[REGULAMIN]

Konkurs Johana

Moderatorzy: Mod Team, Mod Team

Autor
Wiadomość
Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

[REGULAMIN]

#1 Post autor: Johan »

Kilkuetapowy Konkurs Klockowej Kreatywności Konstruktorów (KKKKK)

Wstęp

KKKKK to zabawa dla fanów LEGO, w której mają okazję zmierzyć się w kilku(nastu) zadaniach testujących różne umiejętności i techniki budowania. Udział jest otwarty dla każdego, nie jest wymagane posiadanie konta na forum LUGPolu, zapraszam wszystkich konstruktorów.


Zadania

1. Konkurs składa się z siedmiu etapów, każdy etap z dwóch zadań. Kolejny nowy etap będzie się rozpoczynał co dwa tygodnie, zaczynając od 17 września. Dodatkowo 15 września pojawi się zadanie rozgrzewkowe.

2. W każdym zadaniu pojawią się ograniczenia i nakazy dotyczące formy oraz treści pracy. Niedostosowanie się do litery tych zasad będzie skutkowało niedopuszczeniem pracy do udziału w danym zadaniu. Nie jest wymagane dostosowanie się do ducha zasad (czytaj: jeśli zasady pozwalają na dwie różne interpretacje, obie są dopuszcalne).

3. Każdy uczestnik może, ale nie musi wziąć udziału w każdym zadaniu. Za uczestnika konkursu uznajemy każdego kto zgłosił choć jedną pracę w choć jednym zadaniu i została ona dopuszczona.

4. Każdy uczestnik może zgłosić dowolnie wiele prac do każdego zadania, ale otrzyma tylko punkty za najlepiej ocenioną pracę w ramach danego zadania.

5. Jeśli w kolejnych etapach będzie pojawiać się niewiele zgłoszonych prac możliwe jest wydłużenie następnych etapów, a tym samym całego konkursu.


Prace

1. Praca zgłoszona do zadania musi być nowym MOCem, to znaczy nie mogła być opublikowana przed ogłoszeniem zasad danego zadania. Niedozwolone jest kopiowanie cudzych MOCy.

2. Osoby posiadające konto na forum zgłaszają pracę poprzez umieszczenie jednego jej zdjęcia oraz ewentualnie linku do pełnej galerii w odpowiednim wątku. Osoby spoza forum przesyłają jedno zdjęcie swojej pracy na adres e-mail: jasiek[at]interia[dot]eu wraz z ewentualnym linkiem do pełnej galerii.

3. Praca musi być wykonana z oryginalnych produktów LEGO. Dopuszczalne jest używanie sznurków oraz gumek podobnych do produkowanych przez LEGO. Dopuszczalne jest używanie naklejek, kalkomanii oraz malowanie klocków. Dopuszczalne jest cięcie flexów oraz przewodów pneumatycznych.

4. To, że pewne rozwiązania są dopuszczalne, nie oznacza że ich użycie nie wpłynie negatywnie na ocenę pracy.

5. Prace mogą być wykonane w dowolnej skali przy użyciu dowolnych technik. (Zapraszam do udziału technicowców.)

6. Zdjęcie prezentujące pracę powinno zostać zrobione na jednolitym tle przy odpowiednim oświetleniu, tak aby wszystkie istotne szczegóły były widoczne. Efekty cyfrowe należy ograniczyć do minimum.


Ocenianie

1. Każda praca, która została dopuszczona do konkursu otrzymuje pewną liczbę punktów.

2. W każdym zadaniu przysługuje pewna liczba punktów za samo dopuszczenie pracy.

3. W niektórych zadaniach praca może być nagrodzona dodatkowymi punktami za spełnienie dodatkowych warunków.

4. W każdym zadaniu każdy juror wskazuje jego zdaniem najlepszą pracę oraz dowolnie wiele prac wyróżnionych. Liczba punktów dla wskazanych prac jest ustalona dla danego zadania. Ocena jury to suma punktów przyznanych przez jurorów danej pracy.

