[MOC] Mercedes Arocs - hakowiec HDS

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#16 Post autor: dirtzone »

Mrosik pisze:Jak dają sobie radę siłowniki pneumatyczne z podnoszeniem kontenera?
Jak to na siłowniki pneumatyczne przystało, chwila konsternacji... po czym "miota nim jak szatan" :P

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#17 Post autor: dirtzone »

Jak to się mówi, lepiej późno niż później ;]
oto filmik

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#18 Post autor: legosamigos »

Szkoda, że tak późno, a nie przed konkursem, wtedy notowania byłyby pewnie wyższe. Nie podoba mi się wciąganie paki, dzieje się to za szybko. Czy robiłeś testy podnoszenia paki z jakimś ładunkiem?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#19 Post autor: Żbik »

dirtzone pisze:Mrosik napisał/a:
Jak dają sobie radę siłowniki pneumatyczne z podnoszeniem kontenera?

Jak to na siłowniki pneumatyczne przystało, chwila konsternacji... po czym "miota nim jak szatan" :P
Można temu zaradzić ograniczając na sztywno kąt wychylenia dźwigienki zaworu pneumatycznego.

Co samego modelu, to mam kilka uwag:

1. brawo za wysięgnik - fajnie się rozkłada (choć ta pomoc przy składaniu trochę psuje wrażenie). Chwytak z zestawu, więc zasługi tu nie ma ;) Te połączone szeregowo siłowniki powinny być jakoś zabezpieczone przed obracaniem się. i zakres ruchu powinien być większy, bo tę oponę ledwo na pakę udało się wsadzić :)
2. kolejny punkt za zawieszenie (fajnie się buja przy stawianiu go z przechyłu). Rama trochę zbyt giętka ale przy liftach ciężko o sztywność.
3. fajnie, że zrobiłeś skrętną oś trzecią. Szkoda, że nie podnosi się jak u Mrosika :)

Ogólnie bardzo udany model!

Awatar użytkownika
dirtzone
VIP
Posty: 400
Rejestracja: 2013-08-11, 16:21
Lokalizacja: Łódź

#20 Post autor: dirtzone »

legosamigos pisze:Szkoda, że tak późno, a nie przed konkursem, wtedy notowania byłyby pewnie wyższe.
Wiem, chciałem, ale niestety nie ogarnąłem tego czasowo.
legosamigos pisze:Nie podoba mi się wciąganie paki, dzieje się to za szybko. Czy robiłeś testy podnoszenia paki z jakimś ładunkiem?
Przy takiej dźwigni, żeby w ogóle "wyrwać" kontener, musiałem całkowicie otworzyć zawór, co spowodowało taką katapultę. Natomiast przy kipowaniu, to mój błąd podczas filmowania, że delikatnie nie sterowałem zaworem, bo tu akurat da się powoli podnosić i opuszczać kontener.
Co do ładunku, to będzie problem :D bo i tak już musiałem odchudzić kontener ze ścianki przy haku, żeby go wciągnąć na samochód. Ogólnie kontener miał wyglądać mniej więcej link.

=====
Żbik pisze: dirtzone napisał/a:
Mrosik napisał/a:
Jak dają sobie radę siłowniki pneumatyczne z podnoszeniem kontenera?

Jak to na siłowniki pneumatyczne przystało, chwila konsternacji... po czym "miota nim jak szatan" :P
Można temu zaradzić ograniczając na sztywno kąt wychylenia dźwigienki zaworu pneumatycznego.
Niestety nie można, jak już w poście wyżej wspomniałem, że przy lekko otwartym zaworze nie idzie poderwać kontenera przy "hakowaniu"
Żbik pisze:zakres ruchu powinien być większy, bo tę oponę ledwo na pakę udało się wsadzić :)
Oj tylko tak Ci się wydaję :P Zapas siły miał, jeszcze spory. Tutaj akurat delikatnie sterowałem przy podnoszeniu tego koła. Co prawda nie testowałem ile maksymalnie podniesie ten HDS, ale wydaje mi się, że coś do 0,5 kg da radę. Ale nie wiem, sprawdzę :)
Żbik pisze:3. fajnie, że zrobiłeś skrętną oś trzecią. Szkoda, że nie podnosi się jak u Mrosika :)
Teoretycznie można ją podnosić i opuszczać, bo jest na małych siłownikach. Sęk w tym, że oś jest bezpośrednio podpięta do zaworu pneumatycznego i nie da się ręcznie tym sterować. Działa to tak, że przy nacisku na oś, zawór się otwiera i opuszcza oś. Natomiast gdy brakuje nacisku, oś powinna jeszcze bardzie opaść i przełączyć zawór w podciąganie. No i to jest problem, bo ta właśnie oś jest za lekka, żeby przełączyć swoim ciężarem zawór :P Finalnie oś jest cały czas opuszczona ;] Chciałem to zmienić na ręczne sterowanie, ale nie zdążyłem.
Ostatnio zmieniony 2015-10-19, 10:26 przez dirtzone, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#21 Post autor: Żbik »

dirtzone pisze:Żbik napisał/a:
zakres ruchu powinien być większy, bo tę oponę ledwo na pakę udało się wsadzić :)

Oj tylko tak Ci się wydaję :P Zapas siły miał, jeszcze spory. Tutaj akurat delikatnie sterowałem przy podnoszeniu tego koła. Co prawda nie testowałem ile maksymalnie podniesie ten HDS, ale wydaje mi się, że coś do 0,5 kg da radę. Ale nie wiem, sprawdzę :)
Ja nie mówię o sile udźwigu, tylko o zakresie ruchu. Powinno się to wyżej podnosić.

ODPOWIEDZ