[MOC] Rosomak WZT

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Rosomak WZT

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 76s, szer. 30s, wys. 44 s (w żurawiem włącznie)
Waga: 4.022 kg
Zawieszenie: pełne niezależne z regulacją prześwitu
Napęd: na wszystkie koła dwoma silnikami PF XL z 4-biegową sekwencyjną skrzynią biegów, przełożenia od 1:11.6 do 1:2.33
Silniki: 2 x PF XL, 8 x PF M

Rosomak jest tematem dobrze znanym i przerabianym wielokrotnie, więc nad oryginałem nie będę się rozwodził. Postanowiłem zbudować swojego bo od dłuższego czasu chodził za mną temat jakiegoś fajnego podwozia 8x8, plus chciałem sprawdzić przydatność mojej 4-biegowej skrzyni w czymś ciężkim. Przy okazji sierpniowej parady Wojska Polskiego zdarzyło mi się zawędrować do prawdziwego Rosomaka, i to był impuls do budowy modelu.

Od strony technicznej model jest przede wszystkim wolny, a to ze względu na nadspodziewanie dużą wagę przekraczającą 4 kg. Na najniższym biegu jest w stanie powoli pełzać po rozkopanej ziemi i liściach, kostce brukowej z dziurami, czy podjechać pod łagodną rampę - nic szałowego. Na dwójce i od biedy na trójce pojedzie po płaskim, czwórka jest już biegiem typowo downhillowym. Sprawność terenowa jest więc taka sobie, chociaż dzięki wadze zawieszenie ładnie pracuje, no i cieszy mnie ze przy całej tej masie udało się niczego nie zmielić i nie ukręcić pomimo zastosowania dyfrów i skrzyni. Ba, w filmie można zobaczyć nawet jak wygląda zmiana biegu kiedy model stoi na rampie - wyraźnie widać moment kiedy model zaczyna zjeżdżać, ale driving ringi (te nowe) łapią go i zatrzymują bez strat w klockach.

Z pozostałych technikaliów mamy tu zawieszenie podnoszone metodą przemieszczania górnych końców amortyzatorów. Odpowiada za to pojedyńczy silnik PF M i do końca budowy panikowałem na myśl czy sobie poradzi, a o dziwo działa jak marzenie. Żeby trochę zmniejszyć obciążenie całego mechanizmu zastosowałem liftarmy które blokują się o podwozie w pozycji maksymalnie opuszczonej i maksymalnie podniesionej - ciężar modelu spoczywa wtedy na nich zamiast wisieć w całości na osiach mechanizmu podnoszącego zawieszkę. Działa to zaskakująco sprawnie, nie zdarzyło mi się też żeby pod naciskiem zawieszenie opuściło się samo. Przy okazji mechanizm zmienia też twardość zawieszki bo ustawia amory pod innym kątem - podniesiona zawieszka jest wyraźnie twardsza od opuszczonej. Zastanawiam się czy odwrotne rozwiązanie nie byłoby praktyczniejsze, w każdym razie różnicę tę widać dobrze na filmie.

Oprócz skrętu, skrzyni, podnoszenia zawieszki i tylnych drzwi, wszystkich obsługiwanych silnikami PF M, mamy tu jeszcze kolejne trzy silniki M kontrolujące żuraw. Żuraw nawiązuje do Rosomaka w wersji WZT (Wersja Zabezpieczenia Technicznego), przy czym trochę z nim pokręciłem bo aktualnie używane Rosomaki mają takie proste, delikatne żurawie prosto z ciężarówek, które wyglądają zupełnie od czapy. Natomiast Patria, czyli pierwowzór Rosomaka, doczekała się właśnie wersji inżynieryjnej z prawdziwego zdarzenia, z żurawiem "bojowym" który jest większy, potężniejszy i pokryty tym samym kamuflażem co kadłub - i do tej wersji nawiązywałem w modelu, chociaż jest to nawiązanie bardzo luźne. Co ciekawe, dwa z trzech silników odpowiedzialnych za żuraw siedzą w kadłubie, jedynie trzeci, wysuwający ostatnią sekcję, wbudowany jest w ramię. Nie polecam tego rozwiązania ponieważ obciążenia jakie przenosi obrotnica żurawia wyraźnie rzutują na sprawność przeniesienia napędu przez jej środek.

