60051 High-Speed Passenger Train

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

60051 High-Speed Passenger Train

#1 Post autor: Iwona »

Obrazek
60051 High-Speed Passenger Train
Seria: City
Rok premiery: 2014
Liczba klocków: 593 + 10 extra (wg bricklinka)
Liczba figurek: 3
Spis części: BrickLink, BrickSet
Opakowanie: karton
Cena: S@H 499,99 PLN, Allegro ok. 420 PLN z przesyłką, bricklink MSIB ~380 PLN (bez kosztów wysyłki)

Opakowanie i instrukcja
Opakowanie to duży karton o wymiarach 58 x 38 x 10 cm. Na przedniej stronie znajduje się opisywany zestaw wraz z informacją, jakie i ile odcinków torów znajduje się w środku, jakie wymiary mają tory po ich rozłożeniu, pilot PF oraz info, że w zestawie nie ma baterii. Na tylnej stronie widzimy zawartość kartonu – ile woreczków ma zestaw, co składa się na komplet power functions, jakie modele wchodzą w skład serii trains, scenkę z wykorzystaniem kilku zestawów a także fotki prezentujące detale zestawu. Jeden z dłuższych boków został przyozdobiony grafiką pokazującą pociąg w pełnej krasie oraz maszynistę w skali 1:1, na drugim znajduje się informacja o potrzebie użycia 9 baterii AAA oraz standardowe ostrzeżenia. Na krótszych bokach są informacje o 8 zakresowym kanale łączności, 7 stopniowej szybkości pociągu oraz ponowne info, że baterii nie dołączono.
Instrukcja to cztery (!!) książeczki w różnych rozmiarach. Pierwsza (19,7 x 12,4 cm) służy do budowy przystanku liczy 28 stron. Ostatnie trzy strony to reklamy serii train i lego.com. Druga (21 x 27,7 cm) ma 72 strony. Opisuje budowę jednostki napędowej. Już na drugiej stronie znajduje się ostrzeżenie o użytkowaniu baterii, zapisano je w 29 językach. Na kolejnych stronach graficznie przedstawiono gdzie i ile baterii należy włożyć. Na ostatnich trzech stronach znajdują się reklamy. Strona 70 przedstawia scenkę jak ze starych dobrych katalogów, na kolejnej są zdjęcia różnych pojazdów a na ostatniej seria arctic. Książeczka nr 3 instruuje jak złożyć wagon i tylko na ostatniej stronie jest reklama serii policyjnej. W czwartej instrukcji mamy pokazaną budowę wagonu, który jest identyczny z pierwszym, ale nie ma napędu. Na stronach 62-63 znajduje się spis części a na ostatniej 64 reklama serii strażackiej.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Klocki
Według bricklinka jest ich 593. Na uwagę zasługują wg mnie:
ObrazekMinifig, Utensil Bag Messenger Pouch, torba na ramie dla minifiga, w kolorze tan wystąpiła w 9 zestawach.
ObrazekSlope 45 6 x 4 Double, daszek do pociągu, w tym zestawie otrzymujemy ich aż 12, w białym kolorze występuje tylko w pojazdach latających i pociągach.
ObrazekTrans-Black Panel 1 x 2 x 2 with Side Supports - Hollow Studs, w zestawie mamy 54 (!!!) szybki.

Minifigi
W zestawie znajdują się 3 minifigi, 2 pasażerów i kierowca pociągu.
Pani nr 1 posiada elegancką marynarkę, zadrukowaną dwustronnie. Ten tors pojawia się od 2011 roku, to 4 zestaw, w którym został umieszczony. Buźka i włosy są zdecydowanie bardziej popularne, wystąpiły kolejno w 66 i 57 setach.

Pan nr 1 również ma dwustronnie zadrukowaną kurtkę, stosunkowo nową, produkowaną od 2014 roku i to 7 set, w którym można ją spotkać. Buźka i włosy to popularne elementy, do tej pory wystąpiły w 45 i 53 setach. Na wyposażeniu znajduje się poręczna torba, według mnie kapitalny element.

Pan nr 2, maszynista jako jedyny ma jednostronnie zadrukowany tors. To 19 zestaw w którym go znajdziemy. O jeden raz więcej wystąpiła głowa – w 20 setach.


Obrazek
Obrazek

Model główny
Tym razem nie napiszę, że modele układa się szybko i przyjemnie. Niestety wiele rozwiązań jest powtarzalnych i niekiedy budowa jest nużąca i wprost męczy. Początek nie zapowiada najgorszego, na pierwszy ogień idzie przystanek, no może mini peron.

