8459 Pneumatic Front-End Loader

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

8459 Pneumatic Front-End Loader

#1 Post autor: aro_kal »

8459 Pneumatic Front-End Loader
Rok produkcji: 1997
Ilość części: 582
Cena używanego modelu w Polsce: 150 - 250 zł
Miłość fana: bezcenna

Obrazek

Niby pierwszy zamek lego wyprodukowało w kolorze żółtym, niestety przez kilka pierwszych lat istnienia serii technic, nie wypuszczało żadnych dużych zestawów klocków z dziurkami w tym kolorze. Jakieś pomniejsze pojawiały się na rynku. Głównie używano surowca czerwonego, jako że z tym barwnikiem klocki są najmocniejsze. Tak oto, na mojej półce przeważała czerwień, trochę czerni i szarość. Gdzieniegdzie zieleń zestawu 8479 i biel 8480 wzbogacała nieco krajobraz. Ja szukałem modeli żółtych. Wcześniej kolorystykę uzupełnił mi 8862, ale w zasadzie od dłuższego czasu polowałem na 8459/8464/8439. I w końcu go mam.

Instrukcja należy do tych najlepszych. Gruba, na dobrym papierze, nieprzeciętnie czytelna, pokazująca wręcz za dużo kroków. Niemal nie daje szans na błąd w czasie budowania. A jak się buduje?

1 - pierwsze 5 kroków
Obrazek

2 - 10 krok
Obrazek

3 - 15 krok
Obrazek

4 - 20 krok
Obrazek

5 - 25 krok
Obrazek

6 - 30 krok
Obrazek

7 - 35 krok
Obrazek

8 - 40 krok
Obrazek

A tak oto model prezentuje się w naturze.

Obrazek

Tradycyjnie, by nie wypowiadać się w czyimś imieniu, wypytam dokładnie co w trawie piszczy samego opisywanego.

- Tak sobie na ciebie patrzę i mam wrażenie, że jesteś czymś w rodzaju ładowarki / spychacza. Twoim pierwowzorem była chyba ładowarka G-Series II firmy caterpillar.
- A to niewykluczone. Kolorystykę oraz kształt mam do niej zbliżone.
- A jak wygląda funkcjonalność?
- Nie wiem jak dokładnie działa oryginał, niemniej ja działam doskonale.
- Czy nie brzmi to przypadkiem nazbyt pysznie?
- Nie. W końcu jeśli się jest ideałem to nie będę udawać, że jest inaczej.
- Zatem rozwiń nieco swoją tezę.
- Dobrze. To co mnie wyróżnia na tle innych modeli posiadający pneumatykę to ta duża niebieska beczka nad moim silnikiem. Część tą posiadają w zasadzie tylko dwa inne regularne zestawy oraz kilka innych rozszerzających funkcjonalność modeli z pneumatyką.

Obrazek

- A do czego ta beczka służy?
- Za pomocą pompki znajdującej się za moją kabiną, zwiększamy ciśnienie w układzie. W zwykłych modelach należy nią pompować dokładnie w momencie gdy chcemy wykonać jakąś czynność. Na początku zabawy ze mną, trzeba sprężyć powietrze pompując 30-35 razy. Powietrze to mieści się właśnie w tej niebieskiej beczce. Potem możemy operować dźwigienkami (zaworami) kierując w dowolnym kierunku powietrze, a tłoki przez jakiś czas będą wykonywały nasze polecenia.
- Jak długo?
- Podnoszenie całego ramienia odbywa się za pomocą dwóch siłowników. Funkcja ta jest zatem dość powietrzożerna. Opuszczanie i podnoszenie samej łyżki obsługiwane jest pojedynczym siłownikiem. W każdym bądź razie możemy wykonać od 8 do 12 operacji zależnie od ilości siłowników pneumatycznych, które tę operację obsługują.
- Teoretycznie powinniśmy móc operować Tobą do, tak zwanej, usranej śmierci, bo przecież powietrze powinno być ciągle wykorzystywane w układzie. A u Ciebie ucieka ono na zaworkach.
- Perpetuum mobile sobie zbuduj to może będzie Ci pracowało non stop.
- Ale bez fochów! Straty powietrza masz dość duże.
- Daj już spokój!
- Jeszcze chwila. A czy przypadkiem kompresor nie jest jeszcze lepszym rozwiązaniem niż pojemnik na sprężone powietrze?
- A za dużo baterii masz?

