Odnawianie "szybek"

Składnica wiedzy

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Radek
Posty: 5
Rejestracja: 2015-11-24, 16:21
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Odnawianie "szybek"

#1 Post autor: Radek »

Cześć,

nie znalazłem na forum, więc podpytam. Czy próbował ktoś z Was odnawiać wszelkie przezroczyste klocki? Mam wrażenie, że matowieją od samego patrzenia na nie. A że mam sporo starego lego, to chciałbym je trochę ogarnąć...

Oczywiście zrobiłem mały internetowy "risercz" i znalazłem nawet rozwiązanie (o, tu: http://thebrickblogger.com/2012/04/make ... ego-shine/ ). Piszą tam, żeby użyć preparatu do nabłyszczania podłóg, na bazie akrylu. I wspominają, że modelarze mają to opanowane.
Niestety preparat jaki podają jest do kupienia chyba tylko w USA - dlatego pytam Was. Gdzieś wyczytałem, że Sidolux jest na bazie akrylu. Próował ktoś? A może ktoś ma modelarską przeszłość i zna jakieś dedykowane preparaty? A może wystarczy rozrobić w wodzie taki 'budowlany' akryl i w nim wykąpać klocki?

Z góry dzięki za pomoc!

edit: znalazłem też jakieś akryle do tipsów (te sztuczne paznokcie) - może to?
Ostatnio zmieniony 2015-11-26, 14:36 przez Radek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
nisiia
Adminus Emeritus
Posty: 875
Rejestracja: 2013-11-24, 21:01
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nisiia

 

#2 Post autor: nisiia »

Radek pisze: znalazłem też jakieś akryle do tipsów (te sztuczne paznokcie) - może to?
Nie, to na pewno nie.
za dzień, za dwa
za noc, za trzy...

leguszek
Posty: 1
Rejestracja: 2010-08-10, 16:53
Lokalizacja: Wrocław

#3 Post autor: leguszek »

W Polsce są podobne akryle.Nazywają się polimery.Producenci np ECOLAB,Buzil,Tenzi.

Ja polecam Gliz Metallic - Ecolab. Jak masz jak odebrać w Krakowie to mam kilka baniek.
Mogę odlać litr.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#4 Post autor: Krzysiek »

Jeśli sa mocno matowe to można spróbowac polerować nawet zwykła pasta polerską ( do samochodów) i filcem. Ale trzeba bardzo uważać by nie rozgrzać plastiku bo moment i bedzie dziura :)

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#5 Post autor: gmkkk »

Spróbuj na jakiejś szybce polerki samochodowej, ale obawiam się tak czy inaczej zmatowienia powierzchni.

Radek
Posty: 5
Rejestracja: 2015-11-24, 16:21
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Radek »

leguszek pisze:W Polsce są podobne akryle.Nazywają się polimery.Producenci np ECOLAB,Buzil,Tenzi.

Ja polecam Gliz Metallic - Ecolab. Jak masz jak odebrać w Krakowie to mam kilka baniek.
Mogę odlać litr.
Dzięki! Niestety w Krakowie nie bywam, więc nie odbiorę. Kanistra raczej nie kupię, bo 4 stówy to jednak sporo na środek, którego na pewno nie zużyję w całości (w domu niestety parkiet). Na znanym portalu aukcyjnym znalazłem "BUZIL G482 BLITZ ORANGE 1L ZAPACHOWY płyn myjący". Nie piszą, czy to akrylowe, ale może być? Wiadomo, że bezzapachowy byłby lepsze, ale jakoś zniosę zapach pomarańczy...
Krzysiek pisze:Jeśli sa mocno matowe to można spróbowac polerować nawet zwykła pasta polerską ( do samochodów) i filcem. Ale trzeba bardzo uważać by nie rozgrzać plastiku bo moment i bedzie dziura :)
Też o tym myślałem i nawet googlałem o polerowaniu, ale ten akryl wydaje mi się lepszy. Tzn. autor podlinkowanego artykułu mnie przekonał, że to najlepszy sposób.
Ostatnio zmieniony 2015-11-26, 12:44 przez Radek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#7 Post autor: Krzysiek »

Nic Ci nie pozostaje jak metodą prób i błędów samemu sie przekonać co będzie lepsze.
Jak się przekonasz pochwal sie na forum :)

Awatar użytkownika
Kalais
Posty: 554
Rejestracja: 2014-11-30, 19:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#8 Post autor: Kalais »

Kiedyś widziałem cały tutorial jak to zrobić.

