76005 Spider-Man: Daily Bugle Showdown

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
A.Brickovsky
Posty: 179
Rejestracja: 2015-11-01, 15:42
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

76005 Spider-Man: Daily Bugle Showdown

#1 Post autor: A.Brickovsky »

76005 Spider-Man: Daily Bugle Showdown

Obrazek


Dane Techniczne
Seria: Marvel Super Heroes
Rok premiery: 2013
Liczba klocków: 476
Liczba figurek: 5
Cena: Allegro obecnie - 289,00 PLN, S@H - 229,99 PLN (wycofany)

Spis części
BRICKLINK
BRICKSET

Recenzja
Od dłuższego czasu przymierzałem się do zakupu jakiegoś zestawu ze Spider-Manem, dla mnie jako wieloletniego czytelnika komiksów Marvela było to nieuniknione. Wychowałem się na komiksach z przełomu lat 80-tych i 90-tych, a dopiero z czasem dotarłem do pierwszych, kultowych serii z lat 60-tych Stana Lee i Steve'a Ditko. Filmy podobały mi się średnio, a kreskówki jeszcze mniej, ale jednak sentyment pozostał i kiedy udało mi się dostać nowy egzemplarz Daily Bugle Showdown w dość okazyjnej obecnie cenie 215 zł, choć bez pudełka, nie wahałem się zbyt długo.

76005 jest niestety największym obok 4856: Doc Ock's Hideout z 2004 roku zestawem z Spider-Manem. Niestety, bo biorąc pod uwagę pięć filmów fabularnych i niezliczoną ilość kreskówek i wciąż wznawianych serii komiksowych, chciałoby się położyć łapy na jakimś zestawie choćby 1000+ części, już nie mówię o czymś zbliżonym rozmiarem do 76042: SHIELD Helicarrier. Ale w zasadzie na tym (prawie) kończy się moje marudzenie, bo w swojej kategorii cenowej jest to zestaw wprost rewelacyjny.

Po wysypaniu zawartości z pudełka, którego ja akurat w rękach nie miałem, oto co zobaczymy:
Obrazek
Poza pięcioma ponumerowanymi saszetkami, instrukcją w aż trzech częściach i trzema elementami wrzuconymi luzem, mamy też mini-komiks i... no tak, naklejki i to niemało. W dodatku niczym nie zabezpieczone, więc podatne na uszkodzenia, których i moje nie uniknęły. Wystarczy niewielkie zagięcie i klej wysycha na krawędziach - reklamacja w moim przypadku nieunikniona, bo już po kilku dniach część naklejek niedomaga.

Budowanie zaczynamy od siedziby dziennika Daily Bugle, w którym pracuje Peter Parker, czyli alter ego Spider-Mana. Konstrukcja jest prosta, ukończenie zajmuje może z godzinkę, ale końcowy efekt jest świetny. Mimo że budynek jest dość wąski, to jednak nadrabia wysokością - bez anteny jest to 29 cm. Większość konstrukcji jest kolorze tan i dark tan, a całość udanie uzupełniają niebieskie szyby:
Obrazek
Fakt, naklejek tu sporo, ale efekt "monitorów" na froncie i tak wypada niebanalnie. Natomiast tył budynku jest otwarty, dzięki czemu mamy pełny dostęp do wnętrza:
Obrazek
Na pierwszym piętrze znajdziemy m.in. sejf, gazetę (nadruk) oraz monitor z przyczepioną karteczką (naklejki). Na drugim piętrze - lampę, kolejny monitor i klawiaturę (na szczęście nadruki). Na dachu mamy zapadnię, ale tym zajmiemy się później. Całości uzupełniają schody przeciwpożarowe oraz dwa dodatki architektoniczne w postaci czarnej latarni i... śmietnika.