Obrazek

- W zasadzie to nie.
- A widzisz. Poza tym czy ktoś mówi że nie można wykorzystać tej beczki w układzie z kompresorem?
- No nie.
- A właśnie, bo można.
- A czy dużo możesz podnieść na swojej łyżce.
- Bardzo dużo! Może być cała wypełniona piachem, i to dość wilgotnym, a ja i tak ją uniosę. Najlepiej mi to wychodzi zaraz po nabiciu całego układu.
- To prawda. Sprawdzałem to. Nie trzeba było ci pomagać ręką jak 8862. Plus dla ciebie. Co ciekawego jeszcze kryjesz w sobie?
- Mam napęd na cztery koła. Obie osie mają dyferencjały. Z kół napęd idzie na tłoki silnika.
- Przyznam, że całość chodzi jak po masełku. Co jeszcze?
- Mój układ skrętny jest fenomenalny. Nie skręcam samymi kołami. Tuż przed kabiną łamię się w połowie. Dodatkowo mam też kierownicę, która obraca się wraz ze skrętem przedniej osi.


Obrazek

- Jest to niespotykana funkcja w nowych zestawach technic. Dodatkowo twój fotel idealnie pasuje pod tyłek dużego ludzika.
- Ano tak. Później lego zaczęło odchodzić od skalowania swych modeli pod ludzika. A szkoda. Chyba lubisz patrzeć na model, który ma kierowcę?
- Nie zaprzeczę. Dziękuję ci za rozmowę. A teraz zmykaj na półkę.

Czy 8459 zasłużył sobie na kolejne wydania w 2001 i w 2004 pod innymi numerami? Moim zdaniem tak. A dlaczego? A dlatego, że jest to model, który łączy idealnie funkcjonalność z pięknym wyglądem. Dodatkowo jest budowany ze starych, dobrych belek, a tylko w małym, acz niezbędnym, stopniu wykorzystuje nowe, bezkropkowe belki. Jak dla mnie jest to połączenie idealne. Stare klocki dają mu wytrzymałość, nowe zaś wygląd. Byłbym zdziwiony, gdyby ktoś powiedział, że to jest słaby i brzydki model. Z niespełna sześciuset klocków chyba się nie da wyczarować nic lepszego.

Obrazek

Ocena końcowa:
- wygląd - 6
- funkcjonalność - 6
- ilość klocków - 4
- stopień skomplikowania budowy - 5
- stopień satysfakcji właściciela - 6

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-07-05, 11:47 przez aro_kal, łącznie zmieniany 8 razy.

Awatar użytkownika
szarikm
Adminus Emeritus
Posty: 1312
Rejestracja: 2005-11-03, 16:43
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: szarikm

 

#2 Post autor: szarikm »

Ja mam tylko jeden mankament, podczas pompowania (silnego czy słabego, obojętnie) odczepia się od spodu plate 2x3 od ramy przy tylnym kole, od strony pompki. Odpada na skutek wyginania się ramy :(
aro_kal, masz to samo?

EDIT: a rzeczywiście, pompka jest umieszczona centralnie. Ach ten upał :okulary: ;)
Ostatnio zmieniony 2007-07-16, 13:26 przez szarikm, łącznie zmieniany 1 raz.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#3 Post autor: aro_kal »

Nie - nie mam takiej usterki. Nie wiem też co znaczy od strony pompki. Przecież ona jest montowana na środku pojazdu.