5. W skład stały jury wchodzą: Ciamek, gmkkk, Karwik, M_longer oraz moja skromna osoba. Jurorzy nie mogą brać udziału w konkursie.

6. W poszczególnych zadaniach skład jury może powiększyć się o gościnnych jurorów. Nie mogą oni brać udziału w zadaniu, które oceniają.

7. Punktacja uczestnika to suma punktacji najwyżej punktowanych jego prac ze wszystkich zadań. Ranking uczestników jest tworzony uszeregowanie według ich punktacji (malejąco).

8. Zwycięzcą konkursu, a tym samym Kadencyjnym Królem Konstruktorów zostaje uczestnik zajmujący pierwsze miejsce w rankingu po zakończeniu ostatniego zadania. W przypadku remisu zostanie przeprowadzona runda dogrywkowa, w której wziąć udział będą mogli wyłącznie remisujący uczestnicy. W przypadku dalszego remisu decyzja zostanie podjęta poprzez głosowanie jury.


Nagrody

1. Nagrody zostały ufundowane przeze mnie. Są to następujące pozycje:
-31048 Lakeside Lodge
-31043 Chopper Transporter
-40110 Coin Bank
-42031 Cherry Picker

Mogą pojawić się nowe pozycje na liście nagród. Pozycje mogą ulec zamianie na inne zestawy o podobnej wartości.

2. Zwycięzca w pierwszej kolejności wybiera dwie pozycje spośród nagród. Następnie, zgodnie z kolejnością w rankingu, każdy uczestnik wybiera jedną pozycję aż do końca nagród lub uczestników.

3. Nagrody zostaną rozesłane pocztą na terenie Polski. Wysyłka zagraniczna jest możliwa na koszt nagrodzonego. Możliwy jest odbiór osobisty w Warszawie.


Inne

1. Konkurs jest moją prywatną inicjatywą i ja rozstrzygam kwestie sporne oraz nieujęte regulaminem.

2. Zastrzegam sobie możliwość niedopuszczenia do udziału prac obraźliwych, kontrowersyjnych, obrazoburczych oraz możliwość wycofania pracy wcześniej dopuszczonej.

3. Zastrzegam sobie możliwość wprowadzania zmian w regulaminie, w szczególności w celu doprecyzowania kwestii wcześniej w nim nieujętych.

4. Zakładam, że uczestnicy konkursu biorą w nim udział przede wszystkim dla dobrej zabawy i sprawdzenia się w uczciwej konkurencji. Dlatego też oczekuję, że będziecie sami się pilnowali, przestrzegali zasad konkursu i grali fair. Osoby nagminnie nieprzestrzegające zasad mogą liczyć się z karnymi punktami a nawet dyskwalifikacją.

5. W przypadku konfliktu zasad ogólnych i zasad danego zadania priorytet mają zasady zadania.

6. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszam do zadawania pytań tutaj, na PW lub wysyłanie ich na adres jasiek[at]interia[dot]eu


Jan "Johan" Woźnica



Każdy z jurorów kieruje się swoimi własnymi preferencjami przy przyznawaniu punktów:
Ciamek pisze:Jestem systemowcem, tak więc liczy się głównie wygląd pracy, jej estetyka czy dobór kolorów.
Niestety dla technicowców nie będę potrafił docenić wyrafinowanych mechanizmów w postaci przekładni planetarnej w dyferencjale sekwencyjnej obrotnicy McPhersona.
Pamiętajmy jednak, że liczy się wnętrze - dobry, świeży pomysł, jakaś 'historia' jaką MOC prezentuje, a zwłaszcza poczucie humoru mogą zdecydowanie zaważyć w ocenie.
Pamiętać też trzeba, że to konkurs i są reguły, których trzeba jak najlepiej przestrzegać - naciąganie nie będzie mile widziane.
W parze z regułami idzie też koszerność - jako liberalny konserwatysta uznaję tylko niewielkie dodatki i to jako dekoracje a nie kluczowe elementy MOCa.
Mimo, że jestem atechniczy to pewne dodatkowe, proste funkcjonalnie 'ficzery' mogą być dodatkowym atutem pracy.
To wszystko jednak będzie mniej warte jeśli pracy nie będzie towarzyszyć wystarczająco odpowiednia prezentacja - wyraźne zdjęcia na jednolitym tle.