Ostatnim mechanizmem są śruby z tyłu kadłuba, uruchamiane switchem ukrytym pomiędzy trzecim a czwartym lewym kołem. Znalazło się też miejsce na atrapę silnika, rzędowej szóstki, która spięta jest z napędem bezpośrednio, z pominięciem skrzyni biegów, więc pracuje ze stałym obrotami na każdym biegu.

Od strony estetycznej jest tak sobie, tzn. dużo problemu sprawiło mi takie dobranie krzywizn i skosów na przedzie kadłuba żeby ograniczyć szpary na krawędziach do minimum. Wszystko rozbija się o odwieczny problem, czyli skromny wybór wedge plate'ów Lego, tak naprawdę mamy zaledwie kilka kątów do wyboru. Nie jestem też zadowolony z żurawia który jest zwyczajnie brzydki, ani z detali na kadłubie które są w większości wymyślone. Z jakiegoś powodu dokumentacja Rosomaków jest generalnie skąpa, a już wersji inżynieryjnej są ze trzy fotki w całym internecie, model budowałem na bazie blueprintu wersji medycznej (z nadbudówką), natomiast na zdjęciach każda wersja inżynieryjna wygląda nieco inaczej, nie ma spójnego standardu. Stąd też powybierałem detale które wydawały mi się sensowne, typu liny holowniczej i zasobniki na narzędzia, a pominąłem takie na których realistyczne oddanie nie miałem pomysłu, jak kanistry na benzynę które w wersji Lego zawsze wychodzą jak garstka bricków.

Na pewno nie będzie to żadna wiekopomna wersja Rosomaka, ale jestem szczęśliwy że taki 4-kilogramowy kloc jest w stanie jeździć po czymś nierównym bez mielenia części, i że skrzynia wytrzymuje to bez szwanku - zalicza nawet słynny test ściany.

Galeria

Fotki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
https://www.youtube.com/watch?v=dRyew_BpGbY

Awatar użytkownika
smyk
VIP
Posty: 2137
Rejestracja: 2006-03-14, 23:13
Lokalizacja: Warszawa-Ochota
brickshelf: smyk

 

#2 Post autor: smyk »

Widzę, że też Cię skusiły wykopki na podwórku. Mogliby tak zostawić.

A Franek cwana bestia - nie dał się w środku zamknąć.
GPM '07#2 | '08#2 | '09#5 | '10#3 | '11#4
LTTC '11#6 | '12#2 | '13#3 | '14#3 | '15#3 | '16#2 | '17#4 | '18#4 | '19#11 | '20#7 | '21#9

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#3 Post autor: bart_ilo »

Rosomak świetnie odwzorowany. Co do samego pojazdu "wersji bazowej" nie mam zastrzeżeń.
Tylko ten dźwig wydaje mi się że nie za bardzo pasuje.
Może zamiast dźwigu wieżyczka z działkiem? Bądź jakiś sterowany karabin?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

No Paweł, w końcu zbudowałeś polską konstrukcję :) Nawet nie wiedziałem, że są Rosomaki z żurawiem, może dlatego, że nie przepadam za bardzo za militariami. Mimo to bardzo podoba mi się Tówj Rosomak. Paweł, czy jest szansa na jakiś schemat jak zrobiłeś te podnoszenie zawieszenia?
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2572
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#5 Post autor: Bricksley »

legosamigos pisze:No Paweł, w końcu zbudowałeś polską konstrukcję :)
Z tą polską konstrukcją to bym nie przesadzał ;) Pojazd z licencji jakby nie było :)
Pozdrawiam :)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

