[MOC] Arocs Wrecker

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

[MOC] Arocs Wrecker

#1 Post autor: Kubrick »

Obrazek
Mówią na mieście, że tu się jakieś modyfikacje Arocsa uskutecznia. Wtrącę się ze swoją interpretacją. Dziękuję Nisii za motywację i marudzenie, żebym zbudował coś w końcu na konkurs ;)

Postawiłem na ciężki holownik luźno inspirowany wieloma widelcami, których w internetach można znaleźć na pęczki. Nie wiem, czy to było do końca dobre posunięcie, bo teraz nie mam jakiegoś punktu zaczepienia, żeby o tym cokolwiek konkretniejszego powiedzieć.
A skoro nie ma o czym mówić, to po kolei:

Arocs jaki jest, każdy widzi. Czerwona kabina z kilkoma panelami podmienionymi na liftarmy, Podwozie 6x4, PFy, trochę zdalnego sterowania, trochę funkcji sterowanych przełącznikami na samochodzie.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Mamy tu pojedynczy tylny wysięgnik z motylkiem, który można zamienić na odpowiednio ukształtowane uchwyty do podpinania holowanego pojazdu na różne sposoby.
Obrazek Obrazek Obrazek
A łapiemy auto tak.
Za koła:
Obrazek
Albo za oś:
Obrazek
Czasami wypadałoby podeprzeć się przed pracą, żeby ustabilizować maszynę (1x PF M). Podporami steruje się za pomocą zielonego dynksa z lewej strony zabudowy:
Obrazek Obrazek
Na zdjęciach widać też dwie wyciągarki sterowane switchami (2x PF M) umieszczonymi za kabiną. Jak działają, widać na filmie.

Mamy też skrzynkę na narzędzia w lewym boku zabudowy.
Obrazek Obrazek Obrazek

Coś wspominałem o zdalnym sterowaniu? Auto jeździ(2x PF L), skręca (servo PF), podnosi wysięgnik (1x PF M) i opuszcza widelec (1x PF M). Wszystko widać na ruchomym obrazku: https://youtu.be/9JB_cZRRMLw

Tak tytułem podsumowania: w całym samochodzie znajduje się 8 silników, 3 switche, 2 wieżyczki IR, 1 bbox. Mamy do dyspozycji 7 niezależnych funkcji sterowanych elektrycznie i kilka manuanych (podnoszenie kabiny, drzwi, zagłówki, schowek). Nie wiem ile zużyłem klocków, nie wiem ile waży, nie wiem ile kosztował (może to i lepiej ;) ), ale wiem, że całkiem bawialny mi wyszedł :)

Post zawierał lokowanie modelu WIP, o którym kiedy indziej :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#2 Post autor: dirtzone »

Fajnie, że już gotowy:P bo mój to jeszcze częściowo (dosłownie i w przenośni) w torbie u listonosza :D

Awatar użytkownika
eric trax
Administrator
Posty: 2454
Rejestracja: 2011-02-28, 20:30
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: erictrax

 

#3 Post autor: eric trax »

Deadline przesunięty, wszyscy czają się jak węże w pomidorach a tu proszę jest pierwszy :D


Bardzo przyjemne zestawienie kolorów i dodatków kabiny. Wszystko wygląda bojowo. Choć szczerze przyznam że te liftarmy zamiast panela nad grillem są trochę za sterylne :D


Co do zabudowy mimo że dość złożona to jednak bardzo dobrze działa. Nie znam się na holownikach ale nie wygląda jakby miał się rozsypać od podniesienia osi ze zdjęcia :)

Bardzo po oczach kłuje ten garb za kabiną. Jest po prostu za wysoki. Trapezowe panele wystarczyło położyć na dłuższym boku i pasowały by idealnie. Chyba, że coś wystaje na tyle że trzeba było by je wspomóc liftarmem.


W mojej ocenie model bardzo udany i co najważniejsze wszystko działa :D
Na warsztacie:
- Grimme Varitron 270 - 10%
.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

Jak zobaczyłem Twój holownik, od razu skojarzył mi się z tą Scanią. Moim zdaniem troszkę za dużo tych linek holowniczych, czy jak to woli wciągarek przez co troszkę plątanina wyszła. Zgodzę się też z Eric-iem, że za wysoka jest ta owiewka za kabiną. Mogła by być niższa, powiedzmy do wysokości kabiny. Na plus podoba mi się, regulacja szerokości widelca do holowania różnych aut
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#5 Post autor: Kubrick »

