[MOC] E-crane 2000-series

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] E-crane 2000-series

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Po kilku miesiącach budowy, a konkretnie po 4 czas zaprezentować moje najnowsze cacko:

E-CRANE 2000-series model 17359

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak już wielu z Was wie, we wrześniu 2015 założyłem temat [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=26070]WIP[/URL], w którym to temacie opisałem dlaczego mój wybór padł tym razem na tą a nie inną maszynę. Również w tamtym temacie zostały opisane wszystkie funkcje od strony "technicznej" oraz ich ewolucja.
W tym wątku pozostaje mi więc zaprezentować gotowy model wraz z jego funkcjami w ostatecznej formie.

DANE TECHNICZNE

- Waga: 9030 g
- Liczba elementów: ok. 6000
- Wymiary (w stanie spoczynku):
Wysokość: 75 cm
Długość: 98 cm
Szerokość: 33 cm
Obrazek

Tu inne spojrzenie na wysokość modelu:
Obrazek
Najwyższy punkt znajduje się tak wysoko jak ułożone na sobie: 8 x opona Power Puller, 12 x opona 94.3x38 i 3 x opona 94,8x44

A tu z kolei porównanie modelu z seryjnymi modelami LEGO 42042 i 42043:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Model zawiera:
- 3 x PF XL-motor
- 4 x PF L-motor
- 3 x PF M-motor
- 2 x PF Servo-motor
- 1 x PF Light
- 1 x PF Switch
- 2 x PF wire extension 20cm
- 4 x PF wire extension 50 cm
- 6 x PF Battery Box 8881 AA
- 1 x PF Battery Box 88000 AAA
- 4 x PF IR Receiver
- 4 x PF IR Remote Control
- 8 x Pneumatic cylinder V1
- 2 x Pneumatic valve V1
- 2 x Pneumatic pump (item no: 2797c02)

OPIS FUNKCJI

1) Ruchy wysięgnika

Ramię boom i stick - obsługiwane są przez 2 niezależne układy pneumatyczne.
Na każdy z układów składa się:
- 4 siłowniki pneumatyczne V1
- silnik XL napędzający pompkę pneumatyczną 2797c02
- Servo motor sterujący zaworem pneumatycznym V1
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2) Obrót nadwozia
Nadwozie zabudowane jest na nowej obrotnicy z zestawu 42043.
Obrót realizowany jest przez silnik XL zredukowany w stosunku 1:120

3) Funkcje chwytaka
Chwytak zbudowany jest z 2 łyżek ładowarkowych 32020
Funkcje chwytak to obrót i otwieranie/zamykanie.
Za obie funkcje odpowiada po 1 silniku Medium, silniki zabudowane są w ramieniu stick.
Silnik dla funkcji obrotu zredukowany jest w stosunku 1:72, siłowniki mini LA odpowiedzialne za otwieranie/zamykanie podłączone są do silnika bez redukcji.
Obrazek Obrazek

4) Podnoszenie kabiny
W modelu udało się również wbudować mechanizm podnoszenia kabiny. W mechanizmie nie ma siłownika, podnoszenie opiera się na przełożeniu ślimak/z24. Za tą funkcję odpowiada silnik M zredukowany w stosunku 1:72.

5) Jazda
Po kilku perypetiach udało się zbudować podwozie portalowe na gąsienicach.
W sumie za jazdę odpowiadają 4 silnik L - po 2 na gąsienicę. Prędkość silników zredukowana jest w stosunku 1:43
Obrazek

W przeciwwadze zabudowanych jest 6 szt. Battery Box'ów AA, z czego jeden odpowiada za zasilanie funkcji nadwozia.
Obrazek

W podwoziu umieszczony jest mały Battery Box AAA odpowiedzialny za funkcję jazdy.
Obrazek

Na ramieniu boom zostało również umieszczone oświetlenie robocze.
Obrazek

Sterowanie modelem odbywa się za pomocą "customowego" pilota:
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jak widać model zbudowany jest z bricków, starałem się wszystko estetycznie zabudować.
Dodatkowo, aby model wyglądał ładnie i w miarę realistycznie umieściłem na nim drabinki i galeryjki:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

W tym miejscu po raz kolejny chciałbym podziękować Żbikowi za to, że już drugi raz poratował mnie sztywnymi, czarnymi wężykami z BOP7.

