[MOC] Flatbed Recovery Truck

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

[MOC] Flatbed Recovery Truck

#1 Post autor: Bricksley »

Obrazek

Mercedes-Benz Arocs Flatbed Recovery Truck

Tak jak wspominałem w temacie WIP na model konkursowy wybrałem autolawetę, ale z gatunku tych większych tj. wyposażoną w ruchomą platformę jak i widelec, a ponadto zdolną przewozić inne lawety .

Generalnie moim główny założeniem podczas budowy MOCa było zrobienie go w stylu regularnych zestawów Technic, czyli połączenie funkcji ręcznych z mechanicznymi i pneumatycznymi, które to z kolei są obsługiwane przez skrzynie rozdzielcze. Uznałem po prostu, że większym wyzwaniem będzie obsłużenie kilku funkcji jednym silnikiem aniżeli stosowanie do każdej osobnego silnika. Tak to wygląda w środku:
Obrazek Obrazek

Jeśli chodzi o funkcje manualne to mamy tutaj: odchylaną kabinę, otwierane drzwi, atrapę silnika R4, skrętne koła, otwierane klapy do skrzyń rozdzielczych oraz wciągarkę z mechanizmem zapadkowym i od biedy możemy zaliczyć ręcznie rozmontowywany widelec.

Wśród funkcji mechanicznych mamy dwie skrzynie rozdzielcze napędzane jednocześnie jednym Mediumem, sterowanie odbywa się z bboxa połączonego przedłużką, aby łatwo sterować kierunkiem obrotów zastosowano patent z 42025 - dźwignia. Pierwsza skrzynia rozdzielcza pozwala tylko włączyć lub wyłączyć kompresor dla układu pneumatycznego, druga zaś steruje podnoszeniem platformy lub jej wysuwem. Układ pneumatyczny składa się z jednej pompki 5.5l oraz 3 małych siłowników: dwa do podnoszenia widelca i jeden do jego rozsuwu. Na pokładzie mamy także airtank do komfortowej zabawy. Podnoszenie platformy obsługuje 1 mały siłownik mechaniczny. Za rozsuw odpowiada stary sprawdzony sposób z rackami, do stabilizacji rozsuwu stworzono prowadnice z axli 16 i connectorów a w tylnej części liftarm T który utrzymuje platformę od góry.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Co do wyglądu to nie ma co się zbytnio rozpisywać, ot konstrukcja na liftach z wykorzystaniem dużej ilości paneli (sztuk 34).

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Film: https://www.youtube.com/watch?v=FvMJijVKeDU

Fotki w dużej rozdzielczości: https://www.flickr.com/photos/97083384@ ... 6931852914

Galeria BS: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=558907
Ostatnio zmieniony 2015-09-30, 19:40 przez Bricksley, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#2 Post autor: Kruk »

Bardzo przyjemna ta auto laweta, nie wiem czemu ale urzeka mnie wyglądem, może pod względem fizycznym to nic zaskakującego nie mniej bardzo mi się podoba jej wygląd, sam zastanawiam się nad miksem takich kolorów i teraz wiem że warto takie kolory dać. :) Ogólnie jest to model na plus, nie przesadzony i dobrze zaprezentowany.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Legotechnik96
Posty: 30
Rejestracja: 2015-04-20, 19:07
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi
Kontakt:

 http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi" target="_blank" title="Brickshelf gallery of http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi">

#3 Post autor: Legotechnik96 »

Przemawia za mną to piękne połączenie PF i Pneumatic, model wygląda oszałamiająco! Bawialny i kurzołap ;) świetny pomysł i jego wykonanie! Kolory i układ kół dopasowane :) jednak 2x4 lepiej wygląda niż 4x6 masz moje uznanie :) Tak trzymać!
Chociaż kaszlał, ciężko stękał, był jak skała i nie pękał!

WIP: MAN KAT 8x8

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#4 Post autor: eric trax »

No to mamy faworyta. Model nie dość że jest bardzo bawialny i funkcjonalny to jeszcze wygląda obłędnie. Nawiązuje do firmowych zestawów a nawet jest dużo ładniejszy :D

Jestem na tak :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#5 Post autor: dirtzone »

Podoba mi się zwarta bryła i "szczelność" jak na możliwości dziurawych klocków.
W ogóle wszystko mi się tutaj podoba i nie wiem czego się czepić :D Może tylko na minus, koła wystające poza obrys :P
Zdecydowanie będzie to faworyt.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: SERVATOR »

Model naprawdę bardzo udany. Firmowe zestawy bije na głowę.
Kolorystyka i dopracowanie szczegółów sprawia, że chętnie postawiłbym go sobie na półkę.

