[MOC] Żuraw Gdański

Adventurers, Castle, HP, Ninja, Pirates, Western, WWII, Vikings

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

[MOC] Żuraw Gdański

#1 Post autor: Sirius »

Żuraw Gdański - dźwig portowy nad Motławą, zbudowany (w obecnym kształcie) w połowie XV wieku. Jeden z symboli Gdańska, ale też jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w Polsce. Model powstał na potrzeby tworzonej wspólnie przez Lego Polska i Stowarzyszenie Zbudujmy.to Strefy Dorosłych Fanów Lego. Strefa pojawia się na eventach Lego i ma udowadniać, że klocki Lego są nie tylko doskonałą zabawką dla dzieci, ale także znakomitym hobby dla dorosłych. W ramach projektu powstały także modele Pałacu Kultury i Nauki, Zamku Królewskiego w Warszawie i Biskupina zbudowane przez członków Zbudujmy.to, odpowiednio Jetboy'a, Nexusa i BHsa. Komplet modeli można obecnie zobaczyć w Galerii Mokotów w okolicach nowo otwartego sklepu Lego.

Obrazek

Na etapie zgłoszeń pomysłów na modele do Strefy, wydawało mi się, że Żuraw nie będzie sprawiał problemów budowlanych. Po zaakceptowaniu budowli przez Lego, w okolicach grudnia 2015 przyszedł czas na projektowanie w LDD i wtedy zaczęły się pierwsze schody przy projektowaniu dachu. Architekt oryginału nie brał chyba pod uwagę, że jego dzieło ktoś, kiedyś będzie chciał odwzorować z klocków Lego. O ile sama główna bryła nie sprawiała problemów to złożony z kilku krzywizn dach ciężko dobrze oddać z klocków, a co dopiero dobrze odwzorować w mało przyjaznym i zamulającym programie. Kiedy w końcu uznałem, że jako tako opracowałem pomysł na dach, przyszła pora na zamawianie klocków i oczekiwanie na skompletowanie zamówienia.

Żuraw to mój pierwszy MOC takich rozmiarów, więc na etapie budowania „w realu” nadeszła pora na konfrontację cyfrowego projektu z rzeczywistością. Nie obyło się bez kombinowania i drobnych zmian. Prawdziwym wyzwaniem było jednak znów zbudowanie dachu. Mimo dobrego, jak mi się wydawało, pomysłu konstrukcja nie wytrzymywała zderzenia z rzeczywistością i zbyt łatwo poddawała się prawom fizyki. W tym miejscu bardzo dziękuję BHsowi , Jetboy’owi i Stelario za rady i pożyczanie niezbędnych klocków, bez których dach w ogóle by nie powstał, a już na pewno nie w odpowiednim terminie. Obecne rozwiązanie nie jest z pewnością idealne, ale pod presją czasu i z klocków, którymi wówczas dysponowałem to moim zdaniem najlepsze co mogłem stworzyć. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze dokonać pewnych modyfikacji.

Kilka uwag co do kolorystyki. Idealnym rozwiązaniem byłoby zbudowanie murów Żurawia w „sand red”. Niestety w obecnej ofercie Lego taki kolor nie występuje (a szkoda, przydałby się w wielu projektach). Zdecydowałem się na dark orange z dwóch względów. Przyjmując, że kolor dachu to dark red, całość zbudowana w dark red wyglądała by źle. Po drugie, na zdjęciach wykonanych w słoneczne dni, Żuraw przybiera kolor zbliżony właśnie do dark orange. Oczywiście konieczne były pewne kompromisy, ponieważ oferta aktualnie produkowanych klocków w tym kolorze jest stosunkowo ograniczona.

Podsumowując, z modelu jestem średnio zadowolony. Z jednej strony, budowanie dla Lego, z klocków przez nich dostarczonych pozwoliło mi zbudować tak dużego MOCa i nie martwić się o ilość i cenę użytych klocków. Z drugiej jednak strony tworzenie cyfrowego projektu i budowanie z klocków zamówionych na podstawie tegoż, niesie pewne ograniczenia w momencie, kiedy okazuje się, że wirtualna rzeczywistość słabo przekłada się na tą realną. Po pierwszej konfrontacji z tak dużym MOCem wiem już, że przy konstrukcjach tych rozmiarów, które na dodatek mają dużo podróżować, trzeba zadbać o na prawdę mocne wewnętrzne stelaże i solidne mocowania między poszczególnymi elementami konstrukcji.

