4544 Car Transport Wagon with Car

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

4544 Car Transport Wagon with Car

#1 Post autor: tbzz »

Obrazek

Recenzja 4544 Car Transport Wagon with Car

Seria: Trains
Rok wydania: 1994
Liczba klocków: 139 (BrickLink), 143 (Brickset)
Liczba figurek: 1
Cena: 120 - 400 (MISB) zł (Allegro, BrickLink)

BrickLink, Brickset

Wspominając czasem dzieciństwo, które w znacznej części przypadło na lata 80-te, przychodzi mi na myśl kilka rodzajów zabawek, które młody chłopak chciał posiadać. Były to resoraki matchboxa, żołnierzyki, modele, oczywiście klocki Lego jak i..kolejki. W owym czasie kolejki oglądałem u kolegów, klocki sam posiadałem, ale nie było mi dane widzieć na oczy połączenia naszych ulubionych bricków i zasilanych prądem kolejek. Ówczesne lata przypadał na okres świetności głównie zestawów o zasilaniu 12 V. Jednak tuż na początku lat 90-tych Lego wprowadziło do swojej oferty zasilanie 9 V, a w raz z nim nowe odświeżone wyglądem zestawy. Zestawy całkowicie nowego projektu, jak i całokształtem wzorowane na poprzednikach. Jedną z takich pozycji postanowiłem zrecenzować, co mam nadzieję nie będzie ostatnią próbą szerszego zapoznania z serią "dziewięciowoltówek" (pierwszą recenzją dziewiątek był zestaw [url=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=24734]4543[/url]). Przyznam, iż obecnie kolekcjonuję zestawy tylko z tej serii. Klasykę klasyki brickowego kolejnictwa zostawiam sobie na lata późniejsze. W każdym bądź razie, recenzja zestawu 4544 w kilkuset słowach i kilkudziesięciu zdjęciach.

Opakowanie i instrukcja

Egzemplarz, który prezentuję stanowi komplet. Opakowanie, którego stan oceniam na dobry utrzymane jest na zasadzie prezentacji zestawu na ciemnym tle z widocznym tunelem dla torów. Czasem lepsze, czasem gorsze wykonanie, jednak ogólnie pomysł dobry i odróżniający się od innych serii. Oprócz zdjęcia zestawu, małe zdjęcie przedstawiające działanie platformy dla pojazdów oraz oznaczenie firmy z dodatkiem klasycznej informacji "system". Kolorystyka (poza grafiką główną) w odcieniu szarości przechodzącej w srebrną barwę. Opakowanie średniej wielkości 24x14.3x5.9 cm. Na pozostałych bokach po jednym zdjęciu grafiki głównej lub informacje techniczne o pochodzeniu zestawu, roku produkcji, o tym iż nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 3-go roku życia itp.

Obrazek

Obrazek

Tylna ścianka przedstawia jedno ujęcie działania platformy z zestawu oraz dwie konstrukcje alternatywne w trzech ujęciach. Trochę mało jak na prawie sto pięćdziesiąt klocków. Ale o tym później.

Obrazek

Ostatnim papierowym elementem całokształtu jest instrukcja wydana w formie książeczki. Stan bardzo dobry. Zarówno frontowa, jak i ostatnia strona to dobre zdjęcie zestawu oraz prezentacja funkcjonalności ruchomej platformy. Wewnątrz czytelne strony z białym tłem, doskonale wyjaśniające poszczególne etapy tworzenia. Łącznie (wliczając okładki), to tylko szesnaście stron! Ciekawe ile kartek dzisiaj miałby odpowiednik? ;) Ogólnie błędów nie spostrzegłem. Poniżej dwa zdjęcia okładek oraz przykładowa rozkładówkę z instrukcji.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Elementy

