8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

Recenzje oficjalnych zestawów LEGO napisane przez Forumowiczów

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

8868: Air Tech Claw Rig [VIDEO]

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Seria: Technic
Rok premiery: 1992
Liczba elementów: 954
Oryginalna cena: $139, aktualne średnie ceny według Bricklinka ok. 1753 PLN za nowy / 638 PLN za używany
Linki: Bricklink, Brickset

Tym razem recka klasyka sprzed 24 lat do którego modliłem się pół dzieciństwa. W końcu udało mi się go zdobyć i nie zawiódł. Ba, powiedziałbym że ogromna większość współczesnych zestawów się przy nim chowa.

Plusy:
- niesamowita funkcjonalność i wygląd jak na zestaw poniżej 1000 części
- ogromnie bawialny dzięki świetnemu skrętowi, silnikowi V6 z wysokim przełożeniem i łatwej do opanowania pneumatyce
- dużo uwagi poświęconej detalom, wiele części dodanych tylko dla estetyki
- ma więcej funkcji niż niejeden nowy, duży zestaw; w sumie niewiele mniej od Arocsa
- ciągle wygląda pięknie i realistycznie po 24 latach
- dużo kreatywnych rozwiązań, np. unikalny mechanizm obrotu wieży
- instrukcja do modelu B w komplecie

Minusy:
- morderczo trudna instrukcja w której średnio dodajemy 30 klocków na jeden krok, a model zawsze widać z tej samej strony
- wężyki pneumatyczne dość upierdliwe w podłączaniu, szczególnie sekcje sztywne na bomie
- spora liczba białych części które w wielu egzemplarzach tego zestawu będą już pożółkłe

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fwD4xb-SD5c[/youtube]

koala
Posty: 17
Rejestracja: 2014-08-12, 21:17
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: kudlatykoala

 

#2 Post autor: koala »

Wspaniały zestaw, który miałem przyjemność kupić tuż po premierze. Dzielnie służy do dzisiaj.
Sariel, masz źle zamontowaną przeciwwagę (krok 18) i dziwnie naprężone przewody do środkowego (dużego) siłownika. U mnie też nie mają zbyt dużego luzu ale nie są aż tak naprężone. Wydaje się, że to mała niedoróbka po stronie konstruktorów.
Może pokusisz się na recenzję 8862?

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#3 Post autor: Durzy »

Czy jest lepszy zestaw pod względem stosunku użytych zasobów i uzyskanych efektów? 1 bardzo słaby silniczek, a napędza 4 funkcje, które mocą chyba nie odbiegają od obecnych zestawów? Nowy mógł naprawdę wiele podnieść. Wahadłowiec ma tylko o jedną zmotoryzowaną funkcję więcej, a ma dwa razy więcej silniczków!

No i magia starych zestawów Lego (nie tylko Technic). Naprawdę duży, funkcjonalny i z całkiem sporą ilością detali, a nie ma nawet 1000 elementów.

koala pisze:Wspaniały zestaw, który miałem przyjemność kupić tuż po premierze.
Ja też, ale mnie on wtedy przerósł. Miałem 6 lat i zero pomocy z zewnątrz. Mimo to uważam, że
Sariel pisze:- morderczo trudna instrukcja w której średnio dodajemy 30 klocków na jeden krok, a model zawsze widać z tej samej strony
jest ogromnym plusem (a przynajmniej powinno być i w plusach i minusach). Instrukcja wymaga skupienia, ale dzięki temu zbudowanie poprawnie modelu daje satysfakcję i jakby bardziej uczy!
Sariel pisze:- ma więcej funkcji niż niejeden nowy, duży zestaw; w sumie niewiele mniej od Arocsa
No właśnie, jeśli ktoś się wychował na tym zestawie (i 8856) to większość zestawów Technic, zwłaszcza nowych wydaje mu się nudna i mało "technic". Pewnie dlatego mam chyba więcej flagowców niż małych zestawów ;)

