[MOC] Parowóz Tkt48

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

[MOC] Parowóz Tkt48

#1 Post autor: solic »

ObrazekTkt48_00 by solic -, on Flickr


Kolejny parowóz - mam nadzieję, że nie macie już dość. Tym razem na warsztat wziąłem polski parowóz Tkt48, tzw. tendrzak, czyli taki który ma zabudowane zbiorniki na wodę i paliwo.

Pierwowzór:
Konstrukcja tego parowozu została opracowana w 1948 roku przez Centralne Biuro Konstrukcyjne Taboru Kolejowego w Poznaniu, a produkowany był w latach 1950 do 1957 w zakładach Cegielskiego w Poznaniu oraz w Fabloku w Chrzanowie. Łącznie wyprodukowano 199 sztuk. Mimo tego, że oznaczenie serii zaczynało się od litery T oznaczającej parowóz towarowy, lokomotywy te od początku zamierzano wykorzystywać głównie w ruchu osobowym. Maszyny te charakteryzowały się znacznym przyspieszeniem i dobrymi warunkami jazdy w obu kierunkach. Oprócz tego posiadały spore, jak na tendrzaki, zapasy węgla i wody a także umożliwiały stosunkowo szybki rozruch.
Wykorzystywane były w podmiejskim ruchu osobowym - w rejonie dużych aglomeracji - m.in. Warszawy, Katowic, Poznania oraz Trójmiasta. Ponadto były użytkowane na liniach górskich - jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych ciężkie pociągi dalekobieżne i pospieszne z Krynicy i Zagórza do Warszawy i Łodzi oraz na liniach Podkarpacia z Jasła, Stróża, Zagórza i Nowego Sącza. Parowóz ten można było spotkać na linii Kłodzko-Kamieniec Ząbkowicki, a do końca lata 1991 roku parowozy TKt48 prowadziły pociągi osobowe na linii Szamotuły - Międzychód.

Obecnie Tkt48 jak pomnik można spotkać w wielu miastach, np. w Opolu, Częstochowie.

Źródła oraz więcej informacji:
http://parowozy.net/parowozy/tkt48
https://pl.wikipedia.org/wiki/TKt48
http://tkt48.pl


Model:
Model zbudowany w skali ~1:44. Wymiary: długość: 39,5 studa, szerokość 8 studów (cięgna i inne drobiazgi trochę szerzej), wysokość 14,5 studów.
Przy budowie wykorzystałem kilka patentów sprawdzonych wcześniej w [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=26324]Ty2[/URL], między innymi przednie drzwi dymnicy oraz geometrię cięgien i konstrukcję silników parowych.
Parę rzeczy przysporzyło mi problemów, np. kształt budki maszynisty – w oryginale boczne ściany delikatnie zwężają się ku górze - po kilku próbach zrezygnowałem z tych skosów i zastosowałem pionowe kolejowe szybki maskując tylne ich ścięcie drzwiami zrobionymi z paneli 1 x 2 x 1
Zielony kolor tylko teoretycznie wydawał się łatwy do budowy, w praktyce okazało się inaczej, choćby bolesny okazał się bardzo skąpy wybór klipów w zielonym kolorze.
Tylne reflektory zrobiłem z tych części ponieważ idealnie pasowały średnicą. Niestety nie występują one ani w kolorze zielonym ani czarnym, więc wstawiłem ciemnoszare (sorry, jeszcze nie jestem na etapie malowania klocków).

Podobnie jak Ty2 model jest zdalnie starowany i bez problemów pokonuje łuki i zwrotnice. Do napędu tym razem dałem silnik PF medium z redukcją 3:1. W porównaniu z moją poprzednią lokomotywą pomimo słabszego silnika i mniejszej redukcji parowóz sprawie się porusza nawet z wagonami - emka spokojnie daje radę. Można to zobaczyć na filmie (link na samym dole opisu). Baterie musiałem upchnąć w kabinie, stąd brak wyposażenia wnętrza.