To tyle z grubsza : o)
gmkkk pisze:Oceniając pracę zwracam uwagę na:
- innowacyjność modelu - jak kosiarka z fabrycznego modelu samochodu wyścigowego, transformers z kanapy a nie kolejny oklepany dziurawy samochód technic,
- spójność modelu - elementy do siebie pasujące a nie każdy od czapy,
- wykorzystanie elementów - na pewno lepiej ocenię model wykonany w pełni z lego, gdzie twórca nakombinuje się jak pewne elementy niedodtępne fabrycznie zrobić z innych (ale bez fanatyzmu) od tego, w którym zastosowano zamienniki i polepszacze bo prościej i lepszy efekt,
- customowe naklejki, chromy z umiarem tak, bez fanatyzmu,
- funkcje modelu = ilość, płynność działania,
- wielkośc modelu nie ma znaczenia, często mały model ma toś czego nie ma ogromny model brick na bricku,
- dynamiczność scenki tam gdzie taki efekt można zrobić,
- kolorystykę modelu, wiadomo, model może mieć wiele barw ale albo one współgrają lub nie,
- na plus zawsze zaawansowane techniki budowania
na plus zawsze scenki z tzw jajem, poprawiające człowiekowi humor,
różnorodność wykorzystanych elementów.
To tak z grubsza...
Karwik pisze:Konstrukcja przede wszystkim musi być rozpoznawalna oraz posiadać znamiona prawdopodobieństwa.
Lubię widzieć na pierwszy rzut oka, że mam do czynienia z łodzią podwodną, a nie międzyplanetarnym frachtowcem.
I choć w świecie wyobraźni magia potrafi być niewyobrażalnie silna, to machina do łapania meteorów powinna jednak mieć jakiś widoczny napęd.

Lubię, kiedy praca wygląda spójnie. Kiedy wszystkie jej elementy są zbudowane na podobnym poziomie.
Piękny, szczegółowy ciągnik siodłowy nie powinien holować byle jakiej, w pośpiechu składanej naczepy.
A wykafelkowany na gładko statek kosmiczny niedobrze wygląda na lądowisku z samych kropek.

Lubię, kiedy kolory w miarę możliwości są dopasowane do materiału, jaki klocki mają imitować.
Np. szary cement, brązowe drewno, niebieska woda. Poza doborem samego koloru, bardzo ważne jest, aby kolor ten był w pracy zarezerwowany dla danego materiału.
Pod drewniany, brązowy domek wśród drzew z brązowymi pniami nie powinien podjeżdżać brązowy samochodzik, bo sprawia to wrażenie, że on także jest z drewna.

Uwielbiam detale. Juz skala ludzików daje ogromne pole do popisu w tym zakresie.
Ale też rozumiem, kiedy warto z pewnych zrezygnować, aby uniknąć bałaganu.

I choć sam staram się unikać widocznych kropek jak ognia, to bardzo podoba mi się wiele prac budowanych wg starej, "kropkowej" szkoły. Nie ma reguły - po wykafelkowaniu można czasem uzyskać nudny kloc, a budowla z widocznymi kropkami może mieć ciekawy kształt znakomicie oddający pierwowzór.
Ostatnio zmieniony 2016-09-17, 19:54 przez Johan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CamelXP
VIP
Posty: 321
Rejestracja: 2011-11-05, 19:07
Lokalizacja: Lubin / Norymberga

#2 Post autor: CamelXP »

Tylko modele fizyczne, czy wirtualne też?
Hey! you're banjaxed!
Hey! you're screwed!
And death is coming for you!

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#3 Post autor: Johan »

Ogólna zasada: tylko modele fizyczne. Wirtualne mogą być dopuszczone w niektórych zadaniach.