legosamigos pisze:Jak zobaczyłem Twój holownik, od razu skojarzył mi się z tą Scanią.
Bo ona i jeszcze jedna były chyba największymi źródłami inspiracji.
eric trax pisze:Bardzo po oczach kłuje ten garb za kabiną. Jest po prostu za wysoki.
legosamigos pisze:Zgodzę się też z Eric-iem, że za wysoka jest ta owiewka za kabiną.
Biję się w pierś, że nie miałem już nerwów i ochoty tego orzeraiać, a faktycznie mnie raziło już wcześniej. Ale koniecznie chciałem użyć paneli z żółtej wywrotki w połączeniu z tymi panelami - skrzydłami i z samego połączenia jestem zadowolony, ale z ogólnego efektu na aucie nie do końca. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że spoiler nad kabiną (wzorowany na oryginalnym mercedesowskim, który znalazłem w konfiguratorze Arocsa online) powstał przed zabudową i też czułem potrzebę dopasowania wysokości do siebie. Może powinienem to zrobić bardziej jak Jaap, ale brakło mi żółtych paneli 5x11. Poza tym, między tymi panelami mam upchane 2 wieżyczki i 2 switche do sterowania wyciągarkami, których z czystego lenistwa już nie chciałem upychać gdzie indziej.
eric trax pisze:Choć szczerze przyznam że te liftarmy zamiast panela nad grillem są trochę za sterylne :D
Ile bym dał za ten jeden panel (ale nie ponad dychę plus przesyłka ze sklepu, który nie miał nic więcej przydatnego :P ). Też wydaje mi się za płasko i nudno, nawet właśnie wpadłem na jakiś pomysł, ale trudno - już nie mam kiedy się zabrać za wymianę.
legosamigos pisze:Na plus podoba mi się, regulacja szerokości widelca do holowania różnych aut
A z tego patentu też jestem najbardziej zadowolony i postanowiłem sobie, że na moją listę do zbudowania trafi większy holownik, żeby wszystko poupychać tak jak chcę i tych przystawek do widelca będzie wtedy odpowiednio więcej :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#6 Post autor: 3dom »

Bardzo zgrabny model, fajne dobrane kolory. Brawo za odwagę pokazania jako pierwszy ;) Ale z owiewką trochę Cię poniosło :D
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#7 Post autor: legosamigos »

Jak patrzę na to zdjęcie, to owiewkę do wysokości wież IR mógłbyś spokojnie zniżyć, bo widzę sporo jest tam miejsca, natomiast nie wiem, co ze switchami, bo widzę, że wiszą tak troszkę na słowo honoru :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: SERVATOR »

Gdyby nie konkurs i zaostrzone apetyty, to pochwał byłoby znacznie więcej.
Mechanicznie bez zastrzeżeń - miód malina. No ale ten "kaptur"...
Tak czy siak jest to bardzo udana konstrukcja. :)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: BoskiKacu »

Super, wygląda świetnie:) Funkcji w pytke, rewelka:) Może ten garb jakoś opuscic o jeden ten zagięty panel spod "garba"? ewentualnie rozszerzyć żeby były bardziej pochyłe ramiona o ile tam jest różnica szerokości?

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#10 Post autor: martinb »

Brawa za pierwszą prezentację i za MOCa. :-) Zgodzę się z przedmówcami - "kaptur" można byłoby trochę obniżyć, na pewno sama prezentacja modelu dużo by na tym zyskała. I bardzo podoba mi się kolorystyka.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Myślę, że tą owiewkę za kabiną mógłbyś zrobić podobną, co Karol ma w swojej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=375398#375398]lawecie[/URL]
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#12 Post autor: Bricksley »

Odnośnie osłony chyba już wszystko zostało powiedziane, natomiast nie myślałeś aby ograniczyć trochę kolorystykę? Mam wrażenie, że 4 kolory, a przynajmniej w takim zestawieniu trochę zaciemniają obraz, bo po filmie wygląda na bawialny :)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#13 Post autor: Kubrick »

Bricksley pisze:natomiast nie myślałeś aby ograniczyć trochę kolorystykę?
Myślałem, ale szare panele pojawiły się po tym jak życie zweryfikowało moją teorię mówiącą, że mam wystarczająco dużo żółtych. Potem już jakoś poleciało. A jak jeszcze zobaczyłem Samolotowego czarnego Mercedesa i popatrzyłem ile mam czarnych paneli...
Czasami się zastanawiam, czy nie jestem zbyt nerwowy :P
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#14 Post autor: Mrosik »

Model fajnie by wyglądał w kolorze żółtym (jak by pojawiły się lliftramy w kolorze żółtym. Podoba mi się spoiler dachowy, ale kupuje mnie przedni zderzak.

Awatar użytkownika
Kubrick
VIP
Posty: 2198
Rejestracja: 2006-05-19, 21:51
Lokalizacja: KrakóVW
brickshelf: Kubrick
Kontakt:

 

#15 Post autor: Kubrick »

Mrosik pisze:Podoba mi się spoiler dachowy, ale kupuje mnie przedni zderzak.
Spoiler wzorowałem na oryginalnym, który znalazłem w konfiguratorze na stronie Mercedesa, a zderzak to improwizacja, bo z braku tego klocka:
Obrazek
użyłem tego
Obrazek
i potem jakoś poszło :)
Cieślu pisze:kup volvo nie bądź janusz
Cieślu pisze:Ty to byś Kubrick wszystko zwieśniaczył :>

ODPOWIEDZ