[MOC] - MOD-yfikacja zestawu 911607- Bell-Boeing V-22 OSPREY

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] - MOD-yfikacja zestawu 911607- Bell-Boeing V-22 OSPREY

#1 Post autor: omen »

Bell-Boeing V-22 Osprey
Samolot pionowego startu i lądowania.

Moja trzecia modyfikacja zestawu 911607 Millenium Falcon.
[URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?t=27155]Poprzednie modyfikacje[/URL]

Ponieważ zestaw zawiera 4 elementy Lego Technics postanowiłem, że nowy model musi posiadać ruchome części.

Postanowiłem również użyć jak najwięcej z 42 klocków, łącznie z dość niewygodnymi okrągłymi Plejtami. Zostały tylko 2 transparentne klocki (Tile 1x2 oraz serek). Przy czym Tile 1x2 przydał się do poziomowania modelu podczas robienia zdjęć. Nie chciałem używać żadnego „obcego” elementu.

Budowa trwała całe popołudnie, a sama sesja zdjęciowa około jednej godziny (chciałem uchwycić wirniki w ruchu). Jak widać publikacja już mocno po północy.
Najskuteczniejszym sposobem rozkręcenia wirników okazało się nawinięcie nitek na osie śmigieł i uruchomienie ich energicznym ruchem (zdecydowanie przydała się zdobyta kiedyś praktyka podczas odpalania wietierok-ów). Czas kręcenia się śmigieł to około 10 sekund - przy nitce o długości 50 cm. Cięgno nie wchodzi w skład zestawu i było wykorzystywane tylko na potrzeby sesji, lecz nie ma go na zdjęciach, więc wydaje mi się, że nie naruszyło to zasad konkursu, śmigła zawsze można napędzać ręcznie. Oczywiście podczas sesji śmigła kręciły się w przeciwnych kierunkach, aby nie powstał moment obracający model :]

Bell-Boeing V-22 jest to samolotem pionowego startu i lądowania wykorzystującym technologię sterowania wektorem ciągu.
Więcej informacji: Wikipedia

Bell-Boeing V-22 w oryginale posiada Tilt Rotor - odchylany wirnik. W metodzie tej odchylana jest tylko gondola z silnikiem i śmigłem.
Ja ze względu na małą skalę modelu oraz na ograniczoną ilość klocków zdecydowałem się zastosować metodę Tilt Wing – obracane są całe skrzydła wraz z gondolą silnikową oraz śmigłami. Jest to metoda starsza, zastosowana min. w: 10-cio silnikowym GL-10 Greased Lightning, 2 silnikowym Canadair CL-84 czy 4-ro silnikowym LTV XC-142.

Mój V-22 Osprey na dziobie ma zamontowany radar oraz dwulufowe działko wielkokalibrowe.

Funkcje zestawu:
Ruchome śmigła
Obracane skrzydła w celu płynnego przejścia z lotu pionowego do poziomego
Świetna zabawa przy tworzeniu modelu oraz podczas latania

GALERIA

Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek

Foto oryginału w szarym malowaniu - ze strony flugzeuginfo.net
Obrazek

Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do komentowania.

>^-^<

Edit 2016-02-17
Zgodnie z sugestią SERVATORA dodałem zdjęcia V-22 Osprey w jego bardziej naturalnym środowisku.

Obrazek

Obrazek

>^-^<

Edit 2016-02-20

Przejście z lotu pionowego do poziomego film


Uruchomienie silników turbośmigłowych film


>^-^<
Ostatnio zmieniony 2016-02-20, 18:05 przez omen, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Kalais
Posty: 547
Rejestracja: 2014-11-30, 19:17
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: Kalais »

Fajny model, i fajnie z tym ruchem. Na początku myślałem, że to Photoshop. Respect że Ci się chciało z tym bawić w "realu" :)

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: omen »

Dziękuję za pozytywną opinię.
Jestem zdania, że jesli model nie jest robiony w LDD to wszystkie funkcje powinny działać w "realu", co starałem się zaprezentować na zdjęciach.
"Analogowe" klocki więc i prezentacja funkcji musi odbywać się w "realu".
Jak LDD to Photoshop jest jak najbardziej na miejscu.
Ale fakt nie bylo łatwo, gimnastyki bylo sporo zwłaszcza, że model jest dość lekki i chętnie wylatywał z kadru lub śmigła przestawały wirować w momencie zwolnienia migawki.
No ale przecież nikt nie obiecywał, że będzie lekko.

>^-^<

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#4 Post autor: SERVATOR »

Też byłem pewien że ruchome śmigła to obróbka graficzna. Tu by się przydał film. :)
Bardzo mi się podoba, że ożywiłeś ten zestaw klocków.
Jakbyś umiał jeszcze go (choćby graficznie) wznieść w niebo to byłaby bajka. :)

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: omen »

Cieszę się, że mój MOD został tak pozytywnie przyjęty.
To bardzo motywujące.
Dziekuję za sugestie. Postaram się wznieść model w przestworza. Jeszcze zobaczę czy zrobię to analogowo czy poprzez obróbkę graficzną.
Myślałem o filmie. Powstał ruchomy gif, ale nie wiem dlaczego flickr prezentuje go jako nieruchomy obraz. W galerii na flickrze ostatnie dwa zdjęcia (z numerami 19 i 20) to gify pokazujące przechodzenie z lotu poziomego do pionowego.
Przekonwertuje go na format video i załączę do prezentacji. Dodam również video z rozruchem silników.

Pozdrawiam.

>^-^<
Ostatnio zmieniony 2016-02-15, 09:49 przez omen, łącznie zmieniany 1 raz.

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#6 Post autor: omen »

Zgodnie z sugestią SERVATORA dodałem do postu zdjęcia V-22 Osprey w jego bardziej naturalnym środowisku.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

Super to wygląda.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

omen
Posty: 187
Rejestracja: 2016-02-02, 18:07
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: omen »

Dziś do głównego postu dodałem 2 filmy:
1. Przejście z lotu pionowego do poziomego - przedstawiający zmianę geometrii silników
2. Uruchomienie silników turbośmigłowych - przy pomocy ciegna

Teraz prezentacja jest kompletna :]

>^-^<

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9 Post autor: SERVATOR »

S-U-P-E-R!

ODPOWIEDZ