[MOC] Zdalne sterowanie pneumatyką

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Duke
Posty: 247
Rejestracja: 2005-11-17, 18:47
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: duku

 

#16 Post autor: Duke »

Ja kiedyś stworzyłem taki mechanizm:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lq-e51gl60E[/youtube]

Ma dwie zalety: jest niewielki i bardzo szybko przełącza zawór, a jest bardzo prosty w konstrukcji. Tylko trzeba znaleźć lekko chodzący zawór, ewentualnie dać większe przełożenie przed sprzęgłem.

BTW: może ktoś polecić skuteczny konwerter MP4 na mgp, avi itp (tzn taki, który np. nie konwertuje tylko 50% pliku)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#17 Post autor: Sariel »

Niezła rzecz, ale chciałem właśnie uniknąć sprzęgła żeby nie obciążać silnika na darmo kiedy już przełączy zawór - suwnica właśnie tak działa.
Ostatnio zmieniony 2007-08-17, 05:46 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#18 Post autor: Żbik »

Sariel pisze:A gdyby dało się z pilota kontrolować również zawory?
idea słuszna. Ja swego czasu trochę marszczyłem brew nad elektromagnetycznym zaworem pneumatycznym (znów te nie-legowe inklinacje moje...). Póki co efektów nie ma, ale kto wie co czas przyniesie ;)

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#19 Post autor: Bricksley »

Sariel, masz moze dokładne zdjęcia na jakiej zasadzie przełącza się zawór ja rack się przesuwa? Co do MOCa (MOCa?) to każde nowe ciekawe rozwiazania jest badzo dobre i stwarzające nowe konstrukcje. Tak patrząc na Twoja konstrukcję pomyślałem, że może zamiast w rozbudowanym układzie (gdzie będzie wiecej niz jeden siłownik) na osi biegnącej z silnika do kompresora zamontować skrzynię biegów, tyle, że kazdy big taki sam (wiem głupio brzmi). I wtedy 2 biegi przypadałyby na jeden zawór, a zminiać biegi można by za pomoca micromotora. Gdyby jeszcze komresor był automatyczny to mozna by sterować za pomoca tylko micromotora.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#20 Post autor: Sariel »

Na takiej:

Obrazek

Przedłużona dźwignia zaworu siedzi po prostu między dwoma pinami wpiętymi w belkę pod rackiem. Widać dobrze czy sfotografować to dokładniej?

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#21 Post autor: Bricksley »

Sariel pisze:Przedłużona dźwignia zaworu siedzi po prostu między dwoma pinami wpiętymi w belkę pod rackiem. Widać dobrze czy sfotografować to dokładniej?
Widać, nie dostrzegłem tylko tych pinów.
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#22 Post autor: Sariel »

Pietruch_15 pisze:Jutro z chęcią to sobie wypróbuję i powiem czy to na pewno jest takie cudo. ;)
A ja wciąż czekam proszę kolegi :P

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#23 Post autor: Pietruch »

Oooo (cenzura) całkiem zapomniałem, wybacz Sariel. :ups:

[EDIT:] Sariel, to jest GENIALNE. :brawo: :brawo:
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#24 Post autor: Sariel »

Pietruch_15 pisze:[EDIT:] Sariel, to jest GENIALNE. :brawo: :brawo:
Grzeczność nie pozwala mi zaprzeczyć :czarodziej:

Grand

#25 Post autor: Grand »

Hmm... no nie wiem czy ta "krowa" Sariela jest taka "genialna" ;] (wybacz Sariel :whoeva: )

W książce Syngresss - Lego Mindstorms Masterpieces jest ciekawiej przedstawione podobne rozwiązanie.

Obrazek

i druga strona...

Obrazek

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#26 Post autor: Pietruch »

A jak chcesz tu podłączyć kompresor i żeby to wszystko razem działało. ?
Pozdrawiam,
Maciej

Grand

#27 Post autor: Grand »

Hmm... normalnie? ;] To jest tylko moduł przełączający... gdybyś nie zauważył ;] Kompresor może być ulokowany w zupełnie innym miejscu, z resztą co to za problem zrobić kompresor i podłączyć go przewodem? Bo dla mnie to żaden problem. ;/

Awatar użytkownika
Pietruch
Posty: 1379
Rejestracja: 2004-12-25, 17:06
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Pietruch-15

 

#28 Post autor: Pietruch »

Dobra, dobra, ale to ma być zdalnie sterowanie pneumatyką. Żeby to działało silnik musi przełączać przełącznik, który w pewnym momencie się zatrzyma i zarazem pompować powietrze. A w tym Twoim przykładzie to się nie sprawdzi, bo przełącznik się nie zatrzyma. To jest dobre do silnika pneumatycznego, a nie do zdalnego sterowania. Może się mylę, niech Sariel się wypowie.
Ostatnio zmieniony 2007-08-20, 14:50 przez Pietruch, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Maciej

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#29 Post autor: Sariel »

Grand, ja też nie widzę jak dokładnie działa to co pokazałeś. Ideą mojego MOCa jest wykorzystanie silnika który napędza kompresor 'przy okazji' do sterowania pneumatyką. Ty pokazujesz coś co służy wyłącznie do przełączania pneumatyki, a kompresor jak piszesz może być "zupełnie gdzie indziej". Mam wrażenie że albo Ty nie do końca przyjrzałeś się mojej konstrukcji, albo ja Twojej. To co zbudowałem to nie jest przełącznik. To byłoby banalne. To jest cały kompresor z wbudowanym przełącznikiem.
Ostatnio zmieniony 2007-08-20, 20:37 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Grand

#30 Post autor: Grand »

Sariel pisze:Grand, ja też nie widzę jak dokładnie działa to co pokazałeś. Ideą mojego MOCa jest wykorzystanie silnika który napędza kompresor 'przy okazji' do sterowania pneumatyką. Ty pokazujesz coś co służy wyłącznie do przełączania pneumatyki, a kompresor jak piszesz może być "zupełnie gdzie indziej". Mam wrażenie że albo Ty nie do końca przyjrzałeś się mojej konstrukcji, albo ja Twojej. To co zbudowałem to nie jest przełącznik. To byłoby banalne. To jest cały kompresor z wbudowanym przełącznikiem.
Temat brzmi "zdalne sterowanie pneumatyką", więc przedstawiam mniejszy przełącznik, jeśli ktoś ma rozbudowaną pneumatykę w modelu to i tak użyje większego kompresora do jej obsługi, a nie malutkiego jedno pompkowego, który jest sprzężony z przełącznikiem, wyobrażasz sobie obsługę wiecej niż jednej funkcji? Budowałbyś wtedy np 4 małe kompresory przy każdym przełączniku czy też jeden większy obsługujący wszystkie i zajmujący mniej miejsca?

ODPOWIEDZ