Zestaw składa się wg. źródła ze 143 (lub 139) elementów, co stanowi średnią ilość. Z uwagi na to, iż w skład zestawu wchodzą trzy oddzielne konstrukcje, każda o innym zabarwieniu, elementy utrzymano łącznie w pięciu kolorach. Czerwonym, białym, żółtym, szarym i czarnym. Spis elementów dostępny tutaj. W zestawie znajduje się kilka ciekawych elementów typowych dla pociągowej serii, ale także bardziej uniwersalnych, do wykorzystania w każdym z zestawów. Całość konstrukcji oparto głównie o plate, slope, barierki i kilka części ruchomych. Dodatkowo wagon oraz obrotową platformę wzbogacono czterema naklejkami z symbolem trains w dwóch rozmiarach. W zestawie także jeden minifig, ale bez porywów. Zwykły przedstawiciel serii town.

Obrazek

Z całego zbioru wyróżniłem kilka bardziej znaczących, lub przydatnych części. Do najciekawszych niewątpliwie należą elementy podwozia wagonu oraz cztery płaskie wsporniki w rozmiarze 16x1.

Obrazek

Zestaw

4544 pojawił się na rynku w 1994 roku i trzeba przyznać, że chyba niezbyt wyszło mu zwojowanie rynku. W katalogach dostępny był przez dwa lata, choć przyznam, iż nie znalazłem żadnego, gdzie zestaw byłby jednym z bohaterów znanych i świetnych niejednokrotnie scenek. Tylko i wyłącznie w postaci małego okienka z prezentowanym zestawem. Może wynika to z lekkiej trudności z jego wkomponowaniem w jakąś logiczną całość. Ale o tym trochę później. W każdym bądź razie, z premedytacją zrezygnowałem ze skanu któregoś z katalogów. ;)
Jak już wspomniałem zestaw składa się z trzech elementów. Jednym z nich jest wagon o wymiarach 16x6 studów, czyli ten z gatunku mniejszych oraz obrotowa platforma do załadunku pojazdów, jak i sam pojazd. Zestaw przypomina trochę ciut większą konstrukcję z serii 12V, tj. 7839 Car Transport Depot. Tu także punktem wyjściowym był załadunek i rozładunek pojazdów. Jak widać seria 9V znacznie uprościła ten proceder.

Wagon

Skoro to zestaw z pociągowej serii, to podstawowym elementem jest wagon. Platforma o wymiarach 16x6 studów utrzymana została w kontraście czarnego z żółtym. Podwozie składa się z dwóch osi, wspartych od spodu elementami wzdłużnymi. Na zakończeniach typowe belki buforowe z magnesem do łączenia z innymi wagonami, tudzież lokomotywami. Góra, czyli platforma ograniczona po bokach małymi żółtymi płotkami, a na poprzecznych ściankach zastosowano ruchome panele. Ruchome z tego powodu, iż stanowią miejsce wjazdu/wyjazdu załadowanego auta. Dodatkowo po bokach po dwa małe panele z naklejką symbolu trains oraz dwa ruchome ramiona złożone łącznie z sześciu elementów w kolorze czerwonym i żółtym. Ramiona służą do zabezpieczania załadowanego pojazdu. Całość nadbudówki (poza ramionami) w kolorze żółtym. A jak wygląda wagon w całej okazałości do zobaczenia na kilku zdjęciach poniżej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać wagon może i mały, ale dopracowany i spokojnie pasujący do innych podobnych konstrukcji występujących w serii 9 V. Mimo, iż to tylko 14 studów przestrzeni załadunkowej, to spokojnie mieści się tutaj niemałe autko sportowe, co prezentuje sam zestaw. W zasadzie to, czego mi tutaj jedynie brak to pojedyńczych bricków z wypustką, imitujących uchwyt do wejścia dla minifiga.

Platforma załadunkowa

Drugim elementem, tym razem stałym, jest ciekawa i funkcjonalna obrotowa platforma z podjazdem służąca do załadunku pojazdów na wagon przeznaczenia. Składa się ze wspomnianego podjazdu złożonego z czterech płaskich i długich wsporników, konstrukcji głównej z dużym elementem obrotowym na którym umieszczono właściwą platformę oraz ograniczników. Ograniczników zarówno dla samego ruchu obrotowego całości, jak i platformy. Platformę wzbogacono na bokach żółtymi tile z mniejszymi naklejkami z symbolem trains.

