[MOD] Mercedes Arocs 42043

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOD] Mercedes Arocs 42043

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Na ostatnią chwilę pragnę zaprezentować swoją pracę na konkurs "Zbuduj Mercedesa Arocsa":

Obrazek

Ok, nabrałem was:) Na poważnie - w konkursie oczywiście nie startuję.
Zestaw udało mi się nabyć w ostatnim supporcie i z założenia miał być przede wszystkim dawcą.
Nie chciałem off-topic'ować w recenzji zestawu więc tutaj kilka uwag z mojej strony i propozycja alternatywnej zabudowy.

Po pierwsze auto ograbiłem z nowej pneumatyki, na całe szczęści auto zbudowane jest z 6 modułów, a ten wykorzystujący pneumatykę, czyli moduł nr "4" można bez problemu pominąć, należy również pamiętać aby w module nr 2 nie mocować kompresora.

Następnie auto zostało ograbione z silnika L, a w jego miejsce powędrował silnik M. To również celowy zabieg, silnik L będzie mi o wiele bardziej przydatny przy budowie obecnego MOC-a, ba, nawet dziś powędrował na swoje miejsce w moim MOC-u. Zamiana L-ki na M-kę nie stanowi żadnego problemu, obawiałem się o brak dostatecznej ilości mocy do podniesienia paki, ale o dziwo M-ka daje sobie radę, ale o tym za chwilę.

Dodatkowo dzięki pominięciu modułu nr 4 zyskałem obrotnicę nowego typu, która również w założeniu ma trafić do mojego nowego MOC-a.

A tak top wygląda:

Obrazek

W modelu 42043 pojawił się klocek:
Technic, Axle Pin 3L with Friction Ridges Lengthwise and 2L Axle
Obrazek
W klocku tym widzę niezwykły potencjał, chciałem je zaoszczędzić, dlatego też wszędzie tam gdzie można było zastępowałem go starym poczciwym axlem 3L ze stopem. Chyba tylko w jednym miejscu nie było możliwości zamiany, cała reszta bez problemu obeszła się bez niego.

A po tych wszystkich grabieżach, żeby tak głupio nie wyglądało na półce, zbudowałem czarną pakę z paneli prostych i zaokrąglonych 3x11.
Ponieważ paka jest dłuższa od fabrycznej o jeden panel, tym samym aby nie była za ciężka jej ściany zbudowane są z niższych paneli. Tak jak wcześniej napisałem silnik M radzi sobie z podniesieniem tak skonstruowanej paki.

Wygląda to tak:

Obrazek Obrazek Obrazek

Po zbudowaniu modelu nasunęło mi się kilka refleksji:
- model ma świetnie przemyślane zawieszenie i układ skrętu, chociaż przez to zawieszenie błotniki wydają się być za wysoko nad kołami. Zastanawiam się też, czy zawieszenie przodu nie mogło by być odrobinę bardziej miękkie.
- mnogość funkcji wymusiła np takie ciekawe przesunięcie względem siebie zębatek z16:
Obrazek
- jedyny minus - model jest zaawansowany technicznie i za to chwała pomysłodawcy, ale chwilami obawiam się, że początkujący budowniczy mogą nabrać złych nawyków budowania - w modelu jest mnóstwo zębatek które albo nie są obustronnie podparte albo co gorsza są tak założone na axla, że mogły by się z niego po prostu zsunąć.

Podsumowując - model fajny, a jeśli wiadomo jak go umiejętnie ograbić z nowości i przydatnych części może długo cieszyć oko na półce.

Dziękuję.

================

Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała - zbudowałem sobie dziś 2 zawory sterowane za pomocą serva, te [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=18166&highlight=zaw%F3r]pomysłu[/URL] Żbika. Nie wiem jak wygląda wewnątrz różnica między starym zaworem a tym V2, ale okazuje się, że przy wychyleniu dźwigienki zaworu V2 przez serwo z danym przełożeniem powietrze nie chciało przez niego płynąć. Oba zawory musiałem zamienić na te starszego typu.
Ostatnio zmieniony 2015-10-04, 21:22 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

A już myślałem, że też chcesz wystartować w konkursie :D bo zdążyłeś przed deadline :) rzutem na taśmę. Też widzę w tym axlopinie duże możliwości, jak i w tym drugim pinoaxlu w kolorze ciemnoszarym
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