Buggy Motor 5292 - problem

Technic, Scale Modeling, Great Ball Contraption

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

Buggy Motor 5292 - problem

#1 Post autor: Muszel »

Witajcie.

Dziś stałem się posiadaczem dwóch silników 5292. Niestety jeden wydaje z siebie dziwne dźwięki.
Silniki szły do mnie z UK (3 dni, nic nie było uszkodzone, itp.). Sprzedawca (Polak swoją drogą) twierdzi, że oba działały tak samo. Po otwarciu paczki (która była dobrze zapakowana i nic stać się nie mogło) jeden z nich był w okolicach wyjścia wilgotny w czymś w rodzaju wazeliny technicznej płynnej. Ten właśnie silnik mocno hałasuje w porównaniu do drugiego (który wydaje dźwięki porównywalne do innych silników "słyszalnych" na youtube).

Oto film, który nagrałem na szybko, porównanie pracy obu silników (dajcie głośność na max bo nagrywałem telefonem):

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=gFjwfIJ ... e=youtu.be[/youtube]

Znalazłem już jak wygląda silnik od środka, ale może obejdzie się bez tego i problem jest znany.

Obrazek
Obrazek


Ktoś może wie, co może być przyczyną owych dźwięków?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#2 Post autor: M_longer »

Nie żebym kogoś o coś podejrzewał, ale to wygląda na silnik, w którym te plastikowe koła zębate dostały mocny wycisk, a wypływająca wazelina wzięła się stąd że ktoś go próbował smarować.

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#3 Post autor: Kruk »

Niestety ale podejrzewam to samo co Longer napisał, popatrz dobrze czy nie ma śladów otwierania go.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#4 Post autor: Muszel »

Pokazałem filmik sprzedawcy i twierdzi, że... Oba silniki powinny działać jak ten drugi i że to ich normalny dźwięk. Pozwiedzalem YouTube, i znalazłem (tak mi się wydaje) tylko jeden cichy silnik. Tu:



Na filmie Sariela z Zondą słyszę podobne dźwięki:


I nie tylko:



Ogólnie silniki pracują równo. Podłączyłem je na sztywno osią i położyłem osią w pionie, żaden nie chce drugiego wyprzedzić. Po podłączeniu odwrotnie obrotami, nic nie strzela, po prostu żaden nie rusza (eksperyment przypadkowy bo pomyliłem biegunowość).

Zgłupiałem całkowicie. Wygląda, jakby sprzedawca miał rację, ale z kolei nie wiadomo, dlaczego jeden silnik chodzi "za cicho", skoro oba chodziły "normalnie", tj. głośno.

Może wypowie się ktoś, kto ma do czynienia z tymi silnikami? :)
Ostatnio zmieniony 2016-06-23, 08:20 przez Muszel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Sariel
VIP
Posty: 5418
Rejestracja: 2007-03-28, 08:16
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Sariel
Kontakt:

 

#5 Post autor: Sariel »

Mam sześć silników, żaden tak nie brzmi. Więcej nie umiem powiedzieć, to Longer jest specem od elektryki.

Awatar użytkownika
M_longer
VIP
Posty: 5429
Rejestracja: 2007-09-29, 08:47
Lokalizacja: Lubin
brickshelf: M-longer
Kontakt:

 

#6 Post autor: M_longer »

Sariel pisze:to Longer jest specem od elektryki.
Taaa, potrafię wymienić żarówkę ;)

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#7 Post autor: Kruk »

Sam chciałem nie raz kupić sobie silnik buggy czy micro motor ale przez to właśnie że ich stan może być na serio różny cały czas się wstrzymuje z zakupem, to też ja uważam że ten dźwięk nie jest normalny nawet na silnik buggy.

P.S. Raz kiedyś miałem taką sytuację że kupiłem nowy silnik XL i też wydawał takie dźwięki, po rozłożeniu nic mu nie było, więc może to jego "uroda" choć skłaniałbym się bardziej ku mordowaniu owego silnika wcześniej.
Ostatnio zmieniony 2016-06-23, 10:25 przez Kruk, łącznie zmieniany 1 raz.
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

BJ
VIP
Posty: 999
Rejestracja: 2012-01-16, 21:42
Lokalizacja: Majdan/Warszawa

#8 Post autor: BJ »

