[MOC] Wagony towarowe

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Wagony towarowe

#1 Post autor: meler »

Poniżej prezentuję kilka wagonów, które wyprodukowałem dla moich lokomotyw. Wszystkie o szerokości 8 kropek.

Cysterna
Generalnie to improwizacja. Początkowo chciałem zrobić model amerykańskiej cysterny dla SD40-2, nawet miałem kilka niskich wózków wzorowanych na pomysłach z l-gauge.org, np. AAR 50 Ton freight truck ale po kilku testach okazało się, że paskudnie piszczą i trzeba je odpowiednio smarować, a po drugie, minimalny błąd w cięciu i szlifie rurek powodował, że wózek miał gorsze parametry od klasycznego legowego. Dlatego wróciłem do 2878. Boczne kapsle są miksem round tile 8x8 i zwykłego dish radar 6x6, bo ceny LBG dish 8x8 były (i są) horrendalne. Tutaj raz jeszcze podziękowanie dla Lolasso za pomysł z giętką drabinką. Dla zainteresowanych załączyłem zdjęcie przekroju cysterny oraz wózka.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Chłodziarka
Wagon inspirowany egzemplarzem w muzeum kolejnictwa w Warszawie. Stoi tam taki wagonik, mocno pożółkły... Mój został przyozdobiony ulubioną kiedyś marką trunku :)

Obrazek Obrazek


Towarowy kryty
Inspirowany modelem Maćka Drwięgi (dzięki!). Pewne uproszczenia zastosowane, ale wnętrze dość oszczędne i optymalne, dzięki czemu model waży niewiele. Wagon w dwóch wariantach kolorystycznych, klasyczny brąz i ślubna biel ;) Maciek, do teraz nie potrafię odtworzyć układu, który zastosowałeś by zminimalizować tarcie kół na zakrętach, więc w moim jest po prostu luźna guma :)

Obrazek Obrazek ObrazekObrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Eaos'y
Po tym jak zobaczyłem eaosy Maćka Drwięgi, zrezygnowałem z robienia własnych. Wiecie sami, nie ma wyższej góry w tej kategorii :) Klocki poszły już na inne cele, kiedy wpadłem na zdjęcie prostego eaos'a (znajdę go i wkleję), który okazał się prosty i w miarę dobrze imitujący wygląd węglarki, dlatego od razu poszły 4 nieco zmodyfikowane sztuki, w tym dwa zieleniaki z lime tile 1x4. Mam jeszcze pomysł jak zrobić górny rant i drzwiczki, ale to musi poczekać.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek


Transporter pojazdów
Czysta improwizacja z pamięci i z masy kafelków jakie zostały mi po SD40-2. 12 LBG drabinek na LBG bracket'ach, wzmocnione różnymi plate'ami i obłożone żółtymi tile'ami. Cargo czyli auta - 6 Jaguarów SS100 - zrobione wg pomysłu Willema oraz instrukcji dostępnej tutaj. Autor powiadomiony, zgoda jest :)

Obrazek Obrazek


Pozdrowienia,
M

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#2 Post autor: SERVATOR »

Robią wrażenie. :)
BTW. Czy "polo virus", to handlowa nazwa fasolowej z boczkiem? ;)

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Okiem kogoś kto nie siedzi na co dzień w kolejkach LEGO, to bardzo ładne wagony. Różnorodne i estetyczne. Brawo. Chłopaki na Łódź potrzebują kolei. :) Ta by się nadała.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#4 Post autor: bacon »

Trzecie zdjęcie to lekka przesada... :)

Awatar użytkownika
3dom
Adminus Emeritus
Posty: 5639
Rejestracja: 2011-04-18, 20:43
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: 3dom

 

#5 Post autor: 3dom »

Daj mu ostrzeżenie :D
...na mieście już ćwierkają wróble... 🐦🐦🐦
nisiia pisze:SMAŻ SIĘ W PIEKLE ZA TE POSPINANE PLEJTY!!!!!!!!