koala pisze:Sariel, masz źle zamontowaną przeciwwagę (krok 18)
Dokładnie, trochę to dziwnie wygląda i zapewne wiele osób się do tego pod filmikiem przyczepi ;)
Sariel pisze:- wężyki pneumatyczne dość upierdliwe w podłączaniu, szczególnie sekcje sztywne na bomie
Ale za to jak są schludnie zamontowane! Byłem w szoku kiedy zobaczyłem jak wężyki na bomie odstają w Arocsie - który wygląda jak kłębowisko "kabli" z pokoju 12 latka. W tym aspekcie stary zestaw miażdży nowy mimo, że w aspektach estetycznych dokonał się tak ogromny postęp przez te 24 lata!
Ostatnio zmieniony 2016-05-23, 21:49 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

koala
Posty: 17
Rejestracja: 2014-08-12, 21:17
Lokalizacja: Tychy
brickshelf: kudlatykoala

 

#4 Post autor: koala »

Ogromnym plusem tego zestawu jest niezwykle ciekawy pod względem rozwiązań technicznych model-B. Na szczególną uwagę zasługuje pneumatyczno-mechaniczny system chwytania i załadunku koszy lub innych pakunków do przestrzeni załadunkowej. Sekwencja załadunku działa całkowicie automatycznie. Świetnie rozwiązany jest też system skrętu z dwoma skrętnymi osiami.
Wadą tego modelu jest to (właściwie większości modeli z tamtego okresu), że żeby wszystkie mechanizmy działały poprawnie, części muszą być w bardzo dobrej kondycji. Występują tendencje do samoistnego rozczepiania się pod wpływem działających sił. Dotyczy szczególnie chwytaków w modelu A i B.
Ostatnio zmieniony 2016-05-23, 23:03 przez koala, łącznie zmieniany 1 raz.

artpoz
Posty: 54
Rejestracja: 2014-08-12, 21:15
Lokalizacja: Kraków
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#5 Post autor: artpoz »

Na pierwszym ekranie filmika jest błąd w numerze zestawu. Jest napisane 8878 a to jest zestaw 8868.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: Jellyeater »

Magiczny zestaw. Kwintesencja Technic i złotej ery LEGO. :)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#7 Post autor: AOW »

Aleś odkopał :) Nostalgia pełną parą!
Pamiętam jak po premierze stałem w sklepie i patrzyłem na niego z podziwem. Po latach, jak większość AFOL kupiłem ten zestaw - trafiłem na taki w bardzo dobrym stanie, bez pożółkłych klocków, bez popękanych half bush'ów - idealny wręcz (ale bez pudełka)
Jak napisal koala, masz żle zamontowaną przeciwagę ;)

To że ma on mniej niż 1000 części to zasługa stylu budowy ,teraz jest masa łączników, pinów itp, które trzymają konstrukcję - wtedy szły plate'y i parę belek z pinami ...

Zapomniałeś dodać w recenzji video w plusach, jeszcze jedną ważna rzecz: że jest to model w pełni kompatybilny z Technic Fig :)

U mnie obrotnica obraca się bardzo szybko aż całym trzęsie można powiedzieć. Za to mam problem z chwytakiem gdyż mimo siły z jaką on ściska to ciągle coś większego wypada z niego - ale jak już złapie porządnie to potrafi unieść spory mały zestaw bez problemu.

Wg mnie jest to jeden z 3 KULTOWYCH zastawów wszechczasów jeśli chodzi o Classic Technic:
1. 8880
2. 8480
3. 8868

Dzięki za tą recenzję - a czy będziesz recenzjować inne klasyki ? Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2016-05-24, 08:20 przez AOW, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
martinb
Posty: 680
Rejestracja: 2015-01-11, 20:12
Lokalizacja: Schwiebus

#8 Post autor: martinb »

Dzięki za reckę. Jak zwykle godna najwyższych laurów.