Po ukończeniu Daily Bugle, przechodzimy do budowy odrzutowca. I tu kolejne pozytywne zaskoczenie. Mimo niewielkiej ilości elementów mamy całkiem funkcjonalny i niebrzydki pojazd, którego modularna budowa przypominała mi trochę mój stary Blacktron, 6887 Allied Avenger:
Obrazek
A tak prezentuje się w całej okazałości:
Obrazek

OK, no to czas najwyższy na danie główne każdego niemal zestawu z serii Super Heroes, czyli figurki. Mamy ich łącznie pięć, z czego aż cztery są ekskluzywne dla tego zestawu - czyli wszystkie poza Spider-Manem. Od lewej do prawej: gospodarz imprezy; Nova - sprzymierzeniec Spider-Mana; J. Jonah Jameson - jego gburowaty pracodawca; oraz Beetle i Dr. Doom - dwaj wrogowie:
Obrazek
Każda figurka posiada nadruk z obu stron torsu, a Nova i J.J.J. mają podwójne twarze. Moim zdaniem każda jest udana, może jedynie ich dobór nie powala. Ani Nova, ani Beetle ani Dr. Doom nie należą do kanonu komiksowego Spider-Mana, jak np. Lizard, Scorpion czy Kingpin. Całość jednak oparta jest na jednym z odcinków animowanej serii Ultimate Spider-Man, w którym wszystkie te postaci się pojawiają. Brakuje jedynie dziewczyny Spider-Mana, Mary Jane, która jednak jest dostępna w innych zestawach.

Jak już mamy wszystko zbudowane i przedstawiliśmy się z minifigami, to pora na zabawę. A jest co robić z tym zestawem. Mamy wspomnianą już zapadnię:
Obrazek
Mamy wyrzutnię dla Spider-Mana:
Obrazek

Obrazek


Możemy też zrobić nalot odrzutowcem...
Obrazek
...i rozwalić trochę budynku.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wspomniany kosz na śmieci może posłużyć jako wyrzutnia dla Novy.
Obrazek

Obrazek


Ocena końcowa - 4/5

Podsumowując - nie żałuję, że kupiłem i polecam z czystym sumieniem. Zatrzęsienie elementów to jak na tę cenę może nie jest, ale za to otrzymujemy pięć świetnych minifigów i mnóstwo bawialności.

PLUSY:
- udana konstrukcja i estetyka zarówno budynku, jak i odrzutowca
- multum funkcjonalnych, bawialnych elementów
- aż pięć minifigów, z czego cztery ekskluzywne

MINUSY:
- brak któregoś z "kultowych" wrogów Spider-Mana (Dr. Doom bardziej pasowałby do Fantastycznej Czwórki) oraz Mary Jane
- naklejki, i to niemało
- cena - trzeba polować na okazję

P.S.
Pamiętajmy, że dobro zawsze zwycięża ;)

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-06-11, 19:32 przez A.Brickovsky, łącznie zmieniany 4 razy.
Alonzo Brickovsky says hello!

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Durzy »

Jak to dobrze, że Iron Man miał lepsze zestawy! ;) Z tego samego roku, 76007 - tańszy, ma postać kobiecą, chyba lepszy pojazd (oba mi się nie podobają) i równie obciętą, ale chyba z lepiej poukrywanymi technic brickami makietę budynku.

Jako, że recenzja dobra i nie ma się do czego przyczepić to pytanie do Alonzo, fana komiksów Marvela, czytałeś jakiegoś Iron Mana? Podobny jest do filmowego, tzn. zabawny?
Ostatnio zmieniony 2016-01-03, 23:12 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#3 Post autor: SERVATOR »

@Durzy. Zestaw z Ironem jest tańszy ale ma też dużo mniej klocków (ok. 100). Poza tym dla mnie budynek w recenzowanym zestawie jest zdecydowanie lepszy niż ta ściana z szyb w zestawie, który pokazałeś - choćby ze względu na większe możliwości zabawy (drabiny, zapadnia, wypadająca szyba, liny).

A co do samej recenzji, to jest bardzo udana. Na przyszłość staraj się jednak nie wrzucać dużych zdjęć obok siebie bo bardzo "rozciągają" forum (wczoraj Ci to poprawiłem).
Ostatnio zmieniony 2016-01-04, 07:30 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
A.Brickovsky
Posty: 179
Rejestracja: 2015-11-01, 15:42
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Kontakt:

#4 Post autor: A.Brickovsky »

