[MOC] Liebherr R974 Pneumatic Excavator

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

[MOC] Liebherr R974 Pneumatic Excavator

#1 Post autor: Sariel »

Obrazek

Dane techniczne:
Wymiary: dł. 49s / szer. 23s / wys. 44s
Waga: 1.862 kg
Zawieszenie: brak
Napęd: 2 x PF L
Silniki: 3 x PF L, 1 x PF M, 3 x PF Servo
Sterowanie: 2 x SBrick

Model zainspirowany przemiłym prezentem od jednego z forumowiczów w postaci metalowego modelu koparki, który to model uzmysłowił mi że mam nowe długie siłowniki i wypadałoby wypróbować je w koparce. Niestety moja wersja wyszła znacznie poniżej poziomu tej metalowej.

Cała koparka to zbiór eksperymentów, w większości niestety nieudanych. To co było podstawowym założeniem czyli pneumatyka sterowana w 100% zdalnie jest i działa, ale dalej nie jest już tak różowo. Ogólnie rzeczy które wyszły kiepsko to:
- kompresor. 4 pompki z Arocsa napędzane PF L. Po podłączeniu całej pneumatyki kompresor okazał się zaskakująco mało wydajny, szczególnie pierwsza sekcja ramienia gdzie mamy dwa duże siłowniki porusza się ślamazarnie. Najwyraźniej układ pneumatyczny jest przekombinowany (6 rozgałęziaczy) i gdzieś są spore straty. Porównując to z działaniem 8868 mam wrażenie, że lepiej sprawdziłby się kompresor gdzie pompek jest mniej za to pracują szybciej.
- obrotnica. Użyłem nowej 60-zębnej obrotnicy która jest niby mocniejsza i mniej trze od starej, ale sprawdza się kiepsko bo napędzają ją bevele. Skutkiem tego są luzy, wieża obraca się skokowo, znacznie lepiej sprawdziłby się ślimak no ale ta obrotnica niezbyt z nimi współpracuje.
- silniki PF L w podstawie wieży. Są całkiem zabudowane, działają jak należy, ale przez to ta część podwozia wygląda ze 2x zbyt masywnie. Plus brak miejsca na redukcję robi z koparki model wyścigowy, chociaż to akurat można kontrolować SBrickami.
- manometr w pneumatyce. Jest głównie dla picu, bo ukłąd pneumatyczny ma takie straty a kompresor jest tak mało wydajny że niespecjalnie jest tam co mierzyć.
- obrót wieży i podniesienie ramienia podpięte pod jeden joystick w SBricku to fatalny pomysł. Jak by nie obracać wieży, zawsze się trochę ruszy ramieniem.
- poza tym koparka ma zdecydowanie za niskie ramię i za długi kuper. Pierwsze bo nie miałem pomysłu jak przedłużyć siłowniki o jakieś 3-4 study (wtedy byłoby idealnie), drugie bo żeby skrócić kuper musiałbym wyrzucić jedno Servo z zaworem. Ogólnie model padł chyba ofiarą upychania - jest conajwyżej średniej wielkości a mieści 7 silników i waży blisko 2 kg. Z tego większość w ciężkim, zwisającym kuprze (przypomina mi to jakieś zwierzę, ale jakie?).

