[MOC] [MODEL C] Kosiarka trawnikowa - model C zestawu 42039

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

[MOC] [MODEL C] Kosiarka trawnikowa - model C zestawu 42039

#1 Post autor: --pg-- »

Chciałbym pochwalić się kosiarką trawnikową zbudowaną wyłącznie z klocków z zestawu 42039, 24 Hours Race Car. Pomysł z kosiarką powstał w wyniku rozmyślań o wygiętych panelach, które zadebiutowały w tym zestawie, postawiłem sobie za cel użyć ich inaczej niż nadkola. Prezentowany przeze mnie model odrzuca wiele możliwości, które daje zestaw 42024 – normą byłoby zbudować pojazd z zawieszeniem przy każdym z kół, jedną osią skrętną i z napędem łączącym jedną oś z atrapą silnika (jak w modelach A i B). Tymczasem koniecznością w kosiarce tego typu jest brak skrętnych kół oraz niewystępowanie zawieszenia.

Ujęcie główne:
Obrazek
Inne ujęcia:
ObrazekObrazek
Mechanizmy (wszystkie manualne):

* dwubiegowa skrzynia biegów, powodująca pracę tłoków silnika i jednoczesny obrót ostrzy w dwóch różnych tempach podczas obrotu przednich kół; przy ustawieniu skrzyni biegów na luzie tłoki silnika i ostrza nie poruszają się podczas obrotu przednich kół:
Obrazek
* dyferencjał z kilkoma dodatkowymi klockami wykorzystany jako blokada obracających się ostrzy w wypadku napotkania przeszkody nie do ominięcia; tłoki silnika nie są w takim przypadku blokowane; kluczową rolę pełni element stosowany w modelu A do mocowania przednich świateł (angielska nazwa to 3M Arch.W. Knob and Shaft), w pierwszej wersji wyglądało tak (oczywiście wszelkie belki są nieruchome):
Obrazek
potrzebowałem jednak wolnej przestrzeni drugi stud powyżej ramki i płaska belka musiała trafić w inne miejsce, więc skończyło się na:
Obrazek
* zakładanie i ściąganie kosza na ściętą trawę;

* podnoszenie i opuszczanie uchwytu przy podstawie (miejsce pokrętła, czyli kierownicy jest może w trochę nietypowym miejscu), bo z przodu silnika; ponadto przy tej masie uchwytu brakuje liniowych siłowników;

* analogiczna regulacja końca uchwytu, rolę pokrętła pełni knob;

Dla zainteresowanych: rozpiętość bębna na szerokość w studach to 15+2√44, czyli około 28,3 studa.

Niewykorzystane klocki:
Obrazek
Na filmie pokazuję, jak to wszystko działa, a następnie dla zainteresowanych przedstawiam kolejne kroki budowy. Zdjęcia i schematy użyte w niniejszym poście pojawiają się również w filmie. Galeria jest tylko pomocą do napisania tego posta, kliknięcie na każde z powyższych zdjęć powoduje przeniesienie do zdjęć o większej rozdzielczości z możliwością powiększenia. Miłego oglądania, pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2015-08-20, 15:38 przez --pg--, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#2 Post autor: OmenGda »

Jak dla mnie genialne! Masz mój głos na moc miesiąca!
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#3 Post autor: Stelario »

Super. Jeszcze przydał by się film jak ten potwór kosi trawnik :)
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Lepszy niż modele A i B. :)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Waler
VIP
Posty: 768
Rejestracja: 2010-09-08, 21:42
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki
brickshelf: waler
Kontakt:

 

#5 Post autor: Waler »

No konkretny bajer. Kosiarki z Technica to bym się nie spodziewał, a do tego wykonana tylko z elementow z jednego zestawu. Fajowo. Poza tym wygląd - jak dla mnie fenomenalny. Jedyna rzecz do jakiej mogę się przyczepić to brak składania rączki w przód tak jak ma to miejsce w prawdziwej kosiarce ułatwiając transport. Ale ten brak nadrabia regulacja tejże rączki. Teraz nic tylko dodać silnik PF. No i można by wtedy przykleić na taśmę dwustronną 4 żyletki do paneli :>
Słowem: kosiłbym!