Na podróżnych czekają dwa miejsca siedzące oraz rozkład jazdy. Przejazd (bez rogatek) umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się nawet rowerom.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Drugi woreczek zawiera element do budowy jednostki napędowej. Zastanawiające są te elementy w kolorach nijak nie pasujących do motywu pociągu. W trakcie budowy zagadka zostaje rozwiązana.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tym sposobem dochodzimy do wisienki tego zestawu: jednostki napędowej. Jako że to dopiero mój drugi pociąg, montaż napędu i pierwsze uruchomienie dostarczyło mi wrażeń :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejnym krokiem w budowie jest wagon. Niestety budowa była nudna.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Budowę podzielono na dwa etapy.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tym sposobem przechodzimy do ostatniego elementu. Z zewnątrz wygląda jak jednostka napędowa, ale w przeciwieństwie do niej posiada miejsca siedzące.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po budowie zostało kilka elementów. Aż zaskakujące, że tylko tyle.
Obrazek

W przedziale jest sporo miejsca, nawet jak zapakujemy dwa rowery i czterech pasażerów.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czekając na pociąg:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

I spojrzenie na przód pociągu:
Obrazek

Podsumowanie
W budowaniu pociągów nie mam doświadczenia, ten recenzowany nie był trudny w budowie, ale miejscami irytujące było powtarzanie kolejnych ruchów. Radocha po uruchomieniu modelu jest ogromna, przyśpieszanie, zwalnianie, khm… wypadek na torach…
Słyszałam potocznie nazywanie tego zestawu „Pendolino” i w sumie można się z tym zgodzić. Posiada opływowy kształt, ma dość nisko zawieszony przód oraz mknie po torach niczym błyskawica ;)

Za
  • po prostu pociąg :)
  • bawialność
  • estetykę


Przeciw
  • nużąca budowa podobnych fragmentów
Ostatnio zmieniony 2016-05-01, 08:15 przez Iwona, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DonBolano
Posty: 345
Rejestracja: 2016-02-29, 15:51
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#2 Post autor: DonBolano »

Iwona pisze:i kierowca pociągu.
Hmmm Maszynista? ;)

Rzeczowa recenzja.
Iwona pisze:khm… wypadek na torach…
Poka foto :D Ofiary były? ;)
Na świat spoglądam przez armatę! - www.atelierbolano.pl

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#3 Post autor: Biedrus »

Fajna recenzja. Posiadam na swoim stanie ten pociąg. Jest trochu monotonny i bez wyrazu ale ....to mój pierwszy pociąg więc go uwielbiam :-)

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#4 Post autor: bart_ilo »

Recenzja fajna. Miło się czyta.
Co do zestawu to faktyczne jest monotonny i elementy są powtarzalne ale za to bardzo dobrze oddaje wygląd prawdziwych pociągów/ szynobusów. Idealnie się łączy z 60050 :)

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Re: 60051 High-Speed Passenger Train

#5 Post autor: Mateusz92 »

Zestaw całkiem fajnie się prezentuje. W ogóle cały rzut z 2014 roku Trains uważam za jeden z lepszych w City.
Iwona pisze:Słyszałam potocznie nazywanie tego zestawu „Pendolino” i w sumie można się z tym zgodzić. Posiada opływowy kształt, ma dość nisko zawieszony przód oraz mknie po torach niczym błyskawica ;)
Mądrzenie się: włączone
Odkąd w Polsce jeździ Pendolino każdy pociąg który ma opływowy kształt nazywany jest Pendolino, choć to nie zawsze ma przełożenie w rzeczywistości.
Mądrzenie się: wyłączone :)

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

Re: 60051 High-Speed Passenger Train

#6 Post autor: bart_ilo »

Iwona pisze:Słyszałam potocznie nazywanie tego zestawu „Pendolino” i w sumie można się z tym zgodzić. Posiada opływowy kształt, ma dość nisko zawieszony przód oraz mknie po torach niczym błyskawica ;)
Osobiście, ten zestaw nie kojarzy mi się z Pendolino, a z takim o to pociągiem
Obrazek

Newag impuls

REX
VIP
Posty: 585
Rejestracja: 2009-08-25, 19:59
Lokalizacja: Chojnice

#7 Post autor: REX »

Teraz z czystym sumieniem mogę napisać, że ta recenzja mi się podoba. Zaliczyłaś jedną małą "wpadkę" ale w tym wypadku, to drobny szczegół.
Iwona pisze:Za


po prostu pociąg :)
I coś w tym jest.