Rzeczy z których jestem zadowolony jest mniej:
- ramię. Poza tym że jest przykrótkie ma realistyczny zakres ruchów który starałem się jak najdokładniej przenieść z metalowego modelu, jest też zbudowane metodą dla mnie nową czyli liftarmowy szkielet szeroki na zaledwie 2 study obudowany klockami które służą wyłącznie estetyce, wszystkie obciążenia przenoszą liftarmy. Całość szeroka na 4 kropki co jest chyba niezłym wynikiem.
- ogarnięcie przewodów. Jak patrzę na dźwig w Arocsie to oczy mi krwawią od wężyków sterczących na wszystkie strony, dlatego postarałem się ogarnąć to w koparce prostą metodą zastosowania Legowych gumek. Jest ich tam cała masa, na siłownikach i na samym ramieniu, również w miejscach których nie widać. Do tego próbowałem oddać to jak przewody łączą ramię z wieżą, niestety nie wyszło to tak równo jak bym chciał, m.in. dlatego że przewodów jest 8 a tylko 6 studów szerokości do wykorzystania.
- kogut od Brickstuffa. Co tu gadać, jest piękny, a cieszę się jeszcze bardziej bo sam dałem chłopakom pomysł na taką część i potem kilka miesięcy testowaliśmy prototypy. Szkoda że cena jest zaporowa ( http://bit.ly/buybeacon )
- wygląd przynajmniej samej wieży uważam za przyzwoity, szczególnie biorąc pod uwagę że od środka jest wypchana kablami i pneumatyką do granic pęknięcia. Kończenie budowy przypominało próbę upchnięcia walizki nogą ;) Poza tym metalowy model bardzo się przydał, mogłem zobaczyć wiele detali których na blueprintach nie widać, jak choćby w którym dokładnie miejscu ramię łączy się z wieżą. Model ma wady, ale estetycznie i technicznie jest to moja najrealistyczniejsza koparka.

Galeria

Kilka fotek:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I film:
Ostatnio zmieniony 2016-06-13, 13:53 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Muszel »

Gdybyś nie wypisał tych wad, na większość z nich nie zwrócił bym na uwagi podczas oglądania filmu. Może jedynie podnoszenie ramienia mogło by być szybsze.
Generalnie bardzo fajny projekt, mimo, że nie przepadam za tego typu maszynami.
Ciekawi mnie jak jest podłączony kogut do reszty? Bo na zdjęciach producenta widać jakąś dziwną końcówkę. Idzie to bezpośrednio do BB?
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#3 Post autor: Żbik »

Sariel pisze:Po podłączeniu całej pneumatyki kompresor okazał się zaskakująco mało wydajny, szczególnie pierwsza sekcja ramienia gdzie mamy dwa duże siłowniki porusza się ślamazarnie. Najwyraźniej układ pneumatyczny jest przekombinowany (6 rozgałęziaczy) i gdzieś są spore straty. Porównując to z działaniem 8868 mam wrażenie, że lepiej sprawdziłby się kompresor gdzie pompek jest mniej za to pracują szybciej.
Coś musi być nie tak. Poza tym powinny wystarczyć 2 pompki na PF L - taki kompresor fajnie współpracuje z autozaworem (na PF M jest za słaby i ma problemy z wyłączeniem).

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#4 Post autor: Sariel »

W całym układzie jest sześć trójników i gdzieś po prostu cieknie. Tak myślę, bo chyba niemożliwe żeby ciekły pompki - zauważyłem że pompują tylko do dość niskiego ciśnienia, rzędu 1 bar, i powyżej już nie.
Co do koguta, zastosowałem przejściówkę na wtyczkę PF, również do dostania od Brickstuffa.
Ostatnio zmieniony 2016-06-13, 16:03 przez Sariel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#5 Post autor: Kruk »

Widziałem już model wcześniej na YT, i powiem szczerze że wygląda ok ale tak jak wypisałeś Sariel ma parę minusów, a o jednym zapomniałeś, taki patent na autozawór działa średnio gdyż nie pozwala servo obrócić się do końca przez co odcina prąd, gdyby dać zębatki 8 z 24 to by servo miało pełen zakres ruchu ( o wiele lepiej sprawuje się patent Żbika). Też ostatnio się bawię więcej z pneumatyką i też miałem problemy, póki nie zrobiłem 3 osobnych układów do każdej funkcji to nie działało jak należy, może być tak że gdzieś wężyk jest zagięty przez co jest słabe ciśnienie. Co do koguta...super jest to prawda i baaardzo chętnie bym go kupił ale nie za cenę ~50 $ O_O, nie wiem czemu jest aż tak drogie ale przy tej cenie to strzał w kolano (cena w tym sklepie tych Pico LED to cena powyżej 12 $ z czego w Polsce można kupić jedną diodkę nawet mniejszą z kabelkiem za 3 złote ), albo to sklep tylko skierowany do zagranicznych kupujących. Wracając model fajny ale d... nie urywa, a szkoda bo czekałem na niego z niecierpliwością. P.S. Popracuj Sariel trochę nad skorupą modelu...
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#6 Post autor: Sariel »

