10190 Market Street

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Nexus 7

10190 Market Street

#1 Post autor: Nexus 7 »

Seria: LEGO® Factory: Custom Design Your Own Model
Zestaw: 10190 Market Street
Rok produkcji: 2007
Ilosc elementow: 1248 (+28 zapasowych)
Cena: $ 89.99
Instrukcja: na stronie LEGOFactory



Pudelko:
Market Street udalo sie zapakowac w pudelko dokladnie dwa razy mniejsze niz potezne pudlo Cafe Corner.

Obrazek

Widac wyraznie ze to seria LEGO Factory, pudleko ma nowy wyglad, odmienny od chocby Cafe Corner. Musze przyznac ze nowa grafika mi sie nie podoba, wolalem tradycyjne pudelka, ale w koncu to nie o opakowanie chodzi. Inna ciekawostka dotyczaca pudelka: opisy sa po angielsku, hiszpansku, niemiecku, fracusku, portugalsku i ... wegiersku! Widac LEGO ma na Wegrzech olbrzymi rynek ... wiekszy niz chocby Wlochy, o Polsce nie wspominajac.

Klocki znajduja sie w nieoznakwanych woreczkach (nie policzylem, nie wytrzymalem ... , okolo dwudziestu), czesc z nich ma dziurki. Dwa woreczki sa bardzo wygodne: jeden zawiera tylko 82 bricki 1 x 4 jasno niebieskie, drugi tylko 79 brickow 1 x 4 ciemno niebieskich:

Obrazek

Zestaw zawiera 3 minifigi i kilka fajnych akcesoriow:

Obrazek

Instrukcja:

Ksiazeczka w ukladzie landscape, 84 strony. Jak zwykle zawiera przejrzysty spis elementow. Instrukcja budowy bardzo przystepna (zestaw oznaczony jest dla wieku 10+), rysunki sa duze, kolory latwo rozpoznawalne.

Obrazek

Kolejne opisy w jezyku bratankow wegrow.

Model:
Powiem od razu: jest dobrze. Wedlug mnie glowna kamienica jest swietna. Mile dla oka proporcje, bogactwo szczegolow, interesujace techniki. Calosc utrzymana jest w kolorach ciemnoniebieskim (parter) i jasnoniebieskim (pietra) z przerywnikami w kolorze tan. Oprocz tego, autor proponuje kilka nieregularnych szarych plam w plaszczyznach tynku, co daje naturalny efekt. Zdjecia ogolnych ujec sa szeroko dostepne, nie bede sie powtarzal. Zajmijmy sie paroma szczegolami.
Krecone schody wiodace do glownego wejscia:

Obrazek

Kazdy stopien ma ogranicznik na poziomie poprzedniego stopnia, co powoduje ze wszystkie ustawione sa pod takim samym katem.

Porecz:

Obrazek

Niezly, prosty pomysl, jednolity z poreczami balkonow:

Obrazek

Tu musze przyznac ze mialem najwieksze watpliwosci. Przegladajac instrukcje przed rozpoczeciem budowy zauwazylem te porecze i bylem przerazony. Wygladaly ze beda tragiczne. Po faktycznym zbudowaniu okazalo sie ze jednak swietnie zdaja egzamin i pasuja do calosci.

Bardzo sympatyczne ozdobniki pomiedzy pietrami:

Obrazek

Male markizy na gornymi oknami:

Obrazek

Warto zwrocic uwage ze sa zamontowane pod katem.

Pojawila sie, podobie jak w Cafe Corner, duza markiza nad wejsciem glownym. Tutaj wykonana inaczej:

Obrazek

Bardzo milym akcentem, doskonale pasujacym do charakteru modelu jest taras na poddaszu:

Obrazek

Jedyne zastrzezenie mam do umiejscowienia donicy z kwiatami na chodniku:

Obrazek

Przejscie zostalo kompletnie zatarasowane.

Kolejny klimatyczny element to zaznaczone miejsca ewentualnych okien z tylu budynku:

Obrazek

Druga czesc modelu - wlasciwe "uliczne targowisko" jest mocno uproszczone, a wnetrze wyglada na niedokonczone.

Jedno z warzyw (salata?) w skrzyni to oczywiscie zielone wlosy z ExoForce:

Obrazek

Oczywiscie calosc doskonale pasuje charakterem do Cafe Corner:

Obrazek

Podsumowanie:

Cafe Corner byl niewatpliwie sukcesem, wyraznym uklonem w strone AFOLi; w moim odczuciu Market Street znajduje sie na tym samym poziomie. Jestem bardzo zadowolony z tego zakupu, nawet jesli ucierpialy przez to finanse Karlgoro :-), i deklaruje w ciemno zakup kolejnego zestawu z tej serii.

Za: caly powyzszy tekst
Przeciw: drobiazgi, nic waznego.
Ostatnio zmieniony 2009-11-04, 13:07 przez Nexus 7, łącznie zmieniany 3 razy.

pkowalcz

#2 Post autor: pkowalcz »

Bardzo dobra recenzja, zwróciłeś chyba uwagę na wszystko, co było najważniejsze.
Mam tylko jedno małe pytanie - jak dokładnie nazywa się ten "jasnoniebieski" kolor?

A zestaw... jest świetny, tylko co z tego, jak kasy nie mam :(

Nexus 7

#3 Post autor: Nexus 7 »

pkowalcz pisze:Mam tylko jedno małe pytanie - jak dokładnie nazywa się ten "jasnoniebieski" kolor?
To chyba jest Bright Light Blue.

