[MOC] Mercedes Arocs Transporter Samochodów

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Mercedes Arocs Transporter Samochodów

#1 Post autor: zantevski »

Witam,

Chciałbym przedstawić Mercedesa Arocsa w wersji Autotransportera.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest to moja pierwsza praca konkursowa i wiele musiałem się nauczyć, napocić i napopełniać błędów.
Zainspirował mnie jeden z modeli ciężarówek jaki znalazłem na półce u dzieci.
Przez ostatnie kilka tygodni koncepcje się mocno zmieniały począwszy od ilości osi, a skończywszy na kolorystyce kabiny. Trochę też się dowiedziałem o dostępności klocków, np. nie mogłem uwierzyć że panele 21 i 22 po prostu nie występują w jakże popularnym kolorze żółtym. Stąd pomysł na mieszaną żółto-czerwoną kolorystykę.
Tydzień temu, w pierwotnym terminie zakończenia konkursu model wyglądał znacznie inaczej. Mimo iż powstawał dwa miesiące ostatnie dni były bardzo intensywne, na pewnym etapie konsultowała go cała rodzina. Dziękuję synowi za pomoc w robieniu zdjęć i filmów. Mam nadzieję, że wkrótce zmontuję też video.

Trochę danych technicznych:
Długość 62cm 78 st.
Szerokość 16 cm 20 st.
Wysokość 25cm 32 st.

2 wieżyczki IR
Zasilanie Bbox
Napęd PF XL
Skręt kół Servo
Składanie górnej części - siłownik pneumatyczny sterowany pompką ręczną ze switchem
Obniżanie przedniej części górnego pokładu PF L
Manualnie otwierane drzwi, uchylana kabina oraz rozkładane najazdy do lawety.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Galeria

Dziękuję,

ps GI_Jack to mój nick na Eurobricks
Ostatnio zmieniony 2015-10-05, 16:43 przez zantevski, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#2 Post autor: legosamigos »

Tak to prawda, panel 21 i 22 jeszcze nie występuje w tym popularnym żółtym kolorze, ale pewnie się to zmieni. Ale i tak sobie poradziłeś. Pierwsza konkursowa praca, ale za to jaka? Jedno co bym zmienił, to umiejscowienie pompki gdzieś na wierzchu, by było łatwiej sterować tym górnym pokładem. No chyba, że jakoś przez switcha jest sterowana pompka. Czekam zatem na film, jak to wszystko funkcjonuje
Ostatnio zmieniony 2015-10-05, 00:04 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

stanley
Posty: 18
Rejestracja: 2014-08-12, 21:16
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: stanley »

Bardzo przyjemny dla oka ten MOC. Czekam na filmik, najlepiej z zastosowaniem w praktyce, czyli przetransportowaniem kilku samochodów. Przegub tuż za silnikiem ma jakiś techniczny cel zastosowania, czy tylko wizualnie ma przypominać wał napędowy z samochodu ciężarowego?

Awatar użytkownika
mechu333
Posty: 34
Rejestracja: 2013-01-02, 00:07
Lokalizacja: Kępno
brickshelf: mechu333

 

#4 Post autor: mechu333 »

Bardzo ładny ten transporter. Buduje właśnie taką auto-lawetę, również żółtą z dodatkami czerwonego tylko że moja będzie z przyczepą. Też mam problem z tymi panelami , szkoda że nie ma żółtych.

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: zantevski »

W końcu dorobiłem się video
https://youtu.be/WzQZ-83wYd0

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Fajnie, że dołożyłeś film, bo w Technicu właśnie o to chodzi by wyeksponować funkcje, a najlepiej widać to na filmie :) Widzę, że chyba zabrakło Ci żółtych tile`ów 1x4 na grillu w drugim rzędzie, bo masz 1x2, 1x3, 1x6 zamiast 1x4, 1x3, 1x4 ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-10-07, 11:22 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

Na początku napiszę, że w tej kolorystyce model wygląda bardzo ładnie, i z mojej strony duży ukłon za to, że 2-kolorowa zabudowa za kabiną jest dziełem klocków a nie naklejki.

Model jak widać na filmie jest funkcjonalny, ja mam jednak 2 zastrzeżenia:

1) Szkoda, że powietrze trzeba pompować ręcznie, kompresor jest umieszczone dość mało ergononicznie. Z tego co widzę zdaje się, że jesteś w posiadaniu zestawu 42043, który zawiera małą pompkę pneumatyczną, miejsca w podwoziu zostało chyba jeszcze dość sporo, więc fajnie było by uruchamiać ze switcha pompkę podłączoną do małego silnika.