Jak to działa? Pojazd wjeżdża na platformę. Następnie przekręcamy ją pod kątem 90 stopni w stosunku do płyty bazowej. Dalej zwalniamy zabezpieczenie w kolorze żółtym, podnosząc je i ponownie przekręcamy platformę pod kątem 90 stopni, ustawiając ją równolegle do płyty bazowej. Dla lepszego zobrazowania sekwencja pięciu zdjęć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się z lekka skomplikowane, a i sama konstrukcja nie sprawia wrażenie, że tam aż tyle ruchów można wykonać. Nie mniej jednak spełnia spokojnie swoją rolę, co widać na powyższej sekwencji. Mankamentem może być tylko fakt, iż nie da się z jej pomocą załadować pojazdu na byle jaki wagon. Po pierwsze musi być to wagon z otwieranym bortem. Po drugie o odpowiedniej wysokości, a po trzecie najlepiej, kiedy bort znajduje się na krótszym boku wagonu. W przeciwnym razie auto musi wjeżdżać pod kątem. Wagony bez bortów odpadają.
Ostatnie ze zdjęć ukazuje także w jaki sposób auto wjeżdża na platformę wagonu.

Auto

Ostatnim elementem 4544 jest białe sportowe auto z kierowcą. Biały samochód oparty o duże (osobowe) czarne podwozie jest rozpoznawalnym elementem zestawu i stanowi swoisty łącznik z miejską serią z lat 90-tych, czyli z klasycznym town. Pasuje do niego w stu procentach. Sam pojazd dobrze zaprojektowany i dopracowany. Posiada ostry przód, skoszony dzięki połączeniu klasycznego błotnika ze slope. Dalej niewielka szyba, drzwi, nisko siedzący kierowca (co dodatkowo podkreśla sportowe zacięcie) i tył. Tył zaokrąglony, wzbogacony tile z uchwytami w dwóch kolorach i antenkami. Całość wygląda naprawdę dobrze i spokojnie może stanowić oddzielny zestaw.
Pojazdem kieruje minifig w okularach i brązowej czuprynie. Nic nadzwyczajnego. I brak mi tu jeszcze jednego elementu. Brak drugiego minifiga w postaci kolejarza. No bo kto niby obsługuje ustrojstwo do załadunku? Prowadzący auto? Ech.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pojazd został tak zaprojektowany by spokojnie mógł pasować do wagonu, zarówno szerokością jak i długością. A jak wygląda auto na platformie? Właśnie tak.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak widać pojazd umiejscowiony stabilnie i zabezpieczony. Bez możliwości ruchu. Całość wygląda całkiem dobrze.

Zestaw

Jaki jest więc 4544? Wagon z platformą i autem to dobre połączenie elementów stricte pociągowych - wagon, technicznych/konstrukcyjnych - platforma załadowcza oraz miejskich - auto. Zestaw spokojnie mógłby występować na rynku w dwóch pozycjach, tj. wagon lub wagon plus platforma oraz oddzielnie autko. Dzięki możliwościom platformy, jak i wagonu, wszelkim ruchomościom i dostępnym opcjom zyskujemy zestaw o sporej bawialności i będący dobrym łącznikiem między seriami trains i town.

Obrazek

Obrazek

Ponadto, nie wolno zapominać, że to zestaw serii trains, a co za tym idzie, wagon to skład jakiegoś większego elementu zwanego pociągiem. ;) Ponieważ nie posiadam póki co żadnego pociągu, czy tez lokomotywy, na potrzeby recenzji stworzyłem własną lokomotywę spalinową wzorowaną trochę na dwóch innych konstrukcjach. Idąc dalej, tak wygląda połączenie lokomotywy z recenzowanym wagonem, czyli to do czego został przeznaczony zestaw 4544.