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

Dziękuję wszystkim za pozytywne przyjęcię. To część modeli, w kolejce są wagony osobowe, lokomotywa BR81, mały diesel T.334, plus coś tam jeszcze... Będę publikować systematycznie.
bacon pisze:Trzecie zdjęcie to lekka przesada... :)
Tego się obawiałem, że napis może wzbudzić kontrowersje :) Jeśli kogoś razi, nie ma problemu, zmienię :)
Jellyeater pisze:Okiem kogoś kto nie siedzi na co dzień w kolejkach LEGO, to bardzo ładne wagony. Różnorodne i estetyczne. Brawo. Chłopaki na Łódź potrzebują kolei. :) Ta by się nadała.
W Łodzi nie będę (urlop), ale mogę coś wypożyczyć.
SERVATOR pisze:Robią wrażenie. :)
BTW. Czy "polo virus", to handlowa nazwa fasolowej z boczkiem? ;)
Kto wie co Mr. Tymański miał na myśli ;) Mam nadzieję, że użycie tytułu nie skończy się wezwaniem do jego usunięcia.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7 Post autor: SERVATOR »

meler pisze:
bacon pisze:Trzecie zdjęcie to lekka przesada... :)
Tego się obawiałem, że napis może wzbudzić kontrowersje :) Jeśli kogoś razi, nie ma problemu, zmienię :)
To przecież ŻART!
Boczek to bacon, Bacon to Boczek... czy jakoś tak. ;)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#8 Post autor: meler »

SERVATOR pisze:
meler pisze:
bacon pisze:Trzecie zdjęcie to lekka przesada... :)
Tego się obawiałem, że napis może wzbudzić kontrowersje :) Jeśli kogoś razi, nie ma problemu, zmienię :)
To przecież ŻART!
Boczek to bacon, Bacon to Boczek... czy jakoś tak. ;)
Koleżanki, koledzy, śledzę forum (sporo przed moim dołączeniem) i trochę osób kojarzę :) dlatego napisałem (żartem również) o kontrowersji z boczkiem :) A wagon po drugiej stronie ma napis "bean soup with bacon" :)))))


Żeby zmienić temat, zdjęcie kolekcji.
Obrazek

Nie wiem jak proces wygląda u Was, ale u mnie działa następująco :
- mam pomysł -> przystępuję do prac -> brakuje klocków -> robię zamówienie w BL -> nudzę się i niecierpliwie
- przychodzi nowy pomysł -> przystępuję do prac -> brakuje klocków -> robię zamówienie w BL
- przychodzą poprzednie zamówienia, kontynuuję prace...
- przychodzi nowy pomysł, czekam na kolejne zamówienia, kontynuuje zaczęte prace ...
i tak w kółko, co pare dni od 22-ej do nocy...

Też tak macie? :)

M

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#9 Post autor: Bart86 »

Świetne wagoniki! Muszę przyznać, że biała chłodziarka to mój faworyt - najbardziej klimatyczny z wszystkich wagoników i w mojej opinii najlepiej wykonany :-). Wagon towarowy również na bardzo wysokim poziomie - ale wolę chłodziarkę ;-). Jeśli chodzi o Eaosy: brązowy super, limonkowy do mnie nie przemawia ;-). Dziennie widuję ich sporo z racji pracy w sektorze energetycznym, dlatego uważam, że powinny być minimalnie wyższe i jak wspomniałeś, mieć drzwiczki i często "schodek" lub minidrabinkę pod drzwiczkami. Dodaj do tego naklejkę z graffiti, wyładuj węglem i wagoniki będą jak żywe ;-). A tak serio, to są super, tylko wydaje mi się, że powinny być ciut wyższe. Co do cysterny - bardzo udana, lecz wydawało mi się, że już coś takiego widziałem na Railbricks.
Generalnie gratuluję bardzo udanych wagoników. Czekam na widok całego pociągu i makiety :-D.
Bart

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#10 Post autor: Ciamek »

A czy tej drabinki nie boli to, że ją tak wygiąłeś?
Bo te kopie (?) raczej na pewno boli, że je obciąłeś : o(

Poza elementami sadystycznymi, to bardzo ładne wagony.
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

Ciamek pisze:Bo te kopie (?) raczej na pewno boli, że je obciąłeś : o(
Flexa pewnie wyginało z powodu naprężeń :D

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Durzy »

Jestem laikiem pociągowym, więc dla mnie te "dżewniane" wagoniki wyglądają jakby nie był zrbione z Lego tylko z jakiegoś normalnego zestawu kolejkowego. Taki jak ten brązowy otwarty to nawet w dzieciństwie miałem.