Pietruszka

#4 Post autor: Pietruszka »

Bardzo dobra recenzja - nie pozostało nic jak tylko zbierać fundusze i czekać na pojawienie się zestawu w Polsce.

Grygus

#5 Post autor: Grygus »

A jak z jakością klocków? Z tego co pamiętam z poprzedniej recenzji to w Cafe Cornerze były szpary w ścianach ;/ .

glowawojtas

#6 Post autor: glowawojtas »

Lego factory... CZy on to projektował w LDD??

Nexus 7

#7 Post autor: Nexus 7 »

Grygus pisze:A jak z jakością klocków? Z tego co pamiętam z poprzedniej recenzji to w Cafe Cornerze były szpary w ścianach
Nie mam zadnych zastrzezen do jakosci klockow.
glowawojtas pisze:ego factory... CZy on to projektował w LDD??
Dokladnie tak.

kris kelvin

#8 Post autor: kris kelvin »

Od niedzieli pyszni się u mnie Corner Cafe i aż by sięchciało to cudeńko dorzucić do niego.
Może, może... Zestaw jest moim zdaniem gorszy od Cornera, który już na długo chyba pozostanie wzorcem w tej kategorii. Mimo to prezentuje się świetnie. Recenzja też bardzo dobra. Co do sałaty, mogli po prostu zrobić nowe warzywko, ale takie wykorzystanie włosów budzi podziw.
Wie ktoś może jak będzie z dostępnością tego zestawu? Czy będzie w normalnej sprzedaży? W Polsce chyba nie ma co o tym marzyć?

Hippotam

#9 Post autor: Hippotam »

Właśnie skończyłem budować mój egzemplarz market Street, który dzięki pomocy jednego z forumowiczów trafił do mnie z Anglii (Dziękuję!). Podzielę się kilkoma uwagami.

Zestaw jest naprawdę śliczniutki, choć nie wytrzymuje porównania z Cafe Corner. Wydaje mi się, że za 50% efektu odpowiedzialna jest tutaj kolorystyka - ciemny i jasny niebieski są tak piekne, że eeech... Skoro o kolorach, to niestety, widoczne są problemy: ciemnoniebieskie klocki 1x2 są w widoczny sposób jaśniejsze niż 1x4.

Jednym słowem, jeśli ktoś decyduje się na wydanie kilkuset złotych na domek, to Cafe Corner powinien być jego pierwszym wyborem.

Jestem natomiast bardzo zadowolony z części które zestaw dostarcza. Z niewymienionych przez Nexusa: 32 piaskowe kafelki 1x1, 44 jasnoszare karbowane klocki 1x2, 20 okrągłych piaskowych płytek 1x1, 6 limonkowych wisienek i 4 czerwone i masa innych przydatnych części. Z rzadszych - 6 piaskowych klocków 1x1 z "handlem".

Chyba już wiem w jakich kolorach będzie moja kielecka kamieniczka :-)

romero

#10 Post autor: romero »

Witam wszystkich, to mój pierwszy post i mam pytanie.
Np. takie 10190 Market Street kosztuje $90 tj. na nasze wychodzi 210zł.
Żeby je kupić trzeba sprowadzić z zagranicy a i tak należy zapłacić dwa razy więcej.
Ponoć ma powstać u nas Shop@Home.
Jak myślicie jakie będą ceny i czy warto poczekać z zakupem tych droższych zestawów.
Czy taki zestaw 10190 będzie kosztował faktycznie $90 u nas?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#11 Post autor: szarikm »

romero pisze:Witam wszystkich, to mój pierwszy post i mam pytanie.
Do powitań służy stosowny wątek.
romero pisze:Ponoć ma powstać u nas Shop@Home.
News ze strony głównej z 2008-02-29.
romero pisze:Jak myślicie jakie będą ceny i czy warto poczekać z zakupem tych droższych zestawów.
Nie ważne jakie ceny, wydaje mi się kupując z pierwszej ręki zawsze będziesz mieć najtaniej oraz największy asortyment jaki można sobie wyobrazić.
Ostatnio zmieniony 2008-03-13, 11:25 przez szarikm, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
kamzel
Posty: 78
Rejestracja: 2007-08-19, 13:18
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: kamzel

 

#12 Post autor: kamzel »

romero pisze:Np. takie 10190 Market Street kosztuje $90 tj. na nasze wychodzi 210zł.
Ceny z USA mają się nijak do cen europejskich, szczególnie przy dolarze taniejącym nieustannie od dłuższego czasu. Radzę patrzeć na np. ceny niemieckiego S@H - a więc 90 euro - 315 zł.

romero

#13 Post autor: romero »

Dzięki za odpowiedź.
Cena 315zł za Market Street bardzo by mi odpowiadała.
A więc czekam...

Odnośnie recenzji bardzo mi się podoba, zwłaszcza duża liczba zdjęć.
Szkoda że nie ma zdjęcia zaraz po rozpakowaniu aby zobaczyć wypełnione wnętrze.
Sama budowla mi się podoba, choć tył jak zwykle suchy.
Balkon u góry z boku jest kapitalny.
Na ostatnim zdjęciu Cafe Corner trochę go przysłania.

Ciekawi mnie czy budowla dalej złożona, czy też wymieszana z innymi klockami.

ODPOWIEDZ