Uprzedzając obiekcje - tak wiem, że znów komin bez dziury i za dużo czerwonego w tylnej części ostoi. I przydałoby się tu i ówdzie trochę więcej różnych pierdółek.


Parę zdjęć:
ObrazekTkt48_01 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_02 by solic -, on Flickr

ObrazekTkt48_03 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_04 by solic -, on Flickr

ObrazekTkt48_06 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_07 by solic -, on Flickr

ObrazekTkt48_08 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_09 by solic -, on Flickr

ObrazekTkt48_10 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_11 by solic -, on Flickr

Na zakręcie:
ObrazekTkt48_13 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_14 by solic -, on Flickr
Napęd:
ObrazekTkt48_18 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_15 by solic -, on Flickr

Z wagonami:
ObrazekTkt48_20 by solic -, on Flickr ObrazekTkt48_23 by solic -, on Flickr


Więcej zdjęć oraz kilka zdjęć WIP w galerii na BS oraz skromniejsza galeria Flickr


Krótki film o parowozie: https://www.youtube.com/watch?v=XIfVpLf7C-g

Dziękuję za uwagę.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: Jellyeater »

Jedzie pociąg z daleka ma czerwone bufory, wszystko równo wymiecie,co mu wlezie na tory. :) Twój model tez wymiata. Miło, że oryginał był tak kolorowy.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#3 Post autor: legosamigos »

Widzę, że dotrzymałeś obietnicy i zrobiłeś lokomotywę z PF, co mnie bardzo cieszy :) Piękna i elegancka. Oglądając krótki film o tej lokomotywie skojarzył mi się z wierszem "Lokomotywa" Juliana Tuwima ..."najpierw powoli jak żółw ociężale, ruszyła maszyna po szynach ospale. Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem, I kręci się koło za kołem"... Brakuje jeszcze pary przy ruszaniu :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#4 Post autor: Biedrus »

Mega mi się podoba, no i jeżdzi:-) W przyszłości chyba też będe próbować jakiś tabor kolejowy zrobić, ale na razie podziwiam twoje prace;-)

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#5 Post autor: bart_ilo »

Kolejna Twoja praca jest świetna. Ciekawe zastosowanie pistoletów do zamontowania tych zderzaków/ pługów śnieżnych. Super, że jeździ. Podoba się! :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Fajna i zgrabna. Podziwiam też niewielkie odstępy czasu między kolejnymi MOC-ami. Kiedy na to znajdujesz czas?

I czarne cięgna. Wg mnie dużo lepsze od szarych i mniej rzucające się w oczy.

Pozwolę sobie przetestować pomysł przedniego wózka w mojej lokomotywie parowej. Myślę, że jeszcze przed Świętami :)

Felicitaciones! :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#7 Post autor: dmac »

A toś się Pan rozbrykał, Panie Solic! :)
Znowu piękna lokomotywa. Jako skończony lajkonik parowozowy musiałem pooglądać zdjęcia oryginału, żeby docenić wierność modelu. No i doceniam :) .
Nigdy się nie przyzwyczaję do nienaturalnego wyglądu pociągów LEGO na ciasnych zakrętach i zwrotnicach, ale sam fakt, że Twoje dzieło dobrze sobie radzi na torach, zasługuje na dodatkową pochwałę.
Podoba mi się!
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#8 Post autor: solic »

Dziękuję.

legosamigos, buchająca para jako efekty specjalne w filmiku - ciekawy pomysł.

bart_ilo, jeśli dobrze nazwę pamiętam to to coś co wisi na pistoletach to są zgarniacze.

