[MOC] 8054 Studless

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

[MOC] 8054 Studless

#1 Post autor: ontek »

8054 w wersji studless - na konkurs
Zrobię krótki opis, gdyż krótka była budowa i moc też miniaturowy, ale za to zmotoryzowany.

Obrazek

Jest to jeden z możliwych do zbudowania wariantów z zestawu 8054 z 1989 roku.
Zestaw liczy sobie 196 elementów, oryginalny warian modelu - 91 + batbox i kabelek, mój liczy około 85.
Niestety nie posiadam oryginalnych gumek więc zastąpiłem je takimi jakie miałem.
Jestem zaskoczony mocą tego maleństwa, porusza się to bardzo wolno, ale jest bardzo silny - potrafi uciągnąć stojącego batboxa, pomimo zastosowania dwóch przekładni pasowych oraz "Technic, Pin Long with Friction Ridges Lengthwise and Stop Bush" do mocowania tylnych kół.

Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-02-15, 12:53 przez ontek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: JK »

Szczerze mówiąc, nie wiem jak wyglądał oryginał, jednak jeżeli chodzi o przedstawioną wersję, to zastosowanie takiego przełożenia pasowego dla PF jest trochę bez sensu z punku widzenia zachowania dawnych właściwości (oraz charakterystyki obecnych PF). Dawne silniczki nie miały wewnętrznej przekładni redukcyjnej i stąd ta redukcja przekładnią pasową. Teraz efekt jest, jak piszesz, w postaci nadmiaru mocy i zbyt wolnej jazdy. Napisałeś, że zastosowałeś piny z tarciem. Przyznam, że wydaje mi się to dziwnym pomysłem. Czy tylko po to, aby zredukować część nadmiarowej mocy?

I jeszcze taka mała dygresja na temat gumek. Jak widzę, dosyć powszechną praktyką jest stosowanie zamienników. Stąd takie pytanie. Czy ten zamiennik, to jakaś gumka modelarska, czy zwykła recepturka? Pomijając kwestię "czystości formy", oryginalne gumki Lego są niesamowite pod względem jakości. Recepturka kruszeje po roku, dwóch. Gumki z Lego spokojnie mogę przetrwać 30 i więcej lat i nadal są idealnie sprężyste. Sprawdzone doświadczalnie:)

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#3 Post autor: M_longer »

JK pisze: Przyznam, że wydaje mi się to dziwnym pomysłem. Czy tylko po to, aby zredukować część nadmiarowej mocy?
Na pinach z tarciem zamocował tylne koła, bo inaczej stałyby w miejscu, ponieważ nie mają otworu na axla, tylko okrągły :)

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: JK »

M_longer pisze:
JK pisze: Przyznam, że wydaje mi się to dziwnym pomysłem. Czy tylko po to, aby zredukować część nadmiarowej mocy?
Na pinach z tarciem zamocował tylne koła, bo inaczej stałyby w miejscu, ponieważ nie mają otworu na axla, tylko okrągły :)
Teraz rozumiem. Przyznam, że początkowo trochę inaczej to zinterpretowałem.

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#5 Post autor: ontek »

M_longer pisze:JK napisał/a:
Przyznam, że wydaje mi się to dziwnym pomysłem. Czy tylko po to, aby zredukować część nadmiarowej mocy?

Na pinach z tarciem zamocował tylne koła, bo inaczej stałyby w miejscu, ponieważ nie mają otworu na axla, tylko okrągły :)
Jest dokładnie tak jak napisał Longer
JK pisze:Szczerze mówiąc, nie wiem jak wyglądał oryginał
KLIK i właśnie po to są te gumki, gdyż chciałem, aby przypominał oryginał.
JK pisze:Czy ten zamiennik, to jakaś gumka modelarska, czy zwykła recepturka?
Najzwyklejsza recepturka, prawdopodobnie z opakowania pęczka pietruszki lub szczypiorku :D
Ostatnio zmieniony 2016-02-15, 13:00 przez ontek, łącznie zmieniany 1 raz.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: Durzy »

JK pisze:Gumki z Lego spokojnie mogę przetrwać 30 i więcej lat i nadal są idealnie sprężyste. Sprawdzone doświadczalnie:)
Niestety nie białe. Moja po latach straciły elastyczność.
JK pisze:Dawne silniczki nie miały wewnętrznej przekładni redukcyjnej i stąd ta redukcja przekładnią pasową.
Te gumki robiły też za sprzęgło chroniące silniczek i konstrukcję. Jak to teraz jest robione? Silniczki mają wewnętrzne sprzęgło, czy może zatrzymują się przy odpowiednim oporze? Bo chyba nie przez zębatkę ze sprzęgłem?

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#7 Post autor: ontek »

Durzy pisze: Jak to teraz jest robione? Silniczki mają wewnętrzne sprzęgło, czy może zatrzymują się przy odpowiednim oporze?
Tutaj co nieco można poczytać i obejrzeć, raczej nie ma wewnętrznego sprzęgła. Po przyłożeniu odpowiednio dużej siły, silniczek zatrzymuje się i chyba (poprawcie jeśli się mylę) płynie przez niego niebezpieczny prąd zwarcia, który krótkotrwale krzywdy mu nie zrobi ale po dłuższej chwili prawdopodobnie go spali.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: JK »

ontek pisze:
Durzy pisze: Jak to teraz jest robione? Silniczki mają wewnętrzne sprzęgło, czy może zatrzymują się przy odpowiednim oporze?
Tutaj co nieco można poczytać i obejrzeć, raczej nie ma wewnętrznego sprzęgła. Po przyłożeniu odpowiednio dużej siły, silniczek zatrzymuje się i chyba (poprawcie jeśli się mylę) płynie przez niego niebezpieczny prąd zwarcia, który krótkotrwale krzywdy mu nie zrobi ale po dłuższej chwili prawdopodobnie go spali.
A czy nie ma w nich jakiegoś elektronicznego układu zabezpieczającego?

Awatar użytkownika
ontek
VIP
Posty: 202
Rejestracja: 2011-05-30, 20:41
Lokalizacja: Rzeszów
brickshelf: ontek

 

#9 Post autor: ontek »

JK pisze:A czy nie ma w nich jakiegoś elektronicznego układu zabezpieczającego?
Może i jest, w końcu to zabawka dla dzieci, więc Lego chyba bierze pod uwagę tego typu formę zabawy.
Dzięki wszystkim za oddane głosy!
Już niedługo nowy moc

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#10 Post autor: M_longer »

ontek pisze:więc Lego chyba bierze pod uwagę tego typu formę zabawy.
Dlatego w Battery boxach są zabezpieczenia.

sebanm
VIP
Posty: 361
Rejestracja: 2009-08-13, 21:17
Lokalizacja: Opole

#11 Post autor: sebanm »

JK pisze:A czy nie ma w nich jakiegoś elektronicznego układu zabezpieczającego?
Silniki mają termistor zabezpieczający przed spaleniem uzwojenia.

ODPOWIEDZ