Iwona
VIP
Posty: 388
Rejestracja: 2014-12-27, 14:09
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#8 Post autor: Iwona »

Mały edit: dodałam zdjęcia opakowania, "uciekły" mi za pierwszym razem.

Dziękuję za miłe słowa i uwagi :)
DonBolano pisze:
Iwona pisze:khm… wypadek na torach…
Poka foto :D Ofiary były? ;)
Ofiary były, wśród nich fotograf, zdjęć nie będzie ;)
Ostatnio zmieniony 2016-05-01, 08:21 przez Iwona, łącznie zmieniany 1 raz.

foxi85

#9 Post autor: foxi85 »

Recenzja dobra, dokładna, ładne, wyraźne zdjęcia. Odnośnie samego pociągu - żal pupę ściska, gdzie pociągach pasażerskich RC podziały się drzwi do wsiadania pasażerów, czy też kolejarzy/motorniczych obsługujących pociąg. Taki dobry, realistyczny trend występował w kolejach 12V w 9V już był zatracony prawie w całości (wyjątek: Metroliner), szkoda :( Są dostępne dworce z peronami, jednak na ich wysokości jak podjedzie kolejka na próżno szukać drzwi z których wysiadają ludki.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: Durzy »

W Selgrosie ma być za 392 zł brutto. Warto? Trochę kusi. Ciekawie będzie wyglądał przed 4554, ale takie zestawienia bywają w rzeczywistości, prawda? Nigdy nie miałem pociągu pasażerskiego (w usa mógłbym sądzić rodziców o zmarnowane dzieciństwo i jako odszkodowanie zadąć Metrolinera z tym cudownym dodatkowym wagonem).

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#11 Post autor: bart_ilo »

Durzy pisze:W Selgrosie ma być za 392 zł brutto. Warto?
Cena w porządku. W TRU był ostatnio za 399 zł plus wysyłka.
Musiałbyś porównać z allegro i innymi stronami. Sprawdź sobie na Ceneo.pl.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Durzy »

Iwona, mnie w recenzji brakuje przede wszystkim wrażeń, aczkolwiek ciekawe zdjęcia dużo dają.


bart_ilo, nie do końca zrozumiałeś. Cena ciut niższa niż na allegro, ale to jeszcze nie oznacza, że się opłaca. Bardziej mi chodzi o subiektywne opinie, a nie matematyczne wyliczenia ;)

bart_ilo
VIP
Posty: 1493
Rejestracja: 2015-05-14, 20:04
Lokalizacja: Iłowa

#13 Post autor: bart_ilo »

Iwona według mnie brakuje jeszcze zdjęcia z 60050 i 60052.
A z tego co się orientuję to posiadasz te zestawy :)
Może warto pokazać takie porównanie.
Durzy pisze:bart_ilo, nie do końca zrozumiałeś. Cena ciut niższa niż na allegro, ale to jeszcze nie oznacza, że się opłaca. Bardziej mi chodzi o subiektywne opinie, a nie matematyczne wyliczenia ;)
Już rozumiem o co chodzi :)
Za tą cenę mamy dosyć ciekawy zestaw i bawialny.
Chociaż nie wiem czy nie lepiej dołożyć do 60052. Więcej elementów, więcej zabawy i możliwość różnych przeróbek. Też kwestia czy do zabawy, makiety czy na części.
Do zabawy jak i na części to raczej 60052 a do makiety oba :)
Ja akurat posiadam oba pociągi także ciężko mi stwierdzić który bardziej warto.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Durzy »

bart_ilo, jak pisałem nigdy nie miałem pociągu pasażerskiego, choć miałem najładniejszy legowy peron! Trzeci towarowy pociąg kompletnie mi nie potrzebny. 4563 i 4565 (jego odpowiednikiem i myślę, że bardzo porównywalnym jest 60052) w zupełności mi wystarczą.

piterski
Posty: 6
Rejestracja: 2013-09-25, 13:53
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: piterski »

Fajna recka :)

Pociąg z wygladu faktycznie oddaje dobrze realia, szkoda, że w budowie jest taki prosty - żadnych drzwiczek, elementów wystroju wewnątrz, schowkóch. Proste cegiełki i szybki i wielki dach.
Totalnie daleko mu do 10233, który znowu jest bardzo 'złożony'. :) Brakuje troche czegoś pomiędzy jak, nie napiszę nic odkrywczego, metroliner, na którego zbieram cały czas spokojnie. :) Czegoś podobnego do prototypów 9V, ale pasującego do obecnych czasów :)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-05-06, 21:26 przez piterski, łącznie zmieniany 3 razy.

ODPOWIEDZ