Zdjęcia wykonał i edytował Jetboy.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Taausz
Posty: 363
Rejestracja: 2016-06-27, 14:04
Lokalizacja: Milówka
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#2 Post autor: Taausz »

Wielkość modelu robi naprawdę duże wrażenie.Bardzo przypomina oryginalną budowle,więc możesz być z siebie dumny:) Podoba mi się pomysł z konstrukcją bocznego dachu.Dokładnie takie są minusy takich konstrukcji,czasem potrzeba włożenia większej ilości el. w celu stabilności i zrezygnowania z wymarzonego koloru całej budowli.Ale cóż...Bravo ! Podołałeś zadaniu.
Buduję najczęściej oczami...

Awatar użytkownika
Stelario
VIP
Posty: 1795
Rejestracja: 2014-11-30, 19:49
Lokalizacja: z PRLu

#3 Post autor: Stelario »

Żonie się podobał. :)
Żuraw bardzo fajny co do dachu mógł by być lepszy ale dawanie round bricka co pół studa nie jest takie łatwe jak by się mogło wydawać. (Mi się osobiście jeszcze nie udało, czekam ąz lego wypuści nie parzyste platey P)
Z daleka tych szpar nie widać więc jest da się z tym żyć.
Powiedzmy STOP rasistowskim opiniom na temat kolorów zabawek dla dzieci.

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#4 Post autor: legosamigos »

W pierwszej chwili myślałem, że to Rexowi udało w końcu ukończyć jego dzieło :) Jako Gdańszczanin jestem pełen szacunku dla Twojego MOCa, bo naprawdę zbudować Żuraw gdański z Lego jest ogromnym kunsztem. Nie podoba mi się kolor bocznych fasad, jednak bryła jest idealna i bardzo rozpoznawalna. Naprawdę pełen szacunek. Z ciekawości ile mniej więcej zużyłeś klocków i ile waży cała konstrukcja? Co prawda ja akurat buduję raczej technicowe rzeczy, jednak jako Gdańszczanin masz mój głos w MOCu miesiąca, choć zapowiada się ostra walka w MOCach w sierpniu :)
Ostatnio zmieniony 2016-08-18, 09:59 przez legosamigos, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#5 Post autor: tobiasz »

Super, tylko faktycznie ten dach średnio wyszedł, chociaż nie wiem czy sam bym w ogóle lepiej zrobił. Wydaje się mi, że ta część - nie wiem jak to nazwać - brązowa, drewniana jest trochę za wąska.

Moim zdaniem nie warto było kombinować, tylko trzeba było wzorować się w tym zakresie na modelu zgrredka - tam dach wygląda bardzo dobrze i sam model wydaje się nieco lepiej zbudowany :

Obrazek

Awatar użytkownika
lookl
Posty: 141
Rejestracja: 2015-05-14, 20:06
Lokalizacja: Warszawice i okolice
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#6 Post autor: lookl »

tobiasz pisze:modelu zgrredka - tam dach wygląda bardzo dobrze i sam model wydaje się nieco lepiej zbudowany :
No i ta wersja zurawia jest moim zdaniem zdecydowanie lepsza. Ściany są mniej nasycone kolorystycznie w stosunku do dachu (czyli chyba tak jak jest w oryginale)
Generalnie to też jest kwestia zdjęcia do którego się odnosimy. Bo są różne stopnie nasłonecznienia i na każdym zdjęciu wygląda to inaczej. Nie mniej jednak tutaj budynek wygląda na bardziej przybrudzony i bardziej "czuć" w nim cegłe. Dzięki temu jest "żywszy" - bardziej realistyczny, a nie cukierkowy jak u Siriusa

(Tak przy okazji, to bardzo podoba mi się ta kamienica po prawej).

Awatar użytkownika
Sirius
VIP
Posty: 368
Rejestracja: 2012-09-09, 11:11
Lokalizacja: Olsztyn
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#7 Post autor: Sirius »

@legosamigos - liczba elementów podchodzi pod 30 tys. Ciężko dokładnie powiedzieć, bo jak już wspominałem, w niektórych fragmentach model odbiega od wirtualnego projektu. Co do wagi to już nie pamiętam.
@tobiasz - podczas budowanie zerkałem na model zgrredka. Kwestia koloru i szerokości drewnianej części zależy w dużej mierze od ujęcia i oświetlenia. Mi bardziej pasował dark orange.
Co do dachu to model zgrredka miał o tyle łatwiej, że nie musiał mieć tyłu i nie musiał się w ogóle trzymać. Płaty dachu są tylko oparte o mury i stelaże.

Awatar użytkownika
Żbik
Administrator
Posty: 2960
Rejestracja: 2006-06-06, 15:34
Lokalizacja: Gdynia
brickshelf: Zbiczasty

 

#8 Post autor: Żbik »

Udany model, dobre proporcje. Trochę tam pusto - jakieś życie na nabrzeżu by się przydało i jakieś defekty w dachu czy w murach. Ze 3 mewy i 2 gołębie na dachu, kot w bramie :) Ale efekt "wow" dla mugoli będzie.

