[MOC] [MOD] 8865 Test Car w wersji studless

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

[MOC] [MOD] 8865 Test Car w wersji studless

#1 Post autor: noniusz »

Witam,

Prezentuję pracę przygotowaną na konkurs "Zestaw Technic w wersji studless" - kategoria III (liczba klocków (n) zestawu pierwotnego: n > 500 elementów), jest to modyfikacja zestawu 8865 Test Car, liczba elementów wg Bricklink: 900.

Obrazek

Render oryginału by Blakbird

Na samym początku napiszę, że pomimu wielu kontrowersji w trakcie ustalania regulaminu idea konkursu bardzo mi się spodobała, to pierwszy tego typu konkurs w któryum postanowiłem wziąć udział.

Jeśli chodzi o dobór modelu - nie miałem najmniejszej wątpliwości, że będzie to właśnie 8865. Kilkanaście lat temu jedni z zapartym tchem oglądali zdjęcia Pameli Anderson w Playboy'u, inni zaś zestawy LEGO Technic w katalogach, pamiętam jak mając kilka lat marzyłem właśnie o tym modelu.
Dodatkowo moje wyjście z Dark Age miało miejsce w roku 2008 z jednym z ówczesnych zestawów, natomiast prawdziwe, świadome ujawnienie się w świecie klocków miało miejsce, gdy w 2010 roku na niemieckim ebay'u kupiłem swój pierwszy Test Car.

Zestaw podobał i podoba mi się na tyle, że kilka lat temu zbudowałem jego semi-studless odpowiednik, wersja na czarno, zdalnie sterowana:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tyle słowem wstępu...

Teraz o modelu zbudowanym pod konkurs, opis zacznę od samego końca. Aby spełnić założenie konkursu odnośnie kół na pierwszym zdjęciu model ma założone opony 81,6x36, jednak nijak pasują one do całości, dlatego reszta prezentacji jak również film przygotowałem na oryginalnych oponach 24x43.

Zanim zacząłem budowa modelu wydawała się nie być trudna, w trakcie analizowania instrukcji budowy okazał się jednak, że model odbiega nieznacznie od standardowej geometrii brickowej tj: brick + 2 płytki + brick itd.
Okazało się np. że osie przednich kół są wyżej o 2 płytki niż tylne.
Dodatkowo geometria osi zębatek w skrzyni również odbiega od standardu bo oś najniższa od najwyższej nie jest oddalona od siebie o 4 study, w oryginale odległość ta wynosi 4 study - 1 płytka. To np. wymusiło użycie beveli z12 i z20 w skrzyni (czego nie miał oryginał) i tym samym skrzynia w moim modelu ma inne przełożenie niż fabryczny Test Car.

Pomimo kilku tego typu rozbieżności model ma zachowane wszystkie funkcje oryginału, tj.:

1) 3-biegowa skrzynia:

Obrazek

2) układ skrętu:

Obrazek Obrazek

3) 4-cylindrowy silnik z wentylatorem i 2 wydechami:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

4) podnoszone światła przednie:


Obrazek Obrazek

5) ustawiane fotele (przesuwanie, ruchome oparcie i zagłówki):

Obrazek Obrazek

6) zawieszenie:
Obrazek Obrazek

W związku z różnicami wynikającymi z różnych technik budowania model został zbudowany nieparzyście, jest węższy od swojego pierwowzoru o 1 studa, rozstaw osi jest węższy o 0,5 studa.
Do budowy układu zawieszenia i napędu użyłem fabrycznych zwrotnic z zestawu 42000, tym samym okazało się, że mocno skomplikowałem sobie budowę przedniego zawieszenia, które przebudowywałem chyba 8 razy.

Co najgorsze, aby zachować kolor foteli i układu mocowania tylnych kół musiałem dokupić klocki w kolorze, w którym zdecydowanie nigdy nie będą mi potrzebne... :)

Kilka zdjęć:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

GALERIA BS

GALERIA WIP - budowa krok po kroku

FILM

Mam nadzieję, że model się podoba, a jury nie dopatrzy się rażących rozbieżności i model zostanie dopuszczony do konkursu.

Dziękuję
Ostatnio zmieniony 2016-01-24, 13:36 przez noniusz, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Ładny.

Zagłówki foteli nie byłyby tak zbudowane w zestawie, bo w otwór technicowy można wciskać tylko jednego studa (aby dzieci nie miały problemów z rozłączaniem).

