[MOC] 8848 Studless

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

[MOC] 8848 Studless

#1 Post autor: Bart86 »

Witam wszystkich serdecznie!

Z uwagi na trwający konkurs na Lego Technic w wersji studless, chciałbym zaprezentować swojego małego potworka, będącego nową wersją dość leciwego zestawu - 8848 Power Truck.

Obrazek

Model powstawał dość mozolnie i w zasadzie co chwila był rozbierany do samego dyferencjału i budowany od nowa. Muszę przyznać, że najwięcej problemów miałem z odwzorowaniem przodu pojazdu - albo wyglądał idiotycznie, albo całość konstrukcji była tak wiotka, że po podniesieniu przednich wysięgników traciła swoją geometrię. Po żmudnych przebudowach udało mi się osiągnąć, mam wrażenie, zadowalający efekt. Tak wygląda oryginał:


Obrazek

Podczas tworzenia, nie uniknąłem kompromisów związanych z relacją:
maksymalna funkcjonalność, jak w oryginale vs. maksymalnie wierne oddanie oryginalnego zestawu.

Jak widzicie, z przodu nie ma koła zębatego Technic Gear 24:
Obrazek,
zostało zastąpione innym rozwiązaniem, z uwagi na fakt, że obecnie produkowane koła zębate nie posiadają 2 dodatkowych miejsc na axle:

Obrazek.

Podobnie, trochę inaczej rozwiązałem system cięgien - na początku były rozwiązania w zasadzie jak w oryginale (oparte na angle connectorach), jednak okazało się, że nie dają sobie one rady z podniesieniem przedniego skipu - klocki ulegały natychmiastowemu rozłączeniu. Wobec czego zastosowałem liftarm, który nie ma się jak wypiąć. Myślę, że takie odstępstwo będzie przez Was tolerowane ;-).

Przy mechanizmie wywracającym tylny kiper także ośmieliłem się na odstępstwo, z powodu wspomnianej już zębatki Technic Gear 24 i jej nowego odpowiednika bez miejsc na dodatkowe 2 axle. W tym przypadku zastosowałem rozwiązanie w postaci:

Obrazek,

które moim zdaniem bardzo dobrze się sprawdza.

Generalnie, funkcje oryginału zostały zachowane:
1) koła skrętne za pomocą kierownicy umieszczonej pod dachem kabiny;
2) kiper wywracany poprzez przechylenie prawego siedzenia, które pełni funkcję dźwigni i przez odpowiednie przełożenia przenosi napęd na wysuwające się gear racki;
3) przedni skip podnoszony przez system cięgien poruszany poprzez przechylenie lewego siedzenia;
4) ręcznie wywracany przedni skip;
5) napędzane poprzez dyferencjał punkty odbioru mocy wyprowadzone z przodu i z tyłu pojazdu.

Obrazek,

Jestem przekonany, że wygląd oraz wymiary także pozwalają już na pierwszy rzut oka stwierdzić z remake jakiego modelu mamy do czynienia :-).

Starczy przynudzania, link do galerii: http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=562081

Funkcjonalność na filmie: https://youtu.be/G8zqj5n9Fv8

Zapraszam do oglądania i komentowania.

P.S. Jest to mój pierwszy post na forum, wobec czego proszę o wyrozumiałość :-).
Ostatnio zmieniony 2016-02-06, 14:45 przez Bart86, łącznie zmieniany 1 raz.
Bart

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

A ta łycha ze zwykłych paneli nie byłaby lepsza? Ta jest za masywna...
Sam pojazd mi się podoba.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: JK »

Faktycznie na pierwszy rzut oka coś jest nie tak z łyżką. Jednak ogólnie bardzo ciekawa przeróbka, zwłaszcza, że model bazowy jest zbudowany w zasadzie "systemowo".