Faktycznie, 76007 też się nieźle prezentuje, jakoś nie zwróciłem na niego wcześniej większej uwagi. Tyle że jest tu ledwo fragment budynku, w przeciwieństwie do 76005.
Durzy pisze:czytałeś jakiegoś Iron Mana? Podobny jest do filmowego, tzn. zabawny?
Czytałem, chociaż nie "w epoce" jak Spider-Mana, czy X-Men. Jest podobny, ale nie zawsze - z wszystkimi komiksami-tasiemcami jest ten problem, że co parę miesięcy/lat pisze je zupełnie inny zespół. Więc z jakością bywa różnie. Na szczęście wychodzi sporo zbiorczych reedycji (po angielsku niestety), zwłaszcza z najbardziej znanych okresów. Np. mogę z czystym sumieniem polecić Demon In A Bottle z 1979 albo Armour Wars z 1988. Te zbiorcze wydania obejmują zwykle jedną kompletną historyjkę (story arc). Ceny widzę poleciały w dół ostatnio.
Alonzo Brickovsky says hello!

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#5 Post autor: bart_ilo »

Zestaw fajny. Przede wszystkim bawialny.
Duży plus za zapadnie i "ruchome" elementy (wypadająca szyba, odpadający napis z budynku).
Budynek bez problemu pasowałby do makiety miasta.

Awatar użytkownika
nori
Adminus Emeritus
Posty: 931
Rejestracja: 2005-02-02, 12:12
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: nori-gallery

 

#6 Post autor: nori »

Durzy, po polsku wyszło trochę komiksów z Iron-manem, większość w ramach Wilekiej Kolekcji Komiksów Marvela:
- Początki Marvela: Lata Sześćdziesiąte
- Iron Man: Demon w Butelce
- Iron Man: Extremis
- Iron Man: Pięć Koszmarów

No i oczywiście występuje praktycznie na stałe w Avengers. Z poziomem różnie bywa, historie nie są złe, ale że tak powiem "nie urywają". O takie klasyczne przeciętniaki.

Całkiem fajna, pod względem humoru, jest najnowsza seria z Iron-manem, za którą scenariuszowo zresztą odpowiada Brian Michael Bendis (rysunki David Marquez), jednak jest to młoda seria i póki co nie dostępna oficjalnie w naszym języku.

Brickovsky, bardzo przyjemna recenzja. DC też lubisz? Bo Dr Who z tego co widzę to bardzo. ;)
Recenzje i ciekawostki ze świata LEGO: 8studs

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Durzy »

SERVATOR pisze:@Durzy. Zestaw z Ironem jest tańszy ale ma też dużo mniej klocków (ok. 100). Poza tym dla mnie budynek w recenzowanym zestawie jest zdecydowanie lepszy niż ta ściana z szyb w zestawie, który pokazałeś
Widzisz, dla mnie ściana z szyb wygląda jak kawałek, ale kawałek budynku, a ten z Spidermana jak karykatura budynku.
choćby ze względu na większe możliwości zabawy (drabiny, zapadnia, wypadająca szyba, liny)
W tym mniejszym i tańszym zestawie (on kosztował niewiele więcej niż obecnie The Hulk Buster Smash!) zamiast zapadni były wypadający stojak z kostiumem Iron Mana, wypadająca szyba też była, a zamiast drabiny jest uchwyt nad wypadającą szybą, aby mogła tam wisieć osoba jak w filmie. No i minifig ze świecącą głową - wcale nie tak miało bawialności! 76005 niewątpliwie zyskuje świetnie ukrytą wyrzutnią w śmietniku i chwytakiem z liną, który ma to latające coś.

A.Brickovsky pisze:No i oczywiście występuje praktycznie na stałe w Avengers. Z poziomem różnie bywa, historie nie są złe, ale że tak powiem "nie urywają". O takie klasyczne przeciętniaki.
nori, Alonzo, wielkie dzięki za informacje! Jakoś jeśli miałbym na komiks sporo wydać (dla osoby, która ostatnio kupuje masę książek w naprawdę tanich księgarniach to komiksy są horrendalnie drogie ;)) to wolałbym po polsku i na coś na poziomie przynajmniej filmowego Iron Mana, a już najlepiej Watchmenów.

Arrow_94
Posty: 12
Rejestracja: 2013-05-16, 10:16
Lokalizacja: Radom
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Arrow_94 »

Wydaje mi się, że duży "monitor" na pierwszym piętrze to tablica korkowa ;) Co do samego zestawu, sam z chęcią zobaczyłbym tu Green Goblina czy Venoma zamiast tej dwójki, ale nie jest źle; tym bardziej, że to odwzorowanie odcinka.

ODPOWIEDZ