A co do:
Sariel pisze:- morderczo trudna instrukcja w której średnio dodajemy 30 klocków na jeden krok, a model zawsze widać z tej samej strony
Nie wiem jak to jest w przypadku Technica (ze względu na inny rodzaj klocków, a co z pewnością przekłada się na samą czytelność instrukcji), ale w przypadku 6285 czy 6274 nie jest to aż tak "mordercze". Z ciekawości zaraz sobie sprawdzę tę instrukcję. :-)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Zobaczymy na co budżet pozwoli. Mi osobiście marzy się 8485 ale portfel mówi litości.

AOW
Posty: 144
Rejestracja: 2014-01-31, 23:40
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: AOW

 

#10 Post autor: AOW »

Sariel, a z części które posiadasz to nie dałbyś rady go zbudować? Może na czas recenzji ktoś by mógł pożyczyć? Takie tam "głośnie myślenie"

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#11 Post autor: Sariel »

Może bym dał, ale to nie to samo co zrecenzować właściwy zestaw z pudełkiem, instrukcją i całym dobrodziejstwem inwentarza.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Durzy »

Sariel pisze:Mi osobiście marzy się 8485 ale portfel mówi litości.
Zestaw jako zestaw (czyli modele z instrukcji) w moim odczuciu jest rozczarowujący. Większe wrażenie robi 8480. Nawet żółty ;) 8485 ma... mało funkcji!
AOW pisze: Może na czas recenzji ktoś by mógł pożyczyć?
To chyba jest dobry pomysł.

Awatar użytkownika
dmac
Adminus Emeritus
Posty: 2431
Rejestracja: 2004-06-17, 19:16
Lokalizacja: Szczecin
brickshelf: dmac

 

#13 Post autor: dmac »

Wygląda na nówkę... Czy taki dobrze utrzymany Ci się trafił?

Piękny model. Kupiłem kiedyś używany i byłem pod wielkim wrażeniem. Dziwaczny mechanizm obrotu wieży od razu podbił moje dziwaczne serce :) .
Mocny kandydat na bohatera konkursu: "Stwórz współczesną wersję zestawu..." ;)

Aczkolwiek po wczorajszej wizycie w LEGO Idea House chodzą mi po głowie zupełnie inne budowle. A propos wycieczki do fabryki w Billund, o której wspominasz w innym filmiku na swoim kanale: gorąco polecam. Będziesz pod wrażeniem, nawet jeśli super-ciekawy etap produkcji (tzn. kompletowanie zestawów) przeniesiono do Kladna.
Pozdrawiam,
dmac

_________________
The absence of limitations is the enemy of art - Orson Welles

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#14 Post autor: Sariel »

dmac pisze:Wygląda na nówkę... Czy taki dobrze utrzymany Ci się trafił?
Mam wrażenie że trafił mi się kompletowany, część elementów wygląda na nieśmigane. Większość przewodów pneumatycznych zdecydowanie nowa.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Durzy »

Sariel, czy budując stare zestawy natrafiłeś na jakieś klocki, których żałujesz, że obecnie już nie ma w zestawach?

Mam wrażenie że trafił mi się kompletowany, część elementów wygląda na nieśmigane. Większość przewodów pneumatycznych zdecydowanie nowa.
Pewnie tak. Stare "nakrętki" powinny mieć przekrój w kształcie"+", a chyba żadna nie ma. No i naklejki, były osobno.
dmac pisze:Aczkolwiek po wczorajszej wizycie w LEGO Idea House chodzą mi po głowie zupełnie inne budowle. A propos wycieczki do fabryki w Billund, o której wspominasz w innym filmiku na swoim kanale: gorąco polecam.
Czy w jakimś wątku napiszesz coś więcej o własnych wrażeniach?
Ostatnio zmieniony 2016-05-24, 15:43 przez Durzy, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