Jako, że model kupiłem złożony to miał jedną wadę. Przedni dyferencjał wypychał znajdujące się nad nim kółko zębate (z16) razem z belką 2x1 z dwiema dziurkami. Gdzieś były za duże opory lub błąd w składaniu. Teraz już nie ma tego problemu.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2572
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#4 Post autor: Bricksley »

Warto dodać, że w ostatnim wznowieniu (8439) wszystkie elementy w kolorze OldGray zostały zamienione na MdStone, zamiast starych siłowników użyto nowych, stare Bushe na nowe.

Mógłbys dodać coś o pudełku i naklejkach.

A sam zestaw jest czymś z rodzaju 8880 :) Ja go uwielbiam :)

Od dawna czekałem na recenzję tego zestawu.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

aro_kal pisze:Stare klocki dają mu wytrzymałość, nowe zaś wygląd
A nie na odwrót?
Mam jeszcze pytanie co do układu skrętnego - zakładam że skręcać da się tylko podczas jazdy?
Brakuje linka do spisu części, i warto chyba wspomnieć że instrukcja pokazuje jak wmontować w tę piękność popularny i lubiany silnik 71427.

aro_kal
Posty: 436
Rejestracja: 2006-02-07, 14:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: aro-kal

 

#6 Post autor: aro_kal »

Warto dodać, że w ostatnim wznowieniu (8439) wszystkie elementy w kolorze OldGray zostały zamienione na MdStone, zamiast starych siłowników użyto nowych, stare Bushe na nowe.
Może i warto, ale ja recenzuję 8459 i do niego mam dostęp.
Mógłbys dodać coś o pudełku i naklejkach.
Mógłbym, ale nie mam ani jednych ani drugich, a ponadto mocno mnie męczy "kartonofilskie" poświęcanie miejsca w recenzji na opis takich szczegółów. Następna moja recenzja będzie poświęcona pudełku od 8880 ... a może to jednak przesada? :mruga:
aro_kal napisał/a:
Stare klocki dają mu wytrzymałość, nowe zaś wygląd

A nie na odwrót?


Moim zdaniem nie. Stare belki dają sztywność konstrukcjom, czyli coś co ja lubię.
Mam jeszcze pytanie co do układu skrętnego - zakładam że skręcać da się tylko podczas jazdy?
Zawsze się da - nawet podczas postoju i to bez większego wysiłku.
Brakuje linka do spisu części, i warto chyba wspomnieć że instrukcja pokazuje jak wmontować w tę piękność popularny i lubiany silnik 71427.
Link dodany. Dziękuję. Natomiast o silniku mi się nie chce pisać, bo na upartego można go dodać do każdego niemal zestawu. A to, że instrukcja przewiduje jego dołączenie ... Instrukcja przewiduje też budowę modelu alternatywnego, którego ostatecznie też nie opisałem.
Ostatnio zmieniony 2007-07-18, 16:19 przez aro_kal, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jonder_qind
Posty: 122
Rejestracja: 2006-05-27, 22:22
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: Jonderqind

 

#7 Post autor: Jonder_qind »

Zatwierdzono

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#8 Post autor: Sariel »

Ech, pokochałem ten zestaw... może ktoś przypadkiem chciałby go sprzedać albo wymienić na 8448?

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#9 Post autor: Żbik »

To mój ukochany zestaw.

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz pojawił się w Polsce - właśnie pod numerem 8459 - nie miałem wystarczającej ilości pieniędzy żeby go kupić... Aż tu "nahle" w roku 2001 wyczytałem gdzieś w sieci, że pojawi się reedycja pod numerem 8464. Wówczas już, sponsorowany przez III RP w ramach stypendium naukowego, mogłem sobie na niego pozwolić :) Nie obyło się oczywiście bez komplikacji, gdyż z korespondencji z Lego Polska dowiedziałem się, że nie będzie on sprzedawany w naszym kraju. Tak więc ludzka życzliwość musiała mi pomóc go zaposiąść z Niemiec i spełnić od zawsze tlące się we mnie marzenie zbudowania w pełni funkcjonalnej ładowarki kołowej z Lego.

Model ten był punktem odniesienia w konstrukcji mojej ładowarki Komatsu, którą pewnie znacie. Długo nie mogłem odejść od zastosowanych w 8464 rozwiązań, gdyż są po prostu doskonałe. Z technicznego punktu widzenia jedynym mankamentem jest - moim zdaniem - mocowanie przegubu, które jest zbyt delikatne i ma tendencję do wyginania się (mówię o ugięciach w pionie, gdyż punkty łączące obie części ramy są za blisko cardana: niższe powinno być niżej; wyższe - wyżej).

=====

Dopiszę może tylko sugestię dla posiadaczy, żeby wyprowadzić sterowanie pneumatyką poza model, co znacznie uprzyjemni zabawę :)
Ostatnio zmieniony 2007-08-22, 12:06 przez Żbik, łącznie zmieniany 1 raz.

Pietruszka

#10 Post autor: Pietruszka »

Udało mi się kupić nowy 8459 - GALERIA.

Gdyby ktoś potrzebował wrzuciłem także naklejki.
Ostatnio zmieniony 2007-10-01, 20:15 przez Pietruszka, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Robson
Posty: 709
Rejestracja: 2006-08-31, 21:57
Lokalizacja: Łódź-Bałuty
brickshelf: robson1903
Kontakt:

 

#11 Post autor: Robson »

Witam posiadałem już kilka takich modeli. Moim zdaniem model posiada tandetne pudełko jak na taką zmysłową konstrukcje. Pudełko jest mało trwałe i posiada cieniutki kartonik. Ogólnie model pracuje porządnie lecz skręcanie mnie wnerwiało. Cieżkie ruchy skrętu gałeczki uniemożliwiają płynne skręcanie.

Bartasss

#12 Post autor: Bartasss »

Pietruszka, Witam
za ile kupiłeś nowy 8459?

Awatar użytkownika
shaggie
Adminus Emeritus
Posty: 170
Rejestracja: 2004-06-04, 18:45
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: shaggie

 

8459 Pneumatic Front-End Loader

#13 Post autor: shaggie »

Cześć,

W czerwcu dopadła mnie angina i spędziłem dwa tygodnie w domu na zwolnieniu. Aby nie umrzeć z nudów znalazłem sobie zajęcie i wygrzebałem w szafie jeden z moich ulubionych zestawów Technic - 8459 Front-End Loader. A skoro już zdecydowałem się na budowę, to wpadłem na pomysł, aby model udokumentować krótkim wideo, do obejrzenia którego zapraszam:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SbIXoWFyJdk[/youtube]

Oglądajcie w HD!
shaggie.

Awatar użytkownika
m4rc1n
Posty: 369
Rejestracja: 2009-09-17, 15:28
Lokalizacja: Królewskie Miasto Kraków
brickshelf: m4rc1n

 

#14 Post autor: m4rc1n »

shaggie, choć nie miałem przyjemności nigdy z Tobą, to cieszy mnie, że zaczynasz być coraz bardziej aktywny :) najpierw się odezwałeś w wątku o tym szatlu, a teraz to :) Mam nadzieję, że to nie jest tylko przejściowa aktywność :)

Bardzo fajnie zrobiłeś ten filmik, naprawdę ciekawie. Model jak widzę, nadal w świetnym stanie :)

pozdrawiam :)
MOCs: 4
WIP: who cares?

Awatar użytkownika
Mikolaj
Posty: 1044
Rejestracja: 2008-02-02, 18:55
Lokalizacja: Międzychód
brickshelf: Mikolaj93
Kontakt:

 

#15 Post autor: Mikolaj »

shaggie!
Też nie mieliśmy przyjemności, ale...
Powiedz, że wracasz:)

A zestaw fantastyczny, kilka tygodni temu bawiłem się takim w kumpla.
Ostatnio zmieniony 2010-07-03, 20:47 przez Mikolaj, łącznie zmieniany 1 raz.
Ze smutku wory pod oczami jak Panasewicz.

ODPOWIEDZ