[MOC] Wagony pasażerskie

Trains, Monorail

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

[MOC] Wagony pasażerskie

#1 Post autor: meler »

Kolejna paczka wagonów, tym razem pasażerskich. Zaczęło się od kupionych okazyjnie okien w kolorze Light Gray. Planowany double-decker wyszedłby zbyt jasny, więc zrobiłem 2 szare wagony bez żadnego odniesienia do konkretnego modelu (jak to często u mnie). Potem dołożyłem czerwoną klasę pierwszą 112A i kuszetkę (kuszetka i klasa 1 nie mają jeszcze przedziałów, a kuszetka miejsc do leżenia - wystrój jest w trakcie wymiany). Na forum były prezentowane podobne wagony w wykonaniu kle_on'a, nawet dokładniejsze w wykonaniu (u mnie brak okien w toaletach, a drzwi są bardzo umowne), jednak myślę, że w mojej wersji rozstaw wózków i kół jest nieco korzystniejszy optycznie :)

Rozmiar: długość 48s x szerokość 8s x wysokość 10 klocków + 1 płytka.
Wagony są dość ciężkie pomimo użycia dwóch 6x24 train plate 92088 - widać tak chciała przyroda ;)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

W planach mam dwa wagony pasażerskie 111A (zielone) o ile uda mi się pokombinować z oknami. Na razie wydruk na przezroczystej folii słabo wychodzi, wydruk na przezroczystym panelu 3x4 u jednego z kolegów z BL wydaje się być obiecujący, jednak finansowo ryzykowny. Sprawa w toku :)


Drugi rodzaj wagonów to improwizacje w stylu retro zrobione dla lokomotyw parowych. Są bardzo zabawowe, bo dach zdejmuje się i zakłada wyjątkowo łatwo, więc dzieciaki mają łatwy dostęp do przedziału, który można swobodnie łupić lub obsadzać zgrają Ninja-go :) Brakuje jeszcze drzwi, myślałem o czym wahadłowym a'la wejście do saloon'u, lecz bez przełomu. Jeśli ktoś ma pomysł, chętnie go przetestuję.

Obrazek Obrazek Obrazek

Rozmiar: długość 32s x szerokość 8s x wysokość 10 klocków + 1 płytka.


Pociągi

Obrazek Obrazek Obrazek

Film

Obrazek

Pozdrowienia,
M

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Sajan »

Pięknie wyszły. 48 studów? Ale długie, ale proporcje są dobre, więc pewnie tyle musi być.
Na początku filmiku przy zmianie torów, wagony brzydko rozjeżdżają się względem siebie. Tak myślałem czy nie dałoby się jakoś usunąć tego efektu. W rzeczywistości złącza się pudła a w lego wózki. Jest może jakieś rozwiązanie by wykonać to tak jak w realu?

Awatar użytkownika
JAREMA.
VIP
Posty: 712
Rejestracja: 2014-08-12, 21:03
Lokalizacja: Katowice

#3 Post autor: JAREMA. »

Niesamowite tempo masz w budowaniu tych MOC pociągowych, Lokomotywa BR22, SD 40-2 i cysterna jak dla mnie najlepsze, a te pasażerskie wyszły całkiem dobrze tylko złe czasy mi przypominają jak do szkoły pociągiem dojeżdżałem :)

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#4 Post autor: meler »

Sajan pisze:Pięknie wyszły. 48 studów? Ale długie, ale proporcje są dobre, więc pewnie tyle musi być.
Na początku filmiku przy zmianie torów, wagony brzydko rozjeżdżają się względem siebie. Tak myślałem czy nie dałoby się jakoś usunąć tego efektu. W rzeczywistości złącza się pudła a w lego wózki. Jest może jakieś rozwiązanie by wykonać to tak jak w realu?
Dzięki Sajan. Są takie rozwiązania, np. Jacob's bogie, w lego również widziałem pociągi gdzie wagony współdzieliły wózek by pokonywanie zakrętów było bardziej płynne. Nie wiem czy Maciek Drwięga w swoim piętrusie nie zastosował takiego rozwiązania... Na filmie chciałem pokazać, że te wagony o szerokości 8 kropek potrafią pokonać tradycyjną zwrotnicę lego (R40). Zdaję sobie sprawę, że nie wygląda to najlepiej, ale trudno będzie to poprawić.
JAREMA pisze:Niesamowite tempo masz w budowaniu tych MOC pociągowych, Lokomotywa BR22, SD 40-2 i cysterna jak dla mnie najlepsze, a te pasażerskie wyszły całkiem dobrze tylko złe czasy mi przypominają jak do szkoły pociągiem dojeżdżałem :)
To efekt rocznej pracy. BR22 zacząłem przed wakacjami w zeszłym roku. Po prostu nie potrafiłem się zebrać by zrobić dokumentację fotograficzną i wrzucić na forum, stąd to spiętrzenie. Ale zrobiłem też podsumowanie wydatków. I na razie mam przerwę w budowaniu :)

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#5 Post autor: legosamigos »

