[MOC] High speed train "Roy Jet"

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] High speed train "Roy Jet"

#1 Post autor: meler »

Mam przyjemność zaprezentować MOC - "proof of concept" idei, która chodziła za mną od prawie roku. Dziwiło mnie, że w żadnym MOC'u (który miałem okazję znaleźć w sieci...) nie użyto opływowych części samolotów odrzutowych, które aż proszą się by je zagospodarować w jakiejś futurystycznej kolejce. Oczywiście zdaję sobie sprawę z różnic w aerodynamice pojazdów powietrznych i lądowych, ale przedstawiony pociąg nie ma szans osiągnąć prędkości, która by zagrażała pojazdowi, więc myślę, że nie będzie dużego oburzenia forum na taki melanż klocków i technologii :)

Obrazek
roy10 by Michal, on Flickr

Obrazek
roy11 by Michal, on Flickr

Jak widać na zdjęciach, do zestawu 4 wagonów użyłem dwa kokpity odrzutowca oraz 16 daszków 8x8. Pociąg ma niemal 170 kropek długości, szerokość 8 kropek, wysokość 9 klocków i 2 płytki. Początkowo robiłem go w nudnej szaro-białej tonacji i by ożywić tę monotonię, dodałem 3-kolorowy wzorzec "Red-Orange-Yellow" dzięki któremu znalazło się imię czyli "Roy Jet" :)

Pociąg napędzany jest 1 silnikiem PF, ale przewiduję dołożenie drugiego silnika by poleciał jeszcze szybciej. Pasażerowie mogą podróżować przestronnymi wagonami nr 2 i 3. Pierwszy i ostatni zostawiłem niezagospodarowane, bo #2 i #3 mają wystarczająco 16 miejsc każdy. Wagony trochę ważą i przy dużym przyśpieszeniu silnik lekko buksuje kołami.

Trudności... dołożenie 2 plate-ów do kokpitu było lekkim wyzwaniem. Na zdjęciach widać delikatnie szczerbaty uśmiech Roya. Te dodatkowe plate'y tworzą miejsce na ewentualną instalację przedniego i tylnego oświetlenia. Reszta chyba standardowa, tradycyjnie najwięcej zachodu było z zebraniem odpowiedniej ilości klocków we właściwych kolorach, szczególnie, że po raz kolejny zabrałem się do pracy totalnie spontanicznie, bez robienia projektu w LDD :) Okna 2x3 wg montażu SNOT wielokrotnie widzianego na forach, niestety nie wiem do kogo skierować podziękowania za pierwotny pomysł.

Tym kolorowym akcentem życzę kolegom i koleżankom szampańskiego Sylwestra i sukcesów w 2016 :)

Michał

Obrazek
roy04 by Michal, on Flickr

Obrazek
roy09 by Michal, on Flickr

Obrazek
roy08 by Michal, on Flickr

Wideo (zakręty R72)
Obrazek
roy_video by Michal, on Flickr

Więcej na Flickr

PS. Miałem okazję obserwować, że dzieciom bardziej pasują pojazdy (np. 60051) o wymiarach 6 kropek szer. na 24/28/max 32 dł niż 8 x 40/48/52+... Szersze, z racji mniejszej poręczności, będą nadal domeną AFOL-i...

Roy z mniejszym bratem 60051
Obrazek
roy13 by Michal, on Flickr
Ostatnio zmieniony 2015-12-30, 22:59 przez meler, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#2 Post autor: Kruk »

bardzo mi się podoba tak zrobiona kolejka, wydaje mi się że wszystkie pociągi powinny mieć szerokość 7/8 studów bo daje to lepszy efekt :). Bardzo mi się podoba zastosowanie szybek w poziomie oraz jej aerodynamiczne kształty, chętnie bym kupił taki set :). Bardzo udana praca.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

meler pisze:Dziwiło mnie, że w żadnym MOC'u nie użyto opływowych części samolotów odrzutowych, które aż proszą się by je zagospodarować w jakiejś futurystycznej kolejce.
Pierwszy nie jesteś. Już kilka lat temu budowano takie pociągi, tylko nie mogę znaleźć dokładnie kiedy.

Awatar użytkownika
Krzysiek
Posty: 117
Rejestracja: 2015-01-06, 13:07
Lokalizacja: Głogówek

#4 Post autor: Krzysiek »

Ogólnie ciekawy projekt. W porównaniu z innymi zestawami rzeczywiście wygląda troche napompowany :)
Te kolorowe wstawki nie bardzo przypadły mi do gustu, dał bym coś w jednym kolorze.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: Mateusz92 »

Pomysł z wykorzystaniem elementów samolotu nie jest nowy (gdzieś kiedyś widziałem taki zbudowany niebiesko- biały). Odnośnie moca: podoba mi się wmontowanie paska szaro- czerwonego między spód a górę kabiny. Kolorystyka trochę zbyt pstrokata jak na mój gust (uprościłbym do szaro- białego z czerwonym lub pomarańczowym paskiem ciągnąc się przez całość w stylu ICE). Dodałbym jeszcze jeden silnik przez co pociąg będzie miał więcej mocy (przy tej długości wagonów jak i składu pokonywanie zakrętów jest dość męczące dla silnika).