Awatar użytkownika
Atros
VIP
Posty: 801
Rejestracja: 2009-04-08, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Atrx
Kontakt:

 

#4 Post autor: Atros »

Zastanawiałem się, czy by nie zbudować tego modelu na konkurs ale uznałem, że za dużo czasu by mi to zajęło. I byłem ciekawy czy ktoś go zbuduje bo chciałem porównać z moją wizją. Oczywiście chciałem dać te same panele i koła ale inny przyrząd - V do odgarniania śniegu.
Bryła jest bardzo dobrze odwzorowana ale w niektórych miejscach za dużo namodziłeś jak na legowe standardy - choć wiem, że trudno byłoby oddać kształt w prostszych rozwiązaniach.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

1) fajnie jakbyś pokazał jak działa bezstudlessowa wersja 8848 ;)

2) ta kierownica w środku jest chyba troszkę za duża. W oryginale chyba w ogóle nie ma, ale może się mylę

3)
łyżkę chyba można by taką dać, jak na poniższym zdjęciu
Obrazek

4) i z tego co widzę, w oryginale są otwierane wszystkie burty na pace :)
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 23:32 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:)
łyżkę chyba można by taką dać, jak na poniższym zdjęciu
No można by, ale po co?

Obrazek

Awatar użytkownika
PGPlay
Posty: 68
Rejestracja: 2016-01-01, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: PGPlay »

Kierownica w oryginale też jest - jako bardzo zakamuflowane HOG (axle jest za wajchami udającymi oparcie, pully jest pod dachem) operuje się chyba zdejmując dach.

Przydałby się filmik, żeby zobaczyć jak działają funkcje

Gdybyś upublicznił galerię (nie wiem jak) moglibyśmy obejrzeć resztę zdjęć :)
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 23:39 przez PGPlay, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#8 Post autor: legosamigos »

PGPlay pisze:Kierownica w oryginale też jest - jako bardzo zakamuflowane HOG (axle jest za wajchami udającymi oparcie, pully jest pod dachem) operuje się chyba zdejmując dach.
A faktycznie, jest i kierownica. Dopiero jak Longer pokazał szkic tego zestawu, to teraz widzę. Oj, z tą łyżką chyba nie trafiłem ;) :D
PGPlay pisze:Przydałby się filmik, żeby zobaczyć jak działają funkcje
Koniecznie. Również jestem za tym :)
Ostatnio zmieniony 2016-02-03, 23:42 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#9 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Oj, z tą łyżką chyba nie trafiłem ;) :D
Ostatnio masz problemy z określaniem rozmiarów niektórych elementów.

Awatar użytkownika
PGPlay
Posty: 68
Rejestracja: 2016-01-01, 19:03
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: PGPlay »

M_longer pisze:
legosamigos pisze:Oj, z tą łyżką chyba nie trafiłem ;) :D
Ostatnio masz problemy z określaniem rozmiarów niektórych elementów.
Mam nadzieję że nadal rozmawiamy o klockach :)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

PGPlay pisze:
M_longer pisze:
legosamigos pisze:Oj, z tą łyżką chyba nie trafiłem ;) :D
Ostatnio masz problemy z określaniem rozmiarów niektórych elementów.
Mam nadzieję że nadal rozmawiamy o klockach :)
Oczywiście:
http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=386628&highlight=#386628

BoskiKacu
Posty: 123
Rejestracja: 2015-05-14, 20:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: BoskiKacu »

Model genialny, świetnie odwzorowany, miły dla oka i bardzo proporcjonalny, co chyba jest najtrudniejsze do zachowania przy odstudowywaniu:) Ze dwa tygodnie temu przeglądałem swoje stare LEGO i zwróciłem uwagę właśnie na z24, że wchodzą w nią trzy axle:D Dobrze, że udało Ci się jakoś sensownie ominąć wszystkie uniedogodnienia:) Jedyny minus, to fakt, że startujemy w tej samej kategorii:P Ale taki minus, to nie minus;)
legosamigos pisze:1) fajnie jakbyś pokazał jak działa bezstudlessowa wersja 8848 ;)
A nie prościej napisać studowa?:) to tak jakbyś powiedział nie ma dziś nieładnej pogody, zamiast piękna dziś pogoda:P A film jak działa oryginał, to na YT obejrzysz, wystarczy chcieć zobaczyć zamast prosić o wszystko podstawione pod nos.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: SERVATOR »

Łyżka 2951 w rozmiarze 8x10 choć nieco za mała byłaby chyba lepsza niż ten twór z paneli...
Obrazek
Niestety dziś są tylko czarne. Żółta była po raz ostatni w 2003. Inna sprawa, że czarną można byłoby ładnie oblepić na kształt np. tej.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-02-04, 21:00 przez SERVATOR, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