Obrazek

Obrazek

Widoczne w wielu zestawach serii 9 V podejście, łączące elementy pociągowe i miejskie to moim zdaniem ciekawe i pełne możliwości rozwiązanie. Dokładnie tak samo jest w przypadku 4544. Auto, punkt załadowczy i wagon do transportu. Gdyby tylko jeszcze platforma była bardziej uniwersalna i umożliwiała załadunek na większość płaskich wagonów byłoby super. Dobrym wyborem moim zdaniem jest także kolorystyka zestawu, bardzo kontrastująca ze sobą. Zarówno wyrazisty wagon, jak i jeszcze bardziej wyróżniające się auto powodują, że zestaw zapada w pamięć.

Modele alternatywne

Zestaw oferuje nabywcom wykonanie dwóch modeli alternatywnych. Jednym z nich jest prosty wagon towarowy na który prowadzony jest załadunek poprzez stacjonarny mały dźwig wzbogacony małym pojazdem. Druga konstrukcja przedstawia wagon z małym dźwigiem osobowym na nim umieszczonym oraz dodatkowo niewielki pojazd. Mój wybór padł na drugą z konstrukcji. Jest lepsza, ciekawsza i bardziej pasuje do pociągowej serii. Podnośnik zamontowany na wagonie jest obrotowy i dzięki ruchomym ramionom i niewielkiemu stanowisku na grzbiecie, daje możliwość podnoszenia minifiga na sporą wysokość. Konstrukcję można wykorzystać chociażby do naprawy sygnalizatorów, czy świateł. Wybrany przeze mnie zestaw alternatywny to udana konstrukcja.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podsumowując modele alternatywne nasuwają się dwie refleksje. O zabarwieniu ujemnym, iż zestaw oferuje tylko dwie konstrukcje i pozytywna, że jedna z nich jest całkiem niezła.


Podsumowanie

Zestaw 4544 oferujący nieduży wagon z platformą załadowczą oraz sportowym autem to kolejny z zestawów serii trains łączący w udany sposób serie miejską i pociągową. Skąd więc jego mała popularność w latach 90-tych? Może z faktu jego pozornego skomplikowania i tego, że w owym czasie było więcej lepszych konstrukcji z serii trains? Możliwe. Ponadto, choć zaprezentowane w nim rozwiązania są czytelne po bliższym przyjrzeniu się, na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Może to też wina zdjęcia z głównej grafiki. A może to to, że dla fanów serii ograniczenie platformy w postaci możliwości zastosowania tylko do niektórych wagonów zmniejsza atrakcyjność zestawu? 4544 mimo małej popularności kiedyś, dzisiaj stanowi ciekawe uzupełnienie pociągowej serii 9 V. Jest jednak stosunkowo ciężko dostępny na rynku wtórym, szczególnie w formie kompletu jaki zaprezentowałem. Podsumowując powyższe i mając na względzie wspomniane minusy, jak ograniczenie przeznaczenia platformy, słabego minifiga i brak figurki kolejarza, 4544 mimo wszystko pozostawia dobre wrażenie. Nie takie by ocenić go maksymalnie, ale 7/10 punktów wydaje się sprawiedliwą oceną.


Za :
+ klimat 9 V
+ funkcjonalność i możliwości
+ niezłe auto
+ kilka ciekawych elementów

Przeciw:
- ograniczone zastosowanie platformy
- słaby minifig i brak figurki kolejarza
- mało modeli alternatywnych
- dostępność

Na zakończenie recenzji, jak każdej (prawie) którą piszę, przedstawiam małą inscenizację z zastosowaniem 4544. Scena oparta o sześć płyt 32x32 przedstawia kawałek torów, po których wykonana przeze mnie lokomotywa ciągnie wagon z recenzowanej pozycji oraz drugi własnej produkcji. Pozostała część zestawu, tj. platforma i oczekujący na auto minifig znajdują się w innym miejscu, przy innym, końcowym odcinku toru. W scenie dwa gotowe zestawy, tj. 4546 i 4539 oraz elementy innych. Miłego oglądania. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Wyczerpująca recenzja. Świetnie się czytało! Dziękuję.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
grzybiarz
Posty: 46
Rejestracja: 2013-07-17, 14:24
Lokalizacja: DGL
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: grzybiarz »

Oj te obrazki na końcu - jakbym oglądał stare katalogi Lego.
A przyznam, że nie pamiętam tego zestawu. Widocznie nie wrzucenie jego do żadnej scenki w katalogu, sprawiło, że ten model jest dość słabo popularny.
Plus za szczegółowe foty.

Awatar użytkownika
bonczyk85
Posty: 289
Rejestracja: 2012-03-26, 11:24
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
brickshelf: bonczyk85

 

#4 Post autor: bonczyk85 »

Bardzo fajna recenzja. Nie mam tego zestawu w swojej kolekcji. Jakoś nigdy nie wzbudzał mojego zainteresowania, ale teraz trochę rozbudziłeś mój apetyt i wzrosła chęć jego zdobycia. Szkoda, że jest tak trudno dostępny.
My sets
Kolekcjonować czy budować... a może jedno i drugie...?

piterski
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-25, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: piterski »

Szczegółowa recencja :)
A ja natomiast ten zestaw bardzo dobrze pamiętam, z racji tego mechanizmu platformy - jak byłem mały (w momencie pojawienia się tegoż zestawu miałem 4 lata i oczywiście katalog na 1994) nie mogłem zrozumieć jak to działa.
W zasadzie dopiero teraz po przeczytaniu tej recenzji i odświeżeniu pamięci i tym secie - wiem jak to działa. :)

Awatar użytkownika
tbzz
Posty: 370
Rejestracja: 2012-12-28, 18:27
Lokalizacja: Olsztyn/Szczytno
brickshelf: tbzz
Kontakt:

 

#6 Post autor: tbzz »

Dzięki wszystkim za podobanie się. :) I chyba właśnie tak jest jak napisałeś Piterski. Opakowanie nie wyjaśniało jak to działa. Dopiero tylna okładka instrukcji. I chyba z lekkiego niezrozumienia mała popularność 4544.
Insta (główny kanał) @legos_soul
Blog Lego http://legosoul.wordpress.com/
Zestawy http://brickset.com/sets/ownedby-tbzz

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#7 Post autor: martinb »

Co tu gadać... uwielbiam Twoje recenzje. Świetnie się je czyta. :-)

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#8 Post autor: Krzysiek »

Niedawno kupiłem mix klocków i między innymi był też ten zestaw, też sie troszke nagłowiłem jak to ma działać, ogólnie bardzo ciekawy zestaw i świetna recenzja.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#9 Post autor: bart_ilo »

Recenzję jak zawsze świetnie się czyta. Szkoda że teraz nie ma serii wagonów do kupienia do pociągów CITY.

Robert Reimus
Posty: 78
Rejestracja: 2011-08-01, 22:47
Lokalizacja: Bydgoszcz

#10 Post autor: Robert Reimus »

W 94 roku, kiedy miałem 8 lat, to był mój "must have". Teraz jednak ten wagon jakoś do mnie nie przemawia.

Zgadzam się z opinią, że fajnie było by, gdyby można było kupić teraz pojedyncze wagony.

Hezar
Posty: 933
Rejestracja: 2016-08-29, 17:30
Lokalizacja: Oberschlesien

#11 Post autor: Hezar »

Również i ten zestaw był moim kolejowym "must have", ale niestety wyszło, jak wyszło.
Bez wątpienia mamy tutaj do czynienia z bardzo interesującą konstrukcją oraz pomysłem - ciekawa i bawialna rampa załadowcza, mocno przeciętny wagon i chyba jeden z najładniejszych, "systemowych" samochodów sportowych tamtych lat. Na uwagę zasługują też konstrukcje alternatywne, które uważam za całkiem udane. Bardzo dobry zestaw, pomimo ograniczeń o których wspomniałeś.

Przy okazji warto nadmienić, iż 4544 ma swojego protoplastę:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-09-24, 09:08 przez Hezar, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