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#6 Post autor: bart_ilo »

Pomysł jak i wykonanie mi się podoba ale jak już koledzy zauważyli to te kolory trochę psują wygląd.
Według mnie to zamień kolor czerwony pomarańczowy i żółty na biały.
Całość będzie lepiej wyglądać a zarazem będzie podobne do załącznika :)
Obrazek
Co do pustych wagonów to możesz w jednym ustawić np rowery albo zrobić bar/restaurację.
Ostatnio zmieniony 2015-12-29, 22:53 przez bart_ilo, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
gmkkk
Posty: 1005
Rejestracja: 2014-06-24, 21:06
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: gmkkk

 

#7 Post autor: gmkkk »

I trochę przód obuduj od spodu bo wygląda jakby miał na tych torach startować a nie jeździć.

Coś jak tu:
http://alpha.bricklink.com/pages/clone/ ... 1-1#T=S&O={}

R19Cabrio

#8 Post autor: R19Cabrio »

Bardzo mi się podoba wizualnie, taki pociąg mógłbym kupić jako zestaw, bo jak dotąd seria pociągów nie budziła zainteresowania. Kolory, razem z DBG wokoło okien dodają życia i "szybkości" Roy`owi. Wagony wydają się być lekko za długie przez co kwadratowo jeździ po zakrętach.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#9 Post autor: meler »

Kolorystyka... hm, projekt wszedł do użytku domowego i trudno będzie dostać akceptację na zmiany :)))

@M_Longer, waldus92: widziałem tylko rozwiązania z frontem samolotu transportowego, będę wdzięczny za link lub ślad prac opartych na częściach odrzutowca, b. chętnie porównam.

@bart_ilo: nie miałem intencji modelować ICE; 60051 robi to wierniej, a szczytem jest praca Holgera. Mój MOC to improwizacja... przepraszam rozczarowanych za rozdźwięk z rzeczywistością :)

@waldus92: drugi silnik jest w planach, muszę przemyśleć jak włączać baterię, do której dostęp jest od podwozia (drugi silnik ją zasłoni).

@gmkkk: obniżenie stanu pociągu zniwelowałoby nieco efekt startu, zobaczę czy pochylenie nosa wchodzi w grę.

@R19Cabrio: "kwadratowy" efekt to przypadłość długich wagonów na łukach R40, dlatego jeździ on głównie po R72. Na filmie chciałem przede wszystkim zaprezentować jak pokonuje zwrotnicę i "S"-kę. Dodam, że dłuższe wagony lepiej brzmią i generują charakterystyczny kolejowy stukot :)

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#10 Post autor: dmac »

Ciekawa próba.
Nie miałem w rękach samolotowych dziobów i nie wiem, co się daje z nimi zrobić od spodu, ale pewnie niewiele - a szkoda, bo Twojemu pociągowi bardzo dobrze by zrobiło przesunięcie pierwszego wózka do przodu, bardziej pod dziób. W tej chwili całość wygląda dobrze tylko w tych ujęciach, gdzie nie widać położenia owego pierwszego wózka. Innymi słowy: za dużo mu wisi z przodu :) .
Kolorowe wstawki nie są złe, choć może jeszcze lepiej by wyglądały, gdyby były dyskretniejsze - może z pojedynczych plate'ów, a nie z bricków.

Ale ogólnie - brawo za podjęcie tematu.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Ciekawe wykorzystanie kadłubów samolotów :) Bardzo podoba mi się ten pomysł. Wygląda teraz prawie jak Pendolino ;)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#12 Post autor: meler »

Raz jeszcze dziękuję za komentarze i pomysły.

Jest tak jak pisze dmac: kształt dzioba determinuje inne parametry przedniej części pociągu. Fragment podwozia na obrazku ma 16 kropek. Montowanie pod nim tradydycyjnego wózka (nawet takiego minimalnego), powoduje, że pociąg dostaje +2 płytki do wysokości. Dlatego montaż zacząłem zaraz za tą częścią, zostawiając 16-kropkowy dziób luzem. I stąd najrozsądniejsza długość lokomotywy to min. 40 kropek (by zmieścić 2 silniki)

Obrazek

Po Waszych uwagach zastanawiam się czy nie zamontować wózka z mniejszymi kółkami... może to poprawi wygląd? Muszę go obejrzeć w wariancie z dwoma silnikami - czy nie będzie za dużo chaosu w podwoziu. Można by zrezygnować z dużej części podwozia i spróbować ją zastąpić innymi klockami, ale celem ćwiczenia było zachowanie bryły frontu pojazdu. Może kiedyś taki wariant przećwiczę.

Mam w planach ograniczenie kolorowych klocków na rogach wagonów, w BL szukam już window plane w kolorze DBG. Ale z kolorowego irokeza łatwo nie zrezygnuję, jest taki pozytywnie anarchistyczny :)
Ostatnio zmieniony 2015-12-30, 22:47 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

zen535i
Posty: 152
Rejestracja: 2013-08-11, 16:19
Lokalizacja: Radomsko, Wieluń
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#13 Post autor: zen535i »

Zostaw te kolory :) wygląda super :) po to lego tyle kolorów wyprodukowało :)
Piwo moje paliwo;)

ODPOWIEDZ