co nie do końca mi się podoba:
- wysięgnik mógłby być o 3-4 study krótszy, kiedy próbujesz osadzić Hot-Roda na widelcu (Film 7:46), musisz postawić go prawie pionowo.
- tu i tu od strony mechanicznej nie wygląda to najlepiej. W pierwszym przypadku przy większym obciążeniu z20 wraz z ośką mogła by się wysunąć z connectora i tym samym "rozzębić" z napędzającą ją z12.
W drugim przypadku podobnie - przy większym obciążeniu zębatka z12 od strony silnika mogła by przeskakiwać po z20, zbyt "elastycznie" tam jest, no chyba, że jakoś inaczej to spiąłeś ze sobą w modelu.
- study na wieżach IR mogłeś zakryć żółtymi kafelkami 1x2 i 2x2
- najniższe 2 schodki do drugiej kabiny bym odpiął - niepotrzebnie poszerzają obrys pojazdu.

A teraz to co mi się podoba to przede wszystkim funkcjonalność. Fajnie, że zbudowałeś wszystkie te schowki, najbardziej podoba mi się te ze świetlnymi strzałkami ostrzegawczymi. Co prawda, nie porównywałbym Twojego modelu do Model Team tak jak kolega SAMOLOT, ale estetycznie stoi na wysokim poziomie, chociaż nie sposób nie doszukiwać się pewnych podobieństw do zestawu 8285.

PS: niestety też tak mam - MOC'e dawno pokończone ale nie ma kiedy sfilmować i publikacje czekają w szufladzie...

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

noniusz pisze:W końcu holownik doczekał się swojej premiery na LP :)
No też się cieszę, że w końcu udało mi się go zaprezentować, bo trwało to stanowczo za długo, ale jakoś nie miałem weny twórczej ;)
noniusz pisze:Wyjątkowo zacznę od tego co nie do końca mi się podoba:
- wysięgnik mógłby być o 3-4 study krótszy, kiedy próbujesz osadzić Hot-Roda na widelcu (Film 7:46), musisz postawić go prawie pionowo.
Jeśli masz na myśli, wysięgnik w poziomie, a więc skąd wychodzi silnik do opuszczania widelca, to nie może być krótszy, bo zaraz za widelcem jest mechanizm od podpór. Ewentualnie wysięgnik w pionie, tam gdzie jest z24 do opuszczania widelca, mógłby być dłuższy o 2 study, ale pod spodem widelca jest liftarm spinający 2 "oczka" widelca.
noniusz pisze:- tu i tu od strony mechanicznej nie wygląda to najlepiej. W pierwszym przypadku przy większym obciążeniu z20 wraz z ośką mogła by się wysunąć z connectora i tym samym "rozzębić" z napędzającą ją z12.
Na szczęście nic się nie rozzębia, ani nic nie wypada. U góry jest ośka 3 ze stopem
noniusz pisze:W drugim przypadku podobnie - przy większym obciążeniu zębatka z12 od strony silnika mogła by przeskakiwać po z20, zbyt "elastycznie" tam jest, no chyba, że jakoś inaczej to spiąłeś ze sobą w modelu.
Siłownik z całym mechanizmem + silnik są odpowiednio zabezpieczone pinami i lifarmami
noniusz pisze:- study na wieżach IR mogłeś zakryć żółtymi kafelkami 1x2 i 2x2
W sumie mogłem, bo 1x2 mam jeszcze z [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=21155]żurawia[/URL], 2x2 niestety nie mam
noniusz pisze:- najniższe 2 schodki do drugiej kabiny bym odpiął - niepotrzebnie poszerzają obrys pojazdu.
A mnie się właśnie takie schodki podobały i bardzo przydały się te piny z BOPa7 nie tylko na schodki, ale i w całym holowniku
noniusz pisze:A teraz to co mi się podoba to przede wszystkim funkcjonalność. Fajnie, że zbudowałeś wszystkie te schowki, najbardziej podoba mi się te ze świetlnymi strzałkami ostrzegawczymi. Co prawda, nie porównywałbym Twojego modelu do Model Team tak jak kolega SAMOLOT, ale estetycznie stoi na wysokim poziomie, chociaż nie sposób nie doszukiwać się pewnych podobieństw do zestawu 8285.
No ja też raczej nie porównywałbym do MT, jakoś nie czuję się w parzystej liczbie oczek :D 8285 był inspiracją do zbudowania mojego holownika, z tym że mój miał być w pełni zmotoryzowany i miał mieć właśnie dużo schowków i to udało mi się zbudować, z czego jestem bardzo zadowolony, również z funkcji sterowanych przez PF
Ostatnio zmieniony 2015-07-27, 17:59 przez legosamigos, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#5 Post autor: noniusz »

legosamigos pisze:Jeśli masz na myśli, wysięgnik w poziomie, a więc skąd wychodzi silnik do opuszczania widelca, to nie może być krótszy, bo zaraz za widelcem jest mechanizm od podpór. Ewentualnie wysięgnik w pionie, tam gdzie jest z24 do opuszczania widelca, mógłby być dłuższy o 2 study, ale pod spodem widelca jest liftarm spinający 2 "oczka" widelca
Akurat miałem na myśli wysięgnik teleskopowy czy jak kto woli boom z haczykami.
Żeby trafić kołami auta holowanego w widelec trzeba by go dość wysoko podnieść, przez to odniosłem wrażenie, że Hot-Rod staje w pionie.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Bomu też nie trzeba skracać, bo bom można podnieść bardziej do pozycji pionowej, linkę wciągarki opuścić i wtedy Hot Roda nie musiałbym podnosić do prawie pozycji pionowej. Po prostu kiepski operator ze mnie :D Spójrz, że przy holowaniu wraku Bronto, poszło to o wiele lepiej i sprawniej
Ostatnio zmieniony 2015-07-28, 14:54 przez legosamigos, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Uncle Jaca
Posty: 1122
Rejestracja: 2012-04-21, 14:00
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: jacaelnegro

 

#7 Post autor: Uncle Jaca »

Wypasiony:) Gratuluję modelu, wszystko fajnie działa i bardzo przyjemnie wygląda. Elegancki.
Pies utonął, łańcuch pływa

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: SERVATOR »

Wiem jedno. Mocno namiesza w MOCu Lipca. :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#9 Post autor: legosamigos »

Nie sądzę. Są/będą inni i lepsi konkurenci niż ja :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#10 Post autor: Żbik »

Sympatyczny model. Widać, że stopień zaawansowania wzrasta, choć ciągle da się zauważyć podobieństwo do zestawów.
legosamigos pisze:A i przepraszam za długość filmu
Bez uszczerbku dla treści można by go o połowę skrócić.
legosamigos pisze:No ja też raczej nie porównywałbym do MT, jakoś nie czuję się w parzystej liczbie oczek :D
Spróbuj kiedyś zbudować coś z bricków. Fajnie jest łączyć obie techniki budowania.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#11 Post autor: noniusz »

Żbik pisze:Spróbuj kiedyś zbudować coś z bricków. Fajnie jest łączyć obie techniki budowania.
Potwierdzam. Sam ostatnio przerzuciłem się na bricki i bardzo chwalę sobie tą współpracę :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Z bricków buduję mozaiki i to mi w zupełności wystarcza :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

[MOC] "Pogromcy duchów"

#13 Post autor: legosamigos »

Mozaikę "Pogromcy duchów" przedstawiłem już w tym [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=25443]temacie[/URL], ale chciałem dodatkowo połączyć w jedną całość z moim ostatnim Technicowym MOCem, a mianowicie z holownikiem i wyszło coś takiego

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

i krótki film na YT
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

SERVATOR pisze:Wiem jedno. Mocno namiesza w MOCu Lipca. :)
I jednak nie namieszał :P Pisałem Ci, żebyś nie popadał zbytnio w hurraoptymizm :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: SERVATOR »

legosamigos pisze:
SERVATOR pisze:Wiem jedno. Mocno namiesza w MOCu Lipca. :)
I jednak nie namieszał :P Pisałem Ci, żebyś nie popadał zbytnio w hurraoptymizm :D
Ode mnie głos dostałeś. :)
Pewnie jakbyś go pokazał na żywo na wystawie w Gdyni wynik konkursu mógłby być inny...

ODPOWIEDZ