BoskiKacu pisze:
legosamigos pisze:1) fajnie jakbyś pokazał jak działa bezstudlessowa wersja 8848 ;)
A nie prościej napisać studowa?:)
W sumie masz rację. Mogłem po prostu napisać bezstudowa, a nie zaprzeczać zaprzeczeniu :)
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#15 Post autor: Bart86 »

Dziękuję wszystkim za komentarze. Pozwolicie, że skrótowo na nie odpowiem:

1) SERVATOR
A ta łycha ze zwykłych paneli nie byłaby lepsza? Ta jest za masywna...
Tak, "łyżka" wygląda masywnie, podobnie jak w oryginale - jednak zbudowana w całości z paneli nie wyglądała tak, jakbym sobie tego życzył. W moim subiektywnym odczuciu, rozwiązanie które zastosowałem najbardziej oddaje ducha oryginalnego zestawu. Poza tym, moim zdaniem to jest skip, lub tzw. koleba, a nie łyżka. Zastosowanie łyżki w ogóle by tutaj nie pasowało.

2) ATROS
Bryła jest bardzo dobrze odwzorowana ale w niektórych miejscach za dużo namodziłeś jak na legowe standardy - choć wiem, że trudno byłoby oddać kształt w prostszych rozwiązaniach.
Zgadzam się, "namodziłem", jednak żeby odwzorować bryłę i funkcjonalość jak najbardziej zbliżone do oryginału, musiałem nieco pokombinować. Może niektóre rozwiązania nie są zbyt górnolotne, jednak w przypadku odstudowanego Power Trucka się sprawdziły. Dodatkowo, atutem konstrukcji jest fakt, że można śmiało złapać za dach kabiny i przenieść model, nie martwiąc się, że coś odleci :-).

3) LEGOSAMIGOS
1) fajnie jakbyś pokazał jak działa bezstudlessowa wersja 8848 ;)

2) ta kierownica w środku jest chyba troszkę za duża. W oryginale chyba w ogóle nie ma, ale może się mylę
Film prezentujący funkcje, postaram się zrobić przez weekend, przy dziennym świetle. Na tą chwilę, uwierzcie mi na słowo: wszystko działa :-). Natomiast jeśli chodzi o kwestię kierownicy, w oryginale także jest duża kierownica:

Obrazek,
zamiast której w moim modelu występuje:
Obrazek (w kolorze dk gray do zdobycia w zestawie 8880 Super Car z 1994 r.)

Przy czym wydaje mi się, że obecnie przeze mnie zastosowana, najbardziej odzwierciedla tę z modelu z 1981 roku.

4) PGPlay
Gdybyś upublicznił galerię (nie wiem jak) moglibyśmy obejrzeć resztę zdjęć :)
Nie wiem ile czasu zajmuje upublicznianie się galerii - zdjęcia były ładowane w weekend, by można było spokojnie przejrzeć galerię. W razie czego, próbujcie do skutku:
http://www.brickshelf.com/cgi-bin/gallery.cgi?f=562081

Model powstawał długo - jakoś koło dwóch tygodni był stale budowany i rozkładany na części prawie pierwsze, by po czasie z poprawkami znów mógł zaistnieć. To nie byłem zadowolony z funkcjonalności; to znów stwierdziłem, że wymiary nie odpowiadają; innym razem bryła wyglądała pokracznie; aż wreszcie po którejś z iteracji udało się osiągnąć ostateczną postać.
Podczas analizy funkcjonalności oryginału oraz budowy własnego modelu stwierdziłem, że 8848 jest zestawem genialnym w swojej prostocie. W roku 1981 zastosowano naprawdę przemyślnie działające funkcje i upakowano w zwartym, świetnie wyglądającym modelu. Sam pojazd, to w moim odczuciu pierwowzór Technicowego Unimoga. Podobny zarówno z bryły, jak i z zastosowania do wspomnianego samochodu spod znaku gwiazdy. Jak gdzieś znajdę w dobrej cenie, z pewnością postaram się go sobie sprezentować ;-).

Wybaczcie rozległość posta.
Pozdrawiam!
Bart

ODPOWIEDZ