meler
Wiek: 47 Dołączył: 26 Sie 2015 Wpisy: 402 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-29, 21:23 [MOC] High speed train "Roy Jet"
Mam przyjemność zaprezentować MOC - "proof of concept" idei, która chodziła za mną od prawie roku. Dziwiło mnie, że w żadnym MOC'u (który miałem okazję znaleźć w sieci...) nie użyto opływowych części samolotów odrzutowych, które aż proszą się by je zagospodarować w jakiejś futurystycznej kolejce. Oczywiście zdaję sobie sprawę z różnic w aerodynamice pojazdów powietrznych i lądowych, ale przedstawiony pociąg nie ma szans osiągnąć prędkości, która by zagrażała pojazdowi, więc myślę, że nie będzie dużego oburzenia forum na taki melanż klocków i technologii :)
Jak widać na zdjęciach, do zestawu 4 wagonów użyłem dwa kokpity odrzutowca oraz 16 daszków 8x8. Pociąg ma niemal 170 kropek długości, szerokość 8 kropek, wysokość 9 klocków i 2 płytki. Początkowo robiłem go w nudnej szaro-białej tonacji i by ożywić tę monotonię, dodałem 3-kolorowy wzorzec "Red-Orange-Yellow" dzięki któremu znalazło się imię czyli "Roy Jet" :)
Pociąg napędzany jest 1 silnikiem PF, ale przewiduję dołożenie drugiego silnika by poleciał jeszcze szybciej. Pasażerowie mogą podróżować przestronnymi wagonami nr 2 i 3. Pierwszy i ostatni zostawiłem niezagospodarowane, bo #2 i #3 mają wystarczająco 16 miejsc każdy. Wagony trochę ważą i przy dużym przyśpieszeniu silnik lekko buksuje kołami.
Trudności... dołożenie 2 plate-ów do kokpitu było lekkim wyzwaniem. Na zdjęciach widać delikatnie szczerbaty uśmiech Roya. Te dodatkowe plate'y tworzą miejsce na ewentualną instalację przedniego i tylnego oświetlenia. Reszta chyba standardowa, tradycyjnie najwięcej zachodu było z zebraniem odpowiedniej ilości klocków we właściwych kolorach, szczególnie, że po raz kolejny zabrałem się do pracy totalnie spontanicznie, bez robienia projektu w LDD :) Okna 2x3 wg montażu SNOT wielokrotnie widzianego na forach, niestety nie wiem do kogo skierować podziękowania za pierwotny pomysł.
Tym kolorowym akcentem życzę kolegom i koleżankom szampańskiego Sylwestra i sukcesów w 2016 :)
PS. Miałem okazję obserwować, że dzieciom bardziej pasują pojazdy (np. 60051) o wymiarach 6 kropek szer. na 24/28/max 32 dł niż 8 x 40/48/52+... Szersze, z racji mniejszej poręczności, będą nadal domeną AFOL-i...
Roy z mniejszym bratem 60051
roy13 by Michal, on Flickr
Ostatnio zmieniony przez meler 2015-12-30, 22:59, w całości zmieniany 2 razy
bardzo mi się podoba tak zrobiona kolejka, wydaje mi się że wszystkie pociągi powinny mieć szerokość 7/8 studów bo daje to lepszy efekt :). Bardzo mi się podoba zastosowanie szybek w poziomie oraz jej aerodynamiczne kształty, chętnie bym kupił taki set :). Bardzo udana praca.
Dziwiło mnie, że w żadnym MOC'u nie użyto opływowych części samolotów odrzutowych, które aż proszą się by je zagospodarować w jakiejś futurystycznej kolejce.
Pierwszy nie jesteś. Już kilka lat temu budowano takie pociągi, tylko nie mogę znaleźć dokładnie kiedy.
Ogólnie ciekawy projekt. W porównaniu z innymi zestawami rzeczywiście wygląda troche napompowany :)
Te kolorowe wstawki nie bardzo przypadły mi do gustu, dał bym coś w jednym kolorze.
Wiek: 28 Dołączył: 21 Maj 2012 Wpisy: 384 Skąd: Wrocław/Zduny
Wysłany: 2015-12-29, 22:02
Pomysł z wykorzystaniem elementów samolotu nie jest nowy (gdzieś kiedyś widziałem taki zbudowany niebiesko- biały). Odnośnie moca: podoba mi się wmontowanie paska szaro- czerwonego między spód a górę kabiny. Kolorystyka trochę zbyt pstrokata jak na mój gust (uprościłbym do szaro- białego z czerwonym lub pomarańczowym paskiem ciągnąc się przez całość w stylu ICE). Dodałbym jeszcze jeden silnik przez co pociąg będzie miał więcej mocy (przy tej długości wagonów jak i składu pokonywanie zakrętów jest dość męczące dla silnika).