PODSUMOWANIE

Można by rzecz, iż model jest w pewnym sensie podsumowaniem moich "umiejętności", jeśli chodzi o tego typu konstrukcje.
Do tej pory spod mojej ręki wyszły następujące modele:
- Sennebogen 880EQ - equilibrum machine
- Sennebogen 835R Special - maszyna na podwoziu portalowym, gąsienicowym, pneumatyczny układ roboczy
- Sennebogen 6200 HMC - maszyna przeładunkowa z łyżką łupinową złożoną z 2 łyżek ładowarkkowch
- Sennebogen 825 elektro - maszyna przeładunkowa z łyżką łupinową

Prezentowany model jest wypadkową wszystkich tych MOC'y

Jeśli chodzi o działanie modelu jestem zadowolony w 95%. Niestety jak już pisałem w temacie WIP najsłabszą funkcją jest funkcja obrotu, gdyż działa skokowo i ciężko precyzyjnie sterować ładunkiem, w szczególności, gdy chwytak oddalony jest od osi obrotu o ok. 1 metr. Problem polega na tym, że początkowo w planach nie było podparcia nadwozia na rolkach, gdy jednak się na nie zdecydowałem rolki musiałem umieścić na obwodzie pylonu i przez to po rolkach "ślizga" się nierówna powierzchnia plate"ów stanowiących spód nadwozia.
Poza tym model jest w pełni bawialny i obsługa go sprawia mi dużą satysfakcję. Przy zabawie należy oczywiście pamiętać o ograniczeniach jakie niesie za sobą układ pneumatyczny tj. należy uważać przy opuszczaniu wysięgnika, dodatkowo przy wysypaniu większego ciężaru z chwytaka wysięgnik zachowuje się jak katapulta (FILM 1 6:28).

Z wyglądu również jestem zadowolony, chociaż wiem, że może w niektórych miejscach wyglądać dość surowo, ale przy szacowanej ostatecznej wadze modelu nie mogłem sobie pozwolić na zbytnie pieszczenie np. wysięgnika.

Model można również w krótkim czasie rozłożyć na główne komponenty:
Obrazek Obrazek Obrazek
"Rozbieralność" modelu głównie z myślą o łatwiejszym transporcie i prezentacji na wystawach.
Model w założeniu miał się pojawić w kwietniu na Pyrkonie, ale...
- wszystkie eksponaty muszą być związane tematycznie z konwentem. czyli dotyczyć np. fantastyki, postapokalipsy, gier itp.
tak więc albo dorobię do niego jakąś fabułę albo zobaczymy się dopiero w Łodzi...

Model również pod wieloma względami jest "rekordzistą" w moim dotychczasowym dorobku:
- największa ilość silników (12 szt.)
- najcięższy model (9030 g)
- prawie cały modelu została zaprojektowana w MLcad'ie
- najbardziej gotówko-chłonny, chociaż w tym miejscu muszę wspomnieć o wsparciu z BOP, bez którego model byłby zdecydowanie bardziej koszto-chłonny lub nie powstałby w takiej postaci jak prezentowana

MULTIMEDIA

GALERIA BS
Galeria WIP
Galeria RENDERY MLcad

FILM 1 - prezentacja i opis modelu (długość 8:56)
FILM 2 - praca maszyny

Dziękuję za uwagę i zapraszam do komentowania

Awatar użytkownika
LordDarq
Posty: 88
Rejestracja: 2015-11-01, 15:36
Lokalizacja: Kraków

#2 Post autor: LordDarq »

Woho, jest to gigantyczne! Szacun! Wygląda / działa fantastycznie. Zazdrość!

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#3 Post autor: JAREMA. »

imponujący MOC nie tylko rozmiarem :) ale co do pilota to zrobił na mnie największe wrażenie, temat który ostatnio chodził mi po głowie to zrobienie wygodnego pada z kilku pilotów, pozwól że odtworzę go bo chyba rozwiązałeś za mnie główny problem :) nie zdziw się jak w jakimś mocu go kiedyś użyje, jako nałogowy gracz bardzo chętnie zobaczyłbym legowego pada do sterowania. Twój będzie świetnym zastępcą

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#4 Post autor: noniusz »

JAREMA pisze:co do pilota to zrobił na mnie największe wrażenie
...aaa, zapomniałem napisać - pilota/kontroler podpatrzyłem na wystawie u Żbika przy jego [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=8313]Terex'ie[/URL], poza tym czerpałem z Brickshelfa, także wiesz... :)

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Dla mnie dopiero zdjęcie z Arocsem sensownie pokazuje rozmach tej pracy.
Pobawiłbym się tym, oj pobawił... :)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#6 Post autor: Kruk »

