[MOC] Modular - Stacja kolejowa z magazynem

Boats, City, Military, Paradisa, Racers (System), Sports, Town, World City

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[MOC] Modular - Stacja kolejowa z magazynem

#1 Post autor: Mestari »

Zdecydowałem się zaprezentować te dwie pozycje naraz, bo i tak były przeznaczone do wspólnego egzystowania obok siebie. Te nietypowe modulary to dotychczas moja największa konstrukcja, co przełożyło się na spore problemy w fotografowaniu. Całość wymiarów to 96 x 48 kropek i wysokość typowa dla nowych modularów. Dość niewdzięczne w transporcie...

WIP tego MOCa miał premierę w Wolsztynie, a w stanie skończonym dopiero w Łodzi. Prezentuje się następująco :)

Obrazek

Obrazek

Jak widać wyposażyłem zarówno stację jak i magazyn w oświetlenie.
Magazyn mieści w sobie mały pojemnik na baterie z systemu 9V i switch starego typu, który umożliwia włączanie i wyłączanie świateł bez konieczności operowania przyciskiem na pojemniku na baterie. Z boku magazynu od strony stacji wyprowadzona jest dźwignia, którą włączamy oświetlenie. W magazynie znajdują się dwie pary świateł 9V, natomiast stacja oświetlana jest czterema parami LEDów PF. Dwie pary oświetlają wnętrze, po parze oświetla front budynku i peron:

Obrazek


Przejdźmy do magazynu:
Obrazek

Obrazek

Jak wspomniałem wcześniej, znajduje się tu miejsce na pojemnik na baterie i switcha. Do tego są tu jeszcze 4 kable 9V, piąty łączy ze sobą budynki. Miejsce na elektrykę jest oddzielone murem od części magazynowej gdzie oprócz kilku palet jest jeszcze szafka dla pracowników.

Obrazek


Wejdźmy teraz na chwilę do samej stacji:
Obrazek

Obrazek

Oświetlenie zapewnialą LEDy PF, stąd widoczna różnica w temperaturze tych świateł. Całość elektryki umieściłem w dachu. Tak to wygląda od spodu:
Obrazek


A co takiego ma sama stacja? Już z zewnątrz widać było rabatki kwiatowe :) ławki i zadaszenie dla podróżnych na peronie i budkę telefoniczną. A co w środku?
Obrazek

Jak widać trochę tego jest. Wybaczcie też nieporządek, coś się rozlało, ale nasz personel już się tym zajmuje :P

Patrząc od frontu, z lewej strony mamy cukiernię, które serwuje też lody, z prawej wysokiej klasy restaurację, która na wyposażeniu posiada nawet mikrofalę :D

Obrazek


Wchodząc od strony peronu z lewej strony mamy stoliki restauracji, kasę i małą poczekalnię ze schematem połączeń, zaś z prawej publiczną toaletę, zaraz obok niej dwa automaty do gier i w rogu przechowalnię bagażu.

Obrazek


A jak się prezentuje stacja w swoim naturalnym środowisku? Ano tak :)

Obrazek

Czasem bywa niebezpiecznie...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pełna galeria tutaj.
Ostatnio zmieniony 2016-07-06, 22:03 przez Mestari, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Sirius »

Bardzo ładne budynki. Podoba mi się dworzec. Nieduży i prosta bryła, ale ładne detale. Przyczepiłbym się tylko do daszku nad peronem. Przeszklony nie pasuje, lepszy byłby tradycyjny, pod kolor dachu.

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#3 Post autor: Jellyeater »

Schludne i zgrabne.

Ta różnica świateł dale ciekawy efekt. Magazyn to klasyczna latarnia sodowa, a na peronie jakieś świetlówki. :)
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Pakita
Posty: 254
Rejestracja: 2015-06-25, 23:46
Lokalizacja: okolice Warszawy

#4 Post autor: Pakita »

Ja miałam przyjemność oglądać dworzec na żywo w Łodzi i zrobił na mnie pozytywne wrażenie.
Przede wszystkim podoba mi się fakt, że Twój dworzec wygląda tak jak wiele polskich dworców, które widziałam - robi wrażenie starego budynku, który z czasem musiał być odrestaurowywany i przez to zyskał nieco na nowoczesnym wyglądzie. Znacznie bardziej podoba mi się ta fasada, która stała od ulicy, niż ta od torów. Zdobienia może nie zrobione z rozmachem, ale z całą pewnością jest na czym zawiesić oko :P Bardzo podoba mi się murek z betonowymi kulkami przy wejściu oraz kur na dachu :D
Wnętrze również mogłam podziwiać na żywo i muszę stwierdzić, że absolutnie jest wstanie zapewnić wszystko czego minifig może oczekiwać po dworcu. Cieszę się, że jest kolorowo, ale nie "oczopląsowo".