Wiek: 26 Dołączył: 14 Maj 2015 Wpisy: 1386 Skąd: Iłowa
Wysłany: 2015-12-29, 22:52
Pomysł jak i wykonanie mi się podoba ale jak już koledzy zauważyli to te kolory trochę psują wygląd.
Według mnie to zamień kolor czerwony pomarańczowy i żółty na biały.
Całość będzie lepiej wyglądać a zarazem będzie podobne do załącznika :)
Co do pustych wagonów to możesz w jednym ustawić np rowery albo zrobić bar/restaurację.
Bardzo mi się podoba wizualnie, taki pociąg mógłbym kupić jako zestaw, bo jak dotąd seria pociągów nie budziła zainteresowania. Kolory, razem z DBG wokoło okien dodają życia i "szybkości" Roy`owi. Wagony wydają się być lekko za długie przez co kwadratowo jeździ po zakrętach.
meler
Wiek: 47 Dołączył: 26 Sie 2015 Wpisy: 402 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-30, 14:53
Kolorystyka... hm, projekt wszedł do użytku domowego i trudno będzie dostać akceptację na zmiany :)))
@M_Longer, waldus92: widziałem tylko rozwiązania z frontem samolotu transportowego, będę wdzięczny za link lub ślad prac opartych na częściach odrzutowca, b. chętnie porównam.
@bart_ilo: nie miałem intencji modelować ICE; 60051 robi to wierniej, a szczytem jest praca Holgera. Mój MOC to improwizacja... przepraszam rozczarowanych za rozdźwięk z rzeczywistością :)
@waldus92: drugi silnik jest w planach, muszę przemyśleć jak włączać baterię, do której dostęp jest od podwozia (drugi silnik ją zasłoni).
@gmkkk: obniżenie stanu pociągu zniwelowałoby nieco efekt startu, zobaczę czy pochylenie nosa wchodzi w grę.
@R19Cabrio: "kwadratowy" efekt to przypadłość długich wagonów na łukach R40, dlatego jeździ on głównie po R72. Na filmie chciałem przede wszystkim zaprezentować jak pokonuje zwrotnicę i "S"-kę. Dodam, że dłuższe wagony lepiej brzmią i generują charakterystyczny kolejowy stukot :)
Ciekawa próba.
Nie miałem w rękach samolotowych dziobów i nie wiem, co się daje z nimi zrobić od spodu, ale pewnie niewiele - a szkoda, bo Twojemu pociągowi bardzo dobrze by zrobiło przesunięcie pierwszego wózka do przodu, bardziej pod dziób. W tej chwili całość wygląda dobrze tylko w tych ujęciach, gdzie nie widać położenia owego pierwszego wózka. Innymi słowy: za dużo mu wisi z przodu :) .
Kolorowe wstawki nie są złe, choć może jeszcze lepiej by wyglądały, gdyby były dyskretniejsze - może z pojedynczych plate'ów, a nie z bricków.
Ale ogólnie - brawo za podjęcie tematu.
_________________ Pozdrawiam,
dmac
_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles
Ciekawe wykorzystanie kadłubów samolotów :) Bardzo podoba mi się ten pomysł. Wygląda teraz prawie jak Pendolino ;)
_________________ Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję
meler
Wiek: 47 Dołączył: 26 Sie 2015 Wpisy: 402 Skąd: Warszawa
Wysłany: 2015-12-30, 22:45
Raz jeszcze dziękuję za komentarze i pomysły.
Jest tak jak pisze dmac: kształt dzioba determinuje inne parametry przedniej części pociągu. Fragment podwozia na obrazku ma 16 kropek. Montowanie pod nim tradydycyjnego wózka (nawet takiego minimalnego), powoduje, że pociąg dostaje +2 płytki do wysokości. Dlatego montaż zacząłem zaraz za tą częścią, zostawiając 16-kropkowy dziób luzem. I stąd najrozsądniejsza długość lokomotywy to min. 40 kropek (by zmieścić 2 silniki)
Po Waszych uwagach zastanawiam się czy nie zamontować wózka z mniejszymi kółkami... może to poprawi wygląd? Muszę go obejrzeć w wariancie z dwoma silnikami - czy nie będzie za dużo chaosu w podwoziu. Można by zrezygnować z dużej części podwozia i spróbować ją zastąpić innymi klockami, ale celem ćwiczenia było zachowanie bryły frontu pojazdu. Może kiedyś taki wariant przećwiczę.
Mam w planach ograniczenie kolorowych klocków na rogach wagonów, w BL szukam już window plane w kolorze DBG. Ale z kolorowego irokeza łatwo nie zrezygnuję, jest taki pozytywnie anarchistyczny :)
Ostatnio zmieniony przez meler 2015-12-30, 22:47, w całości zmieniany 1 raz
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich wpisów Nie możesz usuwać swoich wpisów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum