[MOC] Lokomotywa spalinowa V180

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Lokomotywa spalinowa V180

#1 Post autor: meler »

W przerwie prac nad [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=26223]lokomotywą parową[/url], postanowiłem dokończyć inny projekt czyli niemieckiego diesla V180.

Obrazek
V180_01 by Michal, on Flickr

Nieco sentymentalna praca napędzana wspomnieniem podobnej lokomotywy w skali TT, którą bawił się mój tata, a której nie miałem okazji zobaczyć w akcji, bo ją popsuł :) Dlatego wyprodukowałem przerośniętego Lego-klona, który śmiga na 2 silnikach PF aż koła parkiet rolują ;)

Obrazek
zdjęcie "rodzinne" ;) by Michal, on Flickr

Zainteresowanych historią lokomotywy odsyłam do http://www.ttclub.pl/data/testy/diesle/BR118.htm gdzie bardzo bogato opisano ten model. Fragment z tejże strony:

"Pierwsze lokomotywy serii V 180 opuściły hale fabryczne zakładów LEW „Karl Marx” w 1960 roku. Pierwsze prototypy różniły się od późniejszych egzemplarzy seryjnych, głownie innym podziałem oszklenia kabiny. Były to lokomotywy spalinowe z hydraulicznym przeniesieniem napędu. Posiadały 4 osie, których uspręzynowanie pierwszego stopnia wykonano z wkładek metalowo-gumowych (podobnie jak w V 100), co nadało wózkom tych lokomotyw charakterystyczny wygląd. Pojazd napędzany był dwoma silnikami o łącznej mocy 1800KM (2x900KM). Średnica kół napędowych wynosiła 1000mm, a długość całkowita lokomotywy 19 460mm. Maszyna zaplanowana została jako uniwersalna, wyposażoną ją wiec również w kocioł umożliwiający ogrzewanie składów pasażerskich. Prędkość maksymalna osiągana przez ten pojazd wynosiła 120km/h, a nacisk osi wynosił prawie 20 ton. Ta ostatnia cecha zadecydowała właśnie o tym, ze do produkcji trafiła również lokomotywa wyposażona wózki 3-osiowe. Nie wszystkie szlaki kolejowe dostosowane bowiem wówczas były do nacisku rzędu 20 ton. Najprostszym zaś sposobem zmniejszenia nacisku osi na szynę było zamontowanie wózków 3-osiowych, czyli stworzenie lokomotywy sześcioosiowej. Dzięki temu zabiegowi, nacisk uległ zmniejszeniu do nieco poniżej 16 ton, a lokomotywa taka mogła być eksploatowana również na trasach o słabszym podtorzu. W lokomotywach sześcioosiowych montowano również nieco mocniejsze silniki (1000KM), dzięki czemu osiągnięto łączną moc 2000KM. Lokomotywy serii V180 produkowane były przez wiele lat, stając się w ówczesnym NRD najpopularniejszą lokomotywą spalinową dużej mocy produkcji krajowej. Od 1970 roku zmieniono ich oznaczenie pojazdów na BR 118. Wersje czteroosiowym przydzielono zakres numeracji 118.0 – 118.1, a sześcioosiowym 118.2 – 118.4."


Pierwotnie V180 zacząłem budować na 7-kropek i po męczarniach z oknami, a potem z pochyleniem górnej części burt, zdecydowałem przesiąść się na 8 kropek i zrobić to zgodnie z zasadą "najprościej jak to możliwe, ale nie prościej" czyli używając dostępne klocki typu slope #60481 w kolorze "tan" oraz pochyłe okna. Praca w 7 kropkach prowadziła mnie do punktu, w którym znalazł się m.in. twórca tej przesympatycznej lokomotywy E103 , w której finalnie zabrakło miejsca na mechanikę i elektronikę. Zdecydowałem się na kompromis dzięki czemu V180 jeździ, świeci i wciąż ma sporo miejsca w swoich wnętrznościach (co widać po błogim rozleniwieniu Stormtroopera nakrytego przez Obi-wan'a).

Długość lokomytywy 41 kropek, bez zderzaków. Sądziłem, że będzie koszmarnie długa, ale po zakończeniu prac stwierdzam, że dodatkowe 4-6 kropek nie zaszkodziłoby. Szerokość 8 kropek (+poręcze), wysokość 10 klocków + 1 płytka. Jedynym odstępstwem od standardu Lego jest zrobienie dziurki w klocku 99206 na diodę LED 3mm. Tutaj od razu pytanie do forumowiczów i forumowiczek co sądzą o przednich reflektorach: lepiej oddają oryginał gołe z LEDem w środku czy przykryte round plate w kolorze trans-clear? Miałem problem z montażem 3 światełka na szczycie lokomotywy, dlatego zapakowałem LED do, nomen-omen, headlight brick w środku pojazdu za przednią szybką.

Inne detale musiałem pominąć albo zignorowałem z braku czasu, więc prośba o wyrozumiałość, jakkolwiek jeśli ktoś ma jakiś pomysł to chętnie posłucham. Np. druga para mniejszych reflektorów - wg mnie niemontowalne w tym rozwiązaniu... Lub boczne drzwi, które miały odcinać się, a poręcze nie eksponować za bardzo, jednak konstrukcja podwozia nie pozwoliła cofnąć całości do środka.

W planach mam 8-kropkowe wagony, ale muszą poczekać na lepszy (czyli wolny) czas.