Aha, Te proste ściany wyglądają dość słabo z bricków. Trzeba by je zrobić z płytek (może łuki tez by się dało?)

ps. Zapomnieliście z Turbinem wyedytować pierwsze zdjęcie ;)

Awatar użytkownika
tobiasz
Posty: 161
Rejestracja: 2006-08-29, 10:34
Lokalizacja: Mrągowo
brickshelf: tobiasz-gallery

 

#9 Post autor: tobiasz »

Sirius pisze:Kwestia koloru i szerokości drewnianej części zależy w dużej mierze od ujęcia i oświetlenia.
Faktycznie, zresztą z ciekawości spojrzałem sobie na zdjęcia prawdziwego żurawia i rzeczywiście ta część drewniana powinna być taka wąska. Z dachem masz rację - żeby się to trzymało kupy i dobrze wyglądało to ciężka sprawa zrobić.
Zresztą szacunek, że udało Ci się to zaprojektować w LDD - ja kiedyś próbowałem się bawić tym programem i nijak nie szło nic zbudować, a co dopiero taki wielki model zrobić.

Awatar użytkownika
Bart86
Posty: 93
Rejestracja: 2015-10-20, 10:27
Lokalizacja: Rybnik
brickshelf: bart86

 

#10 Post autor: Bart86 »

Bardzo udany model - od razu wiadomo z jakim budynkiem mamy do czynienia :-). Duże i udane w mojej opinii przedsięwzięcie, nie pozostaje mi nic innego, tylko pogratulować! Nawet nie pytam ile wysiłku kosztowało stworzenie solidnego stelażu pod dach i jak wiele ustępstw trzeba było wykonać względem oryginalnego projektu w LDD. Jestem pod wielkim wrażeniem konstrukcji.
Jak wygląda kwestia stabilności i trwałości modelu?
Bart

Awatar użytkownika
legosamigos
VIP
Posty: 3941
Rejestracja: 2012-04-11, 07:01
Lokalizacja: Gdańsk
brickshelf: legosamigos
Kontakt:

 

#11 Post autor: legosamigos »

Choć piękna to budowla, ale widzę małe przekłamanie, choć wiem, ze sporo napisałeś o dachu. W oryginale dach nad tymi dwoma basztami jest taki jakby pół okrągły, u Ciebie jest płaski i w dodatku z dziurami :/ więc koniecznie ten element budowli jest do poprawy. W dodatku z tył budowli są okna na dachu

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-08-18, 20:57 przez legosamigos, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje życie jest jak klocki Lego, nigdy nie wiem, co zbuduję

Awatar użytkownika
Pakita
Posty: 254
Rejestracja: 2015-06-25, 23:46
Lokalizacja: okolice Warszawy

#12 Post autor: Pakita »

A ja zacznę od pochwalenia, że Ci się w ogóle chciało coś tak dużego budować :), bowiem 30 tys. elementów w jednej pracy znowu aż tak często się nie widzi. Co do samego Żurawia Gdańskiego, to mi ta budowla do gustu jakoś szczególnie nie przypadła (akurat miałam okazję podziwiać na żywo tego lata), ale to już kwestia gustu, a o tym się nie dyskutuje. Niewątpliwie jednak z perspektywy okoliczności z powodu których był budowany, był to wybór na pewno słuszny i dlatego, że budynek jest rozpoznawalny, ale też z powodu gabarytów. Czymś takim na pewno można wywołać wrażenie, nawet w bardziej opornych jednostkach :D
Co do samego wykonania to mam bardzo mieszane uczucia, co przyznam szczerze rzadko mi się zdarza. Ogólnie struktura budynku mi się bowiem podoba, ale dach jest jak mówi legosamigos do poprawki. Jest to ewidentnie najsłabszy element całego budynku, przede wszystkim dlatego, że brak zaokrąglenia jak i spięcia elementów,sprawiają że optycznie na jaw wychodzi, że dach nie jest całością. Zdaję sobie sprawę, że to na pewno problematyczne technicznie i, że w modelu zgrredka też ten moment takiej wygryzionej przerwy jest, ale tam wygląda to zdecydowanie lepiej, zdaje się być lepiej dopasowane. Co do okien w dachu, to pewnie, że fajnie jakby były, ale bez nich też przeżyć się da.