Nie dość, że na licencji to faktycznie jeździ co najmniej jak Lamborghini. :P Ale wygląda obłędnie. :) I pięknie mu pracuje zawieszenie.
Ostatnio zmieniony 2015-11-02, 17:49 przez Jellyeater, łącznie zmieniany 1 raz.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#7 Post autor: Sariel »

bart_ilo pisze:Może zamiast dźwigu wieżyczka z działkiem? Bądź jakiś sterowany karabin?
No właśnie nie mogłem się przemóc, wszystkie te wieże w Rosomakach są malutkie i ciężko tam zamontować coś sensownego a publika się domaga strzelania i w ogóle. Dźwig wydał mi się zwyczajnie bardziej "playable" :)
legosamigos pisze:Paweł, czy jest szansa na jakiś schemat jak zrobiłeś te podnoszenie zawieszenia?
Rzuć okiem na fotki WIP, myślę że dokładnie tam to widać: http://sariel.pl/2015/11/rosomak-wzt/

Awatar użytkownika
Lomeltor
Posty: 264
Rejestracja: 2015-03-01, 21:19
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Lomeltor »

Sariel pisze: a publika się domaga strzelania i w ogóle.
Oj tam, oj tam... Już tak szarych ludków nie osądzaj :)

Choć fakt faktem sam bym chciał to zobaczyć w wersji z wieżyczką, taką co by przynajmniej się obracała i tyle, resztę olać... Sam model fest mi się podoba, fajnie wymodelowany, ale póki na filmiku nie zobaczyłem ludzika nie byłem świadom jakie to "duże" , by nie powiedzieć brzydko. Szkoda tylko, że przez tą masę stracił właściwości terenowe, no ale wszystkiego mieć nie można.
STT | Typowy technicowiec

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#9 Post autor: bart_ilo »

Sariel pisze:
bart_ilo pisze:Może zamiast dźwigu wieżyczka z działkiem? Bądź jakiś sterowany karabin?
No właśnie nie mogłem się przemóc, wszystkie te wieże w Rosomakach są malutkie i ciężko tam zamontować coś sensownego a publika się domaga strzelania i w ogóle. Dźwig wydał mi się zwyczajnie bardziej "playable"
A jakby np zastosować cały osprzęt dźwigu z Mercedesa Arocs'a? Tak żeby jakoś w miarę się składał na Rosomaku?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#10 Post autor: Sariel »

bart_ilo pisze:A jakby np zastosować cały osprzęt dźwigu z Mercedesa Arocs'a? Tak żeby jakoś w miarę się składał na Rosomaku?
To by wymagało zastosowania pneumatyki, czyli trzebaby gdzieś w kadłubie znaleźć miejsce na kompresor i kilka zaworów ze zdalnym sterowaniem, na co ani nie ma miejsca ani wolnych kanałów PF.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#11 Post autor: Kruk »

Nooo nie gustuje w tematyce militariów ale bardzo mi się ten rosomak podoba . :) Może mi się wydaje ale jakoś nie tak jeździ i chyba mu koła się uginają do środka czy mi się wydaję?
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: zen535i »

Jak zawsze Twój MOC wymiata :)
Piwo moje paliwo;)

szelmo
Posty: 22
Rejestracja: 2014-01-07, 11:56
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: szelmo »

Model spoko - ale w filmie muza nieco zbyt dynamiczna jak na możliwości modelu ;)

Awatar użytkownika
krowkens
Posty: 218
Rejestracja: 2013-01-18, 14:07
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: krowkens

 

#14 Post autor: krowkens »

legosamigos pisze:Paweł, czy jest szansa na jakiś schemat jak zrobiłeś te podnoszenie zawieszenia?
Chętnie bym to zobaczył w szczegółach.

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Sajan »

Czekałem na ten model odkąd na fb zamieściłeś zdjęcie WIP. Na co dzień interesuje się sprzętem militarnym i byłem ciekaw czy zauważysz i uwzględnisz szczegół który odróżnia Rosomaka od jego pierwowzoru Patri. Niestety ale to jest Patria a nie Rosomak ;)

ODPOWIEDZ