To tyle... Zapraszam do oglądania i komentowania.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Lokomotywa w akcji (2 nieme filmy)

ObrazekObrazek

Galeria na Flickr
Ostatnio zmieniony 2015-10-27, 08:54 przez meler, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Mateusz92 »

Bardzo fajna lokomotywa, ale wydaje mi się, że czoło jest za proste. Duży plus za światła i tu moje pytanie: jakie to są diody (jakie napięcie, jak są podłączone)?
Ostatnio zmieniony 2015-10-26, 22:50 przez Mateusz92, łącznie zmieniany 1 raz.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#3 Post autor: meler »

Podłączone zgodnie z poniższym schematem. Parametry diody są przybliżone, sprzedawca nie potrafił podać właściwego napięcia pracy, więc przyjąłem około 3V. Zasilanie z baterii PF 88000, na podstawie danych z tej strony

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-10-27, 07:34 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#4 Post autor: Jellyeater »

Miałem ten model. Bosko go zrobiłeś z Lego.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Kocur
Posty: 884
Rejestracja: 2014-11-30, 19:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Kocur

 

#5 Post autor: Kocur »

Super konstrukcja i dodatkowy plus za Star Wars :D
Ride the wind, take on your destiny
You gotta get much higher
Fly your flight, get over society
The world is by far much bigger!
- Samael

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#6 Post autor: legosamigos »

Zawsze podobały mi się pociągi, nie tylko te z Lego, ale również te gotowe zestawy kolejkowe. Przeczytałem również opis o tej lokomotywie, co zapodałeś w linku. Wydaje mi się, że te słupki przy przedniej szybie są za grube albo je przesunąć o ten wystający stud, choć nie wiem czy to technicznie możliwe. Ponadto brakuje drugiej pary świateł, bo jak jest w oryginale jedna para świateł jest czerwona, druga para biała lub żółta. Mimo to bardzo podoba mi się Twoja lokomotywa
Ostatnio zmieniony 2015-10-27, 12:47 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#7 Post autor: solic »

Przyjemna lokomotywa.
Podobają mi się zderzaki z okrągłych kafelków 2x2 - w tej roli najczęściej spotykane są odwrócone dische czyli tzw. boat stud, ale kafelki też wyglądają ciekawie.

Czołowe zaokrąglone krawędzie zamiast zaokrąglonych płytek nie wiem czy nie lepiej wyglądałyby z tego:
Obrazek
Wówczas możnaby uniknać rządku dziur, który teraz dość mocno rzuca sie w oczy. Tylko wówczas trudniej byłoby zrobić te cieńkie beżowe paski.

Światła mi się bardziej podobają z okrągłą płytką 1x1.

Gratuluję udanej pracy.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#8 Post autor: meler »

Dzięki za pozytywne przyjęcie modelu :)

@waldus92: tak, czoło płaskie i raczej nie da się tutaj nic wyczarować z płytek które użyłem (#30357) :( ale...

@solic: ...używając łuki co proponujesz można pobawić się jakimś delikatnym offsetem i przy okazji pozbyć się rzędu dziur. Trzeba by tylko zmienić malowanie na "dark red - tan - dark red" - takie V180/V118 również widziałem na zdjęciach. Dzięki, dodałem już do Wanted List w BL :)

@legosamigos: Mogę zamienić boczną szybę z pochyłym klockiem, który robi za słupek, zobaczę i pstryknę fotę. Eksperymentowałem też z przesunięciem szyby o pół kropki oraz z płytką typu "tile" między przednią i boczną co jednak z miejsca komplikowało pozostałe elementy.
Ostatnio zmieniony 2015-10-28, 09:49 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#9 Post autor: bart_ilo »

Lokomotywa świetnie odwzorowana. Ładna kolorystyka. Widać, ze elementów sporo poszło :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#10 Post autor: meler »

Drobna aktualizacja. Zamieniłem miejscami boczne szyby z pochyłymi klockami, uporządkowałem elementy na dachu, poprawiłem środek ciężkości (tego akurat na zdjęciu nie widać :)) oraz domalowałem białym korektorem obwódki na talerzach zderzaków. Myślę, że to koniec zmian. Pomysły z usuwaniem dziur na zaokrąglonych krawędziach odkładam na daleką przyszłość. Lokomotywę z nowymi wagonami może uda się zaprezentować przed Świętami.

Pozdrowienia

Obrazek
v180_upd

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Wg mnie lepiej teraz wygląda. Zakryłbym jeszcze te 2 study wystające na przedniej szybie
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#12 Post autor: meler »

Przydałoby się, ale przykrywałem używając 1x1 tile jak i 1x1 slope, tylko że wówczas wygląda jeszcze bardziej kanciasta, jakby miała rogi... Z dystansu i w zwykłym świetle te 2 kropki giną :)

Awatar użytkownika
Jarząb
Posty: 132
Rejestracja: 2012-05-07, 09:22
Lokalizacja: Ostróda
brickshelf: jarzab

 

#13 Post autor: Jarząb »

Model jest rewelacyjny. Też pierwsze co rzuciło mi się w oczy to niezakryte study na szybie, ale faktycznie chyba lepiej jak są odkryte niż z tilami 1x1 wystającymi poza obrys szyby.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#14 Post autor: meler »

Dzięki. Dokładnie tak to wygląda. Idealnie byłoby gdyby Lego wyprodukowało wyprofilowany slope curved 1x2, który jest częścią elementu (tutaj akurat 1x3) :)

Obrazek

Idealnie pasowałby:

Obrazek

ale nie ma go w kolorze Tan. Z kolei gdybym robił zgodnie z kanonem Lego, czyli na 6 kropek, to użyłbym ten daszek:

Obrazek

jednak postanowiłem "pogrubasić" lokomotywę, dlatego na razie pożyję z kropkami :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#15 Post autor: legosamigos »

A może gdybyś wywalił te pojedyncze slopy i dał tak taki element

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-12-04, 13:29 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

ODPOWIEDZ