Co do roli faworyta, to "niestety" wczoraj widziałem na żywo jeden z zapowiadanych już modeli i wiem, że w głosowaniu będzie straaaaasznie trudno zdecydować komu oddać swój głos.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#7 Post autor: bart_ilo »

Niezła praca. Kawał dobrej roboty. Barwy patriotyczne :) Świetnie by wyglądał na półce z innymi zestawami Technic.
Ostatnio zmieniony 2015-09-30, 09:26 przez bart_ilo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#8 Post autor: Biedrus »

Biały z czerwonym naprawdę świetnie wygląda:-) Bardzo elegancki i dostojny jest. Na chwila obecna masz mój głos!

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: zantevski »

Bardzo interesujacy model, dopracowany. Świetne zdjecia i ciekawy film.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Jak zobaczyłem w całości już Twój pojazd, skojarzył mi się z zestawem 8109, jednak na plus zdecydowanie Twój lepiej wygląda i ma więcej funkcji niż wspomniany wcześniej przeze mnie zestaw. Ładnie też dobrana kolorystyka. Mógłby spokojnie być jako zestaw seryjny. Przez pneumatykę troszkę nie podoba mi się te gwałtowne wysuwanie i podnoszenie widelca, ale wiem że tak niestety działa pneumatyka. Mimo to, jednym zdaniem stwierdzam, że model bardzo udany i faktycznie ciężko wybrać będzie faworyta
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Co do roli faworyta, to "niestety" wczoraj widziałem na żywo jeden z zapowiadanych już modeli i wiem, że w głosowaniu będzie straaaaasznie trudno zdecydować komu oddać swój głos.
Nooo, ten ma jeszcze zielony kolorek.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#12 Post autor: SERVATOR »

M_longer pisze:
SERVATOR pisze:Co do roli faworyta, to "niestety" wczoraj widziałem na żywo jeden z zapowiadanych już modeli i wiem, że w głosowaniu będzie straaaaasznie trudno zdecydować komu oddać swój głos.
Nooo, ten ma jeszcze zielony kolorek.
Też Ci wpadł w oko? ;)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#13 Post autor: M_longer »

SERVATOR pisze:Też Ci wpadł w oko? ;)
Wpadł mi na tyle że jeśli ktoś się nie czai gdzieś w tle z jakimś wypasionym modelem, to pierwsze/drugie miejsce już znamy. Ja chyba sobie odpuszczę, bo mnie irytuje budowanie tylko z panelami.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#14 Post autor: Bricksley »

dirtzone pisze:Może tylko na minus, koła wystające poza obrys :P
Z przodu da radę je schować, z tyłu niestety ze względu na bliźniaki jest to niemożliwe. A gdybym to zrobił z przodu to różnica byłaby już widoczna w rozstawie kół.
legosamigos pisze:Jak zobaczyłem w całości już Twój pojazd, skojarzył mi się z zestawem 8109,
Bo to poniekąd ukłon w stronę 8109, które tak na marginesie bardzo mi się podoba i zawiera ciekawe rozwiązanie widelca, aczkolwiek zestawu nigdy się nie dorobiłem.
legosamigos pisze: Przez pneumatykę troszkę nie podoba mi się te gwałtowne wysuwanie i podnoszenie widelca, ale wiem że tak niestety działa pneumatyka.
Tutaj bardziej problem natury technicznej, airtank ma to do siebie że gromadzi masę powietrza pod wyższym ciśnieniem i otworzenie zaworu powoduje taki a nie inny efekt. Znowu bez airtanka wszystko działało powoli ze względu na dużą ilość węży. Zastosowanie małych siłowników też nie przyczyniło się na lepsze, ale z pierwotnego planu zastosowania dużych musiałem zrezygnować, ciasno tam to jedno, a dwa potrzebowałem mały skok.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#15 Post autor: SERVATOR »

Dobrze, że zgłosiłeś się jeszcze we Wrześniu. Masz duże szanse na zgarnięcie tytułu Moca Miesiąca. Mój głos już masz. :)

ODPOWIEDZ