Wiem, że pisałeś o kompromisach kolorystycznych, ale nie mogę nie powiedzieć, że mnie ta kolorystyka bardzo razi. Zdaję sobie sprawę, że oryginalna kolorystyka jest zależna od oświetlenia budynku, ale tak czy inaczej, budynek wydaje mi się zbyt intensywny kolorystycznie. Wersja muru bardziej zróżnicowana kolorystycznie byłaby bardziej przyjazna dla oka. Nie rozumiem też czemu jeden fragment dachu jest czerwony, nie znalazłam wytłumaczenia w Twoim opisie. Bardzo się on odcina od reszty dachu i niepotrzebnie intensyfikuje kolory.

W kwestii kolorystycznej jeszcze, to mimo wszystko uczepię się tej wody. Dla mnie bardzo kontrastuje z budynkiem. Wiem, że tu wybór był na pewno trudny: no bo jaśniejszy trans byłby za jasny, więc zostaje już tylko ciemny. Czy zastanawiałeś się może nad użyciem tr. brown? W sumie sama jestem ciekawa ewentualnego efektu, choć mam też obawy, że niektórzy mogliby nie rozpoznać wody w wodzie :P
Żbik pisze: Trochę tam pusto - jakieś życie na nabrzeżu by się przydało i jakieś defekty w dachu czy w murach.

Myślę, że kolega nie ożywiał bo przedstawia ową budowlę wyłącznie jako obiekt architektoniczny, jak w Architecture, tyle, że skala nie ta ;)

W kwestii "dodatków" ja zaproponowałabym zróżnicowanie koloru muru nabrzeża.

Jak to przeczytasz :D to od razu pragnę sprostować, że pominąwszy fakt, że ja ogólnie dużo piszę jak się już wypowiadam, to proszę to tak czy inaczej poczytywać na plus :). W moim przypadku to jest wyraz szacunku dla czyjejś pracy - budowałeś, starałeś się, to teraz należy ci się opinia. Do Twojej MOCy się odniosłam ;).

Jako, że przeszło mi przez myśl, żeby jednak ruszyć zadek do GM i zobaczyć Twoją pracę i Latarnię Stelaria na żywo, proszę o przypomnienie do kiedy mam jeszcze taką opcję :).

Jellyeater
VIP
Posty: 2363
Rejestracja: 2014-03-16, 16:34
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Proszę uzupełnić
Kontakt:

 

#13 Post autor: Jellyeater »

Miałem okazję rzucić okiem na żywo. Ten dziurawy dach niestety psuje cały efekt. I nie jestem pewien czy w ogóle ta skala to dobry pomysł. Budynek jest dość monotonny i klocki mu nie pomagają. Może jakby go złożyć z plate 1x2 w dk red, redish brown, trochę dk gray i orange to by to wyglądało bardziej jak cegły. Tak to wygląda jak:

http://brickset.com/sets/10144-1/Sandcrawler
Ile by nie było to i tak jest za mało.
Szacunek do klocków, nienawiść do COBI, tak zostałem wychowany.
foto

Awatar użytkownika
Bunia
VIP
Posty: 162
Rejestracja: 2016-03-12, 17:46
Lokalizacja: Warszawa / Bydgoszcz
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#14 Post autor: Bunia »

Wow :)
Świetna praca.
Aczkolwiek tak jak wspomniał legosamigos, dach jest trochę niepoprawnie zbudowany.
Chcąc ukazać architekturę z XV w. trzeba bardziej zwracać uwagę na szczegóły, gdyż ten daszek < z punktu widzenia rekonstruktora późnego średniowiecza> podkreśla swe datowanie.

Gratulacje za odwagę, chęć budowy i cierpliwość.

PS. Dzięki Tobie mam pomysły na kolejne MOCe.

Awatar użytkownika
Durzy
Posty: 1113
Rejestracja: 2014-02-23, 12:37
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#15 Post autor: Durzy »

Dlaczego dach jest dwukolorowy
Przyjmując, że kolor dachu to dark red, całość zbudowana w dark red wyglądała by źle.
Dlatego dach można było zrobić biały, przykryty śniegiem;)

Mnie się kolorystycznie ten drugi nie podoba. Jest strasznie pstrokaty, czego nie można powiedzieć o oryginale.



Jak to jest z kolorem dachu? Na niektórych zdjęciach jest jeden, a na innych dwa - nad częścią drewnianą jaśniejszy. Jakaś niedokończona renowacja, czy co?

P.S. Nie każdy o tym wie, kopia żurawia występuje w grze Wiedźmin 3. Ot ciekawostka. Mimo to znam zaskakująco dużo Polaków, którzy nie wiedzą co to jest "Żuraw Gdański".
Ostatnio zmieniony 2016-08-19, 20:08 przez Durzy, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