meler, ja wcale tak szybko nie buduję:) Czas to dopiero teraz znalazłem żeby na spokojnie wszystko opublikować... Modele mam gotowe od blisko roku. Choć fakt, że ubiegłej jesieni i zimy miałem wenę i w jakieś 3-4 miesiące powstały wszystkie trzy parowozy. Jakoś tak w kwietniu porobiłem zdjęcia a teraz w końcu zmobilizowałem się żeby je posortować, zmontować filmy itp.
Rozwiązanie przedniej osi oczywiście możesz śmiało podbierać.

dmac, dzięki za pochwały, urosłem:)
Mały promień legowych łuków to wyzwanie, ale popatrz na to z innej strony: jak tu rozkładać kolejkę w pokoju gdyby łuki miały promienie zbliżone do prawdziwych?
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2430
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#9 Post autor: dmac »

solic pisze:jak tu rozkładać kolejkę w pokoju gdyby łuki miały promienie zbliżone do prawdziwych?
Och, to bardzo proste! Skoro pisze się na pudełku, że np. zestaw jest przeznaczony dla dwunastolatków, to można też pisać, że jest przeznaczony dla posiadaczy salonów powyżej 40 metrów kwadratowych ;) .

A tak poważnie, to nawet i na makietach HO zwykle łuki są zbyt ciasne, ale nie aż tak. O ileż lepiej wyglądałyby na przykład półmetrowej długości, łukowe zwrotnice LEGO? Umówmy się, że to nie dzieci kupują drogie zestawy (np. LEGO Trains), tylko tatusiowie - gdyby więc tatuś jeden z drugim (który w dzieciństwie marzył o makiecie kolejowej) zobaczył takie zwrotnice, to by wyłożył dodatkowych parę dych, żeby było wierniej ;) .
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

solic pisze:Dziękuję.

legosamigos, buchająca para jako efekty specjalne w filmiku - ciekawy pomysł...
No jeśli palisz np. papierosy, to dym jak znalazł :D
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Miczur
Posty: 32
Rejestracja: 2015-12-13, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: Miczur »

Witam
Jedno pytanko światła z przodu są zrobione z czarnych garnków a jak zamocowałeś klocek wewnątrz?

Awatar użytkownika
solic
Posty: 394
Rejestracja: 2008-02-18, 11:52
Lokalizacja: Zabrze
brickshelf: solic

 

#12 Post autor: solic »

W środku są dwa klocki - okrągły kafelek 1x1 przyczepiony do okrągłej płytki 1x1. W celu pogrubienia i zablokowania tych klocków wewnątrz rondla owinięte są paseczkiem wyciętym z legowej naklejki. Ale do pogrubienia można użyć czegokolwiek, kiedyś stosowałem kawałki folii aluminiowej i też dobrze się trzymało.
Pewnego dnia usiądę i to wszystko zbuduję...

Miczur
Posty: 32
Rejestracja: 2015-12-13, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: Miczur »

Aha :)

Nie ukrywam że próbujemy z Ojcem zbudować Twój model i nawet nieźle idzie ;) jestem tu nowy, odkrywamy druga młodość haha kiedy byłem dużo młodszy klocki nie mieściły się w pokoju teraz chyba był bym milionerem :P ale zostały sprzedane:( a teraz zaczęło się znowu od kamienic i tak bakcyl wrócił.
My użyliśmy plasteliny trochę profanacja ale dobrze się trzyma :)

Awatar użytkownika
Szerszen
VIP
Posty: 1785
Rejestracja: 2012-03-30, 17:08
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Szerszen
Kontakt:

 

#14 Post autor: Szerszen »

Miczur pisze: My użyliśmy plasteliny trochę profanacja ale dobrze się trzyma :)
Idę po drewno na stos... bójcie się wszystkich bogów - a zwłaszcza tych od piorunów, jak można klocki plasteliną traktować ;-)
Jeden klocek zgubię a drugi zepsuję. ;)

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: halerz »

Ja tylko dodam link do fontów, które można wykorzystać przy oznaczaniu taboru: http://eu07.pl/forum/index.php?topic=10206.0

ODPOWIEDZ