Nooo w końcu hehehe, wpierw napiszę że bardzo fajnie że nie dałeś za wygraną i zrobiłeś go na gąsienicach, nie jeździ za szybko ale tak powinno być :), super działa obrót wieży z ramieniem, a dźwięk jaki wydaje to jakby z prawdziwej maszyny ;D, super że zrobiłeś go w Model Team'owej skórce. Podnoszenie ramienia działa poprawnie, a nawet dobrze troszku może się czepiam ale te zgrzytanie przeskakującego małego siłownika w chwytaku mnie drażni. Moim zdaniem to Twój najlepszy model jaki zbudowałeś, choć może z wyglądu nie trafia w mój gust jak oo maszyny chodzi ale za to jest hiper wyszukany. :)
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#7 Post autor: JAREMA. »

noniusz pisze: pilota/kontroler podpatrzyłem na wystawie u Żbika przy jego Terex'ie
Może jakiś patent :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#8 Post autor: noniusz »

Kruk pisze:zgrzytanie przeskakującego małego siłownika w chwytaku mnie drażni
Specjalnie tak piłowałem te siłowniki przy nabieraniu, żeby mieć pewność, że chwytak się domknął. Niestety nawet z domkniętym chwytakiem fasola wysypuje się bokiem, no niestety taka konstrukcja ściany łyżki...

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: BONBINI »

Świetny model. Zachwycać się można wielkością i funkcjonalnością. Gratuluję i czekam na zgłoszenie na MOC stycznia :-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#10 Post autor: noniusz »

BONBINI, dzieki.

U mnie skonczylo sie na 9 kg, a jak u Ciebie sytuacja? scigamy sie? :)

Awatar użytkownika
BONBINI
Posty: 325
Rejestracja: 2014-04-22, 20:55
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#11 Post autor: BONBINI »

noniusz pisze:U mnie skonczylo sie na 9 kg, a jak u Ciebie sytuacja? scigamy sie? :)
Ok, tylko zważmy modele bez balastu - będzie sprawiedliwie. O ile masz w battery boxie elementy nie Lego, np. kulki z łożysk :-)
W budowie: Liebherr LTM 1500-8.1 Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Mrosik
Posty: 276
Rejestracja: 2009-05-05, 08:29
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: Mros85
Kontakt:

 

#12 Post autor: Mrosik »

No, kawał bestii. Nie do czego się przyczepić:
- wszystko ładnie działa,
- estetycznie i zgrabnie wygląda.
Jakiej wielkości musiałby być arocs, żeby pasował skalą?

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#13 Post autor: legosamigos »

W końcu doczekaliśmy się Twojego wymarzonego dzieła :) Jednak niepokoją mnie te zgrzyty przy "skręcie" oraz przy chwytaku. Ponadto wydaje mi się, ze jednak troszkę przeważyłeś przeciwwagę bomu, bo gdy zrzucisz fasolki do Arocsa, bom bardzo odskakuje do tył. Poza tymi uwagami model jest OK :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#14 Post autor: noniusz »

Mrosik pisze:Jakiej wielkości musiałby być arocs, żeby pasował skalą?
Hmm, policzmy.
Przyjmując za punkt odniesienia długość ramienia boom to wg tej karty:
Obrazek
boom ma ok. 105 stóp długości.
U mnie boom ma ok. 105 studów, czyli przyjmijmy 1 stud = 1 stopa.

Niestety od kiedy wyszedł model Merca z LEGO ciężko wyguglować coś innego niż zdjęcia zestawu, ale przyjmijmy, że długość wywrotki 8x4 to ok. 10 m / 30 stóp, tak więc Mercedes pasujący skalą do mojego modelu powinien mieć ok. 30 studów długości.

"Fabryczny" Arocs LEGO 42043 ma ok. 66 studów, czyli jest mniej więcej 2 razy za duży.
legosamigos pisze:niepokoją mnie te zgrzyty przy "skręcie" oraz przy chwytaku
"Zgrzyty" przy skręcie to nic innego jak odgłos klapiących plastikowych klepek gąsienicy po panelach podłogowych. Zwróć uwagę, że przy jeździe prosto hałas jest mniejszy, a przy przejazdach po dywanie praktycznie niesłyszalny, tak więc na pewno nie ma żadnego problemu w układzie jezdnym i zbyt mocnym napięciu gąsienicy.
Jeśli chodzi o strzelanie siłowników chwytaka, to tak jak wcześniej napisałem - to zamierzony zabieg przy operowaniu maszyną na odległość.

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#15 Post autor: bart_ilo »

Mega kozacki, gigantyczny MOC :)
Chętnie zobaczyłbym go na żywo. Jego wygląd jak i funkcje :)

ODPOWIEDZ