Bardzo, no kurcze bardzo, podoba mi się efekt z oświetleniem. Przez Ciebie mam ochotę na takie u siebie w przyszłym roku. Nie przeczę jednak, że zapewne do kolejnej wystawy wyprodukuję kilka budynków, co sprawia, że koszt takiego oświetlenia będzie dla mnie zaporowy. Jednak zamierzam poszukiwać alternatywy (SERVATOR wspominał o taśmie led).

W razie jakby Cię za mało chwalili na forum za miasteczko, to ja jeszcze raz (tym razem porządnie) pochwalę i podziękuję :D Bardzo się cieszę (niech administracja czyta!), że miasteczkiem zajmuje się tak pozytywny, uśmiechnięty i sympatyczny człowiek jak Ty. Zarażasz pasją do budowania i nowymi pomysłami, sprawiłeś, że u mnie w domu od czasu wystawy z rozmów nie schodzi przyszłoroczna makieta kamienic :D Umiesz sprawić, że się innym po prostu chce. Jesteś odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu. Dzięki za miłe przyjęcie mnie i lookla na wystawie i swoiste zaopiekowanie się nami na samym początku, gdy za bardzo nie wiedzieliśmy gdzie się podziać.

Czekam na publikację zdjęć Palmiarni by wylać z siebie ochy i achy ;)
Ostatnio zmieniony 2016-07-07, 05:59 przez Pakita, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SERVATOR
VIP
Posty: 3607
Rejestracja: 2013-11-08, 11:51
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5 Post autor: SERVATOR »

Bez dworca dziwnie wyglądałoby nasze miasto, którego mocną stroną były pociągi. ;)
Ten MOC nie ma minusów. Mi podobają się zwłaszcza wnętrza hali dworca.

Światła w modularach robią robotę. Przy dobrym wewnętrznym ich oświetleniu nie trzeba by było ich rozkładać. Z drugiej strony, po "okablowaniu" mogłoby to być nawet bardzo utrudnione.
Ja raczej nie będę już chciał rozkładać modulara przy widzach, więc będę ten temat drążył po urlopie.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#6 Post autor: Mestari »

Dziękuję za miłe słowa :) Zapraszam wszystkich do udziału w 2017 :D Zrobię transformator i jak ktoś będzie potrzebował energii to pociągnie kabel.

Co do świateł to niestety wygląda to świetnie tylko w półmroku. Przy takim poziomie oświetlenia jaki mamy na wystawach nie za dużo to daje. Zarówno w Wolsztynie jak i Łodzi po prostu nie za bardzo było widać różnicę po jego włączeniu. LEGOwe światła są zwyczajnie naprawdę mało wydajne. Myślę, że wspomniana przez Pakitę taśmy LED lepiej się tu sprawdzą. Trzeba poeksperymentować. To już mój trzeci budynek z oświetleniem "koszernym" i trzeci, który żeby coś było widać trzeba oglądać w ciemności lub półmorku. Trochę kicha :P

meler
VIP
Posty: 422
Rejestracja: 2015-08-26, 15:04
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: meler

 

#7 Post autor: meler »

Fajna stacja, a mały budynek gospodarczy bardzo klimatyczny. Jedyne co bym ewentualnie zmienił to te przezroczyste skośne daszki. Może na rzecz tradycyjnego zadaszenia peronu z drobnymi elementami zdobniczymi? :) Na pewno będę tutaj zaglądać i podpatrywać Twój dworzec kiedy będę budować własny :)

Awatar użytkownika
Biedrus
VIP
Posty: 1409
Rejestracja: 2015-05-31, 17:41
Lokalizacja: Tarnów
brickshelf: biedrus

 

#8 Post autor: Biedrus »

Stacja jest genialna. Była na pewno ozdobą miasteczka :)
Sirius pisze:Przyczepiłbym się tylko do daszku nad peronem. Przeszklony nie pasuje, lepszy byłby tradycyjny, pod kolor dachu.
Ja się z tym akurat nie zgodzę, przeszklenia dodają mu uroku i oryginalności.
Jedyne co mi trochu nie pasuje to dach magazynu , lepiej by chyba wyglądał jakby był cały "wytilowany" na czarno.
Ostatnio zmieniony 2016-07-07, 12:29 przez Biedrus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mateusz92
VIP
Posty: 456
Rejestracja: 2012-05-21, 18:33
Lokalizacja: Wrocław/Zduny
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: Mateusz92 »