Na moje oko z z12 i z20 Servo kręci się do końca, ale może się mylę.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#7 Post autor: Jellyeater »

To ja tylko powiem, że ładne jak na Technic i się fajnie rusza. Chociaż mogłoby wolniej jeździć, a szybciej ruszać ramieniem. :) Podoba mi się.
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#8 Post autor: Żbik »

Sariel pisze:Na moje oko z z12 i z20 Servo kręci się do końca, ale może się mylę.
Ja teraz tego nie sprawdzę ale 20/12=1,666666666666667 co daje 90/1,666666666666667=54 stopnie wychylenia dźwigienki zaworu. Czy ona aż tyle potrafi się wychylić? Kto sprawdzi? Nawet jeśli, to mamy sterowanie przez pełne otwarcie, więc trzeba pilotem wachlować żeby zasymulować płynne działanie funkcji.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#9 Post autor: Sariel »

Sprawdziłem z ekierką najdokładniej jak umiałem, wyszło mi że dźwigienka wychyla się do 28 stopni. Sterowanie jest do pełnego otwarcia włącznie - to SBrick, więc wachlowanie Servem nie stanowi najmniejszego problemu. W tym właśnie główna zaleta takiego rozwiązania - palec na suwaku na ekranie telefonu ma identyczną precyzję co bezpośrednio na dźwigni zaworu.
Ostatnio zmieniony 2016-06-13, 21:15 przez Sariel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#10 Post autor: legosamigos »

Z tego co piszesz, to Twój model ma więcej minusów niż plusów, choć na filmie nie są aż tak zauważalne. Pytanie. Czy jesteś zadowolony ze swojego MOCa czy nie bardzo, skoro tyle minusów? Wg mnie faktycznie za szybko jeździ, jak na pojazd gąsienicowy, ale sam napisałeś, że brak redukcji ze względu na brak miejsca. No i wydaje mi się, że łyżka troszkę chyba za mała do pojazdu. Chyba lepsza by była ta z zestawu 8043. Tak trochę patrzyłem na ofertę Brickstuffa i myślałem o takim oświetleniu, jak w reklamie, mojej [URL=http://www.00453005_0000002.pl/forum/viewtopic.php?p=406741#406741]ciężarówki[/URL], ale koszty chyba by mnie zjadły :/
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#11 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze: ale koszty chyba by mnie zjadły :/
Nie możesz sobie polutować zwykłych diod LED na cieniutkich kabelkach?

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#12 Post autor: Sariel »

Łyżka z 8043 wydaje mi się przegięta rozmiarowo w drugą stronę. MOC jest, tak jak napisałem, cenny jako lekcja. Chcę dalej eksperymentować z nową pneumatyką i tu nazbierałem cennych doświadczeń.

Awatar użytkownika
Bricksley
VIP
Posty: 2573
Rejestracja: 2005-03-29, 23:00
Lokalizacja: Stalowa Wola
brickshelf: KAROL4

 

#13 Post autor: Bricksley »

Sariel pisze:Sprawdziłem z ekierką najdokładniej jak umiałem
Noo, jak ekierką to szacun :D
Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#14 Post autor: legosamigos »

M_longer pisze:
legosamigos pisze: ale koszty chyba by mnie zjadły :/
Nie możesz sobie polutować zwykłych diod LED na cieniutkich kabelkach?
Nie mam niestety lutownicy, ale kiedyś Sariel pisał, że Ty robisz jakieś fajne oświetlenie, więc może pomożesz :) łącznie z przejściówką do PF
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#15 Post autor: M_longer »

legosamigos pisze:Nie mam niestety lutownicy, ale kiedyś Sariel pisał, że Ty robisz jakieś fajne oświetlenie, więc może pomożesz :) łącznie z przejściówką do PF
No czasem mu lutuję różne dziwne rzeczy... A przejściówka do PF to przeważnie ucięty kabel od switcha.

ODPOWIEDZ