Z mojego doświadczenia wynika, że dźwięk drugiego silnika jest znacznie bliższy normalnego. Takiego jak wydaje pierwszy silnik w życiu nie słyszałem.
(19:28:58) Toltomeja: teraz powiem absolutnie serio, nawet jeśli zaraz będę żałował: trialowki wygrywają ten pojedynek

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Muszel »

Sariel pisze:Mam sześć silników, żaden tak nie brzmi. Więcej nie umiem powiedzieć, to Longer jest specem od elektryki.
Drogi Sarielu, byłaby możliwość, byś w wolnej chwili nagrał podobny filmik do mojego? Bo jestem zmieszany. Twoja Zonda brzmi podobnie, ale to też może być efekt wszystkich innych kół zębatych w pojeździe. Po prostu podłączyć silnik jeden po drugim bezpośrednio do boxa. Byłbym wdzięczny.
BJ pisze:Z mojego doświadczenia wynika, że dźwięk drugiego silnika jest znacznie bliższy normalnego. Takiego jak wydaje pierwszy silnik w życiu nie słyszałem.
ano właśnie... i bądź tu mądry ;)

na pewno oba rozbiorę i przeserwisuję. Co radzicie? Suchy smar teflonowy?

Awatar użytkownika
Kruk
Posty: 471
Rejestracja: 2013-01-16, 12:18
Lokalizacja: Okolice Namysłowa
brickshelf: Na razie brak ;/...

 

#10 Post autor: Kruk »

ja bym dam wazelinę techniczną lub nawet kosmetyczną. Nie niszczy elementów plastikowych i dobrze smaruje :).
Taka mała reklama, dla AFOL'i zniżka 20%: http://cutedragonsandmore.deviantart.com/

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#11 Post autor: OmenGda »

Ja mam też śmieszną sytuację, z silnikami od nxt. Mam nowe, które kupilem kiedyś w zestawie oraz używki. Używki były rozbierane i przesmarowane i działają ciszej niż nowe ...

Co do Twoich silników. Mam dwa w zasadzie nowe. Jutro nagram filmik i pokaże Ci ich dźwięk. Pod jakie źródło zasilania je dać?
Zwykły bbox czy zasilanie rc? Baterie czy aku? Z obciążeniem jakims czy sam silnik?
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: Muszel »

OmenGda, dzięki. Ja podłączyłem pod zwykłego technikowego bb na akumulatorach bez obciążenia i chyba tylko tak będzie porównywalnie
Ostatnio zmieniony 2016-06-24, 06:52 przez Muszel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#13 Post autor: OmenGda »

Muszel pisze:OmenGda, dzięki. Ja podłączyłem pod zwykłego technikowego bb na akumulatorach bez obciążenia i chyba tylko tak będzie porównywalnie
No to mój działa tak:
https://youtu.be/KuBGZ8to-7I

Ps. Sorry, że dopiero dziś ale musiałem go wymontować
Ostatnio zmieniony 2016-06-26, 13:19 przez OmenGda, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

Muszel
Posty: 178
Rejestracja: 2016-06-05, 18:51
Lokalizacja: Łódź
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Muszel »

Dzięki bardzo. Czyli widzę, że nie ma się czym przejmować. Tzn. po części jest, na pewno je rozbiorę, wyczyszczę i przesmarują, ale generalnie jest ok. Dzięki raz jeszcze za filmik :)
Pozdrawiam,
Piotrek

Awatar użytkownika
OmenGda
Posty: 873
Rejestracja: 2007-02-05, 21:58
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: OmenGda

 

#15 Post autor: OmenGda »

Muszel pisze:Dzięki bardzo. Czyli widzę, że nie ma się czym przejmować. Tzn. po części jest, na pewno je rozbiorę, wyczyszczę i przesmarują, ale generalnie jest ok. Dzięki raz jeszcze za filmik :)
Jak chcesz wiedzieć czy był już wcześniej rozbierany to popatrz na śrubki. Jeśli nie są całe czarne, tylko widzisz na nich srebrny kolor, znaczy, że były rozkrecane. W 90% przypadków to widać. Tak samo miałem przy gsm w serwisie. Chociaż sądząc po dźwięku, są lekko zajechane koła zębate i smar mógł wypłynąć. Wtedy jest taki suchy tępy dźwięk jak u Ciebie. Smarowanie dobrym smarem (byle nie suchym) powinno pomóc
Nie jest sztuką trafić w muchę przednią szybą...
Sztuką jest, zrobić to boczną!

ODPOWIEDZ