W każdym razie super wygladają! Najbardziej mi się podoba biały z granatowym dachem i chłodziarka. W drewnianych jakoś te wstawki w innych kolorach mi nie pasują.


Smutno się patrzy na te brzydko ucięte kopie, zwłaszcza, że jest np. taki klocek:

Obrazek

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: Mestari »

Śliczności... Na początku nie zauważyłem też tych pociętych i powyginanych klocków ;)
Jak byś rozważał pożyczenie na Łodzi, to myślę, że bardziej by się przydało coś pasażerskiego.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Mateusz92 »

Cóż mogę dodać, też mi się podobają. Dodatkowo wymienię:
+ naklejki (wyglądają naturalnie i zgrywają się z klockami- czyli coś co samemu muszę się jeszcze nauczyć :) )
+ wagon do samochodów wygląda na mocny, ale jednocześnie konstrukcja nie jest jakaś gruba i nienaturalna
- Maciej Drwięga też robił cysterny, tylko nie wyginał barierek, a zrobil je z flexów (bardziej koszerne rozwiązanie)
- jak już zostało napisane węglarki są za niskie i brak im drzwiczek choć skoro nie wzorowałeś się na niczym konkretnym to nie wiem czy można się o to czepiać.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#15 Post autor: meler »

Odpowiem ogólnie, jeśli nie macie nic przeciwko...

Cięcie, gięcie
Jak wspomniałem pomysł z drabinką nie jest mój, co nie znaczy, że obarczam kogoś innego winą :) Nie. Pomysł podoba mi się (podziękowania do Lolasso), a drabinka nie cierpiała, bo jest z elastycznego plastiku - nie jest to klasyczny ABS, tylko coś bliższego flexom. Pierwotnie wagony miały cylindry 6x6, ale wyglądały karłowato, dlatego zamieniłem na 8x8.
Pocięte kopie... chodzi o sczepiacze bb219? Hm, no nie jest to eleganckie, ten nierówny kolor w przekroju :))) Fragmenty bb219 zostały mi po barierce w SD40-2. Wiem, że dyskusja może być burzliwa, jednak końcówki tych drążków są zwykle zgniecione w trakcie pakowania torów (a stąd dokładnie je biorę, z wyjątkiem kilku sztuk od Klocusia), ale dla zachowania standardu przemyślę ten klocek proponowany przez Durzego...

Obrazek

Naklejki
Przezroczyste są robione na atramentówce, nieprzezroczyste na kolorowym laserze. Folia firmy FOLEX, całkiem niezła. Atrament nie rozmazał się mimo, że dość mocno szorowałem palcami. Miałem problem z doborem koloru czerwonego, referencyjny 0xb40000 pasuje bardziej do Dark Red.

Węglarki
Wagon, którym się inspirowałem, miał 4 tile wysokości, podwyższyłem go do 5. Uważacie, że powinno być 6? Zielony kolor zdarza się (przynajmniej na zdjęciach i modelach TT, jeden nawet mam w szufladzie :)). Miałem po prostu od groma lime tile 1x4 (jeden felerny projekt) i chciałem je gdzieś użyć. Może z czasem wymienię na brązowe. Mam pomysł na górny rant wokół wagonu, więc byłby wtedy wyższy o 1/2 klocka. I załaduję oczywiście towarem :)

Transporter samochodów
Niestety nie jest tak mocny, zbyt ażurowy i muszę go powzmacniać. Drabinki łatwo odczepić, potem jest kłopot ze spasowaniem ich bez szwanku dla reszty.

Plany
Makieta... wątpię. Tydzień musiałby mieć 8 dni :) Zastanawiam się jednak nad dworcem. Kuszą mnie budynki Gdańska Głównego :)
Wypożyczenie jest możliwe, tylko że nie będę w stanie dostarczyć ich osobiście do Łodzi. Jakby co na priv proszę.

M

ODPOWIEDZ