Awatar użytkownika
Ciamek
VIP
Posty: 2771
Rejestracja: 2004-06-24, 23:08
Lokalizacja: Wrocław
brickshelf: Piglet
Kontakt:

 

#4 Post autor: Ciamek »

Dziękuję za zaproszenie do szacownego grona jurorów : o)

Johan prosił żebym napisał czym się będę kierował przy ocenie MOCy.

Jestem systemowcem, tak więc liczy się głównie wygląd pracy, jej estetyka czy dobór kolorów.
Niestety dla technicowców nie będę potrafił docenić wyrafinowanych mechanizmów w postaci przekładni planetarnej w dyferencjale sekwencyjnej obrotnicy McPhersona.
Pamiętajmy jednak, że liczy się wnętrze - dobry, świeży pomysł, jakaś 'historia' jaką MOC prezentuje, a zwłaszcza poczucie humoru mogą zdecydowanie zaważyć w ocenie.
Pamiętać też trzeba, że to konkurs i są reguły, których trzeba jak najlepiej przestrzegać - naciąganie nie będzie mile widziane.
W parze z regułami idzie też koszerność - jako liberalny konserwatysta uznaję tylko niewielkie dodatki i to jako dekoracje a nie kluczowe elementy MOCa.
Mimo, że jestem atechniczy to pewne dodatkowe, proste funkcjonalnie 'ficzery' mogą być dodatkowym atutem pracy.
To wszystko jednak będzie mniej warte jeśli pracy nie będzie towarzyszyć wystarczająco odpowiednia prezentacja - wyraźne zdjęcia na jednolitym tle.

To tyle z grubsza : o)
Zdrufko, Ciamek

Awatar użytkownika
bacon
Adminus Emeritus
Posty: 1501
Rejestracja: 2012-07-26, 15:21
Lokalizacja: Piekary Śląskie

#5 Post autor: bacon »

A może oprócz decydującego wskazania jury dodatkowo dać ankietę aby publiczność też brała udział w zabawie? Wygrany miałby +1p od publiczności.

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#6 Post autor: Johan »

bacon pisze:A może oprócz decydującego wskazania jury dodatkowo dać ankietę aby publiczność też brała udział w zabawie? Wygrany miałby +1p od publiczności.
W do tej pory ogłoszonych zadaniach nei wprowadzę takiej opcji, bo byłoby to zmienianie zasad w trakcie gry. Natomiast spróbuję coś wykombinować z dodatkową Nagrodą Publiczności.

Afick
Posty: 131
Rejestracja: 2017-01-30, 23:40
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: afick

 

#7 Post autor: Afick »

Będzie kolejna edycja ? :)

Awatar użytkownika
Johan
VIP
Posty: 914
Rejestracja: 2013-05-28, 08:46
Lokalizacja: Warszawa
brickshelf: Brak
Kontakt:

 

#8 Post autor: Johan »

Nie miałem w tym roku czasu poprowadzić tak długiego konkursu, ale kilka pomysłów na zadania mam. Jak są chętni to mogę co jakiś czas publikować pojedyncze zadanie i prowadzić ranking, ale tym razem bez nagród i bez ustalonego horyzontu czasowego. A jak ktoś inny chce poprowadzić konkurs to mogę przekazać pałeczkę i sam chętnie wezmę udział :)

Awatar użytkownika
wallyjarek
Posty: 1272
Rejestracja: 2013-10-24, 09:31
Lokalizacja: Poznań / Limerick - Irlandia
brickshelf: Proszę uzupełnić

 

#9 Post autor: wallyjarek »

Nie muszą być nagrody, ważne zadanie i pomysł. Jakoś termin na budowę powinien być (2 tygoodnie?).

Afick
Posty: 131
Rejestracja: 2017-01-30, 23:40
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
brickshelf: afick

 

#10 Post autor: Afick »

wallyjarek pisze:Nie muszą być nagrody, ważne zadanie i pomysł. Jakoś termin na budowę powinien być (2 tygoodnie?).
Nagrody muszą być :) choćby saszetka z CMF :) ale musi :)

ODPOWIEDZ