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#6 Post autor: Szerszen »

Nie dość, że udany MOC to jeszcze bardzo dobry MOD.
Gratulacje.
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#7 Post autor: REX »

Waler pisze:Kosiarki z Technica to bym się nie spodziewał
Kolejny raz widać jak ważny jest pomysł.
Kosiarka pierwsza klasa.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#8 Post autor: dirtzone »

Kosiarka z sześciocylindrowym silnikiem, toż to chyba kosiarka-sportowa :D

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#9 Post autor: martinb »

Zarypiasta sprawa! :-D

Awatar użytkownika
Cevillus
Posty: 553
Rejestracja: 2010-04-29, 21:14
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: greenboy55

 

#10 Post autor: Cevillus »

Kosiarka trawnikowa wygląda genialnie !!!
Paul Lego Brick Show kanał dla fanów klocków Lego

Draakhan
Posty: 7
Rejestracja: 2015-06-25, 23:49
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

#11 Post autor: Draakhan »

Świetna kosiarka! Mnie też zaskoczył pomysł na wykonanie jej z Technica ;).

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Czuję, że Twoja kosiarka "wykosi" MOCe miesiąca sierpnia :D Chętnie zobaczyłbym film jak działa
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Draakhan
Posty: 7
Rejestracja: 2015-06-25, 23:49
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

#13 Post autor: Draakhan »

legosamigos, ano, też mi pierwsze co przyszło do głowy, że na nią zagłosuję. Ale jeszcze na 100% się nie deklaruję. Kto wie, co przyniesie ostatnie 10 dni? :D

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

Akurat na BS znalazłem jeszcze podkaszarkę do trawy i od razu skojarzyło mi się z Twoim MOCem. Może z elementów z tego zestawu zbudowałbyś podobną. Co Ty na to?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
--pg--
VIP
Posty: 221
Rejestracja: 2015-07-13, 19:30
Lokalizacja: Kraków

#15 Post autor: --pg-- »

Cieszę się, że kosiarka się podoba. :)

Stelario napisał:
Super. Jeszcze przydał by się film jak ten potwór kosi trawnik :)
Gdyby biały panel 3x11 miał zdolności ścinania trawy, na pudełku byłoby "age 18-23", a nie "age 11-16".

Waler napisał:
Jedyna rzecz do jakiej mogę się przyczepić to brak składania rączki w przód tak jak ma to miejsce w prawdziwej kosiarce ułatwiając transport.
Przyznaję, że jest to do szybkiego poprawienia, wystarczy w mechanizmie do podnoszenia białe belki piątki nie spinać sztywno dwoma pinami z czarnymi belkami dziewiątkami, tylko jednym pinem. Wtedy prawdopodobnie rączka pod wpływem własnego ciężaru układałaby się tak, jak sobie ustalimy (a może nawet tak, jak do tej pory), a jednocześnie można by rączką zarzucić do przodu na silnik i przygotować kosiarkę do transportu. W weekend spróbuję zrobić taką małą modyfikację i zobaczyć, czy zdaje egzamin. Jak się uda, wzbogacę galerię o jedno lub dwa zdjęcia, jak nie, zdementuję.

dirtzone napisał:
Kosiarka z sześciocylindrowym silnikiem…
A właśnie, że nie! ;) Na miejscu środkowych cylindrów są po dwie rurki. Opatrzność czuwała nade mną, żeby cztery cylindry zostawić na stole.

legosamigos napisał:
Może z elementów z tego zestawu zbudowałbyś podobną. Co Ty na to?
Może kiedyś… Przy oglądaniu zdjęć kosiarek na wiki (i jednocześnie poznawaniu angielskiego określenia na kosiarkę) okazało się, że temat kosiarek dla działu Technic jest rozwojowy.

ODPOWIEDZ