Fajna stacja, taka trochę w klimacie USA gdzie dużo stacji jest parterowa i ciągnąca się wzdłuż toru. Elewacja od ulicy zdecydowanie lepsza (ma więcej pierdółek/zdobień) choć tył w przy każdej stacji najczęściej jest prostszy (wiąże się to z tym, że przy wąskim peronie nie ma miejsca na dodatkowe wysunięcia ścian itp.). Przeszklona wiata to moim zdaniem bardzo dobry pomysł (nie trzeba się schylać i specjalnie dopatrywać czy jest "życie" na peronie). W magazynie podoba mi się to, że bricki są zamontowane tą stroną dzieloną na dwa przez co ściana wydaję się jakby miała boazerię. I tu mam również dylemat ponieważ moim zdaniem budynek stacji nie zgrywa się jakoś super z magazynem (osobno budynki podobają mi się, ale razem już mniej :) ).

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#10 Post autor: Bart86 »

Bardzo, klimatyczny budynek stacji kolejowej :-). Bardzo mi się podoba elewacja od strony drogi - obramowania okien, wiatrowskaz na dachu oraz samo główne wejście. Podobnie, bardzo udane, moim zdaniem, zagospodarowanie wewnętrznej przestrzeni budynku - jest toaleta, jedzonko, poczekalnia, kasa biletowa (słowem luksus większy niż na niektórych rodzimych stacjach kolejowych ;-)). Bardzo udane jest też częściowo przeszklone zadaszenie nad peronem. No i prawie na koniec, moim zdaniem najbardziej urokliwy budyneczek - magazyn... w mojej ocenie jest świetny :-)! Od razu widać, że to budynek gospodarczy przy stacji. Świetna elewacja - "cegiełki" wyglądają obłędnie. W środku, w pomieszczeniu, w którym upchnąłeś elektrykę, mogłeś zrobić osobne drzwi i znaczki, że to rozdzielnia elektryczna - nadałoby to jeszcze więcej klimatu ;-).
Osobna kwestia to oświetlenie. Bardzo trafnie dobrane kolorystycznie i klimatycznie uzupełniając całość pracy. Żółte światło świetnie pasuje do magazynu, jak już wcześniej wspomnieli przedmówcy :-). Dodatkowym smaczkiem jest blok silnika w magazynie - miły akcent związany z lokomotywami spalinowymi (które w zasadzie i tak są napędzane silnikami elektrycznymi ;-))...
Stacja z pewnością będzie miłym uzupełnieniem wszelkich wystawowych makiet.
Bart

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#11 Post autor: Mestari »

Bart86 pisze:W środku, w pomieszczeniu, w którym upchnąłeś elektrykę, mogłeś zrobić osobne drzwi i znaczki, że to rozdzielnia elektryczna - nadałoby to jeszcze więcej klimatu ;-).
Dzięki za komentarz :) ZUpełnie o tym nie pomyślałem, ale rzeczywiście - trzeba było tak zrobić. Jakaś pomroczność jasna mnie musiała podczas budowania dopaść... Świetny pomysł :)
Wpadłem na to niedawno w trochę innym kontekście. Mam zamiar wybudować rozdzielnię prądu na makietę w 2017 roku. Będzie funkcjonalna, tzn ktokolwiek będzie potrzebował prądu do swojej kamieniczki - pociągnie sobie kabel ;)
Bart86 pisze:Stacja z pewnością będzie miłym uzupełnieniem wszelkich wystawowych makiet.
Do zobaczenia jeszcze tylko w Jordanowie, potem idzie na żyletki...
Chyba, że coś mi się jeszcze odwidzi, albo dowiem się, że nie będzie żadnego czasu na budowanie w kolejnym roku - wtedy zostawię. Ale liczę że jednak coś się uda zrobić nowego :)

Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 1275
Rejestracja: 2013-10-24, 09:31
Lokalizacja: Poznań / Limerick - Irlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#12 Post autor: wallyjarek »

Oj bardzo mi się podoba, dużo ciekawych szczegółów i to oświetlenie.
Palmiarnia też jest Twoja? Byłem ciekaw kto ją zbudował oraz jak wygląda dokładnie w środku.

Awatar użytkownika
Mestari
VIP
Posty: 1428
Rejestracja: 2013-09-25, 14:01
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#13 Post autor: Mestari »

Dziękuję, palmiarnia też moja, ale trochę potrwa zanim opublikuję. Rodzina wróciła od teściów i teraz znów na nic nie ma czasu...
Środek jest po prostu wyspą z roślinnością, dookoła chodzą zwiedzający. Tylko dostęp do tego jest kiepski, bo ścian nie da się rozmontować i trochę zasłaniają.

ODPOWIEDZ