O, jest tu.

Radek
Posty: 5
Rejestracja: 2015-11-24, 16:21
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Radek »

Krzysiek pisze:Nic Ci nie pozostaje jak metodą prób i błędów samemu sie przekonać co będzie lepsze.
Jak się przekonasz pochwal sie na forum :)
Zawsze wolałem uczyć się na cudzych błędach (bo to taniej i bezpieczniej) ;)

Zamówiłem jakiś akryl do podłóg Clinex Hard. Przeglądałem pod kątem marek wspomnianych przez leguszka, ale po opisach nie byłem w stanie zgadnąć czy to akrylowe czy jakie... W dodatku w kartach charakterystyk miały powypisywane sporo żrących związków.

Jak dojdzie to sprawdzę działanie i dam znać co z tego wyszło. Póki co dzięki za rady!

Awatar użytkownika
Kalais
Posty: 554
Rejestracja: 2014-11-30, 19:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#10 Post autor: Kalais »

Z ciekawości psiknąłem zwykłym lakierem bezbarwnym w sprayu na totalnie matową szybką mającą ze 30 lat pewnie. Efekt jest niezły.

Prawa połowa psiknięta, lewa byłą zakryta. Już wyschło, nie schodzi od palców. Na żywo wygląda naprawdę nieźle, zmatowienie zupełnie zniknęło. Małe ryski zniknęły w 100%, większe trochę widać.

Obrazek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Kalais pisze:Z ciekawości psiknąłem zwykłym lakierem bezbarwnym w sprayu na totalnie matową szybką mającą ze 30 lat pewnie. Efekt jest niezły.

Prawa połowa psiknięta, lewa byłą zakryta. Już wyschło, nie schodzi od palców. Na żywo wygląda naprawdę nieźle, zmatowienie zupełnie zniknęło. Małe ryski zniknęły w 100%, większe trochę widać.

Obrazek
To teraz psiknij całość i będziesz miał pionową krechę? :P

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#12 Post autor: Krzysiek »

Polerka filcem i pastą wyszła tak

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2015-11-26, 17:31 przez Krzysiek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#13 Post autor: OmenGda »

Zaraz mi się przypomniał tutorial na YT jak gość w kilku solidnych krokach regeneruje swoje reflektory w aucie. Tylko klocki by raczej za drogo wyszły w taki sposób regenerowane :-/

O ten filmik:
https://youtu.be/UEJbKLZ7RmM
Ostatnio zmieniony 2015-11-26, 20:48 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 164
Rejestracja: 2012-11-19, 10:19
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Prezes »

Krzysiek pisze:Polerka filcem i pastą wyszła tak
Niezły efekt końcowy! Trzy pytania z mojej strony:
1. Jaka pasta? (foto)
2. Jaki filc? (foto)
3. Czy ktoś próbował odrestaurowywać kolorowe szyby? (trans red, trans neon-green itp) Czy kolor ma znaczenie na efekt końcowy?

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#15 Post autor: Krzysiek »

Prezes pisze:1. Jaka pasta? (foto)
2. Jaki filc? (foto)
To może być obojetnie jaka pasta polerska do lakieru samochodowego ja akurat miałem pod ręką pastę G3 ale ona jest za bardzo ścierna trzeba by było jeszcze przelecieć jakąś pasta wykańczającą.
A filc użełem z takiego zestawu mini szlifierki Dremel

Obrazek
Prezes pisze: Czy ktoś próbował odrestaurowywać kolorowe szyby? (trans red, trans neon-green itp) Czy kolor ma znaczenie na efekt końcowy?
Kolor nie ma znaczenia, najłatwiej poleruje sie płaskie powierzchnie , problem zaczyna sie w zakamarkach, trzeba obchodzić sie z tym bardzo delikatnie.
Jak widac na poniższym zdjęciu, próbowałem wypolerować od wewnątrz i mocniej przycisnąłem żeby do rogu wjechać, od razu wyryło dziurę ...

Obrazek

ODPOWIEDZ