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#3 Post autor: noniusz »

M_longer pisze:Zagłówki foteli nie byłyby tak zbudowane w zestawie
Zgadzam się, pomysł był zupełnie inny - miałem użyć niebieskich liftarfmów 2x1 zamiast plejtów, ale sprzedawca, u którego się zaopatrywałem akurat takich nie miał. Tak jak napisałem kolor niebieski jest u mnie zdecydowanie niszowy, więc z ekonomicznego punktu widzenia nie rozdzielałem zamówienia na 2 sklepy.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#4 Post autor: M_longer »

noniusz pisze:
M_longer pisze:Zagłówki foteli nie byłyby tak zbudowane w zestawie
Zgadzam się, pomysł był zupełnie inny - miałem użyć niebieskich liftarfmów 2x1 zamiast plejtów, ale sprzedawca, u którego się zaopatrywałem akurat takich nie miał. Tak jak napisałem kolor niebieski jest u mnie zdecydowanie niszowy, więc z ekonomicznego punktu widzenia nie rozdzielałem zamówienia na 2 sklepy.
W sumie obecnie to on by miał więcej paneli wkomponowanych w karoserię :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

No i elegancko. Wszystko jest, co powinno być, opis, zdjęcia i pokazane funkcje jak działają :) Już poza konkursem dołożysz jeszcze PF i zobaczymy jak działa skrzynia biegowa :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

W pierwszej chwili myślałem, że to zdjęcie oryginalnego 8865, a nie MOCa, a o większy komplement chyba trudno :)
Ostatnio zmieniony 2016-01-24, 15:58 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#7 Post autor: noniusz »

Durzy pisze:W pierwszej chwili myślałem, że to zdjęcie oryginalnego 8865, a nie MOCa, a o większy komplement chyba trudni :)
W rzeczy samej.

Cieszę się, że się podoba.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#8 Post autor: OmenGda »

Jak zobaczyłem z daleka zdjęcie na telefonie na stronie głównej, to myślałem, że to oryginał na innych kołach.
Uwielbiam ten model do tego stopnia, że mam takie dwa :-)
Super Ci wyszedł. Gratki.

Ps. Czarna wersja jest fuuuj :p
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#9 Post autor: noniusz »

OmenGda, dzięki.

Nie mam w zwyczaju trzymać zestawów na półce, ale gdybym miał wybrać to 8865 zdecydowanie byłby moim ulubionym "półkownikiem".

Kilka lat temu kilka tych zestawów przewinęło mi się przez ręce, jak rasowy handlarz aut sprowadziłem z niemieckich strychów wydoroślałych dzieci zapomniane klocki i wprowadziłem je na polski rynek :)

PS: Czarną wersję prezentuję tylko dla potwierdzenia, że model ten naprawdę mi się podoba :)

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#10 Post autor: AOW »

noniusz, no comments - raz że mój ulubiony zestaw, dwa, że jak przedmówcy myślałem że to oryginał na innych kołach.
Piękny - z ciekawości jak pracuje skrzynia w porównniu do oryginalnej?

Pozd.

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#11 Post autor: noniusz »

AOW pisze:jak pracuje skrzynia w porównniu do oryginalnej
Myślę, że zdecydowanie lepiej przez wzgląd na użycie beveli, 2gi i 3ci bieg wchodzą dość płynnie, najgorzej jest z biegiem 1wszym (tym najbliżej kierownicy) bo tam z8 musi zazębić się z z24.

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#12 Post autor: AOW »

noniusz pisze: najgorzej jest z biegiem 1wszym (tym najbliżej kierownicy) bo tam z8 musi zazębić się z z24.
jak w Maluchu, jedynka bez synchronizacji :) Ale gratuacje z modelu ! :)

Awatar użytkownika
noniusz
VIP
Posty: 1073
Rejestracja: 2011-11-23, 21:02
Lokalizacja: Poznań
brickshelf: gkurkowski
Kontakt:

 

#13 Post autor: noniusz »

AOW pisze:jak w Maluchu, jedynka bez synchronizacji
Maluch maluchem, ja byłem kiedyś współużytkownikiem CC900, gdzie aby przełączyć z 2ki na 3kę trzeba było wtykonać bliżej niesprecyzowany ruch okrężny dźwignia zmiany biegów.
Wg zbywcy samochodu w tych autach było to "normalne" bo w skrzyni musiały zasprzęglić się zębatki / tarczki w kształcie "jabuszek" :)
Polak płakał jak sprzedawał, tym bardziej że było to długo przed wprowadzeniem rosyjskiego embargo na nasze jabłka...

Wracając do meritum - dziękuję za miłe komentarze, niezmiernie cieszy mnie pozytywny odbiór mojej pracy.

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#14 Post autor: AOW »

M_longer pisze:Ładny.
Zagłówki foteli nie byłyby tak zbudowane w zestawie, bo w otwór technicowy można wciskać tylko jednego studa (aby dzieci nie miały problemów z rozłączaniem).
pamietaj że w oryginale były też te słynne czarne piny których wyjęcie czasami wymagało zębów bądź kombinerek :) :)

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: BoskiKacu »

Nic dodać nic ująć - po prostu piękny:) Ciekawe, czy ktoś to przebije:D

ODPOWIEDZ