2) za zamocowanie zębatek z8 i z24 pod spodem auta, tych odpowiedzialnych za skręt należy się bardzo słaba trója... :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

Słusznie Grzegorz zauważył, że zębatki do skrętu są niczym nie zabezpieczone. Powinien być jakiś liftarm, żeby przy częstym skręcie zębatki po prostu nie wypadły. No i przydałoby się byś na filmie jakbyś zademonstrował swoją lawetę z jakimś samochodem, np z serii Creator, bo sporo tam ich było ;)
Ostatnio zmieniony 2015-10-07, 12:59 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: zantevski »

noniusz pisze:Na początku napiszę, że w tej kolorystyce model wygląda bardzo ładnie, i z mojej strony duży ukłon za to, że 2-kolorowa zabudowa za kabiną jest dziełem klocków a nie naklejki.

Model jak widać na filmie jest funkcjonalny, ja mam jednak 2 zastrzeżenia:

1) Szkoda, że powietrze trzeba pompować ręcznie, kompresor jest umieszczone dość mało ergononicznie. Z tego co widzę zdaje się, że jesteś w posiadaniu zestawu 42043, który zawiera małą pompkę pneumatyczną, miejsca w podwoziu zostało chyba jeszcze dość sporo, więc fajnie było by uruchamiać ze switcha pompkę podłączoną do małego silnika.

2) za zamocowanie zębatek z8 i z24 pod spodem auta, tych odpowiedzialnych za skręt należy się bardzo słaba trója... :)
Dziekuje za mile slowa odnosnie wygladu oraz uwagi krytyczne.
Zgadza sie, ze pod wzgledem technicznym model mozna ulepszyc, ale zastosowane rozwiazania okazaly sie dosc niezawodne (syn jezdzil dlugo po asfalcie i zero awarii). Ponadto bedzie czym sie zajac po konkursie i chetnie przetestuje inne rozwiazania.

(pisze na komputerze w pracy gdzie nie mozna wlaczyc polskich znakow)

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: zantevski »

legosamigos pisze:Słusznie Grzegorz zauważył, że zębatki do skrętu są niczym nie zabezpieczone. Powinien być jakiś liftarm, żeby przy częstym skręcie zębatki po prostu nie wypadły. No i przydałoby się byś na filmie jakbyś zademonstrował swoją lawetę z jakimś samochodem, np z serii Creator, bo sporo tam ich było ;)
Jak tylko zbuduje kilka samochodow w odpowiedniej skali zrobie fotke zaladowanego Arocsa

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#11 Post autor: Bricksley »

Jeśli chodzi o wygląd to trzeba przyznać, że w takim ubarwieniu bardzo fajnie się prezentuje. Natomiast co do funkcjonalności to mam kilka uwag. Pierwsze to wspomniany brak zabezpieczenia zębatek odpowiedzialnych za skręt. Dwa, brak podparcia wału napędowego, wyjście prosto z XLa i podpięcie do dyfra jeszcze przez cardana który generuje duże luzy to kiepski pomysł, ja wiem że się kręci i jedzie, ale z wytrzymałością takiego rozwiązania słabo. Podobna uwaga, ale tym razem dotycząca mocowania siłownika. Ze zdjęcia wynika że siedzi luźno na oście, powinien być sztywno zamontowany, tak by nie mógł się przesuwać po osi. Wbrew pozorom lekkie przesunięcia będą powodować inny rozkład nieco sił, a poza tym wyginanie siłownika i co za tym idzie tłoczyska nie wpływa korzystnie na jego pracę i dalsze użytkowanie. PF L też nieco miota przy kręceniu ;)
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#12 Post autor: legosamigos »

Jeszcze tak patrząc od spodu, to zauważyłem, że na 3-ciej osi nie ma bliźniaków. Zabrakło Ci kół czy chciałeś zrobić 3 oś skrętną? Tak czy inaczej ładnie się prezentuje Twój model szczególnie w zestawieniu tych dwóch kolorów, jednak wymaga troszkę poprawek, a więc zabezpieczenia zębatek i również niektórych osiek, jak Bricksley zauważył i spróbuj dobudować jeszcze przyczepkę :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: zantevski »

Wiele lawet tego typu ma jedną oś z tyłu z bliźniakami. Taka też była pierwotna wersja. Model wydawał mi się jednak za krótki, przedłużyłem go i dołożyłem trzecią oś ( z założenia koła pojedyncze). Początkowo była ona nawet podnoszona, ale ze względu na jak najniższy poziom dolnego pokładu, pozostały zakres ruchu okazał się za mały by miało to sens. Niektóre lawety mają podnoszoną oś z kołami o zmniejszonej średnicy, próbowałem i nie wyglądało to zbyt ciekawie.
Ostatnio zmieniony 2015-10-07, 18:33 przez zantevski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#14 Post autor: Mrosik »

Przyłączam się do głosów, że kabina ciekawie wygląda w 2 kolorach.
Nie wiem jak z zasobami klockowymi, ale pneumatykę zastąpił bym elektryką oraz siłownikiem śrubowym.

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: zantevski »

Dziękuję bardzo za oddane na mnie głosy. Wiem, że nie wygrałem ale i tak się cieszę z wyniku.

ODPOWIEDZ