To prawda, tempo i zapał masz naprawdę ogromny w budowaniu. Jak będziesz tak budował, to miejsca i torów ci zabraknie w pokoju :D Kolorystycznie to czerwony i niebieski wagon przypadł mi do gustu. Mam prośbę, czy mógłbyś wrzucać filmy na YT, bo na tym flickrze jak oglądam, to te pociągi poruszają się skokowo. Przynajmniej u mnie :(
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#6 Post autor: meler »

legosamigos pisze:To prawda, tempo i zapał masz naprawdę ogromny w budowaniu. Jak będziesz tak budował, to miejsca i torów ci zabraknie w pokoju :D Kolorystycznie to czerwony i niebieski wagon przypadł mi do gustu. Mam prośbę, czy mógłbyś wrzucać filmy na YT, bo na tym flickrze jak oglądam, to te pociągi poruszają się skokowo. Przynajmniej u mnie :(
Ok, postaram się coś wygospodarować na YT. Tempo, jak napisałem, w sumie jest żółwie. Rok pracy, głównie po 22-ej kiedy noc pozwalała :) Najwięcej czasu pochłaniały elementy jezdne i wózki.
Ostatnio zmieniony 2016-06-21, 15:42 przez meler, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sajan
VIP
Posty: 425
Rejestracja: 2012-03-18, 12:18
Lokalizacja: Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Sajan »

meler pisze: Dzięki Sajan. Są takie rozwiązania, np. Jacob's bogie, w lego również widziałem pociągi gdzie wagony współdzieliły wózek by pokonywanie zakrętów było bardziej płynne. Nie wiem czy Maciek Drwięga w swoim piętrusie nie zastosował takiego rozwiązania... Na filmie chciałem pokazać, że te wagony o szerokości 8 kropek potrafią pokonać tradycyjną zwrotnicę lego (R40). Zdaję sobie sprawę, że nie wygląda to najlepiej, ale trudno będzie to poprawić.
Wiem, wiem pracuje w pesie, więc troszkę się w tym orientuje. Elfy i Darty na takich jeżdżą. Chodzi mi raczej o to by zminimalizować wychył wagonów przy zakrętach np. poprzez przesunięcie zaczepienia wózka na skraj wagonu.

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#8 Post autor: meler »

Sajan pisze:
meler pisze: Dzięki Sajan. Są takie rozwiązania, np. Jacob's bogie, w lego również widziałem pociągi gdzie wagony współdzieliły wózek by pokonywanie zakrętów było bardziej płynne. Nie wiem czy Maciek Drwięga w swoim piętrusie nie zastosował takiego rozwiązania... Na filmie chciałem pokazać, że te wagony o szerokości 8 kropek potrafią pokonać tradycyjną zwrotnicę lego (R40). Zdaję sobie sprawę, że nie wygląda to najlepiej, ale trudno będzie to poprawić.
Wiem, wiem pracuje w pesie, więc troszkę się w tym orientuje. Elfy i Darty na takich jeżdżą. Chodzi mi raczej o to by zminimalizować wychył wagonów przy zakrętach np. poprzez przesunięcie zaczepienia wózka na skraj wagonu.
Rozumiem. Sprawdzę to. Przesunąć nie będzie problemu, bo nie stosuję w wózkach bogie plate z pinem, tylko turntable 4x4. Dzięki :)

zantevski
Posty: 68
Rejestracja: 2015-01-06, 13:05
Lokalizacja: UK Midlands
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: zantevski »

Pięknie zbudowane wagony. Szczególnie podobają mi się te czerwone. Chciałbym zobaczyć takich kilka podczepionych do EP07.

Awatar użytkownika
JK
Posty: 551
Rejestracja: 2014-08-12, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#10 Post autor: JK »

Bardzo ładne wagony. Do złudzenia przypominają te, które pamiętam z dzieciństwa z posiadanych przeze mnie wtedy modeli kolejek NRD-owskiej firmy PIKO:)

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#11 Post autor: Bart86 »

No i kolejne bardzo dobre prace :-). Wybacz opóźnienie, ale wcześniej nie było czasu by pochwalić Twoje wagonowe dzieła. Wagoniki współczesne na bardzo wysokim poziomie - szczególnie podoba mi się kuszetka, która ma dla mnie sentymentalne znaczenie ("Przemyślanin" i relacja Szczecin-Katowice i na odwrót). Wagoniki super, nawet nie rzuca się w oczy za bardzo ich długość, bo mają dobrze zachowane proporcje :-). Natomiast, w przypadku wagonów retro - nie jestem fanem wagonów wzorowanych na Dzikim Zachodzie i z przykrością muszę przyznać, że mi się nie podobają. Jednak nie zrozum mnie źle - wykonane są bardzo dobrze, tylko "nie moja stylówa", ale to przecież kwestia gustu.
Ciekaw jestem dalszych Twoich kolejowych podbojów po powiedzmy, uspokojeniu budżetu ;-). Czyżby Okz32 i jakieś wagony z wczesnego okresu powojennego :-)?
Bart

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#12 Post autor: meler »

Dziękuję Wam.

Bart86 Okz32 to b. dobry pomysł. Mam 5 par dużych kół do wykorzystania i szukałem takiego tendrzak, dzięki :-) Co do wagonów stylizowanych na Dziki Zachód mam podobne odczucia. Początkowo podobały mi się, ale jakoś odeszło mi to :-) Dzieci za to lubią się nimi bawić, więc póki co zostawiam je w taborze.

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#13 Post autor: Bart86 »

No widzisz, cieszę się, że sugestia Ci odpowiada :-). W razie czego, mogę udostępnić parę fotek Okz32 z przejazdu Retro z Chabówki jakbyś był zainteresowany :-).
Bart

Awatar użytkownika
halerz
Posty: 176
Rejestracja: 2015-02-07, 16:03
Lokalizacja: Cieszyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: halerz »

Pierwsza klasa jest "pierwsza klasa" :) Tylko oznaczenie klasy można by zrobić ciut mniejsze. Tu link do "PKPowskich" czcionek: http://eu07.pl/forum/index.php?topic=10206.0

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#15 Post autor: meler »

halerz, dziękuję, skorzystam z pewnością.

ODPOWIEDZ